Jak se letos jezdilo na Tovačovský portál

13.8.2008 8:00 Rosťa Kolmačka Zdroj: Kroměřížská dráha, o.s.

Jak se letos jezdilo na Tovačovský portál

Letos už po desáté se v sobotu 9. srpna 2008 konal na zámku v Tovačově (nejen) folkový festival Tovačovský portál, který je po Výlovu Hradeckého rybníka a Svatováclavských hodech asi největší místní kulturní akcí pro veřejnost. A stejně jako v loňském roce, také letos se naše občanské sdružení Kroměřížská dráha rozhodlo ve spolupráci s Českými drahami vypravit při této příležitosti zvláštní osobní vlaky po jinak pro osobní dopravu uzavřené trati Kojetín – Tovačov.

 


Cílem tohoto záměru nebylo jen pomoci návštěvníkům Portálu dostat se do Tovačova, který je zejména o víkendech hromadnou dopravou dost špatně dostupný, ale též více zpřístupnit město se všemi jeho pamětihodnostmi a zajímavostmi turistům a zájemcům o projetí se po tovačovské trati. Posledním, ale neméně významným důvodem, proč to celé děláme (a rádi bychom i nadále dělali) je to, že bychom tuto téměř zapomenutou hanáckou lokálku rádi vrátili do povědomí širší veřejnosti a tím jí snad i dobudoucna zajistili alespoň částečné zmrtvýchvstání…

Deváté srpnové ráno v roce 2008 bylo pochmurné a deštivé – ostatně jako dosud snad všechna, ve kterých se do Tovačova po kolejích jelo. I když jsme si na to už posedmé mohli zvyknout, opět to bylo pro všechny zklamání.

Na kojetínském nádraží jsme se sešli před 9. hodinou a v 9:13 očekávali příjezd avízované náhrady (kvůli výluce mezi Holešovem a Bystřicí pod Hostýnem) v podobě lokomotivy řady 742 s osobním vozem Btax, která nás měla ve své turnusové přestávce mezi vlaky od a do Valašského Meziříčí odvézt do Tovačova a zpět. Jaké bylo naše překvapení, když místo „Buchara“ přijela poslední vyrobená normálněrozchodná „Kačka“ 810.678!

Motoráček byl ráno vypraven hlavně kvůli turistům a výletníkům, protože samotný festival začínal v Tovačově až ve 14 hodin. Kvůli škaredému počasí se ale tento spoj přílišnou vytížeností pochlubit nemohl. Cestou zpět do Kojetína jím ale kromě hrstky cestujících jela též bruntálská kapela La Mesta, která se svým uměním postarala o velmi příjemnou atmosféru ve vlaku.

09.08.2008 - Lobodice: V rámci fotojízdy byla "Regionova" zdokumentována též na trati u obce Polkovice - věž v pozadí je od tamního kostela sv Bartoloměje © Rosťa Kolmačka

Na všechny další sobotní spoje pak krátce po poledni dorazila z Otrokovic zbrusu nová „Regionova“ 814.052/914.052, která se pak ve 12:22 vydala téměř plně obsazená na svou premiérovou jízdu po tovačovské trati. Jízda byla opět velmi příjemná díky kapele La Mesta, která se po více než dvouhodinovém hraní na kojetínském nádraží vracela zpět do Tovačova, aby zde rozveselila též návštěvníky folkového festivalu.

Zpáteční jízda „Regionovy“ s odjezdem ve 12:50 z Tovačova byla dle jízdního řádu koncipována jako jízda se zastávkami pro fotografy, kterých přijela zhruba desítka. Po dohodě s nimi jsme si udělali fotozastávky v místě bývalé zastávky Oplocany, v Lobodicích (s tradičním zapózováním u bývalé staniční budovy) a na trati mezi Lobodicemi a Uhřičicemi s polkovickým kostelíkem sv. Bartoloměje v pozadí.

Poslední fotozastávku v oblouku u hřbitova v Uhřičicích nám velmi netaktně přerušila náhlá průtrž mračen, a tak jsme všichni svorně upřednostnili suchý azyl nízkopodlažní části „Regionovy“ před stejně pokaženými snímky zánovního motoráku proplétajícího se mezi šňůrami dešťové vody s bonusem v podobě řádně propláchnutých fotoaparátů a oděvů.

Velmi silný déšť nás provázel až do Kojetína, a po příjezdu nás i s ostatními cestujícími ještě na minimálně čtvrt hodiny uvěznil v motorovém voze. Po tomto dešti však následoval prudký zvrat – mračna na obloze se začala protrhávat a brzy nás potěšily i první paprsky slunce, které teprve měly přijít ke slovu…

09.08.2008 - Tovačov: Takto nádherně bylo možné "Regionovu" č. 052 v Tovačově vyfotografovat v podvečer © Rosťa Kolmačka

Také další pár spojů s odjezdem ve 14:22 z Kojetína a s návratem ve 14:59 z Tovačova byl plně vytížen a za pouhou čtvrthodinku cesty jsme měli problém stihnout všechny cestující odbavit. Nešlo totiž jen o prodávání jízdenek ! Jízdenky se musely též řádně poštípat, což bylo obvykle svěřováno dětem, které za to byly velmi rády. Děti též od sponzorů obdržely pexesa, omalovánky a ty nejhodnější i lízátka.

Odpolední spoje s odjezdy z Kojetína v 16:00, 17:21 a 19:21 a návraty v 16:26, 17:45 a 20:09 už byly dle očekávání vytíženy méně, hojně je využívali především výletníci k návratům zpět do Kojetína či Lobodic. Tyto jízdy už ale byly provázeny příjemným slunečným počasím, a tak fotografové, kteří se rozhodli vyčkat lepšího počasí pro zdokumentování „Regionovy“ na tovačovské trati, rozhodně nebyli zklamaní.

Poslední pár jízd s odjezdem z Kojetína ve 20:50 a návratem z Tovačova ve 21:29, na kterém se motorová jednotka vracela domů do Otrokovic, byl určen především pro odvoz části hostů Portálu, kterých sice, stejně jako loni, nebylo mnoho, avšak noční přítomnost osobního vlaku na jen spoře osvětleném tovačovském nádraží byla opět velmi silným zážitkem s velkým nádechem nostalgie.

Stejně jako v loňském roce, také letos jsme se rozhodli vypravit vlaky do Tovačova i v neděli po Portále. Proti jedinému loňskému páru spojů jsme letos vypravili dva páry zvláštních vlaků, které měly nejen odvézt z místa konaní festivalu ty, kteří se rozhodli v Tovačově přenocovat, ale měly dát ještě druhou příležitost těm, kdo se chtěli podívat do Tovačova a v sobotu to, ať už z jakéhokoliv důvodu nestihli. Jeden pár spojů ráno a jeden těsně před polednem měly poskytnout dostatečný prostor například pro prohlídku města nebo zámku (nebo obojího). Také tyto spoje rozhodně nebyly nevyužité, ostatně slunečné počasí a obloha bez mráčku k nevšednímu výletu do Tovačova přímo vybízely.

10.08.2008 - Tovačov: "Šarinka" 810 271-7 a chátrající staniční budova v Tovačově © Rosťa Kolmačka

Na tyto spoje nám z Kroměříže zcela nečekaně dorazila jinak otrokovická „Šarinka“ 810.271, která je jediným zástupcem své řady na Moravě v „retro“ nátěru se žlutým pruhem. Ano, byl to právě ten motorový vůz, který bez jednoho dne před rokem odvozil první vlaky na Tovačovský portál, které jsme pořádali v loňském roce.

Akce „Vlaky na Tovačovský portál 2008“ tedy, alespoň z pohledu pořadatelů, dopadla úspěšně, v celkem 9-ti párech spojů bylo prodáno 400 jízdenek, což je zhruba o třetinu více než v loňském roce, kdy jely vlaky na Portál poprvé. Pokud se podaří i příští rok sehnat dostatek finančních prostředků, určitě pojedou vlaky na Tovačovský portál 2009 opět.

Jako jeden z pořadatelů bych touto formou velice rád poděkoval spoluorganizátorům Jirkovi Strumienskému a Martinu Šůstalovi, kteří odvedli velký kus práce a zcela jistě by se bez jejich přičinění ani tato ani ostatní akce na „Tovačovce“ nemohly konat.

Titulní snímek: "Regionova" 052 dorazila na posledním spoji dne 9.8.2008 do Tovačova © Rosťa Kolmačka 


A na co se na trati Kojetín – Tovačov můžete ještě letos těšit?

  1. Dne 28.9.2008 se na „Tovačovce“ rozloučíme s olomouckou parní „Rosničkou“ 464.202, které končí v létě 2009 způsobilost kotle. Minimálně příští rok se tedy parní lokomotiva do Tovačova nepodívá.
  2. Ve dnech 18. a 19.10.2008 vypraví KMD do Tovačova vlaky na tradiční Výlov Hradeckého rybníka, které budou s největší pravděpodobností opět vedeny motorovým vozem M 131.1
Podrobné informace najdete na oficiálním webu tovačovské trati.
 
Jste srdečně zváni!

Galéria

Súvisiace odkazy