Lietajúci vlak na košický spôsob

28.4.2016 8:00 Ondrej Krajňák

Lietajúci vlak na košický spôsob

V dňoch 16. a 17.4.2016 sa konala v Košiciach Rušňoparáda, o ktorej tu bola reportáž. Vieme aj to, že táto veľmi populárna akcia vznikla kvôli parnému rušňu Katka z Košickej detskej historickej železnice. Prvé ročníky akcie sa nazývali Prebúdzanie Katky. Lenže Katka je úzkorozchodný rušeň a malebná trať v Čermeľskom údolí nie je s košickým depom koľajami spojená.

 

 

 

 

Preto Katku na jeseň, po skončení sezóny, prevezú autom do rušňového depa. Počas zimnej prestávky ju v depe opravia a na jar sa môže v plnej paráde zúčastniť Rušňoparády. A keďže dôležitým bodom Rušňoparády je i vozenie detí (i dospelých) v depe, po koľaji na to určenej, je potrebné do depa previezť i jeden osobný vozeň. V jeseni sa vyberie vždy taký vozeň, ktorý práve potrebuje opravu. V zime ho v depe opravia a na jar počas Rušňoparády vozí deti. Po skončení Rušňoparády je potrebné Katku i vozeň opäť previezť do Čermeľa. A o tom je moja dnešná reportáž.


Úzkorozchodná súprava sa chystá na presun © Ondrej Krajňák

Bol som veľmi zvedavý, ako sa táto preprava koľajových vozidiel na aute uskutočňuje v praxi, preto som sa rozhodol toho roku si to celé pozrieť a zdokumentovať. Hneď na druhý deň po Rušňoparáde, sa uskutočnila preprava vozidiel Košickej detskej historickej železnice z rušňového depa Košice do Čermeľa na trati Košickej detskej historickej železnice. Toho roku pribudla ešte jedna milá starosť navyše. Pribudol rušeň Krutwig. Aj ten bolo treba previezť. V pondelok 18.4.2016 som sa hneď ráno vybral do Košíc do rušňového depa. Chcel som vidieť všetko, čo sa deje pred tou prepravou.


Vozidlá KDHŽ dvoch rozchodov na koľajovej spleti © Ondrej Krajňák

Už ráno sa v depe zišla partia chlapcov, ktorá sa stará o údržbu a prevádzku týchto vozidiel, aby ich pripravili na prepravu do Čermeľa. Bolo potrebné z Katky odstrániť komín. Z osobného vozňa demontovali podvozky. Skriňa osobného vozňa sa mala prepravovať na aute bez nich. Chlapci okolo nového Krutwiga robili na ňom menšiu opravu tesnenia. Zásobníky oboch rušňov naplnili uhlím a doplnili aj vodu. Pripravili podvaly, na ktorých bude stáť skriňa na ložnej ploche auta. Nachystali aj železné traverzy, pomocou ktorých sa budú dvíhať rušne. Práca im išla šikovne. Majú s tým už skúsenosti. Nerobili to prvý raz.


Prípravné práce © Ondrej Krajňák

Žeriavy mali prísť okolo prvej hodiny popoludní, ale prišli oveľa neskôr, až po štvrtej. Žeriavy sa rozostavili, ukotvili podperami a začalo sa dvíhanie Krutwiga. Preložili ho na ložnú plochu nízkopodlažného návesu nákladného auta. Kolesá vypodložili zarážkami a popruhmi a reťazami ho pripevnili, aby sa nepohol. Potom naložili skriňu osobného vozňa na druhé auto. Skriňu postavili na ložnú plochu auta na dopredu pripravené drevené podvaly. Medzi kabínu auta a vozňovú skriňu postavili podvozky z vozňa. Upevnili to pevne popruhmi a mohla sa začať samotná preprava.


„Krutwig“ sa vydáva na cestu © Ondrej Krajňák

Trasa viedla z rušňového depa po Jantárovej ulici k Rybe a po južnej triede na most VSS a cez Vyšné Opátske na Prešovskú, Hlinkovu a po Komenského na Čermeľskú ulicu. Touto okľukou museli ísť kvôli nízkym podjazdom na Palackého ulici. V Čermeli stálo auto hore na ceste, žeriavy dole pri koľaji. Jeden žeriav čakal v Čermeli, takže z depa prišiel do Čermeľa už iba jeden žeriav. Vykladanie išlo tiež hladko, bez problémov. Sú to skúsení chlapci. Chybičkou bolo len to, že žeriavy prišli neskoro, tým sa vykládka Krutwiga a osobného vozňa skončila pred ôsmou hodinou večer už takmer za tmy a potom ešte išli do rušňového depa pre Katku.


„Krutwig“ opäť dosadá na koľaj © Ondrej Krajňák

To som už nesledoval. Po vykládke Krutwiga a osobného vozňa som sa o 20. hodine pobral domov. Preprava Katky prebehla rovnakým spôsobom, ako to bolo u Krutwiga, takže som o veľa neprišiel, ale škoda, že to takto dopadlo. Žeriavy mali poobede určite nejakú dôležitú robotu, keď prišli s takým meškaním. Ale mne to stačilo. Videl som a aj vyfotografoval to najdôležitejšie z celého procesu prevážania týchto koľajových vozidiel po ceste. Rozhodol som sa z toho urobiť tento krátky článok a priložiť pár obrázkov.


Osobný vozeň ABCa/u 600 bude o chvíľu kompletný © Ondrej Krajňák

Celkom na záver ešte niekoľko slov o prepravovanom osobnom vozni s označením ABCa/u 600. Keďže v komentároch k predchádzajúcej reportáži z brífingu pred Rušňoparádou sa na podnet jedného kolegu diskutovalo o tom, či vozeň má aj v skutočnosti naozaj tri triedy, prikladám na koniec pripojenej galérie fotografií tri snímky interiéru tohto unikátneho vozňa. V malom oddiele I. triedy (A) sú sedadlá čalúnené tkaninou, vo väčšom oddiele II. triedy (B) sú sedadlá koženkové a v najväčšom oddiele III. triedy (C) sú sedadlá drevené. 


Interiér osobného vozňa ABCa/u 600 © Ondrej Krajňák

Odkazy:

Úvodná snímka: „Krutwig“ plachtí vo vzduchu © Ondrej Krajňák

Upravil a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Galéria

Súvisiace trate

Súvisiace odkazy