Dopravné správy

Pražský dopravní podnik ušetřil na elektřině - a chce ještě víc

Pražský dopravní podnik ročně utratí šestinu rozpočtu za pohonné hmoty a elektřinu. Teď hledá způsoby, jak ze dvou miliard korun co nejvíce ušetřit. Jeho spotřeba ho totiž činí největším konzumentem elektřiny v metropoli.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Karlovarské Dolní nádraží se zatím revitalizovat nebude

Karlovy Vary přerušily přípravy obřího projektu revitalizace Dolního nádraží, který je pozůstatkem práce bývalého vedení radnice a privátní firmy. Nové vedení města tvrdí, že studie odporuje územnímu plánu a i kvůli dalším nejasnostem zatím nechce do sporného projektu vkládat svoje pozemky.

Celou zprávu (v níž došlo ke smíchání otázky nádražní Dolního a horního) najdete na této stránce.

Politologický posudek ministra dopravy

Vít Bárta, ministr dopravy a prakticky nejvlivnější postava Věcí veřejných. Populární díky snahám šetřit ve svém resortu, uznávaný za razantní postup proti jemu podřízeným a případně i kmotrovsky zaháčkovaným "bafuňářům" z Ředitelství silnic a dálnic či ČD Cargo. Zpochybňovaný díky vazbám na bezpečnostní agenturu ABL, kterou vybudoval a předal bratrovi.

Celou zprávu najdete na této stránce.

ČD zmodernizují další vozy pro dálkovou dopravu

České dráhy v příštích dnech zveřejní 3 výběrová řízení na modernizaci celkem 190 osobních vozů určených pro vlaky EuroCity, InterCity a rychlíky. Rozsah úprav bude u jednotlivých typů různý, ve všech případech však dojde k omlazení a vylepšení interiéru, u většiny vozů budou dosazeny nové sedačky a budou dosazeny elektrické zásuvky 230 V / 50 Hz pro napájení drobné elektroniky, např. notebooků. Další informace o těchto soutěžích a rozsahu modernizace jednotlivých vozů naleznete v přiložené zprávě.

Protihlukové stěny zabíjejí zvířata

Na českých kolejích umírá čím dál více zvěře. Problémy činí i protihlukové stěny, které se stávají pro zvířata smrtící pastí. Ministerstvo proto vytipovává místa, kde je riziko střetů největší a zvěř by tu měla být lépe chráněna. Je to paradox. Protihlukové stěny by měly zvířata spíše chránit a zamezit jim v tom, aby se volně procházela po trati. Na některých místech je ale jejich vliv zcela opačný. Zvířata, která se do koridoru dostanou, nemají šanci na únik a na trati umírají.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Elektrizace železnic Praha v nové struktuře vlastníka

Do společnosti Energetický a průmyslový holding (EPH) byly začleněny Elektrárny Opatovice a Elektrizace železnic Praha. Informoval o tom dnes mluvčí EPH Martin Maňák. Podniky dosud patřily do skupiny J&T, což je jeden z vlastníků holdingu. Antimonopolní úřad fúzi potvrdil v loňském roce. Do EPH byl také převeden podíl 48,67 procenta v Pražské teplárenské.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Olomoucké hlavní nádraží hyzdí podchod

Odlupující se dlaždice, kaluže na rozpraskané zemi i voda stékající ze stropu - tak žalostně vypadá podchod k nástupištím olomouckého hlavního nádraží. Oprava této odpudivé ostudy Olomouce je zatím v nedohlednu. Ačkoli alespoň část nadzemní části budovy hlavního nádraží dostala nový háv v podobě nové dlažby ve vestibulu a v přiléhajících uličkách, podchod, kterým denně projdou tisíce lidí, zůstává v neutěšeném stavu.

Celou zprávu najdete na této stránce.

ZSSK sa zavedením Wi-Fi pripojenia vo vlakoch zaoberá

Železnice plánujú Wi-Fi pripojenie pre nové vozne – no zďaleka nie pre všetky. Služba bude takmer iste spoplatnená. Cestujúci vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko (ŽSSK) by sa internetového pripojenia poskytovaného priamo prepravcom mohli dočkať v časovom horizonte jedného až dvoch rokoch.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

V ZSSK Cargo sa pripravujú reštrukturalizačné opatrenia

Cargo Slovakia pripravuje reštrukturalizačné opatrenia na konsolidáciu spoločnosti. Podmienkou stabilizácie je podľa spoločnosti úspora nákladov. Prepravca plánuje prepustiť okolo 2-tisíc pracovníkov.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Další petice za záchranu staniční budovy, tentokrát v Mladé Boleslavi

České dráhy se chystají zbourat historickou budovu nádraží v Mladé Boleslavi. Má ji nahradit stavba jedenadvacátého století. Boleslavané téměř 150 let starý klenot brání. Ministr Bárta (VV) je podpořil.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Rušenie spojov ZSSK: Všetko je inak

K avizovanému rušeniu železničných spojov nepríde skôr, ako vláda prijme rozhodnutie o revitalizácii železničnej dopravy všetkých troch spoločností. Po stretnutí premiérky Ivety Radičovej s predsedami vyšších územných celkov (VÚC) to uviedol predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

ČD Cargo se přibližuje zákazníkům

Nákladní železniční společnost ČD Cargo už nebude zákazníkům nabízet přepravu zboží pouze po železnici, podle informací dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) si začne najímat externí firmy na dopravu po silnici.

Celou zprávu najdete na této stránce. K ní dopravce vydal doplňující tiskové prohlášení.

AWT se zaměřuje na železniční a kombinovanou dopravu

Dopravní společnost AWT (dříve OKD, Doprava) propustila ke konci loňského roku 149 zaměstnanců, tedy osm procent. Na Ostravsku tak přišli o práci zejména řidiči kamionů a související administrativní pracovníci. Kvůli rušenému provozu kamionů firma zaměstnala dalších 54 lidí na jiných pozicích. 

Celou zprávu najdete na této stránce.

ČD Cargo si pořídí moderní lokomotivy pro mezinárodní provoz

Jedním ze způsobů, jak ulevit životnímu prostředí, je ve větší míře využívat čistě železniční nebo tzv. kombinovanou přepravu (silnice – železnice – silnice). ČD Cargo zvýšilo své úsilí v nabídce těchto služeb.  Dopravní sektor má celosvětově na svědomí 24 % celkových emisí CO2, z toho 40 % jde na vrub nákladní dopravy. Absolutně nejnižší spotřebu energie a zároveň nejnižší produkci emisí CO2 ze všech druhů přepravy vykazuje železnice.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Zajištění bezpečnosti provozu na naší železnici není uspokojivé

Interoperabilita na železnici se stala nosným tématem konference, kterou na sklonku loňského roku zorganizovala Správa železniční dopravní cesty. Proč tomuto jednání odborníků věnujeme pozornost i na těchto stránkách? Odpověď je nasnadě. – Z velké části bylo zaměřeno na zajištění bezpečnosti železničního provozu a ta je, jak známo, jednou z hlavních priorit naší odborové organizace. Na konferenci k tomuto tématu vystoupil rovněž generální ředitel AŽD Praha Zdeněk Chrdle, který nám odpověděl na několik otázek.

Celý rozhovor najdete na této stránce.

Polské lanovky na Šerlichu už v souladu s právem

Poláci napravili chyby, které udělal polský investor při stavbě dvou lanovek na hřeben Orlických hor. Za hodinu vyvezou na Šerlich až stovky lidí, které stavební úprava svahu nelegálně vedla do přírodní rezervace na české straně. Teď tam budou dřevěné zábrany a informační tabule.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Agresivních cestujících přibývá

Hovoříme s MARTINEM JANEČKEM, vlakvedoucím vlaků, místopředsedou ZO OSŽ žst. Praha hl. n., předsedou Výboru VDOD Praha a členem Podnikového výboru OSŽ ČD, a. s.

Určitě jste v minulém čísle Obzoru četl rozhovor s průvodčí, která při výkonu služby přišla o oko. Jakkoliv je ten příběh tragický, je, alespoň zatím, svým způsobem výjimečný, ojedinělý. Přesto případy napadení vlakového doprovodu jsou stále častější a brutálnější. Není už na čase s tím něco udělat, nějak tomu zabránit?

Celý rozhovor najdete na této stránce.

Päť druhov dopravy by sa mohlo stretávať v uzle na Záhorí

Do roku 2050 by sa mal v takzvanom zlatom trojuholníku stredoeurópskych miest Viedeň – Bratislava – Brno vybudovať transkontinentálny tranzitný terminál. Ide o megaprojekt logisticko-dopravného uzla.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Příměstské soupravy pro Salzburg zmodernizuje Inekon Group

Česká společnost Inekon Group, která se zaměřuje především na export investičních celků a kolejových vozidel a tratí, rozšiřuje exportní trhy a míří do západní Evropy. „Ve spolupráci s firmou Cegelec budeme modernizovat devět příměstských jednotek v rakouském Salcburku,“ uvedl generální ředitel Inekon Group Josef Hušek.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Železniční most v pražské Podbabě ustoupil tramvajové trati

Dělníci v noci na dnešek [zpráva vydána 16.1.] odstranili most železniční vlečky v pražské Podbabě. Kvůli tomu byla na několik hodin uzavřena Podbabská ulice, nad kterou se most nacházel. Sejmutí mostu je součástí přípravných prací na výstavbu tramvajové trati v této části Prahy.

Celou zprávu najdete na této stránce.