Dopravné správy

Ekologický aktivista poradcem ministra dopravy, jak se to rýmuje?

Kozel zahradníkem? Tak o něm psali novinové titulky začátkem září. Je fakt, že je osobou paradoxů. Na jedné straně bojuje léta za to, aby dálnice D8 co nejméně poznamenala České středohoří, na druhé straně se od 1. září stal externím poradcem ministra dopravy Víta Bárty. Vydělá si tím až 40 tisíc měsíčně. Stále vede se státem 15 žalob, ani jednu nestáhl a tvrdí, že kdyby Bárta porušil zákon, žaloval by i jeho. V pořadu Před půlnocí z 27. října s Miroslavem Patrikem hovořila Pavla Pilařová.

Rozhovor najdete na této stránce.

Nová zastávka na zubačce

V Desné na železniční trati z Tanvaldu do Kořenova začaly vlaky zastavovat v nové zastávce Riedlova vila. Oproti desenskému nádraží i zastávce, která byla rovněž otevřena letos, je blíže centru. Využijí ji například děti k cestě do školy nebo zaměstnanci nedaleké sklárny Preciosy. Nová zastávka je zatím formálně ve zkušebním provozu, zastavují v ní ale všechny vlaky.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Ministr Bárta utrpěl další nápad: SŽDC sloučí s Ŕeditelstvím silnic a dálnic

Pod vedením ministra dopravy Víta Bárty se mohou uskutečnit největší změny v uspořádání české železnice za poslední léta. Ministr připustil opětovné propojení části Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) a Českých drah do jednoho holdingu. Další část by přešla pod Ředitelství silnic a dálnic.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Evropská komise se zaměřuje na železnici

Zatímco před prázdninami se aktivity Evropské komise soustředily zejména na silniční dopravu, na počátku podzimu se zájem komisařů přesouvá na dopravu železniční. Na programu řady jednání jsou nyní klíčové problémy, které v případě prosazení ovlivní podobu evropské železniční dopravy na dlouhá léta.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Trať do Zborovic se rušit nebude. Zatím

Zvažované zrušení železniční trati Kroměříž - Zborovice, která se před časem ocitla na seznamu neefektivních a výrazně ztrátových, je prozatím zažehnáno. V příštím roce tak bude spojení tímto směrem ke spokojenosti starostů dotčených obcí a hlavně cestujících i nadále fungovat jako doposud. „Počítá se s tím, že trať se nyní rušit nebude, musíme však v rozpočtu vyčlenit milion korun navíc.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Kutnohorský výrobce železničních podvozků má problémy

Kutnohorská strojírenská firma ČKD požádala o vyhlášení takzvaného moratoria. Po dobu tří měsíců je tak společnost, která se měsíce potýká s nemalými finančními problémy, chráněná proti věřitelům.

Celou zprávu najdete na této stránce.

ČD-Telematika má zájem o správu Opencard

Vydávat a spravovat karty má firma, která nabídne nejvyšší cenu. Přihlásily se čtyři. (...) O správu projektu mají zájem čtyři společnosti. Kromě ČD-Telematika je to současný hlavní dodavatel projektu, firma Haguess, dále Asseco Central Europe a Wincor Nixdorf. 

Celou zprávu najdete na této stránce.

Výluka na úseku Banská Bystrica - Kostiviarska

Cesta vlakom z Banskej Bystrice smerom na Turiec sa pasažierom od budúceho štvrtka skomplikuje. Na úseku Banská Bystrica - Kostiviarska bude až do 8. decembra výluka, železnice nahradia vlaky autobusmi.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Tramvaje a trolejbusy už ostravský dopravní podnik vyrábět nebude

Odboráři ostravského dopravního podniku i někteří nově zvolení zastupitelé mají výhrady k připravované restrukturalizaci firmy. Město chce totiž tu část dopravního podniku, ve které se vyrábějí tramvaje a trolejbusy, osamostatnit a časem pro ni možná najít i strategického partnera. Vyvolává to obavy, že o lukrativní část firmy může město nakonec přijít.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Nové lanovky na slovenských horách

Do lyžiarskej infraštruktúry investovali prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk na Slovensku v tomto roku vyše 25 mil. eur. Viac ako polovica tejto sumy išla do výstavby troch sedačkových lanoviek v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách, v Jasnej v Nízkych Tatrách a na Kubínskej holi v Oravskej Magure.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Na trase Nové Mesto n.V. - Trenčín šesť osobných vlakov nahradia autobusy

Od utorka 2. novembra do štvrtka 4. novembra v úseku Nové Mesto nad Váhom - Trenčín denne šesť osobných vlakov nahradia autobusy. Ostatné osobné vlaky budú meškať asi 10 minút.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Pražské metro v hledáčku ÚHOS

Výběrové řízení na montáž elektrotechniky vypsané pražským dopravním podnikem (DPP) v nově budovaném prodloužení trasy metra A se stalo předmětem stížnosti u Úřadu na ochranu hospodářské soutěže.

Celou zprávu najdete na této stránce.

MD k odložení trestního oznámení na bývalého šéfa ČD Cargo

Ministerstvo dopravy odmítá tvrzení Státního zastupitelství Praha 7, že se zástupci justice nekomunikuje nanejvýše aktivně a že neposkytuje potřebné informace ve věci trestního oznámení ministra dopravy Víta Bárty na bývalého ředitele společnosti ČD Cargo.

Celé stanovisko najdete na této stránce.

SNCF oznámila obnovenie normálnej prevádzky

Francúzske železnice (SNCF) oznámili obnovenie normálnej prevádzky počas predĺženého víkendu. K ojedinelým rušivým momentom by mohlo dôjsť iba v regionálnej doprave.

Celú správu o ukončeniu štrajkov vo Francúzsku nájdete na tejto stránke.

Ministr dopravy způsobil podle státního zastupitelství planý poplach

Za planý poplach můžeme prozatím označit trestní oznámení, které podal ministr dopravy Vít Bárta (VV) na odvolaného ředitele ČD Cargo Josefa Bazalu. Policie totiž věc odložila jako neodůvodněnou. Obvodní státní zástupkyně pro Prahu 7 Jiřina Fronková pro ČTK uvedla, že z oznámení nevyplývá "vůbec žádné podezření na spáchání jakéhokoli trestného činu". Podle Fronkové bylo trestní oznámení příliš obecné. Proto ministerstvo upozornila a vyzvala úrad, aby je doplnil.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Mrtvý strojvedoucí byl neléčený diabetik

Strojvedoucí osobního vlaku, který na konci června vykolejil v Ústí nad Labem, měl neléčenou cukrovku. Není přitom vůbec jasné, jak mohl řidič projít zdravotními testy. Při nehodě strojvedoucí zemřel, zranilo se 11 lidí.

Celou zprávu najdete na této stránce.

Posunutý čas ovplyvní tri vlaky ZSSK

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) oznamuje, že v nedeľu 31. októbra 2010 sa mení letný čas (LČ) na zimný stredoeurópsky čas (SEČ). Táto zmena sa dotkne troch rýchlikov, ktoré zostanú stáť vo vybraných železničných staniciach a po hodine budú v ceste pokračovať už v SEČ.

Celú správu nájdete na tejto stránke.

Zdraží brněnské šaliny?

Brněnské tramvaje jsou jedinečné nejen přezdívkou šalina, ale i cenou za svezení. V přepočtu na minuty patří k vůbec nejdražším v Česku a po Novém roce může být pro cestující ještě hůř. Sedmička získala citace z dokumentu, které si nechalo vypracovat vedení města. Odborníci v něm upozorňují, že jestli radní nenajdou v rozpočtu na příští rok až dvě stě milionů korun navíc pro dopravní podnik, bude jezdit méně vozů, nebo si lidé za jízdné připlatí.

Celou zprávu najdete na této stránce.

O budoucnosti intermodální dopravy po světové hospodářské krizi

Veletrh Intermodal Europe se vrací do nizozemského Amsterdamu. Jako tradičně za podpory Evropské intermodální asociace EIA se v něm uskuteční ve dnech 30. listopadu až 2. prosince. Podle pořadatelů se mohou všichni návštěvníci a účastníci těšit na dosud největší a nejlepší ročník. Program konferencí v rámci Intermodal Europe 2010 bude zaměřen především na budoucnost intermodální dopravy v období po světové hospodářské krizi.

Celou zprávu najdete na této stránce.

PV OSŽ při ČD, a.s. ke snižování počtu zaměstnanců

Mimořádné zasedání Podnikového výboru (PV) OSŽ při ČD, a. s., které bylo svoláno na 13. října do sídla OSŽ v Praze Vysočanech, řídila tajemnice PV Věra Nečasová. Zasedání bylo svoláno mimořádně především proto, že vedení Českých drah plánuje od nového GVD či od nového roku snížit počet pracovních míst a podnikový výbor si vymínil projednat tuto organizační změnu na svém zasedání.

Celou zprávu najdete na této stránce.