Dopravné správy

Vlakem kolem Krkonoš

Poprvé od druhé světové války bylo letos v létě možné objet Krkonoše vlakem kolem dokola. Nyní je třeba, aby jízda vlakem přestala být sama o sobě turistickou atrakcí. Železnice by se měla stát nedílnou součástí krkonošské turistické infrastruktury.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Vagonářské muzeum má zpět část ukradených modelů

Do Vagonářského muzea ve Studénce na Novojičínsku se vrátila část modelů vlaků, které před dvěma roky odnesli zloději. Vláčky jsou ve špatném stavu, nenechavci s nimi totiž nezacházeli zrovna v rukavičkách.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Ing. Křižík se asi obrací v hrobě

Jestli by počin Českých drah schválil vynálezce Křižík netušíme, pochvalovat si ho ale budou zřejmě pasažéři. Od prosince vyrazí na trasu Tábor – Bechyně po nejstarší elektrifikované trati u nás (1903) žlutá dieselová souprava Regionova. Elektrické troleje tak sice budou zbytečné, ale zase přinese cestujícím větší komfort při jízdě.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Němečtí aktivisté se pokusí zastavit jaderný vlak

Ze severofrancouzského Valognes dnes vyjel transport vyhořelého jaderného paliva určený k uložení v Gorlebenu na severu Německa. V Německu se proto o víkendu očekávají masivní protesty odpůrců jaderné energetiky. Podle tamních aktivistů budou vůbec největší za poslední desetiletí. Zapojit se do nich má na 30.000 lidí. Transport bude zajišťovat zhruba 16.500 policistů. Náklad 11 kontejnerů s více než 100 tunami vysoce radioaktivního odpadu by měl do meziskladu na severu Německa dorazit v pondělí.

Celou zprávu najdete na této stránce.

ŽSR navrhujú zlacniť o dve tretiny svoje služby prepravným firmám

Preprava tovarov po železnici od nového roka výrazne zlacnie. Štátny podnik Železnice SR navrhuje zníženie poplatkov, ktoré mu platia dopravné firmy za používanie koľajníc, zo súčasných 9 na 3 eurá. Ministerstvo dopravy tak chce presunúť časť tovarov z preťažených ciest na málo využívané koľajnice. "Lacnejšie využívanie tratí pomôže železničnej doprave v konkurencii s inými druhmi dopravy aj so železničnými spoločnosťami susedných krajín,“ povedal hovorca Martin Krajčovič.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Co nového v CZ LOKO

Co je nového v provozovnách CZ LOKO, a.s., se můžete dočíst v jubilejním desátém čísle informačního zpravodaje společnosti přímo na naší stránce.

Do Drážďan výhodně s Českými drahami

Při cestování do Drážďan lze využít výhodné elektronické jízdenky eTiket Německo, které České dráhy prodávají na svém eShopu nebo přes Kontaktní centrum na čísle 840 112 113. eTiket si lze koupit až dva měsíce předem, nejpozději však 3 dny před odjezdem. Jízdenku zákazník zaplatí platební kartou a vytiskne si ji sám doma na tiskárně nebo si ji vyzvedne na pokladní přepážce na nádraží (v případě služby TeleTiket).

České dráhy navázaly spolupráci s dalšími zahraničními partnery a v rámci zákaznického programu ČD Bonus nabízí cestujícím slevy do drážďanského Rezidenčního zámku, galerie Albertinum či do Obrazárny starých mistrů ve Zwingeru (Residenzschloss, Gallery Albertinum, Gemäldegalerie Alte Meister). S mezinárodní jízdenkou odkudkoliv z České republiky do Drážďan dostanou zákazníci 25% slevu na vstupném do jednoho z těchto objektů.

Bližší informace naleznete v přiložených tiskových zprávách: 

- Výhodné cestování do Drážďan s eTikety Českých drah
- S jízdenkou ČD levněji do galerií v Drážďanech

Mikulášský vlak a jiné akce pardubických muzejníků

Železniční Museum v Rosicích nad Labem se sice pro zbytek roku uzavřelo, přesto však aktivity Pardubického spolku historie železniční dopravy pro letošní rok nekončí. Po celý podzim jsou připraveny zajímavé akce, zejména pro rodiny s dětmi. Mezi tradiční patří mikulášský vlak do Třebechovic, který letos vyjede po sedmnácté. Na trať se v sobotu 20. listopadu opět vydá souprava starých motoráčků, které mají za sebou více než šedesát let života.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Podivné výběrové řízení na generálního ředitele NTM

Výběrové řízení na generálního ředitele Národního technického muzea (NTM) po odvolaném Horymírovi Kubíčkovi, provázejí podivné okolnosti. Například výběrová komise, která má zasednout v pátek dopoledne, dostala podle informací Novinek k posouzení jen tři z 18 přihlášených kandidátů. Zbytek byl vyřazen při pohovorech úředníků ministerstva, nikoliv celou výběrovou komisí.

Celou zprávu najdete na této stránce.

SONE+ bude od prosince dražší

České dráhy od 12. prosince výrazně zvýší cenu jízdenek SONE+. Lístek, na který mohou buď v sobotu, nebo v neděli cestovat ve všech vlacích dva dospělí a s nimi až tři děti, podraží ze 450 na 550 korun.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Drogová podzemná železnica medzi Mexikom a USA

Viac ako pol kilometra dlhá podzemná chodba bola vybavená aj železničným systémom, ventiláciou a osvetlením. Mafia ho využívala na prepravu drog, ale aj zbraní.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

České dráhy byly oceněny za webové stránky

Rádi bychom Vás informovali o tom, že webové stránky Českých drah získaly třetí místo v soutěži Internet Effectiveness Awards. Komise IEA hodnotí, jak vítězové dokáží využít digitální média ke vzniku nových způsobů podnikání, k poskytování služeb on-line nebo k lepší komunikaci se zákazníky či  zaměstnanci. Web ČD zároveň zabodoval v soutěži WebTop100. Podrobnosti najdete v přiložené tiskové zprávě.

Rozšírenie rezortu dopravy

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktoré od 1. novembra zároveň s novým názvom získalo rozšírené kompetencie v oblasti výstavby, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu, bude mať viac o 168 zamestnancov.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Návrh zákona o drahách ve sněmovně: strojvedoucí se budou učit cizí jazyky

Poslanecká sněmovna (...) v prvním čtení podpořila vládní novelu drážního zákona. Novela kromě jiného zpřísňuje podmínky pro výkon povolání strojvedoucích. Někteří strojvedoucí se ale (...) nových požadavků obávají, týká se to například znalosti cizího jazyka. Tu budou muset nově prokázat i při pouhé zajížďce do hraniční stanice, například Summerau v Horním Rakousku.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Chystá se audit Českých drah

Mimořádný zájem státních institucí o své služby hlásí auditorské společnosti působící v Česku. Noví ministři totiž ve svých resortech chtějí udělat pořádek a neváhají za to zaplatit.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Bionafta u ČD Cargo

Dieselové lokomotivy ČD Cargo budou možná brzy jezdit na bionaftu. Dominantní nákladní dopravce už palivo testuje na deseti lokomotivách z depa Ústí nad Labem a do konce roku rozhodne o jeho plošném využití. (...) Pokud se Cargo pro biopaliva rozhodne, měly by mu snížit náklady na pohonné hmoty až o třetinu. Bionafta je totiž osvobozená od spotřební daně.

Celou zprávu najdete na této stránce.

S Českými drahami nejen na »Královský sňatek«

Ve čtvrtek 4. listopadu otevře Galerie hlavního města Prahy dlouho očekávánou výstavu „Královský sňatek“, která připomene 700. výročí svatby Jana Lucemburského s českou princeznou Eliškou Přemyslovnou a nástup Lucemburků na český trůn. Návštěvníci s In-kartou nebo jízdenkami Českých drah získají dvacetiprocentní slevu ze základního vstupného. Nabídka je součástí zákaznického programu ČD Bonus. Výstava bude probíhat v Domě U Kamenného zvonu na pražském Staroměstském náměstí až do 6. února 2011.

Podrobnosti naleznete v přiložené tiskové zprávě.

Podpora vleček, dějství druhé

Ministerstvo dopravy minulý týden vyhlásilo druhé kolo podpory železničních vleček z evropských prostředků, celkem mohou majitelé tratí získat až 225 milionů Kč. Ministerstvo se zároveň rozhodlo pro zjednodušení pravidel, neboť v prvním kole se vyčerpalo jenom 32 milionů Kč. To podle mluvčího Karla Hanzelky výrazně zaostalo za očekáváním.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Nový šéf SŽDC navštěvuje podřízené složky

Středy si vyhradil Ing. Pavel Habarta, pověřený vedením SŽDC, s. o., pro cesty po organizačních jednotkách infrastruktury s tím, že chce hovořit nejen s hospodářským vedením, ale také s předsedy odborových organizací. První cesty už absolvoval v předchozím týdnu, kdy navštívil SDC Hradec Králové a další jednotky. 

Celou zprávu najdete na této stránce.

Železnice jako mediální téma

K železniční dopravě se novináři i laická veřejnost rádi vyjadřují. Bez konkrétních znalostí se však pouze staví pro, anebo proti železnici. V ustálených schématech se však ztrácí snaha o funkčnost tohoto způsobu dopravy. Někdy mám pocit, že v českých médiích existují tři témata, o kterých nedokáží psát objektivně. Nazývají se Polsko, Venezuela a železniční doprava.

Celé zamšlení najdete na této stránce.