Královéhradecké nádraží z nadhledu

» Návrat

Pridané: 26.11.2014 8:00
Autor: Pavel Vlček, nick: » Pajavlk
Zdroj: hkfree.org z.s.

Královéhradecké nádraží z nadhledu Představuji zajímavý projekt pohyblivé webkamery s vysokým rozlišením. Určitě si říkáte, proč zrovna na tomto webu? Protože se železnicí je úzce spjatý. Pojďme na to ale od začátku. Minulý rok se mi podařilo postavit unikátní webkameru. Unikátní v tom, že jako snímací prvek používá klasický kompaktní digitální fotoaparát, takže z toho plyne velká výsledná kvalita snímků.

 

 

 

 

Můžete namítnout, že takových kamer je hodně. To jistě je, ale tato má ještě jednu zvláštnost, která ji odlišuje od ostatních kamer. Je pohyblivá, resp. otáčí se okolo své osy. Vzniká tak zajímavé „timelapse“ nejen z jednoho místa jako u ostatních kamer. Webkameru se nám podařilo umístit na nejvyšší místo v Hradci Králové. Tím je věžový vodojem na vrcholu kopce sv. Jana. Vznikají tak nádherné záběry panorama celého města. Tato webkamera je převážně zaměřena na sledování počasí nad městem. Pomáhá jí k tomu i automatická meteostanice umístěná na stejném místě. Po zaznamenaném úspěchu s touto webkamerou jsme se rozhodli postavit ještě jednu a umístit ji na střechu hotelu Černigov. Jedná se o v poslední době velice diskutovanou stavbu, protože ji hrozí demolice a na jejím místě vyroste patrně menší nová stavba. V současnosti je to nejvyšší stavba v Hradci Králové a jednou z výhod je nijak nerušený výhled na celou železniční stanici Hradec Králové.


Podvečerní snímek webkamery na hotelu Černigov (po kliknutí do náhledu se otevře
v plné velikosti)

Pojďme si teď představit technické řešení. Jako snímací prvek této webkamery je použit fotoaparát Canon SX100 IS. Ten je řízen „kapesním“ počítačem Raspberry, který se také stará o posílání snímků na další zpracování a řízení pohonu pod kamerou. Kamera se umí otáčet okolo osy díky továrnímu rotátoru, který byl upraven přidáním velice jemného krokového motoru. Díky tomu dokážeme s kamerou pohybovat o setiny milimetru. Rotátor umí také naklápět webkameru ve vertikálním směru „nahoru a dolů“. V praxi se to používá hlavně při prvotním nastavování webkamerym ale kdykoliv se dá na dálku s kamerou kamkoli pohnout. Poslední věcí, co Raspberry dělá, je řízení klimatizace uvnitř kamery, topení a větrání. To je důležité zejména pro rychlé oschnutí čelního skla po dešti apod. Kamera každou minutu pořídí snímek, odešle ho na další zpracování (doplnění loga a údajů) a udělá tzv. „krok“, což znamená, že se posune o setinu milimetru na jednu či druhou stranu.


Rozebraný rotátor s namontovaným krokovým motorem © Pavel Vlček

Reálně je tam spousta subsystémů, které se starají o správný chod kamery a orientaci v prostoru. Počítačové vidění je jedna z nejsložitějších věcí, musíme tedy kameru informovat o tom, v jaké je poloze, jakým směrem se má otáčet, jaké panují venku světelné podmínky (podle toho nastavuje čas a clonu na fotoaparátu), jaká je venku a uvnitř teplota a dalších dost věcí. Jen pro zajímavost uvedu, že orientaci v prostoru jsem převzal od RC modelářů a jejich kvadrokoptér. Kamera používá tzv. magnetometr a úhloměr k orientaci v prostoru. Magnetometr umí rozpoznat magnetický pól země a vypočítat z něj, na jakou stranu je vůči němu pootočený. Stejně tak úhloměr používá sadu akcelerometrů a magnetometrů k vypočtení aktuálního naklonění vůči rovině. Prakticky tedy na dálku zjistíte přesně, kam je kamera natočená a kam nakloněná i bez aktuálního záběru. Je tam daleko víc technických zajímavostí, ale to už je nad rámec tohoto článku.


Kamera před montáží na střeše hotelu Černigov © Pavel Vlček

A nakonec proč o tom všem vlastně píšu na tento web? Vedou mne k tomu jednak historické důvody, jako bývalý šotouš (rozjížděl jsem s K.Chýlou Želpage) mám stále slabost pro vlaky. Když se nabídlo tohle umístění pro webkameru, bylo to takříkajíc splnění dávného snu. Kamera nejen že zabírá prostor Riegrova náměstí před nádražím (zaujme především zájemce o MHD), ale také prostor celého nádraží a depa Hradec Králové. Z videí, které kamera pravidelně generuje, pak můžete sledovat, co se ve stanici a okolo ní děje. Zejména ranní výjezdy lokomotiv a motorových vozů z depa. Pohyb nákladních a osobních vlaků, nárazové přesuny cestujících a další zajímavosti. To vše doplněné do snímků aktuálním časem, který můžete porovnat na nádražních hodinách. Pokud dojde k demolici hotelu, budou to velmi vzácné snímky, které už asi nikdy nebudeme mít možnost spatřit (nový hotel má být nižší).


Podvečerní snímek webkamery na novohradeckém vodojemu (po kliknutí do náhledu se
otevře v plné velikosti)

Odkazy:

  1. Oficiální stránky zapsaného spolku HKfree.org
  2. WebCam HkFree – odkaz na stránku webkamer
  3. Hotel Černigov Hradec Králové – oficiální stránky
  4. Nejvyšší budova v Hradci Králové možná půjde k zemi - ČT24
  5. Rekonstrukce hotelu Černigov je nemožná, hradecká dominanta asi padne - iDNES.cz
  6. Hradec Králové hlavní nádraží – Wikipedie
  7. Věžový vodojem — Hradeckým krajem

Úvodní snímek žst. Hradec Králové hl.n. pochází z webkamery na hotelu Černigov

Upravil a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Pavel Vlček


Galéria k článku

Počet: 9    

Foto Pohled na fotoaparát neboli oko webkamery © Pavel ...

Foto Část elektroniky s počítačem Raspberry © Pavel Vlč ...

Foto Rozebraný rotátor s namontovaným krokovým motorem ...

Foto Zkušební sestava kamery a rotátoru © Pavel Vlček

Foto Montáž na hotelu Černigov © Pavel Vlček

Foto Finální pozice na střeše hotelu Černigov © Pavel V ...

Foto Kamera je ze země jasně viditelná a obsahuje i vys ...

Foto Návrh zapojení kamery pro představu složitosti © P ...

Foto Snímek webkamery umístěné na hotelu Černigov © HKF ...
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 21     Stránky: / 2     Výpis:    
» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 31.10.2015 20:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Královéhradecké nádraží z nadhledu

Maxíku, ukaž mi nějaký zákon, který je napsaný tak, aby neumožňoval naprosto subjektivní výklad a byl srozumitený i pro negramotného! Za první republiky měla v parlamentu službu dvojice prostých lidí z jednotřídkovým vzděláním, nový zákon si přečetli a když řekli, že mu nerozumějí, museli ho poslamci předělat. Dnes je to spíš naopak; tedy pokud je zákon napsán tak, že ho pochopí byť i jen jediný pos(r)anec, jde na předělání, nebo novelizaci.

» Pajavlk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 28.11.2014 17:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Královéhradecké nádraží z nadhledu

zvolenmesto: to by se vidělo, jak píše Zbyněk, ještě nějakou dobu tam vydrží. Ohledně náměstí http://www.hkcity.cz/2014/02/04/priprava-velkeho-namesti-pokrocila-ceka-se-na-par-vlastniku/#more-46368

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 28.11.2014 11:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: A kam dáte kameru keď zbúrajú Černigov?

To bourání asi není otázka blízké doby, navíc lze předpokládat vlnu protestů - nějaké už se objevily.
Z pohledu vlakofilního by se asi našla výhodnější místa, než zrovna Bílá věž.

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 635 27.11.2014 21:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Královéhradecké nádraží z nadhledu

Pajavlk. Už rozumiem. A kam dáte kameru keď zbúrajú Černigov? Dáte ju na Bielu Vežu? Mám z nej krásny dia z r. 82. Na námestí parkovisko so Škodovkami a Ladami...to je už iste pešia zóna...

» Pajavlk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 27.11.2014 21:28
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Královéhradecké nádraží z nadhledu

Toto sdružení (od r. 2014 zájmový spolek) vzniklo v roce 2004. Hlavní myšlenka v té době byla ve sdílení jednoho připojení k internetu více lidmi. Jelikož internet tak jak jej známe dnes, nebyl v té době nejlevnější a pro jednotlivce finančně nedostupný. Tím vlastně vznikla prvotní myšlenka. Postupem let se přídavají další a další členové až jsme se dostali přes 4 tisíce členů a dosahem sítě např. do Chlumce n.C., Nového Bydžova, Dobrušky atd... hlavní výhoda je v tom, že všechny peníze které se vyberou od členů se následně vrací do sítě v podobě investic do rozvoje. Můžeme si dovolit nakupovat nejrychlejší bezdrátové spoje, navyšovat kapacitu páteřní linky do internetu atd. Tím jsme v tomto kraji nejrychlejší možnost připojení k internetu pro koncové uživatele. Nemáme zaměstnance jako komerční poskytovatelé internetu a nejedeme na zisk. Všichni aktivní v tomto sdružení to dělají ve svém volném čase a zadarmo. Mimo jiné sdružení podporuje nadějné projekty jako např. tento. Dostal jsem na vývoj webkamer finanční částku kterou bych jako jednotlivec těžko dával dohromady. Webkamery tak vlastně vznikly pod záštitou sdružení Hkfree.org

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 635 27.11.2014 21:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Královéhradecké nádraží z nadhledu

Pajvlk: Mal som na mysli tú "komunitnú sieť" Hk.free http://www.hkfree.org/co-to-je-hkfree/ to je nejaký alterntívny internet?

» Pajavlk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 27.11.2014 21:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Královéhradecké nádraží z nadhledu

zvolenmesto: možnost zneužití tu samozřejmě je, stejně jako u všeho na internetu, jak řikám, snažíme se ji minimalizovat tak aby v případě problémů, nešla vina na nás. Archivace tak jak ji máme provedenou je sice na hraně výkladu zákona ale je to nastaveno tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Přiznám se, že poslední otázce nerozumím, šlo by trochu upřesnit ?

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 635 27.11.2014 20:55
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Královéhradecké nádraží z nadhledu

Pajavlk. Predpokladal som, že kľúčovým rozdielom bude asi možnosť/zákaz archivácie, ale na tom linku na vaše OZ sa práve vyzdvihovala možnosť archivácie pre porovnanie zmien v budúcnosti, tak preto som sa pýtal. Inak možnosť zneužitia je podľa mňa naozaj veľká, hoci webové kamery mám rád. Poviem to takto - stačí, aby sa nejaká partia vykrádačov alebo vydieračov záletníkov infiltrovala do vášho OZ...?
Ešte by ma zaujímalo, čím sa líši, alebo akú má výhodu pripojenie na niečo podobné vašej sieti oproti webu . Je to len nejaký pocit nezávislosti, alebo niečo konkrétne?

» Pajavlk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 27.11.2014 19:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Královéhradecké nádraží z nadhledu

Ohledně právní stránky. Tato věc spadá po ÚOOÚ. Ten nastavil taková pravidla, že jakmile kamera funguje v režimu tzv. prodlouženého oka (nemá žádný archiv záznamů, zobrazuje pouze aktuální pohled) můžete snímat v podstatě cokoli a ÚOOÚ to nezajímá. Samozřejmě pokud ji někomu namíříte do okna, spadá to pod občansko správní spor a následně soud. Horší situace nastává pokud kamera má veřejně přístupný archiv. Pokud se dá ze záznamu jasně osoba identifikovat, na základě ksichtu, oblečení, postavy apod. Je možné držet archív ale ten nesmí být veřejně přístupný. Takže pro naše použití opět nesmyslné omezení. Proto nemá kamera na černigově dostupný archiv snímků, pouze videa. Jelikož jde o digitálně upravený záznam, nelze použít například pro prokázání trestné činnosti apod. S tím souvisí i nemožnost identifikace. U kamery na vodojemu je to jedno, protože tam se nikdo nepohybuje. Bohužel i tam už jsem řešil stížnost na ochranu soukromí, kdy pod vodojemem uprostřed lesa si postavil pražský právník "menší" domeček a na snímních bylo vidět pouze to, zda svítí střešní okno či nikoli. Argument byl strach o svoji bezpečnost. Patrně ani dvoumetrový betonový plot mu pocit bezpečí nedodal. Bohužel v našem absurdistánu stále více lidí kvičí, že je někde sleduje nějaká kamera. Až někdy půjdete po větším městě, zkuste zvednout hlavu a podívat se na rohy a střechy domů, možná budete překvapeni kolik kamer vás sleduje. Věřím, že to časem dojde tak daleko, že nebude možné takovéto kamery provozovat.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 27.11.2014 13:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Královéhradecké nádraží z nadhledu

Ta "vymezená plocha nástupiště" bude asi určena stejně jednoznačně jako "množství menší než malé". Nejsou vám snad jasné právní termíny?

nasledujúce príspevky »