Znovuzrozený „kyklop“ odvezl nostalgický expres „Ostravan“

28.10.2016 8:00 PhDr. Zbyněk Zlinský

Znovuzrozený „kyklop“ odvezl nostalgický expres „Ostravan“

Ve středu 26. října tohoto roku se podél hlavního tahu mezi Prahou a Ostravou a v jeho stanicích hemžilo mnohem více šotoušů, než bylo tomuto všednímu a navíc pošmournému dnu přiměřeno. Důvodem té mobilizace byla jízda zvláštního expresu našeho národního dopravce Retro Ostravan v čele s lokomotivou 759.002-9. Unikátní kyklop v majetku VUZ vezl po 40 letech svůj první veřejný vlak.

 

 

 


A není náhodou, že to byl právě (Retro) Ostravan, protože na něm stroj tehdejšího označení T 499.0002 jezdil. Poprvé byl do provozu nasazen dne 22.8.1975, kdy vozil osobní vlaky z Prahy do Berouna a následně od 26.8.1975 začal jeho smluvní provoz na rychlíku "Ostravan" z Prahy do Bohumína a zpět. Během tohoto zkušebního provozu však často docházelo k závažným technickým poruchám, které stroj vyřazovaly z provozu, a tak "Kyklop" na "Ostravanu" jezdil velice nepravidelně. To byl také důvod toho, že byl od počátku roku 1977 předán do depa Děčín, kde byl, stejně jako první stroj, využíván především v těžké nákladní vozbě, píše na webu Prototypy.cz.


T 499.0002 v čele „Ostravanu“ pod střechou hlavního nádraží v Praze;
zdroj:
www.prototypy.cz

Nicméně popis historických osudů kyklopa ani vlaku Ostravan posláním toho příspěvku není – zájemce o ně snad uspokojí některý z odkazů na konci textu. My se teď zaměříme na jízdu vlaků Ex 10005 Praha hl.n. – Ostrava střed a Ex 10004 ve směru opačném, jak jej zachytili naši reportéři a další přispěvatelé, kteří reagovali na výzvu redakce VLAKY.NET. Nebylo jich sice tolik, kolik by se dalo očekávat, ale ten den byl snad zakletý. Pětice jinak spolehlivých reportérů nemohla splnit to, v čem jsem na ně spoléhal – tři ze zdravotních a dva z rodinných důvodů. Ale i tak se původní záměr naplnit podařilo, za což všem zúčastněným patří poděkování.


Kyklop“ 759.002-9 přistavil Ex 10005 „Retro Ostravan“ k nástupišti pražského
hlavního nádraží © Pavel Šmídek

Odjezd Ex 10005 Praha hl.n. – Ostrava střed z výchozí stanice reportérsky „pokrýval“ autor předchozího snímku. Dostavil se na „hlavák“ s dostatečným předstihem, aby zachytil i cosi z atmosféry očekávání (dokonce v podobě „retro-pionýrek“) a pak se činil tak trochu přiměřeně svým zájmům. Prohlédl si tedy především jídelní vůz, dostal tam nostalgický jídelní lístek i cosi malého z něj na ochutnání. Ale více než toho si podle svého vyjádření cení skutečnosti, že se mu povedlo proniknout na stanoviště lokomotivy, kam se jiní nedostali. Prý mu k tomu stačilo vyslovit název našeho internetového magazínu, který nebyl osádce neznám. A ještě jej vyfotila.


Šťastný reportér VLAKY.NET na stanovišti lokomotivy 759.002-9 © Pavel Šmídek

Vlak vyjel (podle údajů ISOŘ) z výchozí stanice se zpožděním dvou minut, které při průjezdu Kolínem zlikvidoval. Do Pardubic už přijel s dvouminutovým náskokem. Na tamním hlavním nádraží jsem na něj čekal já – a nemalé množství dalších nadšenců. Jedním z nich byl i mladý Brňák oděný v retro-uniformě ČSD, který do zvláštního expresu nastoupil coby cestující. Vzhledem k závažnosti svého úkolu jsem se z Hradce Králové do Pardubic vydal raději vlakem dřívějším, než bylo třeba, a tak jsem mohl zachytit i některé jevy předchozí. Ale nejdůležitější byl samozřejmě příjezd Ex 10005 Praha hl.n. – Ostrava, ruch kolem něj a posléze jeho odjezd.


759.002-9 odjíždí v čele Ex 10005 „Retro Ostravan“ z Pardubic © PhDr. Zbyněk Zlinský

Ten se podle ISOŘ udál včas, podle EXIFu mého fotoaparátu o tři minuty později, než stanovil jízdní řád. Ale to určitě nehrálo žádnou roli, neboť expres projížděl Ústím nad Orlicí už s náskokem osmi minut a v České Třebové byl o minutu pomalejší. Třebovice v Čechách rychlou jízdu kyklopa (údajně vlivem výluk) zabrzdily a do Rudoltic v Čechách dorazil se zpožděním deseti minut. V Moravičanech však vykazoval opět náskok, byť jen dvouminutový. Na olomoucké hlavní nádraží pak přijel opožděn o dvě minuty. Tam na něj čekal náš reportér východoslovenský, který své zážitky z cesty za kyklopem a dalšími zajímavostmi vtělí do samostatné reportáže.


759.002-9 v čele Ex 10005 „Retro Ostravan“ opouští Olomouc hl.n. © Ondrej Krajňák

Ale čekal tam pochopitelně také náš známý olomoucký jůtuberák, aby pořídil něco obrázků pohyblivých. Ještě dodejme, že Ex 10005 dorazil na olomoucké hlavní nádraží se zpožděním dvou minut a na odjezdu je o minutku zvýšil. Ve výhybně Dluhonice bylo zpoždění pětiminutové, ale tuto hodnotu kyklop už nepřekročil a do cílové stanice dorazil s náskokem dvou minut. Ta data jsem do textu vložil proto, že někteří dobráci o jeho schopnostech pochybovali a – jak vidno – mýlili se. Ovšem kdyby vedl svůj vlak v pozdější časové poloze, mohlo být leccos jinak. Naštěstí se mu dařilo, dokonce ani počasí nebylo na jeho trase vždy pošmourné.


759.002-9 v čele Ex 10005 „Retro Ostravan“ vjíždí na Hranický viadukt
© Ing. Miloslav Bůžek, PhD.

Tady ale dobré zprávy z mého pohledu bohužel končí. Nepodařilo se mi totiž přes veškerou snahou mou ani jednoho našeho vypadnuvšího reportéra zdokumentovat dění v cíly cesty vlaku Ex 10005, tedy ve stanici Ostrava střed. A totéž platí o jeho vlaku párovém do Prahy. Zato jsem ovšem vcelku nečekaně obdržel poměrně slušnou sadu fotografií z vítkovické vlečky, kam se souprava Retro Ostravanu vydala, aby své cestující přiblížila místu konání bonusového programu jízdy – areálu Dolní Vítkovice. Oním donátorem byl Ing. Miroslav Pösel. který pořídil řadu ojedinělých snímků v místech, která jsme už reportážně navštívili při jiné příležitosti.


759.002-9 se soupravou Ex 10005 „Retro Ostravan“ v cíli své cesty © Ing. Miroslav Pösel

Jestliže tohoto přispěvatele (a před ním některé jiné) jmenuji a ostatní zapojené dokumentátory nikoliv, není to nějaká neúcta k nim. Jejich jména najdete na popiscích snímků v připojené galerii a v textu se neocitla proto, aby nebyl příliš rozmělněn. Teď už nám zbývá jen pár odstavečků o zpáteční cestě kyklopa do Prahy. Mezi vlakofily se šířila fáma, že jej v čele Ex 10004 nahradí historická bobina, k čemuž ovšem nedošlo. Ale asi nějaké potíže nastaly, protože vlak (opět podle údajů ISOŘ) z výchozí stanice vyjel se zpožděním jedenácti minut, které v žst. Ostrava-Svinov bylo už o dvě minuty vyšší. Tam jeho průjezd zachytil Karel Furiš svou kamerou.


759.002-9 s Ex 10004 "Retro Ostravan" projíždí stanicí Ostrava-Svinov © Karel Furiš

V Olomouci měl vlak na příjezdu i odjezdu zpoždění devět minut, které z provozních důvodů narostlo za Zábřehem na Moravě o další čtyři minuty. Nicméně kyklop se nedal a zpoždění nejen stahoval, nýbrž byl ještě rychlejší, takže Zábořím nad Labem projel už s náskokem osmnácti minut. Tedy údajně, ne vše, co je někam zapsáno, musí zcela odpovídat realitě. Za Kolínem vykazoval Ex 10004 už zase tříminutové zpoždění, ale do cíle své cesty, na pražské hlavní nádraží, přijel opět s náskokem, tentokrát tříminutovým. Tam na něj čekal poslední dokumentátor, náš pražský reportér, který se během dne řádně zhostil svých rodinných povinností.


759.002-9 přiváží do žst. Praha hl.n. Ex 10004 "Retro Ostravan" z Ostravy © Jiří Řechka

A tak se mohl ve finále věnovat povinnostem reportérským: Po deváté hodině večerní jsem odjel spojem MHD na pražské hlavní nádraží počkat na příjezd retro expresu „Ostravan“, vedeného zrestaurovanou motorovou lokomotivou T 499.0002 „kyklop“. Expres přijel na čas na čtvrté nástupiště, očekáván byl velkou skupinou šotoušů. Byl poměrně velký časový prostor pro fotografování, po domluvě na přání celá souprava vyjela před halu k návěstidlu, kde došlo k dalšímu fotografování z pátého nástupiště. Odjezdem soupravy do depa byla tato retro jízda ukončena. Co k tomu dodat? Snad jen zopakovat poděkování všem, kdo se na tvorbě této reportáže podíleli.


759.002-9 se soupravou Ex 10004 „Retro Ostravan“ před odjezdem do depa © Jiří Řechka

Videa:

Odkazy na videa jsou uístěny na odpovídajícím místě v textu a zvýrazněny tučným písmem s podtržením. Vzhedem k výše zmíněnému téměř nulovému reportážnímu pokrytí příjezdu Ex 10005 do cílové stanice Ostrava střed přidávám ještě odkazy na veřejně přístupná videa jeho příjezdu a odjezdu.

Odkazy:

 1. České dráhy, a.s. – oficiální web
 2. Retro jízda historickým expresem „Ostravan“ - tisková zpráva ČD ve formátu PDF
 3. Dráha spoje Ex 10005 - zdroj IDOS, formát PDF
 4. Dráha spoje Ex 10004 - zdroj IDOS, formát PDF
 5. Ostravan slaví „70“, vlaky mezi Prahou a Ostravou za tu dobu zrychlily o 2 hodiny - tisková zpráva ČD ve formátu PDF
 6. Výzkumný ústav železniční, a.s. (VUZ) – oficiální web
 7. Lokomotiva 759 – Wikipedie
 8. Řada 759 ( T499.0 ) ČD na webu Prototypy.cz
 9. Vítkovice Doprava – Wikipedie
 10. Dolní oblast Vítkovice – Wikipedie
 11. Dolní Vítkovice – oficiální web areálu
 12. Kyklop vyjel s retro expresem Ostravan. Připomíná koženkovou éru drah - iDNES.cz

Úvodní snímek: 759.002-9 s Ex 10005 „Retro Ostravan“ projíždí upršenou kultovní zastávkou Bezpráví © Milan Vojtek

Galéria

Súvisiace odkazy