Dopravné správy

Pendolino si zajelo na Karlovarsko

Rychlovlak Pendolino dorazil v sobotu do Karlovarského kraje. Jednalo se o mimořádnou jízdu. České dráhy rychlovlak vypravily po nedávno dokončené rekonstrukci železniční tratě Plzeň – Cheb na slavnostní zahájení letní lázeňské sezón v Mariánských Lázních.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Moravskoslezský kraj může přijít o čtvrtinu vlaků

Ačkoliv jednání mezi ministerstvem financí a zástupci krajů o snížení dotací na dopravu ještě ani neskončila, ministerstvo samotné už pozastavilo veškeré platby. Moravskoslezský kraj tak od začátku května nedostal z centrálních zdrojů na dopravu ani korunu. V případě, že stát dotace trvale omezí, hejtmanství bude nuceno zredukovat železniční dopravu v regionu až o čtvrtinu.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Bárta se do vlády nevrátí

Premiér a předseda ODS Petr Nečas nepočítá s návratem exministra dopravy a neformálního šéfa Věcí veřejných (VV) Víta Bárty do vlády. "Myslím, že i pan Bárta ví, že jeho návrat není na pořadu dne," řekl Nečas v rozhovoru pro nejnovější vydání časopisu Týden. Zároveň se vyslovil proti odchodu ministra spravedlnosti a místopředsedy ODS Jiřího Pospíšila z kabinetu. O Pospíšilovo křeslo mají zájem VV.

Celou zprávu najdete na této stránce.

IC vlaky ZSSK budú na seba zarábať samy

Slovenské InterCity vlaky medzi Bratislavou a Košicami budú pravdepodobne od decembra premávať bez peňazí od štátu. Štátny osobný dopravca ich bude vypravovať aj naďalej, ale budú si na seba zarábať samy, bez dotácií od štátu. Železničná spoločnosť Slovensko totiž podľa informácií Pravdy zvažuje, že tieto vlaky vyjme zo zmluvy, ktorú má so štátom.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

SŽDC se rozzlobila na RegioJet

Vyjedou nebo nevyjedou? Tak by mohla znít aktuální sázka cestujících na trati Praha–Ostrava. Od loňského prosince totiž figurují na této relaci v jízdním řádu nové spoje společnosti RegioJet, tedy železniční varianty známých žlutých autobusů. Jenže ani po půl roce platnosti grafikonu ještě nevyjel jediný žlutý vlak. Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), která grafikon sestavuje, už došla trpělivost: do budoucna chce i za takové vlaky na papíře od provozovatelů zaplatit.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Hlavní město koupí 250 tramvají z Plzně

Výbor pro dopravu pražského zastupitelstva, jehož jste členem, navštívil v dubnu plzeňský závod Škoda Transportation, a. s.  Co bylo důvodem vaší návštěvy v tomto podniku?

Odpověď na první i následující otázky najdete na této stránce.

Pozrite, ako bude vyzerať nová tatranská lanovka

V Tatranskej Lomnici tento rok vybudujú novú odpojiteľnú osemsedačkovú lanovku s bublinami Buková hora. Prinášame jej technické parametre. Len pripomeňme, že prevádzkovateľom lyžiarskeho strediska v Tatranskej Lomnici je akciová spoločnosť Tatry Mountain Resorts (TMR). Medzi jej akcionárov patria ľudia z pozadia finančnej skupiny J&T a Poštovej Banky, podnikateľ Boris Kollár, drobní akcionári ai.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Ministr dopravy v „přechodné“ demisi prý kecal v opilosti

Neformální šéf VV Vít Bárta v reakci na tajnou nahrávku pořízenou z jednání strany řekl, že byl opilý. Navíc podle členů strany bývalá poslankyně VV Kristýna Kočí při nahrávaném jednání cíleně provokovala kolegy k tvrdým výrokům, sama prý také nahrávku pořídila.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Bude generální stávka?

Mimořádné zasedání Ústředí OSŽ dne 9. 5. přijalo velmi radikální usnesení, kterým Odborové sdružení železničářů směřuje k vyhlášení stávky. Mezi odboráři to vře již delší dobu, co bylo tou poslední kapkou, která způsobila, že OSŽ došla trpělivost?

Odpověď na tuto a další otázky najdete na této stránce.

Na nové vlaky si Jihomoravané počkají

Sedmnáct nových vlakových souprav se bude od příštího roku prohánět Vysočinou. První z nich se na kolejích objeví už letos. Lidé v sousedním Jihomoravském kraji si ovšem na svezení vlakem odpovídajícím nárokům jedenadvacátému století počkají. Představitelé kraje totiž dali přednost nákupu nových tramvají pro město Brno.
"Jihomoravský kraj před čtyřmi roky rozhodl, že se zaměří na nákup tramvají. Jako jediný v republice. Modernizaci bychom museli zajistit na vlastní náklady," sdělila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Alpy protínají vysokorychlostní tratě

Až dva kilometry pod zasněženými vrcholky Alp se začínají protahovat v tzv. bázových tunelech čtyři hlavní železniční spoje severu a jihu Evropy. Lötschbergským (34,6 km dlouhým) již čtvrtým rokem projíždějí vysokorychlostní jednotky, prorážka 57 km dlouhého Gotthardského tunelu skončila loni v září, Francie buduje nový Mt. Cenis a Rakousko začíná ražbou přístupových štol 55,6 km dlouhého Brennerského tunelu.

Celý článek najdete na této stránce.

Dopravní stavby drahé a pochybně zadané

Je to docela nákladná škola dobrých mravů, lze říci o našem členství v Evropské unii po varování Bruselu, že neproplatí dopravní projekty, které jsou předražené nebo u kterých byla neregulérní veřejná soutěž. Pokud totiž Brusel něco neproplatí, uhradí to daňoví poplatníci - jak správně upozorňuje Petr Holub na Aktuálně.cz - dvakrát, neboť napřed zaplatí faktury, a pak ještě přispějí do evropského rozpočtu.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Bezpráví v Bezpráví: vlaky budou projíždět

Ta zastávka leží v malebném, leč ospalém údolí. Sem tam chata či stavení, občas sem zabloudí turista. Kraj proto chce, aby tu vlaky nestavily. Zdejší občané a chatři nesouhlasí. To je Bezpráví. Další schůzka k projednávání optimalizace veřejné dopravy v Pardubickém kraji proběhlave středu v Ústí nad Orlicí. Zástupci Pardubického kraje jednali se starosty o změnách dopravní obslužnosti na trase Choceň - Ústí nad Orlicí - Letohrad. Nejdiskutovanějším tématem setkání bylo právě projíždění železniční zastávky Bezpráví.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Pět týdnů výluk na Chomutovsku a Žatecku

Cestující, využívající železničních tratí na Chomutovsku a Žatecku musí po následujících pět týdnu počítat s výlukami. Týká se to spojů mezi Žatcem a Blatnem na Podbořansku a mezi Žatcem a Chomutovem. Také cestující rychlíky a spěšnými vlaky na trasách Plzeň - Most a Chomutov - Lužná u Rakovníka musí počítat se zdržením a přesedáním na autobus.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Železniční odboráři chystají stávku

Mimořádné zasedání Ústředí OSŽ, svolané na 9. května do Prahy, do sídla Odborového sdružení železničářů, mělo na programu jen několik bodů, byly to však body zásadního významu. Původně mělo být toto jednání věnováno především přípravě programové konference OSŽ chystané na den 17. května, ale vzhledem k informacím, které hned v úvodu přednesl předseda OSŽ Bc. Jaroslav Pejša, začalo Ústředí jednat o způsobu razantního protestu proti vládě.

Celou zprávu najdete na této stránce.

S ČD za kačku na Plzeňsku

Za jednu korunu se mohou ve středu 18. května svézt zákazníci Českých drah na Plzeňské lince mezi Blovicemi, Plzní a Kozolupy. Je to další z řady propagačních akcí ČD Promo, které dopravce pořádá postupně ve všech krajích. Cílem je umožnit lidem levně vyzkoušet výhody vlakového spojení a přesvědčit je, aby i napříště nechali auto v garáži a pro cesty do práce nebo do školy používali vlak. Podrobnosti nalezenete v přiložené tiskové zprávě a také na webových stránkách ČD. 

Tratě v okolí Prahy jsou zanedbané

Lidé by jezdili, vlaky by jezdily, ale infrastruktura už více vlaků na trať nepustí. To je aktuálně případ železniční tratě z Prahy do Berouna. „Už dnes je tady objednávka dopravy vyšší, než umožňuje kapacita trati. Trať na Beroun je asi náš největší problém ve Středočeském kraji,“ říká Antonín Blažek, náměstek GŘ ČD pro osobní dopravu, s tím, že trať na Beroun se dříve či později může stát jakýmsi Gordickým uzlem celé středočeské dopravy.

Celou zprávu najdete na této stránce.

 

Tanvaldský Špičák dostane novou lanovku

Z lyžařského centra Tanvaldský Špičák by se měl v budoucnu stát obří ski areál. Plány provozovatele střediska za miliony korun počítají i s další, pátou sjezdovkou, která by končila v tanvaldském autokempu.

Celou zprávu najdete na této stránce.

PKP Cargo jde na dračku

Středoevropská investiční skupina Penta chce koupit polského nákladního železničního dopravce PKP Cargo, kterého prodávají Polské státní dráhy (PKP). S odvoláním na nejmenovaný zdroj o tom dnes píše list Rzeczpospolita.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Státní fond dopravní infrastruktury potřebuje víc peněz

Ministerstvo dopravy by chtělo pro příští rok více než ztrojnásobit peníze na dopravní výstavbu z národních zdrojů. Pro letošek takto Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) dostal zhruba deset miliard korun, pro příští rok má předběžně rozjednáno 20 miliard Kč a dalších 12 miliard by ještě potřeboval.

Celou zprávu najdete na této stránce.