Ježdění Prahou

» Návrat

Pridané: 8.11.2016 8:00
Autor: Luděk Šimek, nick: » maxipes

Ježdění Prahou 26. října se v Praze na hlavním konala sláva, o níž už víme z předchozí reportáže. I mne vybídla redakce VLAKY.NET, abych ji tam reprezentoval, jenže měla smůlu. Na stejnou hodinu si mne pozvali pánové v bílých pláštích na úplně jiný konec hlavního města. Jako útěchu mi kolega Pavel Šmídek nabídl alespoň náhradní program na odpoledne, když už budu v Praze.

Věděl, že se zajímám o bateriový pohon vozidel, navštivme tedy dobíjecí stanici prvního pražského elektrobusu a ve zbytku odpoledne se svezme s KŽC, který pomáhá dopravě v hlavním městě v rámci PID.

 

 

S Pavlem jsme byli domluveni, že jakmile mě páni doktoři propustí ze své moci, sejdeme se na Želivského. A nejen to, on také iniciativně zjistil u Dopravního podniku, že tam elektrobus bude od 14:16 nabíjet. Já tam dorazil už v půl druhé. Pavel tam ještě nebyl, zato to vozidlo, o které jsem měl zájem a které se od jiných autobusů pražské MHD pozná podle kombinace barev zelená – červená, jsem spatřil se zdviženým pantografem pod dvěma vodiči ještě než můj autobus zastavil, a zaradoval jsem se. Radost trochu poklesla, když jsem si přečetl nápis na jeho informační tabuli:


SOR EBN 11 nabíjí

I na můj dotaz pan řidič a dva další pracovníci v oranžových blůzách s měřáky v rukou potvrdili, že dnes cestující nevozí, že provádí měření a zkušební jízdy, protože vozidlo se teprve včera vrátilo z veletrhu CZECHBUS. Zdejší nabíjecí stanici tu už nedávno dokumentoval Pavel. O vozidle nám jeho typové označení EBN 11 říká, že je elektrické (E), interiér a počet dveří uzpůsobený pro městskou dopravu (B), je částečně nízkopodlažní (N, stojící až za B) a jeho délka je 11 m. Další nejdůležitější údaje vám přepíšu z webu AUTO.CZ: Lithium-iontová baterie o kapacitě 172 kWh pohání motor 120 kW a je schopna uživit při tom i topení, vůz pojme 93 cestujících.


Mám rád částečně nízkopodlažní busy, že se do nich pohodlně nastupuje
a pak si můžu vybrat, jestli chci sedět dole nebo nahoře

Za chvíli přijel i Pavel, a protože naděje na svezení tímto novátorským prostředkem MHD dnes nebyla, rozhodli jsme se přikročit k druhému bodu programu dnešního odpoledne, který Pavel vymyslel: Svezeme se tramvají na Masaryčku, odtud jezdí každou hodinu motoráček, který známe pod přezdívkou šukafon, do Čakovic. Provozuje ho Klub železničních cestovatelů a je zapojen do systému PID jako linka S34. Sotva jsme stačili dojít na tramvajovou zastávku, byla tu Škoda 15T na lince 26, která nás dovezla do Havlíčkovy ulice přímo před průčelí nádraží.

Prosklenou stěnou jsme spatřili boží dopuštění – podlaha je rozkopaná, nádražní hala je v rekonstrukci. Ale nemáme příliš času na rozhlížení, náš vláček má za pár minut odjezd a stojí až na konci 5. koleje před soupravou jakéhosi rychlíku. Jízdenky se prodávají, resp. jízdní doklady se uznávají až po nástupu do vozu (držitel ZTP cestuje zdarma stejně jako v MHD; později se přesvědčím, že na spojích ČD v rámci PID toto neplatí, držitel si kupuje u pokladny jízdenku za 25 % normálního jízdného stejně jako na kterýkoliv vlak mimo Prahu).


Před odjezdem do Čakovic

Šukafon po chvíli vyjíždí, je téměř v retro-stylu, jen sedadla jsou namísto dřívější rudé koženky potažena plyšem téže barvy a interiér je vylepšen o světelné informační tabule a plechovou hubu. Praha-Vysočany, Praha-Satalice, Praha-Kbely a už jsme na konečné této linky S34, v Praze-Čakovicích.


Praha-Čakovice

Vítá nás nedávno žlutě omítnutá budova, na jejím rohu se skví firma restaurace U Fausta, o níž se Pavel několikrát pochvalně zmínil, ale tu si necháme jako zlatý hřeb. Teď mě láká lávka přes celé kolejiště. Z té by se hezky fotilo nádraží i to, co je za plechovou ohradou za nádražím – střecha, jež za ní vykukuje, neklamně patří loďáku 831, jenže: schody na lávku jsou trvale zabedněny vysokou laťovou mříží, porostlou již letitým psím vínem. A průvodčí od KŽC nás na přímý Pavlův dotaz informuje, že lávka vedla do bývalého objektu Avia Letňany, nyní tam KŽC parkuje svoje motoráky a nikdo nás tam nepustí.


Vlečka do cukrovaru

Tak si ještě prohlédneme vlečku před nádražní budovou, vypadá to, že se po ní občas i jezdí, vede do jakési továrny. Kolemjdoucí občan nás ujišťuje, že je to cukrovar a dosud funguje, jeho výslovnost však prozrazuje, že právě vyšel z toho podniku na rohu nádražní budovy, a doma mne internet bude informovat poněkud jinak.


Restaurace „U Fausta“

I my tedy konečně vstupujeme do té nádražní hospůdky. Vítá nás malý útulný lokál, v čele vedle výčepu na zdi malovaný mušketýr, podobný tomu, jehož míval ve svém logu světoznámý krušovický pivovar, než se přeorientoval na duševně vyšinutého Habsburka.


Kousek mušketýra, třetina Pavla a přes polovinu piva

V žaludku mi již kručí, můj pohled padne na tabuli a čte: dršťková polévka. To je ono, to je ten pokrm, dříve typický pro nádražní restaurace (jen ještě ceny by musely mít desetinnou čárku o jedno místo vlevo, aby byly retro). Za chvíli už mi paní hostinská nese plnou misku husté polévky, která je, řekl bych, poctivější než bývala před těmi 30 lety, cibulka není přepálená a masa je víc než jíšky.


Chutná, i když pan Špaček by mě nepochválil za lámání chleba do polévky

Tak jsem Pavlovi poděkoval, že nepřeháněl, když mě lákal do této hospůdky, a že i celý program onoho odpoledne se mu vydařil, a rozloučili jsme se. On odjel zpátky na Masaryčku jinou soupravou, než jsme přijeli, barvy vozu 810.381-4 prozrazují, že jej KŽC koupil od ZSSK, já jsem odjel vlakem Os 9513 na hlavní nádraží.


810.381-4 KŽC

Na Wilsoňáku byla skrumáž, jakou jsem tam snad dosud neviděl – pozítří měl být státní svátek, po něm Dušičky, a lidi si asi vzali dovolenou už i na čtvrtek a hrnuli se na venkov a na hřbitovy. Můj R 961 Kačina do Jihlavy měl naštěstí 9 vozů, takže se dav, mířící na Vysočinu, pohodlně vešel, a já jel v pohodě a spokojen, že se výlet vydařil a že jsem osobně poznal zase jednoho kolegu z našeho klubu, s nímž jsme se dosud znali jen virtuálně.

Úvodní snímek: Dobíjení elektrobusu SOR EBN 11 ve stanici Želivského

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský

Luděk Šimek


Galéria k článku

Počet: 37     Stránky: / 2        

Foto 26.10.2016 - Praha, Želivského: SOR EBN11 © Luděk ...

Foto 26.10.2016 - Praha, Želivského: SOR EBN11 © Luděk ...

Foto 26.10.2016 - Praha, Želivského: autobus má pantogr ...

Foto 26.10.2016 - Praha, Želivského: nabíjecí stanice ...

Foto 26.10.2016 - Praha, Želivského: SOR EBN11 © Luděk ...

Foto 26.10.2016 - Praha, Želivského: SOR EBN11 © Luděk ...

Foto 26.10.2016 - Praha, Želivského: SOR EBN11 © Luděk ...

Foto 26.10.2016 - Praha, Želivského: SOR EBN11 © Luděk ...

Foto 26.10.2016 - Praha, Želivského: SOR EBN11 © Luděk ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 65     Stránky: / 4     Výpis:    
» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 048 23.11.2016 6:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ježdění Prahou

Jen k tématu zajímavý článek na idnes a hlavně diskuze http://ekonomika.idnes.cz/v-trinci-budou-jezdit-elektrobusy-d5k-/eko-doprava.aspx?c=A161122_065747_eko-doprava_suj

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 832 11.11.2016 17:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ježdění Prahou

Depolarizace dielektrika je problém u všech elektrolytických kondenzátorů, s čímž občas nepočítají konstruktéři symetricky napájených zesilovačů a pak se diví, že jim na některých pozicích i ty nejkvalitnější kondíky brzy odcházejí. Ale na rozdíl od Li baterií, stačí na udržení kondice kondenzátoru nepatrný zbytkový náboj a pokud i ten zmizí, nehrozí degradace článku a výbuch, jako u Li baterií. Akumulátor je v podstatě také superkapacitor, rozdíl je jen ve způsobu, jakým se energie konzervuje; u akumulátoru probíhají chemické reakce, které se obtížně kontrolují, degradují, i když ze začátku jen pomalu, obsah článků a pokud se vymknou kontrole, nemusí to skončit jen odvozem baterie do sběrného dvora. U elektrolytických kondenzátorů se při nabíjení i vybíjení chemická podstata článků v podstatě nemění, kondenzátor se po vyrobení zformuje a pokud se s ním nepáchají nějaká echt zvěrstva, např. že superponované AC napětí, které jím v některých aplikacích prochází je větší, než DC ,,podložka", nebo se na zdroj DC napětí nepřipojí s opačnou polaritou, nejsou s nimi zdaleka takové starosti, jako s akumulátory.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 306 11.11.2016 15:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ježdění Prahou

Jestliže jste popsal 2 pokusy, pak tedy byl ještě třetí, před asi 2(?) lety z Bóřislavky okolo Střešovický vozovny někam do Motola či kam. V Bóřislavce byla stejná dobíjecí trolej, jako je teď u želiffskýho hřbitova.

Vybíjení (úplné) nesvědčí ani ultrakapům, je tam nějaký problém tuším s depolarizací dielektrika. Proto se vždycky po skončení šichty musely jednotlivé drivery na každým jednom superkapu vypnout, na to byl v depu extra vychrtlej kluk, kterej se vešel do uličky mezi bateriemi superkapů, zalezl tam a na každým driveru stiskl vypínací tlačítko. No a ráno zas naopak. Prostě Rusko se vším všudy

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 832 11.11.2016 12:29
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ježdění Prahou

Toto je v pořadí už třetí pokus o nasazení elektrobusů v pražské MHD. První dva skončily fiaskem, protože baterie nezvládaly stoupání z Knížecí do Jinonic a z náměstí Kinských na Strahov. Teď se vybrala méně výškově náročná trasa a dutým hlavám konečně došlo, že nabíjení jednou za den nestačí, takže teď se elektrobus nabíjí pokaždé, když dojede na konečnou. Další vývoj bude vypadat tak, že nabíjecí troleje se objeví i na druhé konečné, pak na několika průběžných zastávkách a ve finále se ten dvojitý pantograf vymění za klasické tyčové sběrače a 80, nebo i více% délky trati se zatrolejuje. A po létech zkoušení a vyhazování peněz budeme tam, kde jsme teď - u hybridního trolejbusu. Asi by bylo lepší, tuhle hračku zahodit, pořídit plnokrevné hybridní trolejbusy, natáhnout jednoduché troleje, bez výhybek a křížení, čili ne kontinuální a vesele jezdit, jenže to by bylo rychlejší a levnější a tudíž to nejde.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 832 11.11.2016 12:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ježdění Prahou

Maxipes:
Katastrofální neznalosti, kam se podíváš! Ale můžeš se přesvědčit na vlastní kůži; kup si Li baterii a ochutnej. Říká se, že lithium je součástí některých léků na duševní choroby, třeba ti to pomůže.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 832 11.11.2016 12:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ježdění Prahou

Jo, problém je právě v tom, že snese jen těch 3,6 V. Kdyby to bylo 360 V, bylo by to mnohem lepší. A odběr určité velikosti proudu je dost závislý na konstrukci elektrod. Každopádně si myslím, že jde principielně o mnohem lepší řešení, než akumulátory. Když vyzkratuješ Li baterii, také to dopadne špatně.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 306 11.11.2016 10:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ježdění Prahou

Kapacitor je dobrý tak v automobilu, kde díky své kapacitě vyrovnává případný pokles napětí na baterii během hlasité hudby.
No, v rámci zesilovače jako takového asi ano, ale v rámci celého auta je to nepodstatný odběr.

A na ultrakapacitory, vhodné pro použití v hromadné dopravě, si ještě dlouho počkáme.
Ultrakapy už jsou k dispozici, jen jsou ještě trochu drahé. Je i realizace na drážních vozidlech - v Rusku jezdila diesel-ultrakapová TEM35 (s částečně českými střevy a hlavou).
Jinak ultrakapu (kupodivu) nedělá dobře nárazové vybíjení velkým proudem. Ultrakap 1.2 kF / 3.6 V je velký asi jako krabice od mlíka.


» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 313 10.11.2016 18:44
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ježdění Prahou

pro libor1

dotace vem cert. co zanikl 1990 "CONECOM" a prisly i nové technologie, o nichz se nám drive ani nesnilo, verim i na posun v tomhle smeru. Tedy pokud technologii bude nekdo mladý studovat. Právníku a filozofu je jiz dneska nadbytek ...

» libor1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 137 10.11.2016 18:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ježdění Prahou

Stoupa:

Kapacitor je dobrý tak v automobilu, kde díky své kapacitě vyrovnává případný pokles napětí na baterii během hlasité hudby. A na ultrakapacitory, vhodné pro použití v hromadné dopravě, si ještě dlouho počkáme. Stejně jako na masivní rozvoj elektromobilů. který byl predikován již před mnoha a mnoha lety a zatím pořád skutek utek. Nepomáhají ani obrovské dotace.

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 313 10.11.2016 14:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ježdění Prahou

azdtdak:

O vyhodách kapacitoru jsme se ucili jiz na prumyslovce. V praxi jsem ale videl je konpenzaci "cos fí". A z maxipsa si nic nedelejte, uz taky není nejmladsí a asi má bolení....

nasledujúce príspevky »