Harrachov přivítal první rychlík z Prahy

» Návrat

Pridané: 17.4.2018 8:00
Autor: Jiří Řechka, nick: » brejlovec

Harrachov přivítal první rychlík z Prahy V sobotu 14. dubna 2018 bylo slavnostně zahájeno přímé vlakové spojení z Prahy do Harrachova na základě objednávky Libereckého kraje. Když jsem z naší redakce dostal pozvánku Českých drah na první jízdu, neváhal jsem se akreditovat, a tak vám mohu tento ojedinělý počin přiblížit. Jde o dva páry vlaků, které spojí horské letovisko s hlavním městem o sobotách, nedělích a svátcích.

 

 

 

Ve směru do Harrachova jde o spoje R 1148 Kamenice a R 1144 Valdštejn, ve směru opačném to jsou R 1145 Valdštejn a bezejmenný R 1151. Protože pro trať Tanvald – Harrachov platí přísná bezpečnostní pravidla a ne každé vozidlo na ni může, budou na rychlících nasazovány motorové vozy řady 854.2, které dané technické parametry splňují a budou z Tanvaldu do Harrachova jezdit sólo. Vedou se jednání, aby bylo možné v případě vyššího počtu cestujících nasadit motorové vozy zdvojené. První vlak měl výjimku, a tak do Harrachova jely motoráky dva. Ve voze této řady je možné přepravovat až 5 jízdních kol. Na danou linku byly vybrány čtyři konkrétní motorové vozy, které byly dovybaveny potřebnými informačními systémy, včetně vlakového hlášení. Tolik něco málo o technických parametrech nového spojení.


R 1148 „Kamenice“ na pražském hlavním nádraží © Jiří Řechka

Během jízdy z Tanvaldu do Harrachova proběhla ve voze pro novináře tisková konference, kterou zahájil tiskový mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Přivítal všechny zúčastněné hosty a zejména hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu, člena představenstva ČD odpovědného za osobní dopravu Michala Štěpána a dodatečně krajského radního odpovědného za dopravu Marka Pietera. Ten měl smůlu, protože v Tanvaldu rychlík nestihl a nezbylo mu, než se vydat na stíhací jízdu osobním vozem, aby mohl v další stanici nastoupit, což se mu podařilo. Jako první dostal slovo hejtman Martin Půta, který poděkoval Českým drahám, že se povedlo po ne úplně jednoduchých jednáních nové spojení realizovat. Zároveň vyslovil přání, aby se našlo i řešení pro přímé spojení Praha – Liberec, protože krajské město si to určitě zaslouží.


Informační panel ve voze 854.212 © Jiří Řechka

K tomu si ještě přál, aby všechny příslušné složky udělaly vše pro to, aby cestovní časy byly přijatelné. Po hejtmanovi promluvil Michal Štěpán. Řekl, že toto spojení prokázalo, že České dráhy jsou schopny splnit požadavky objednatelů, a to i vzdor tomu, že tato trať má své technické specifikum a nemohou na ni všechna vozidla. Z vozového parku ČD byla vybrána taková, která splňují podmínky pro zdejší provoz. Rychlíky objednává Ministerstvo dopravy, ale do Harrachova objednává dopravu kraj. Zpoždění v zavedení těchto rychlíků nastalo také v důsledku dovybavení vybraných vozů (o němž jsem se už zmínil), protože musí splňovat podmínky Libereckého kraje. Michal Štěpán také apeloval na příslušné složky, zejména na SŽDC, aby se udělalo vše pro zrychlení dopravy z Prahy do Liberce.


Hovoří Michal Štěpán, Martin Půta naslouchá © Jiří Řechka

České dráhy jsou schopné takové výkony zajistit. Posledním řečníkem byl radní pro dopravu Libereckého kraje Marek Pieter, který se nejprve omluvil za svoje zpoždění, při jehož likvidaci si mohl srovnat rychlost auta a vlaku. K vlastnímu předmětu setkání s novináři pak řekl, že to je další etapa rozšíření služeb cestujícím v Libereckém kraji. Vyslovil uspokojení, že technické problémy se podařilo zvládnout. Poděkoval Českým drahám, Středočeskému kraji a Praze, že se povedlo všechny problémy vyřešit na základě jakési čtyřdohody. Také on se zmínil o problému přímého spojení Liberce s Prahou. Na závěr poděkoval všem s tím, že věří, že si tento spoj najde své cestující. Po projevech byl dán prostor pro dotazy. Protože žádné nebyly, Michal Štěpán doplnil informace k vozidlům, nasazovaným na nové spoje.


Příjezd do Harrachova © Jiří Řechka

Na úpravách se finančně podílel jak Liberecký kraj, tak České dráhy, Středočeský kraj a Praha, protože tato vozidla zajišťují provoz na teritoriích těchto objednatelů dopravy. Vedou se jednání se SŽDC, aby tato spojení nepostihovala častá výluková činnost, která se však nedá vyloučit. Také se zmínil. Že Liberecký kraj má plnou integraci dopravců, takže cestující mohou jejích výhod využít i na novém spojení. Pan hejtman v žertu vznesl otázku, co asi, co asi s tou plnou integrací udělá avizované zlevněné jízdné pro vybrané skupiny cestujících. Při průjezdu Kořenovem připoměl radní pro dopravu, že před válkou byla trať z nynějšího Polska elektrizována, a do zdejší stanice zajížděly elektrické vozy. A dodal, že se snad také Liberecký kraj dočká někdy nějaké tratě pod dráty, kterou jako jediný nemá. Tolik tedy k obsahu pojízdné tiskové konference.


Historický snímek © Jiří Řechka

Před příjezdem do Harrachova jsme byli informováni, že máme vystoupit ze soupravy, protože se s ní bude posunovat. V daném okamžiku se budou ve stanici nacházet tři vlakové soupravy, což je o jednu více, než má kolejí. Když jsem byl naposledy v Harrachově, stanice nebyla ještě zrekonstruována, nebylo v ní druhé nástupiště s přístřeškem a hlavně zde byla průjezdná pouze jedna kolej. Druhá kolej byla napojena jen jednou vyhybkou. Po příjezdu „protokolárního“ došlo k dalším slavnostním aktům včetně nezbytného přípitku, dokonce i s přítomným Krakonošem. Po odjezdu osobního vlaku ze stanice Szklarska Poręba Górna do Tanvaldu, došlo k posunu pražského rychlíku na druhou kolej před jeho odjezdem do Prahy. Tím skončily nejen všechny oficiality, ale také místní provozní zajímavosti.


Přeplněné harrachovské kolejiště © Jiří Řechka

Odkazy:

  1. Harrachov – Wikipedie
  2. Železniční trať Liberec – Tanvald – Harrachov – Wikipedie
  3. České dráhy, a.s. – osobní doprava – oficiální web
  4. Liberecký kraj – oficiální web
  5. Jízdní řád trati 036 Liberec - Harrachov - Szklarska Poręba Górna platný od 9. dubna 2018 (formát PDF)
  6. Návrat rychlíků Praha – Harrachov. Od jara začnou jezdit o víkendech, o hodinu déle, než autobus – Zdopravy.cz
  7. Potvrzeno: přímé rychlíky Praha – Harrachov vyjedou v dubnu, jízdní řád počítá s víkendy – Zdopravy.cz
  8. Rychlíky za každou cenu. Nové spojení Praha – Harrachov může zpozdit jiné vlaky. – Zdopravy.cz

Úvodní snímek: „Protokolární“ R 1148 Praha – Harrachov po příjezdu do cílové stanice © Jiří Řechka

Upravil a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Jiří Řechka


Galéria k článku

Počet: 75     Stránky: / 3        

Foto 14.4.2018 - Praha hl.n.: 854.212, R 1148 © Jiří Ře ...

Foto 14.4.2018 - Praha-Čakovice: 854.021, Os 9505 © Jiř ...

Foto 14.4.2018 - Praha-Čakovice: depo KŽC © Jiří Řechka

Foto 14.4.2018 - 854.212: informační panel © Jiří Řechk ...

Foto 14.4.2018 - Neratovice: 753.720 © Jiří Řechka

Foto 14.4.2018 - Všetaty: 80-30.011, R 794 © Jiří Řechk ...

Foto 14.4.2018 - Všetaty: výpravní budova © Jiří Řechka

Foto 14.4.2018 - Bakov nad Jizerou: 854.212, R 1148, če ...

Foto 14.4.2018 - Bakov nad Jizerou: 854.210/80-29.209, ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 45     Stránky: / 3     Výpis:    
» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 23.4.2018 11:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Harrachov přivítal první rychlík z Prahy

Noooo, já bych tak vstřícnej nebyl.
Já bych to jako účelovou dezinformaci viděl .
Nebylo by to poprvé, co se nám tu azdak snaží podsunout nějaké nepravdy.


» RailFun Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 353 21.4.2018 23:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Harrachov přivítal první rychlík z Prahy

Ono by stačilo postaviť koridor praha-liberec --- ale to je to "jiříkovo vidění", resp ťažké scifi. Inu, rozkradlo sa čo sa dalo... Tak si na rýchlikoch budú lolkálpolitici prihrievať polievočku a koncepčne sa nič nerieši...
Ibidem "južná trať" na Slovensku. Nová trať v úseku BA-Nitra-Zvolen ale načo, však? To nehodí kamarátom toľko ako R1, že?

Takže tak...

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 20.4.2018 10:26
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Harrachov přivítal první rychlík z Prahy

Jiříkova lhaní... No, já bych to tak přísně nehodnotil, když se snad nejedná o záměrnou účelovou dezinformaci ale o specifický způsob uvažování - nazývejme to raději Jiříkovo vidění...

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 20.4.2018 10:04
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Harrachov přivítal první rychlík z Prahy

než se pokusit ho dotáhnout do konce;
Jo, to je přesně vono. "Pokusíme se" to dotáhnou do konce, a v půlce zjistíme, že jsme v s penězma.
Tak ještě jednou: k čemu je kopat tunel z Prahy do Krkonoš, když normální trať vyjde několikanásobně levněji?
Vozidla totéž.

sněhová vánice vyřadí estakádu z provozu
Vy bydlíte v protiatomovým bunkru, protože jednou za sto let spadne na Prahu letadlo?

Takže do Liberce a okolí se vlaky i nadále budou hrabat několik hodin
Samozřejmě. A do Karlovejch Varů taky.
Prostě jsou relace, kam to po silnici bude levnější a rychlejší.

A proč bych měl na tratích pod Prahou vláčet zbytečnou zátěž?
Jo to jako ještě na hranicích Prahy připojovat/odpojovat modul, jo?
No fajn. Na jaký další nevýhody ještě přijdete?

než předělávat soupravy
Ty by se musely předělávat stejně. Zatím na nějaké napájení z modulu nejsou stavěné.
Stejně jako nemají místa na bagáž, mají sedačky vhodné tak na půlhodinové sezení, nemají topení/klimu, mají jiné hlukové limity, nemají záchod a desítky a stovky dalších "maličkostí", které vy ve vašem megalomanském přístupu samozřejmě přehlížíte jako pitomosti.
Tak. Nalejt do vás 5 piv a zavřít vás do toho vozu na 2 hodiny bez možnosti odskočit si na záchod.
Snad by se vám trošku rozsvítilo, můžete na to použít energii z vašeho perpetua mobile :-)))

že sběrače na střeše by se do tubusu Nuselského mostu dost těžko vešly.
Kdopak tady včera psal "A také zapomínáš na to, že naprosto není nutné, aby v tom ,,krkonošském metru" jezdilo přesně to, co jezdí ve zbytku sítě", nevíte?
Nějakej Azetdak. Tak si to s ním vyřikejte, jestli teda maji nebo nemaji ty vozidla z Krkonoš zajíždět až do Hájů či na Zličín.
A jestli z těch Krkonoš fakt dorazí s přesností na 5 sekund (nebo 15, ať nežeru), aby zapadly do taktu a nemrvily provoz vnitroměstského metra.

Panter nemá tak velkou akceleraci, jako metro
Akcelerace je důležitá u vlaku, který se často rozjíždí a brzdí. U rychlíků má na jízdní dobu zanedbatelný vliv.
Zato panter může 160, ale metro jen 80. A to je u dálkových vlaků rozhodující parametr.

souprava metra je o něco levnější.
O moc ne, ale hlavně pro dálkovou dopravu by se musela TOTÁLNĚ PŘEDĚLAT. Takže by byla dražší.

Typickým příkladem ,,Alešovského" přístupu je tzv. koridorizace trati z Brna do České Třebové. Natáhly se dráty, překopalo kdeco a jízdní doba se téměř nezměnila.
A tyhle věty jsou zase typickým příkladem Jiříkova lhaní.
JŘ 1991/92: R682 - jízdní doba 1:43, R674 - 1:47, R678 - 1:41, R680 - 1:41
Dnes: EC za 0:59, Rx za 1:17
Hodina a třičtvrtě je skoro totéž jako hodina, že jo?

Max
u takové specielní trati by vůbec nemusela být vrchní trolej ale spodní přívod jako v metru
No já bych to vrchní vedení tak neodsuzoval, spodní přívod je do rychlosti max. 80, víc to už nedá.


» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 19.4.2018 19:52
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Doufám že Krakonoš už si na tebe chystá pořádnou sukovici ...

Konečně zase něco k věci.
Už jsem si tady začal připadat jako na stránkách světlozítřkové Vědy a techniky mládeži, jenže tehdejší plánovači nebyli takoví troškaři - malovali tunel z Prahy na Jadran.
Ale proč se držet kolejí v tunelech, když už všelicí hyperloopiči postoupili mnohem dál? Nevaž se, odvaž se!

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 19.4.2018 18:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Harrachov přivítal první rychlík z Prahy

Co se týče estakády - náhodou dráha na vysokých sloupech nad střechami Žižkova by vypadala efektně a nevím, proč by Pépikům měla vadit, když Nuselákům taky už přeš 40 let most nad hlavou nevadí a z estakády by jim do žižkovských dvorků nepadali sebevrazi, protože by tam nebyl přístup veřejnosti.

A vichřice i vánice vyřadí povrchovou trať snáz než estakádu. Na estakádě stromy nerostou a nejsou kolem pláně, z nichž by výtr navál sníh, ani se nezaplní sněhem jako zářez. Krom toho - u takové specielní trati by vůbec nemusela být vrchní trolej ale spodní přívod jako v metru - osoby bez el. kvalifikace tam přece nemají přístup. Ale pokud by byly jó pádné a odůvodněné námitky proti dráze nad střechami činžáků - není nutno ji vést luftem celou.

Doufám že Krakonoš už si na tebe chystá pořádnou sukovici a za tunelování nebo rourování jeho hor tě s ní prožene celými Kozími hřbety, jen co mu tam přijedeš fotit kytičky.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 19.4.2018 18:22
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Harrachov přivítal první rychlík z Prahy

...by se do tubusu Nuselského mostu dost těžko vešly... Ty chceš z centra Prahy do Krkonoš vyjíždět stávající trasou C směr Háje??? A už ti řekli, že Krkonoše jsou od Prahy přesně na opačnou stranu??? Nebo sis omylem obrátil mapu? Nebo sis omylem neobrátil kalendář a máš tam stále ještě 1.4.?

Jotak již chápu: Abys nemusel pod Hlavákem dodělat extra šturcové nástupiště, napojené na stávající C směr Letňany, chceš tu kerkonošskou soupravu procpat celým Céčkem z konečné v Hájích... Jenže:

Už to tu připomínal Aleš, ale pro jistotu ještě jednou - máš odvahu ty expresy Praha - Krkonoše nacpat do stávajícího několikaminutového taktu metra? Tak to se ti tví spoluobčané Pražáci pěkně poděkuj, když naprostá většina jich má zájem do Krkonnoš se podívat párkrát za rok, ti situovanější maximálně jednou týdně v zimě, ale jezdit metrem v teritoriu Prahy chtějí denně a ty jim ten takt takhle roz**dáš! Už takhle Céčko nestíhá a jezdí hezky narvaný a ty jim do toho ještě zařadíš zvláštní vlaky...

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 19.4.2018 17:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Harrachov přivítal první rychlík z Prahy

Typickým příkladem ,,Alešovského" přístupu je tzv. koridorizace trati z Brna do České Třebové. Natáhly se dráty, překopalo kdeco a jízdní doba se téměř nezměnila. Trať Zdice - Plzeň - to samé v růžovém, teď se přišlo na to, že místo na 120/160 bude vhodné ji předělat na 160 pro všechno, takže betonáři a jiní zeměobraceči budou mít další kšeft. Až to dodělají, začne se uvažovat o VRT, ale to už bude většina z nás koukat na kytky zespodu. Jedním slovem obraz bídy a utrpení. Ještěže aspoň ty dálnice přibývají.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 19.4.2018 17:45
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Harrachov přivítal první rychlík z Prahy

Aleš:
Jinou odpověď jsem ani nečekal. Ale chápu to. ono je mnohem jednodušší, nějaký nápad pohřbít, než se pokusit ho dotáhnout do konce; ostatně tohle je pro náš národ typické. Běda každému, kdo se pokusí vymysle něco, byť i jen trochu neobvyklého. Takže do Liberce a okolí se vlaky i nadále budou hrabat několik hodin, protože když to trvalo dlouho za C a K Rakouska, může to v 21. století trvat ještě déle a protože je místy hezké okolí, tak zdražíme jízdenky, ať si kaštani užijí. Ještěže mám auto!
Max:
A proč bych měl na tratích pod Prahou vláčet zbytečnou zátěž? A také je mnohem jednodušší jeden vagon přidat, než předělávat soupravy, nemluvě o tom, že sběrače na střeše by se do tubusu Nuselského mostu dost těžko vešly.
Panter nemá tak velkou akceleraci, jako metro a mám takové tušení, že souprava metra je o něco levnější.
Za estakádu nad střechami domů, (Podívej se na leteckou mapu, jak to vypadá v okolí Prahy a Liberce se zástavbou), bys asi mnoho vděku od obyvatel nesklidil. A sněhová vánice vyřadí estakádu z provozu stejně, jako běžnou trať na povrchu, nemluvě o následcích případných nehod a jejich likvidaci. Když už něco horem, tak jedině hyperloop.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 19.4.2018 14:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Harrachov přivítal první rychlík z Prahy

(Max mi to sice sebral z klávesnice, ale když už jsem se s tím sepsal...)

Jiříčku, rozdíl mezi námi dvěma je v tom, že vy vemejšlíte absolutní kraviny, zatímco já se vám je snažím vysvětlit (ale je to marný, je to marný, je to marný). Nevím, kde jste přišel na to, že jsem úředník :-)))). Nejsem.

jak to udělat, aby to nějak šlo
Zatím vymejšlíte jen to, co udělat nejde, anebo sice jde, ale s nereálnými (a hlavně neobhajitelnými) náklady.

A na rozdíl od povrchové trati má ten tunel pár výhod:
Ale i spoustu nevýhod. Hlavně cena (já vím, vy byste ho dokázal udělat skoro zadarmo - tak proč se ku*a do nějakého výběrka nepříhlásíte???). Provozní náklady (vzduchotechnika, protipožární a jiné zabezpečení, údržba, mytí - zvlášť na začátku provozu), zvýšená spotřeba energie pro trakci (a to nezanedbatelně), zpočátku velice negativní dopad na vozidla (zprávy z GBT mluví o obroušení laku u prvního protokolárního vlaku, doteď o nadměrném zanášení všemožných filtrů drobným kamenným prachem), problémy se stanicemi, problematická evakuace, provozní komplikace (už teď musejí být vozidla schválená pro provoz v tunelech delších než X km schvalovaná podle přísnějších pravidel), atd atp. Jenže vy to vidět nechcete, protože to nezapadá do vaší filozofie "já vím všechno nejlíp a všichni ostatní jsou pitomci". Jestli vono to náhodou nebude naopak :-)

aby v tom ,,krkonošském metru" jezdilo přesně to, co jezdí ve zbytku sítě,
Pak ale nemá smysl mluvit o "prodloužení pražského metra do Krkonoš".
Pokud se bude přestupovat, tak už je jedno, kudy ta trasa za Prahou povede a jaká vozidla na ní budou jezdit.

ostatně na Céčku také jezdí úplně jiné soupravy, než na zbylých dvou trasách.
Nikde se taky nepíše, že trasa A je prodloužením trasy C. (Mmch, před dodávkou M1 jezdily na všech trasách stejné či skoro stejné vozy.)
Za určitých podmínek ale vlaky po jiných tratích jezdit mohou, nakonec, když jede C-čková souprava na soustruh do Hostivaře, tak jí taky netahaji na podvalníku po Jižní spojce, dtto když souprava z A jede na B, tak projíždí Céčkem.

Takže ano, souprava by byla o jeden trakční modul delší
No a teď mi řekněte, jakou to teda má výhodu oproti normální (sériově vyráběné, schválené,...) drážní soupravě typu XPanter, Kiss, Flirt, Desiro... ?

nikdo v ČR nemá ,,gule" na to, aby se o takovéto řešení zasadil
Aby prosazoval dražší a blbější řešení? To je zcela v pořádku, že to nikdo neprosazuje.

nasledujúce príspevky »