SŽDC provozovatelem dráhy

» Návrat

Pridané: 1.7.2008 10:30
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk
Zdroj: České dráhy, a.s.

SŽDC provozovatelem dráhy Dnešního dne přechází funkce provozovatele dráhy celostátní a regionální v České republice z a.s. České dráhy na s.o. Správa železniční dopravní cesty. Děje se tak podle zákona č. 179/2008 Sb. ze dne 23. dubna 2008, kterým se mění zákon č. 77/2002 Sb., o akciové společnosti České dráhy, státní organizaci Správa železniční dopravní cesty a o změně zákona č. 266/1994 Sb., o dráhách, ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 77/1997 Sb., o státním podniku...

 

 

Tisková zpráva Českých drah k tomu praví:

Novelizovaný zákon č. 77/2002 Sb. přesouvá k 1. červenci 2008 některé činnosti z Českých drah, a.s., na Správu železniční dopravní cesty, s.o. Jde například o údržbu tratí či vydávání jízdního řádu. Tímto krokem jsou posíleny rovné konkurenční podmínky pro všechny dopravce.

„Přesun některých drážních činností z akciové společnosti České dráhy na státní organizaci Správa železniční dopravní cesty je nejvýznamnější změnou od transformace bývalé státní organizace České dráhy,“ uvedl náměstek generálního ředitele ČD pro provoz Jiří Kolář. Generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jan Komárek k tomu říká: „Naše společnost se nyní stává provozovatelem dráhy v České republice. Budeme tak zajišťovat nejen výstavbu a modernizaci tratí, ale také jejich údržbu. K dosavadnímu přidělování tras pro jednotlivé dopravce budeme také sestavovat a vydávat jízdní řád. Tím dochází k posílení rovných konkurenčních podmínek pro působení všech dopravců na naší železnici.“

České dráhy, a.s., (ČD) budou nadále vystupovat především jako dopravce a jejich zaměstnanci budou pro nového provozovatele dráhy (SŽDC) řídit i vlastní železniční provoz. V praxi to znamená, že v působnosti ČD budou služby související se samotnou jízdou osobních vlaků – jednání s objednavateli o trasách vlaků, vlakové soupravy, přímé řízení provozu vlaků, ale také provoz a údržba staničních budov většiny železničních stanic. Z nejznámějších profesí, se kterými se zákazníci setkávají, zůstávají u Českých drah pokladní, průvodčí, strojvedoucí a výpravčí.

Správa železniční dopravní cesty, s.o., (SŽDC) bude vedle výstavby a modernizace železniční sítě (modernizace koridorů, rekonstrukce ostatních tratí, elektrizace tratí, výstavba nových zastávek, nástupišť, rekonstrukce železničních přejezdů, protihluková opatření atd.) nově zajišťovat řadu dalších aktivit. Jde zejména o provádění správy, údržby a oprav železničních tratí a dále pak SŽDC převezme od ČD také tvorbu a vydávání jízdních řádů.

K tomu můžeme dodat, že SŽDC přebírá od Českých drah nejen péči o koleje, ale také cca 10 000 zaměstnanců (a ČD tak přestávají být největším zaměstnavatelem v České republice) i příslušné budovy, stroje a drážní vozidla v celkové hodnotě 12 miliard korun. Tuto sumu stát Českým drahám uhradí v plné výši, což budilo a budí odpor zejména u konkurence, která v tom vidí nedovolenou skrytou státní podporu jednoho dopravce na úkor ostatních. Nestátním dopravcům se také nelíbí, že dnešního dne vzniká jen „mrtvá dopravní cesta“, protože vlastní železniční provoz na dráze celostátní i regionální budou nadále řídit zaměstnanci Českých drah.

Dnešní den se tak stává dalším milníkem na cestě transformace Českých drah, vedoucí podle jejích současných autorů směrem k lepším zítřkům, podle mnohých kritiků však spíš do pekel. Připomeňme si tuto cestu v datech:

1.1.1993 -
rozdělení ČSD na České dráhy (ČD) a Železnice Slovenskej republiky (ŽSR)
1.1.2003 -
vznik akciové společnosti České dráhy (ČD) a státní organizace Správa železniční dopravní cesty (SŽDC)
1.12.2007 -
vznik akciové společnosti ČD Cargo
1.7.2008 -
převedení funkce provozovatele dráhy na SŽDC, s.o.
do r. 2010 -
vyčlenění osobní dopravy ČD, a.s. do samostatné dceřiné společnosti (záměr vlády)
Prameny a odkazy:
  1. České dráhy, a.s.
  2. SŽDC - Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
  3. Ministerstvo dopravy
  4. Sdružení železničních společností
  5. Zákon č. 179/2008 Sb.
  6. Finanční noviny - Doprava

PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 14         Výpis:    
» ali.t Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 118 16.7.2008 17:08
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: SŽDC provozovatelem dráhy

-> Zbyněk: Rail trans odstupil od svojho expressu nie len z dovodu GVD ( teda, ze mali cca 10 min. vsetky odchody po CD), ale aj pre dlhodobu sagu v schvalovacom procese taurusov... takze v operatorovi chyba nebola, on mal uz davno dopredu HDV zaistene, zial SZDC sa "nepodarilo" rozhodnut vtedy do dohladneho casu...

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 42 732 3.7.2008 5:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ďaľšia varianta delenia štreky v rámci tejto modernej vlny v Európe...

Proč přebírat něco, co se (ne)osvědčilo jinde, když lze vytvořit "Českou cestu".

» Maťko Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 048 2.7.2008 21:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: SŽDC provozovatelem dráhy

Takže ak tomu dobre rozumiem... m.i., potransformačný rozdiel rozdiel medzi ŽSR a SŽDC bude v tom, že riadenie dopravy na dráhe ostáva v réžii ČD... podivné... ďaľšia varianta delenia štreky v rámci tejto modernej vlny v Európe...
V takomto svetle sa mi zdá slovenský model veru kapánek rozumnejší...

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 42 732 2.7.2008 19:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: spôsobom umožnili rovnaký prístup na dráhu iným licencovaným subjektom

Přístup zajišťovala SŽDC.
Pokud jde o ten GVD, tak je ještě v živé paměti případ RT-expresů, které byly bez problémů v jízdním řádu - ale nejezdily.

» bigmac Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 336 2.7.2008 18:49
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
SŽDC provozovatelem dráhy

Tvorba a vydávanie grafikonov.
Pokiaľ doteraz kreslili a vydávali GVD ČD, tak sa pýtam, akým spôsobom umožnili rovnaký prístup na dráhu iným licencovaným subjektom, napr. súkromným prepravcom...
ale vzhľadom na moju modrogumnú skepsu neverím moc, že sa čosi zmení k lepšiemu. černoprdelníci a postbolševici si svoje linky strážia ako oko v hlave...

» Jakub Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 495 1.7.2008 21:43
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: SŽDC provozovatelem dráhy

Ano, PO zriadena zakonom. § 1 ods. 1 zakona 258/1993 z.z.:

Zriaďujú sa Železnice Slovenskej republiky so sídlom v Bratislave (ďalej len "železnice"). Železnice sú právnickou osobou a zapisujú sa do obchodného registra.

» Miroagis Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 116 1.7.2008 20:38
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: SŽDC provozovatelem dráhy

Já popisovaný přechod od ČD k SŽDC vítám, nazval bych to celé zestátněním.
Měl jsem s oběma obludami co dělat (a nejsem zaměstnancem ani jedné z nich): ČD spěje k zániku svojí naprostou neschopností činit cokoli. Takto to hodnotí i řada normálních zaměstnanců dráhy (a vlastně už to ze zoufalství podpořily i odbory a opozice).
Navíc není pravda, že to jde "od státu ke státu" jen formálně - ČD jsou plně soukromoprávní subjekt (snáze tunelovatelný), SŽDC nikoli (zákonem zřízená organizace, i když zapsaná v obchodním rejstříku), už jen veřejné soutěže mají tvrdý režim.
SŽDC už také dávno dělá sama přípravu všech velkých investic, její součástí jsou stavební správy (zakoupené od ČD za 2 miliardy v r. 2003?) - jen malou část investic platí ČD.

» BuGEaR Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 338 1.7.2008 20:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: SŽDC provozovatelem dráhy

Budu mít dotaz jen mírně mimo: Jakou právní formu mají ŽSR? Na jejich stránkách se nedá nic najít a v Obchodném registri je uvedeno Iná právnicka osoba. ŽSR jsou tedy zřizovány zákonem jako speciální PO?

» drobecek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 158 1.7.2008 16:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: SŽDC provozovatelem dráhy

Zjavne tu ide len o to ako naplniť viacero vreciek, asi majú "papaláši viacero nových nohavíc , je to úplne zmysluplné v úvodzovkách , je vidieť že aj v Čechách sú takí nenažraní papaláši a bez chrbtovej kosti ako aj na Slovensku.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 42 732 1.7.2008 13:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: vyzkoušet se musí vše co je v EU moderní

Totě právě otázka. Nejlépe (ekonomicky) fungující a expandující státní dráhy v Evropě k tomuto kroku nepřistoupily a železniční síť spravuje v pohodě dceřiná společnost železnic.

nasledujúce príspevky »