Rýchle vlaky Košice - Prešov a ďalšie novinky v GVD

» Návrat

Pridané: 2.3.2018 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk

Rýchle vlaky Košice - Prešov a ďalšie novinky v GVD Včera sa na košickej železničnej stanici uskutočnila tlačová konferencia ZSSK, na ktorej národný dopravca predstavil zmeny v cestovnom poriadku, vstupujúce v platnosť v nedeľu 4. marca. Prečo sa tak stalo práve v metropole východného Slovenska, to naznačuje už názov tohto príspevku, ktorý nakoniec vznikol a vyznieva ináč, ako sme pôvodne zamýšľali.

 

 

 

Rovnako ako redakcie ďalších slovenských médií, aj tá naša dostala v patričnom predstihu pozvánku na vyššie spomenuté podujatie, ktorú mal podľa našich predstáv využiť aspoň jeden z dvoch východoslovenských reportérov internetového magazínu VLAKY.NET. Avšak zhodou náhod obidvaja sa v daný deň z rodinných dôvodov vyskytovali kdesi ďaleko od svojho bydliska, takže sa nám plány zhatili. Napriek tomu nezostávame naším čitateľom nič dlžní, nakoľko sme aj tak mali k dispozícii dostatok podkladov k spracovaniu príspevku informačne dosť bohatého na to, aby si (ako predpokladáme) zaslúžil vašu pozornosť. Snáď sa zmierite so skutočnosťou, že jeho hlavný obsah tvorí text prevzatý z tlačovej správy ZSSK.


Železničná stanica Košice (12.3. 2006) © Ing. Igor Molnár

Vďaka Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú mať cestujúci od 4. marca 2018 opäť väčšiu motiváciu prestúpiť z auta do vlaku. Do platnosti bude uvedená 1. zmena Cestovného poriadku 2017/2018, ktorá ponúka viacero možností, ako cestovať rýchlo, pohodlne a bez stresov.

Vlaky InterCity budú od najbližšej nedele opäť rýchlejšie. Na trati medzi Bratislavou a Košicami bude jazdiť IC 513 (Bratislava hl. st. 15:46 – Košice 20:21) za 4 h 35 min, čo znamená, že jazda vlakom ZSSK bude momentálne rýchlejšia ako autom. Cesta z hlavného mesta do Košíc osobným autom trvá dnes v ideálnom prípade pri dodržiavaní dopravných predpisov približne 4 h 46 min. Ďalšie dva vlaky InterCity – IC 520 (Košice 05:31 – Bratislava hl. st. 10:17) a IC 525 (Bratislava hl. st. 17:43 – Košice 22:29) skrátia svoju jazdnú dobu na 4 h 46 min, čo je rovnaký čas ako jazdou autom. Počas cesty vlakom z Bratislavy do východoslovenského krajského mesta však môžu cestujúci využiť čas, ktorý by inak strávili šoférovaním, napríklad prácou, relaxom či nadväzovaním nových kontaktov.


Diaľkový vlak ZSSK do Košíc pod Tatrami (31.8.2017, Štrba) © Jiří Řechka

Obyvateľov oboch východoslovenských krajských miest prepojí 9 nových regionálnych expresov. V porovnaní s jazdnou dobou osobných vlakov (39 – 42 min) budú najrýchlejšie vlaky REX na linke Košice – Kysak – Prešov jazdiť až o 25 % rýchlejšie (28 min). „Podľa Google Maps by ste sa síce mali pri ideálnej premávke dostať z Košíc do Prešova za 26 minút, v skutočnosti je však Prešov druhým krajským mestom, kde sa najviac tvoria zápchy a ľudia sa tým pádom zbytočne zdržiavajú v kolónach. Nové REX-y poskytnú cestujúcim do školy a za prácou každý deň pohodlnú a rýchlu prepravu v smere do Prešova prostredníctvom viac ako 1 300 sedadiel a v smere do Košíc bude cestujúcim k dispozícii až viac ako 1 600 sedadiel. Posilnením železničnej dopravy sa snažíme riešiť preplnené cesty a ľuďom poskytujeme možnosť cestovať rýchlo, bezpečne a ekologicky,“ povedal Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.


Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký odpovedá médiám
© ZSSK

Cestujúcich určite poteší aj 9 nových regionálnych rýchlikov na hlavnom ťahu severnou trasou. Spolu s existujúcimi spojeniami zabezpečia vlaky kategórie RR počas pracovných dní hodinový takt medzi krajskými mestami Bratislava, Trnava, Trenčín a Žilina. Regionálne rýchliky s novou kapacitou približne 2 000 sedadiel v jednom smere budú premávať v pracovných dňoch, pričom cestujúcim bude v osobných vozňoch k dispozícii bezplatná služba wi-fi pripojenia na internet. Zároveň budú s ohľadom na technické možnosti tieto vlaky jazdiť rýchlosťou 160 km/h všade, kde to dovoľuje trať. Novým regionálnym rýchlikom RR 764 Lomnica, ktorý ponúka 416 sedadiel, sa zasa cestujúci v pracovných dňoch jednoducho dostanú z Košíc do Vysokých Tatier.


Vlak ZSSK z Košíc prichádza do Popradu (1.9.2017, Poprad-Spišská Sobota) © Jiří Řechka

V oblasti rozvoja turistického ruchu na Záhorí pokračuje úspešná spolupráca medzi Bratislavským samosprávnym krajom a ZSSK, výsledkom ktorej je premávka sezónnych cyklovlakov. Osobné vlaky s radenými cyklovozňami budú jazdiť medzi Plaveckým Podhradím, Zohorom a Záhorskou Vsou od konca apríla do polovice októbra. Pre turistov je tento región zaujímavý napríklad Malými Karpatmi či medzinárodnou cyklotrasou Eurovelo 13 tiahnucou sa pozdĺž Železnej opony a cesta vlakom je príťažlivá pre všetkých, ktorí si vážia životné prostredie.


Člen predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu ZSSK Karol Martinček hovorí na kameru
© ZSSK

Podrobné informácie týkajúce sa 1. zmeny Cestovného poriadku 2017/2018 nájdete v prehľadnom dokumente. A jednotlivé dotknuté traťové cestovné poriadky sme pre vaše pohodlie a zachovanie aj na budúce časy uložili v našom archíve a sú dostupné prostredníctvom odkazov v nasledujúcej tabuľke:

Trať
Cestovný
poriadok
- číslo
- trasa
110
112
113
Bratislava - Kúty - Břeclav
Zohor - Plavecký Mikuláš
Zohor - Záhorská Ves
116
Kúty - Trnava
120
Bratislava - Žilina - (Košice)
122
123
Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice
Vlárský průsmyk - Trenčianska Teplá
125
Púchov - Lúky pod Makytou - Horní Lideč
127
Žilina - Čadca - Mosty u Jablunkova
129
Zwardoň - Čadca
130
Bratislava - Štúrovo - Szob;
Palárikovo - Šurany
131
Bratislava - Komárno
132
133
Bratislava - Rusovce – Rajka
Galanta - Leopoldov; Sereď - Trnava
135
137
Nové Zámky - Komárno - Komárom
Bratislava-Petržalka - Kittsee
140
Nové Zámky - Prievidza
141
Leopoldov - Lužianky - (Nitra)
150
Nové Zámky - Zvolen os.st
152
153
154
Štúrovo - Levice
Šahy - Čata
Hronská Dúbrava - Banská Štiavnica
160
Zvolen - Košice; Moldava n.B. mesto - Moldava nad Bodvou
170
Vrútky - Zvolen
171
Zvolen - Diviaky
172
Banská Bystrica - Červená Skala
173
Červená Skala - Margecany
174
Brezno - Jesenské
180
(Bratislava) - Žilina - Košice
182
Štrba - Štrbské Pleso
188
Košice - Plaveč - Muszyna
190
Košice - Čierna nad Tisou - Čop; Kalša - Trebišov;
Sátoraljaújhely- Slovenské Nové Mesto
193
Prešov - Humenné
194
Prešov - Bardejov
-
Prehľad SC, EC, EN, IC, RJ, Ex, R, RR vlakov

Na záver si dovoľme vysloviť želanie, aby uvedené zmeny v GVD 2017/2018 priniesli to, čo od nich vedenie slovenského národného železničného dopravcu očakáva a čo národu prostredníctvom tejto tlačovej konferencie prisľúbilo. Nakoniec médiá o niektorých novinkách informovali už s predstihom, na základe správy TASR, ktorá však už svojím titulkom bola svojím spôsobom zavádzajúca (a ani jej obsah nebol v použití odborných termínov príliš korektný). Téma „rýchlovlakov“ medzi východoslovenskými metropolami zaujala novinárov aj pri včerajšom stretnutí s vedením ZSSK, ako dokumentuje informácia TASR, v podaní napríklad internetového denníka SME. A ešte zaželajme aj radovým železničiarom, aby sa so zmenami popasovali čo najlepšie, a cestujúcim, aby im novinky priniesli osoh a uspokojenie.


Vedenie ZSSK a novinári pri tlačovej konferencii © ZSSK

Zdroje a odkazy:

  1. Železničná spoločnosť Slovensko – Wikipédia
  2. SK ZSSK Slovakrail – oficiálny web ZSSK
  3. Železnice Slovenskej republiky – Wikipédia
  4. Železnice Slovenskej republiky – oficiálny web
  5. Prehľad zmien grafikonu vlakovej dopravy od 4. 3. 2018 v kocke - príloha tlačovej správy ZSSK (formát PDF)
  6. zdroje uvedené pod odkazmi v texte

Úvodná ilustračná snímka: Vlaky v žst. Prešov (14.9.2017) © Helmut Böhme

Z tlačovej správy ZSSK a ďalších zdrojov uvedených vyššie zostavil

PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 19         Výpis:    
» RailFun Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 353 4.3.2018 22:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Rýchle vlaky Košice - Prešov a ďalšie novinky v GVD

misko: Poľaci to je kapitola sama o sebe

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 4.3.2018 20:38
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Rýchle vlaky Košice - Prešov a ďalšie novinky v GVD

A vlakokilometům nerozumím.
No aspoň to přiznáte .

Vlaky by měly jezdit podle toho, jaký je zájem cestujících a ne podle nějakého papíru daného od stolu.
Problém je v tom, že ten "papír od stolu" znamená peníze, na rozdíl od toho "zájmu cestujících".
Neznamená to ale, že ty vlkm jsou stanoveny absolutně správně a nějakým kvedláním by za stejné peníze (stejné vlkm) nebylo možné uspokojit více cestujících.

» miskovlza1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 296 3.3.2018 20:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Rýchle vlaky Košice - Prešov a ďalšie novinky v GVD

Zelená → Ranné vlaky chodia do zastávky Skalité-Serafínov s dvoma rušňami na obidvoch stranách. 671 ZSSK by sa mohla obrátiť v tej zastávke ale dnes ich málo + niektoré sú odstavené pre poruchy. Ono určite je tam veľký potenciál ale to by tam musela byt zavedená taktová doprava plus spolupráca s dopravcom KS. Ale ZSSK nemá na tu záujem rozvíjať cezhraničnú dopravu, už dnes si účtuje poplatok 1,5 euro ku cene lístka ak cestuje zo stanice Zwardon na Slovensko, lebo tam sa už dávno lístky nepredávajú a staničná budova je určená na prenájom.


» Zelená Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 598 3.3.2018 19:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Rýchle vlaky Košice - Prešov a ďalšie novinky v GVD

ke trati č. 129
Ano, to si také myslím, že 163 s klasickými vozy se jezdí do Zwardoně jen obrátit, že nějaká návaznost na KS směr Bielsko Biala a Katowice nikoho nezajímá.
Ale 671 by se teoreticky v Serafínově mohly otočit. Anebo tomu brání nějaký předpis? Však 811 a před nimi 830 to tak běžně dělaly. Anebo 671 je tak málo, že to vyjde od Źiliny jen po Čadcu a dál už ne?
Hustá autobusová doprava jak SAD Žilina tak i soukromých dopravců naznačuje, že potenciál cestujících tam je, železnice je úplně souběžná se silnicí a je tam několik nových zastávek (Polesie, Skalité zast., Pod Poľanou), takže docházková vzdálenost na zastávky moc dlouhá není, jsou cca po 2 km, tak proč by se tam vlak nemohl uživit?

» samkoh Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 110 3.3.2018 15:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Rýchle vlaky Košice - Prešov a ďalšie novinky v GVD

Zelená: na tom vlaku sa vráti súprava na os 45xx(nechce sa mi to hľadať) 12:39 ga-tt.

» miskovlza1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 296 3.3.2018 12:47
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Rýchle vlaky Košice - Prešov a ďalšie novinky v GVD

Dominik.HK → Ono porovnávať železničné spojenie medzi SK a ČR sa nedá. V ČR je úplne bežný min. hodinový takt celý týždeň v osobných vlakoch v okolí veľký miest (Praha, Brno, Ostrava), kým na SK to zatiaľ nie je ani v okolí hlavného mesta. Ono celkovo tomu chýba koncepcia, tie nové REX budú vedené tak, že na každom vlaku bude pomaly iný typ súpravy. Zatiaľ čo na trase Pardubice hl.n. - Hradec Králové hl.n. sú nasadené na väčšine spojov elektrické jednotky, ktoré majú plánový čas na zmenu smeru pár minút, tak Os vlaky Košice – Lipany na konci trasy čakajú vyše hodiny na návrat a premáva tam všetko možné

Zelená → Môj názov na vlaky Čadca - Zwardon je, že sa tam chodí iba otáčať lokomotíva, keďže ZSSK nemá riadiaci vozeň mimo ucelených jednotiek a klasická súprava nemôžu cúvať do stanice Skalité. ZSSK nemá ani záujem rozvíjať medzištátnu dopravu, lebo okrem Rakúska je to všade biede.

Celkovo je vozový park ZSSK v kríze, tak ani nové vlaky nemôžu byt. Som zvedavý čo bude premávať na juhoslovenských R (Bratislava hl.st. - Zvolen os.st. - Košice/Banská Bystrica), keď modernizované vagóny pôjdu na R Bratislava hl.st. - Žilina aby tam mohli ísť časť cesty 160 km/h a už teraz je tam problém zo súpravou podľa plánovaného radenie.» Zelená Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 598 3.3.2018 6:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Rýchle vlaky Košice - Prešov a ďalšie novinky v GVD

david.prvy - já s Tebou plně souhlasím, že ve 14:30 jezdí mnohem více lidí. Jen jsem se snažil uvažovat, proč tam dali ten vlak v 11:30. Možná jim tak vychází souprava, kterou pak v Galantě budou na něco potřebovat, ale tomu já nerozumím, to jsou tajnosti dopravce.
To s těmi rychlíky je také pravda, že obslouží jen větší sídla, ale už se jim tam ten osobák mezi ně nevejde anebo kvůli tomu už není volná souprava nebo personál....

dominik.hk - máš pravdu, ale ta sitauce je trochu odlišná. Hradec a Pardubice jsou od sebe 20 km a většina úseku už je dvoukolejná a rychlost i více jak 120 km/h. Prešov od Košic je asi 35 km, ale do Kysaku je dost přetížená jednokolejka s rychlostí 80 km/h jen se 2 stanicemi, kde se dá vykřižovat.
A vlakokilometům nerozumím. Vlaky by měly jezdit podle toho, jaký je zájem cestujících a ne podle nějakého papíru daného od stolu. pak se může stát, že jeden vlak jede narvanýa jiný prázdný. Toto snad není až takový problém vysledovat.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 2.3.2018 20:57
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Rýchle vlaky Košice - Prešov a ďalšie novinky v GVD

Spojení 2. a 3. největšího města by si zasloužilo hodinový takt spěšných vlaků a hodinový takt osobních vlaků, které by v prokladu vytvořily cca půlhodinový takt. Když to jde mezi Hradcem a Pardubicemi (cca 2× 90 000 obyv.), tak mezi Košicemi a Prešovem to musí jít dvojnásob (240 + 90 tis. obyv.). Ale já vím, vlakokilometrů je málo. Pár nových náhodných výstřelů málokoho vytrhne.

» bubo Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 091 2.3.2018 18:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Rýchle vlaky Košice - Prešov a ďalšie novinky v GVD

Prsime sa zrychlenim ICcka.. co z toho ze do Za pride s naskokom ked permanentne v Za chytame 10 az 15 min sekeru.... a pozeram ze zrychlenie je v usekr Za Ke a nie v inkriminovanom dokoncenom useku.... 👎👎👎👎

» david.prvy Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 91 2.3.2018 14:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Rýchle vlaky Košice - Prešov a ďalšie novinky v GVD

@zelená
Tvoj argument by som bral keby tam bola diera v takte. No pre tebou menovaný dopyt tam je hodinový takt v kat.OS celý deň. Čiže ten osobák by bol určite viac potrebný aspoň po 14 tej hod.
Poobede je doplnený takt kategóriou Rex, ktorá však viaceré blízke obce prechádza bez zastavenia.

nasledujúce príspevky »