Rakúsko - ÖBB
Rozsiahla železničná sieť elektrifikovaná cca na 50% sústavou 15 kV 16 2/3 Hz ss/AC, dobrá obslužnosť všetkými kategóriami vlakov od regionálnych cez IC/EC až po neveľký počet vysokorýchlostných ICE (súpravy ICE 1 a ICT / http://www.rail.sk/ice/ ) je vizitkou železníc Rakúska. V súčasnosti prebiehajú veľké projekty: rekonštrukcia Westbahn (Wien - Passau) a Südbahn (Wien - Graz - Klagenfurt - Villach), rekonštrukcie viacerích uzlových staníc, výstavba žst. Wien Hbf.
K Rakúsku patria neodmysliteľne taktiež viaceré prevádzkované muzeálne úzkorozchodné trate.
ÖBB - Österreichische Bundesbahnen
Mapa siete ÖBB
Wien - Bratislava a železnice medzi nimi
Wien Hauptbahnhof
Addams
V originálnom článku je to už opravené (dole som dal odomnknutý link)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937785/
Rakúšania takéto byrokratické prekážky ZSSK s HKV a vozňami robia pravidelne
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937782/
**''Z môjho pohľadu náš Dopravný úrad len ukázal nedostatočný zmysel pre primeranosť a výnimočnú schopnosť zhovädiť sa v medzinárodnom meradle,“ tvrdí Kubáček.**
Dobré keď o zmysle pre primeranosť hovorí práve Kubáček. :D
Ktorý už roky nepremešká žiadnu príležitosť zhovädiť sa v národnom meradle.
Dobré keď o zmysle pre primeranosť hovorí práve Kubáček. :D
Ktorý už roky nepremešká žiadnu príležitosť zhovädiť sa v národnom meradle.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937770/
ZSSK: Čoskoro to vyriešime
Železničná spoločnosť Slovensko, ktorá je za linku z Petržalky spoluzodpovedná, sľubuje vyriešiť situáciu do niekoľkých dní. Jej manažéri sa v pondelok pre túto tému plánujú stretnúť aj so zástupcami Dopravného úradu.
„Momentálne situáciu intenzívne riešime s rakúskym partnerom a príslušnými inštitúciami. Rakúska strana v piatok deklarovala, že pracuje na odstránení vzniknutého stavu a predpokladá obnovenie štandardnej prevádzky v priebehu týždňa,“ napísal Denníku N hovorca ZSSK Ján Baček.
Súpravy Siemens Desiro ML jazdia na Slovensko len v rámci linky do Petržalky. ZSSK ich nemôže nahradiť vlastnými súpravami už preto, že nemá regionálne vlaky pre rakúsku trakčnú sústavu (Rakúsko používa striedavú sústavu s napätím 15 kV, kým v južnej časti Slovenska je jednosmerná striedavá sústava s napätím 25 kV).
Linku z bratislavskej hlavnej stanice naproti tomu obsluhujú viacsystémové rušne typu Vectron, ktoré z pohľadu Dopravného úradu majú papiere v poriadku.
Linka z hlavnej stanice je dôležitejšia, lebo ju využívajú aj cestujúci, ktorí na ňu prestupujú z iných vlakov. Pokiaľ však na nej dochádza k obmedzeniu prevádzky, ako sa to stalo naposledy v máji, tak ZSSK odporúča cestujúcim ako alternatívu využívať práve linku z Petržalky.
Železničná spoločnosť Slovensko, ktorá je za linku z Petržalky spoluzodpovedná, sľubuje vyriešiť situáciu do niekoľkých dní. Jej manažéri sa v pondelok pre túto tému plánujú stretnúť aj so zástupcami Dopravného úradu.
„Momentálne situáciu intenzívne riešime s rakúskym partnerom a príslušnými inštitúciami. Rakúska strana v piatok deklarovala, že pracuje na odstránení vzniknutého stavu a predpokladá obnovenie štandardnej prevádzky v priebehu týždňa,“ napísal Denníku N hovorca ZSSK Ján Baček.
Súpravy Siemens Desiro ML jazdia na Slovensko len v rámci linky do Petržalky. ZSSK ich nemôže nahradiť vlastnými súpravami už preto, že nemá regionálne vlaky pre rakúsku trakčnú sústavu (Rakúsko používa striedavú sústavu s napätím 15 kV, kým v južnej časti Slovenska je jednosmerná striedavá sústava s napätím 25 kV).
Linku z bratislavskej hlavnej stanice naproti tomu obsluhujú viacsystémové rušne typu Vectron, ktoré z pohľadu Dopravného úradu majú papiere v poriadku.
Linka z hlavnej stanice je dôležitejšia, lebo ju využívajú aj cestujúci, ktorí na ňu prestupujú z iných vlakov. Pokiaľ však na nej dochádza k obmedzeniu prevádzky, ako sa to stalo naposledy v máji, tak ZSSK odporúča cestujúcim ako alternatívu využívať práve linku z Petržalky.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937767/
čo ide?
Podľa informácií Denníka N sa príbeh začal v marci, keď inšpektori Dopravného úradu, ktorí dohliadajú na bezpečnosť na železnici, robili kontrolu na stanici v Petržalke. Dali „fúkať“ dvom rakúskym rušňovodičom, kontrolovali im papiere a skontrolovali aj súpravy nemeckého výrobcu Siemens, s ktorými Rakúšania do Petržalky jazdia.
Po niekoľkých týždňoch Dopravný úrad výsledky zhodnotil a usúdil, že tieto vlaky nemajú z jeho pohľadu v poriadku niekoľko povolení: povolenie pre uvedenie na trh, doklad o pridelení európskeho evidenčného čísla a doklad o poslednej technickej kontrole.
Minulý týždeň tak úradníci oznámili rakúskym aj slovenským dopravcom, že tieto vlaky majú dočasný zákaz jazdiť na Slovensko.
Kubáček: Nie je to normálne
Rozhodnutie Dopravného úradu si preštudoval železničný expert Jiří Kubáček a označil ho za „byrokratickú buzeráciu“. „Nie je normálne, že slovenskému úradu prekáža niečo, čo neprekáža rakúskemu úradu s o niečo vyššou úrovňou železničnej prevádzky,“ hovorí Kubáček.
Rakúske dráhy majú viac než 250 vlakov typu Siemens Desiro ML, ktoré prevádzkujú pod názvom CityJet. Využívajú ich na regionálne linky po celej krajine. Na slovenskom území nimi prejdú len jeden kilometer a otočia sa v prihraničnej stanici Petržalka.
Z pohľadu rakúskych úradov majú papiere v poriadku. Z pohľadu slovenského Dopravného úradu sú však nedostatky také fatálne, že nemôžu ani len prekročiť slovenskú hranicu.
Kubáček pripúšťa, že rakúski dopravcovia nemusia mať papiere v súlade s predstavami slovenského úradu. Až doteraz sa však podľa neho používal v takýchto situáciách „zdravý rozum“. Ak zahraničný vlak zachádza len do prihraničnej stanice, tak slovenské úrady nechávali byrokraciu na úradoch v partnerskej krajine.
„Zdvorilo sa totiž predpokladalo, že susedná železničná správa je dostatočne civilizovaná na to, aby si tieto náležitosti postrážila,“ hovorí Kubáček.
Pripomína, že Dopravný úrad nevyčíta rakúskym dopravcom technický stav ani prípadnú nekompetentosť ich rušňovodičov – teda dôvody, ktoré by ohrozovali bezpečnosť prevádzky. Ide výlučne o údajné nedostatky v registrácii.
„Keďže ide o moderné, štandardne používané elektrické jednotky, tak vzniká otázka, či pre byrokraciu bolo nutné zastaviť ich prevádzku na vyťaženej medzinárodnej linke. Z môjho pohľadu náš Dopravný úrad len ukázal nedostatočný zmysel pre primeranosť a výnimočnú schopnosť zhovädiť sa v medzinárodnom meradle,“ tvrdí Kubáček.
Podľa informácií Denníka N sa príbeh začal v marci, keď inšpektori Dopravného úradu, ktorí dohliadajú na bezpečnosť na železnici, robili kontrolu na stanici v Petržalke. Dali „fúkať“ dvom rakúskym rušňovodičom, kontrolovali im papiere a skontrolovali aj súpravy nemeckého výrobcu Siemens, s ktorými Rakúšania do Petržalky jazdia.
Po niekoľkých týždňoch Dopravný úrad výsledky zhodnotil a usúdil, že tieto vlaky nemajú z jeho pohľadu v poriadku niekoľko povolení: povolenie pre uvedenie na trh, doklad o pridelení európskeho evidenčného čísla a doklad o poslednej technickej kontrole.
Minulý týždeň tak úradníci oznámili rakúskym aj slovenským dopravcom, že tieto vlaky majú dočasný zákaz jazdiť na Slovensko.
Kubáček: Nie je to normálne
Rozhodnutie Dopravného úradu si preštudoval železničný expert Jiří Kubáček a označil ho za „byrokratickú buzeráciu“. „Nie je normálne, že slovenskému úradu prekáža niečo, čo neprekáža rakúskemu úradu s o niečo vyššou úrovňou železničnej prevádzky,“ hovorí Kubáček.
Rakúske dráhy majú viac než 250 vlakov typu Siemens Desiro ML, ktoré prevádzkujú pod názvom CityJet. Využívajú ich na regionálne linky po celej krajine. Na slovenskom území nimi prejdú len jeden kilometer a otočia sa v prihraničnej stanici Petržalka.
Z pohľadu rakúskych úradov majú papiere v poriadku. Z pohľadu slovenského Dopravného úradu sú však nedostatky také fatálne, že nemôžu ani len prekročiť slovenskú hranicu.
Kubáček pripúšťa, že rakúski dopravcovia nemusia mať papiere v súlade s predstavami slovenského úradu. Až doteraz sa však podľa neho používal v takýchto situáciách „zdravý rozum“. Ak zahraničný vlak zachádza len do prihraničnej stanice, tak slovenské úrady nechávali byrokraciu na úradoch v partnerskej krajine.
„Zdvorilo sa totiž predpokladalo, že susedná železničná správa je dostatočne civilizovaná na to, aby si tieto náležitosti postrážila,“ hovorí Kubáček.
Pripomína, že Dopravný úrad nevyčíta rakúskym dopravcom technický stav ani prípadnú nekompetentosť ich rušňovodičov – teda dôvody, ktoré by ohrozovali bezpečnosť prevádzky. Ide výlučne o údajné nedostatky v registrácii.
„Keďže ide o moderné, štandardne používané elektrické jednotky, tak vzniká otázka, či pre byrokraciu bolo nutné zastaviť ich prevádzku na vyťaženej medzinárodnej linke. Z môjho pohľadu náš Dopravný úrad len ukázal nedostatočný zmysel pre primeranosť a výnimočnú schopnosť zhovädiť sa v medzinárodnom meradle,“ tvrdí Kubáček.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937766/
Železničná spoločnosť Slovensko rieši od konca tohto týždňa nový problém. Na stanici v bratislavskej Petržalke musela neplánovane zaviesť náhradnú autobusovú dopravu pre cestujúcich, ktorí odtiaľ cestujú do Rakúska.
„Vybrané vlaky medzi Bratislavou-Petržalkou a Viedňou nahrádza v časti trasy náhradná autobusová doprava. Odporúčame rátať s dlhším časom cestovania,“ oznámil v piatok štátny dopravca.
Komplikácie sa dotknú najmä takzvaných pendlerov, ktorí pravidelne jazdia do priľahlých rakúskych obcí. Dotknúť sa však môžu aj turistov, ktorí využívajú túto trať na návštevu Viedne.
Až do odvolania sa musia voziť autobusom do zastávky Bruck an der Leitha, odkiaľ už môžu pokračovať vlakom. Na spiatočnej ceste musia zase vystúpiť v prihraničnej obci Kittsee a odtiaľ pokračovať náhradnou dopravou.
Druhá železničná linka do Viedne, ktorá ide z bratislavskej hlavnej stanice cez Devínsku Novú Ves a Marchegg, pokračuje bez zmien.
Rakúskym vlakom chýbajú papiere
Viac než praktické dôsledky sú v tomto príbehu zaujímavejšie príčiny. Postaral sa o ne slovenský Dopravný úrad, ktorý zakázal Rakúšanom jazdiť na Slovensko ich modernými vlakmi typu Siemens Desiro ML.
Väčšina z nich má menej než desať rokov a sú, paradoxne, novšie než veľká časť vozového parku slovenských železníc. Do Petržalky jazdia už niekoľko sezón. Dopravný úrad však teraz zo dňa na deň konštatoval, že až do odvolania sem zachádzať nesmú.
Presné dôvody ani jedna zo zúčastnených strán nekomentovala. Denník N požiadal o vysvetlenie zástupcov Dopravného úradu, tí sa však počas piatka a víkendu vyjadriť nestihli. Slovenská ZSSK v tlačovej správe len stručne vysvetlila, že chyba nie je na jej strane.
„Dôvod obmedzení je na strane rakúskych dopravcov ÖBB a Raaberbahn,“ uviedla ZSSK v piatkovom vyhlásení.
„Vybrané vlaky medzi Bratislavou-Petržalkou a Viedňou nahrádza v časti trasy náhradná autobusová doprava. Odporúčame rátať s dlhším časom cestovania,“ oznámil v piatok štátny dopravca.
Komplikácie sa dotknú najmä takzvaných pendlerov, ktorí pravidelne jazdia do priľahlých rakúskych obcí. Dotknúť sa však môžu aj turistov, ktorí využívajú túto trať na návštevu Viedne.
Až do odvolania sa musia voziť autobusom do zastávky Bruck an der Leitha, odkiaľ už môžu pokračovať vlakom. Na spiatočnej ceste musia zase vystúpiť v prihraničnej obci Kittsee a odtiaľ pokračovať náhradnou dopravou.
Druhá železničná linka do Viedne, ktorá ide z bratislavskej hlavnej stanice cez Devínsku Novú Ves a Marchegg, pokračuje bez zmien.
Rakúskym vlakom chýbajú papiere
Viac než praktické dôsledky sú v tomto príbehu zaujímavejšie príčiny. Postaral sa o ne slovenský Dopravný úrad, ktorý zakázal Rakúšanom jazdiť na Slovensko ich modernými vlakmi typu Siemens Desiro ML.
Väčšina z nich má menej než desať rokov a sú, paradoxne, novšie než veľká časť vozového parku slovenských železníc. Do Petržalky jazdia už niekoľko sezón. Dopravný úrad však teraz zo dňa na deň konštatoval, že až do odvolania sem zachádzať nesmú.
Presné dôvody ani jedna zo zúčastnených strán nekomentovala. Denník N požiadal o vysvetlenie zástupcov Dopravného úradu, tí sa však počas piatka a víkendu vyjadriť nestihli. Slovenská ZSSK v tlačovej správe len stručne vysvetlila, že chyba nie je na jej strane.
„Dôvod obmedzení je na strane rakúskych dopravcov ÖBB a Raaberbahn,“ uviedla ZSSK v piatkovom vyhlásení.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937765/
https://dennikn.sk/5380399/slovensky-urad-zakazal-modernym-rakuskym-vlakom-jazdit-do-petrzalky/?cst=0f6fae96d830d1987fc88306437f64126eec88183707d37f00c6e7afa7b38229
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937761/
Podľa najnovších správ priamo od ÖBB budú novozakúpené Cityjety od firmy Stadler nasadené časom aj údajne na linku Bratislava hl.stanica-Wien Hbf cez Marcheeg
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937125/
https://www.sn.at/wirtschaft/oesterreich/oebb-stossen-alte-nachtzuggarnituren-ab-ist-das-der-stille-tod-des-nachtzugs-art-641709 krátky článok o nočných Nightjetoch že vraj je to stratové, čo znie až neuveritelne keď lôžkový vozeň výjde 4 člennu rodinu s deťmi temer 600 EUR jednosmerne
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936555/
No keď som ešte pred r.2020 cestoval do Švajčiarska cez Č.Budějovice,Linz a v St.Antone som si dával relax na 2 dní,tak nočné vlaky mali častejšie priprahy,náklady zase postrky.EC Transalpin do Grazu mal postrk,čo mi v ten deň neumożnilo fotiť z chodbičky posledného vagonu.Kurier,doporučim ti na Albert vycestovať,máme pekné slnečné dni podobné ustálenej októbrovému počasiu
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936322/
Ahoj všetkým, chcel by som sa tu nejakého fajnšmejkra opýtať, že či by nevedel overiť, že či v úseku Bludenz - St. Anton am Arlberg na vlak nightjet 465 dávajú ÖBB postrk? Podľa súčasného radenia vlaku na stránke vagonweb.cz vraj nie. Písal som aj jednému vtákovi, ktorý to tam vkladal ešte minulý rok ale ani obraz ani zvuk (som mu to pre istotu napísal aj v nemčine vsak Google prekladač existuje). Tak sa obraciam na vas chlapci. Ono suprava vlaku nightjet ma podla vagonweb.cz cez 600t a maximálna povolená záťaž je tam 550t. A je tam radeny len 1 Taurus 1116. Tak vopred dik za odpoveď a objasnenie.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/936307/
https://www.bbt-se.com/en/visitors/construction-site-visits/construction-site-wolf-steinach-am-brenner/?no_cache=1
https://www.tunnelwelten.com/en/guided-tours/construction-site-visit/
Dávam do pozornosti odkazy na stránky budúceho brenner basis tunelu. Ponúka sa taká možnosť organizovanej návštevy so sprievodcom priamo na pracovisko za plnej prevádzky do útrob buducého Brenner Basis tunela ktorý svojou dĺžkou 65 km bude po dokončení najdlhším tunelom sveta. Cez spomínanú stránku sa da prihlásiť, povoluje sa vstup osobám starším ako 18 rokov , osoby vo veku 15 rokov môžu ísť na stavenisko v sprievode dospelej osoby. Ak by bol záujem spomedzi členov klubu vlaky net, mohol by to byť zaujimavý výlet pozrieť staviteľské dielo takéhoto veľkého rozsahu.
https://www.tunnelwelten.com/en/guided-tours/construction-site-visit/
Dávam do pozornosti odkazy na stránky budúceho brenner basis tunelu. Ponúka sa taká možnosť organizovanej návštevy so sprievodcom priamo na pracovisko za plnej prevádzky do útrob buducého Brenner Basis tunela ktorý svojou dĺžkou 65 km bude po dokončení najdlhším tunelom sveta. Cez spomínanú stránku sa da prihlásiť, povoluje sa vstup osobám starším ako 18 rokov , osoby vo veku 15 rokov môžu ísť na stavenisko v sprievode dospelej osoby. Ak by bol záujem spomedzi členov klubu vlaky net, mohol by to byť zaujimavý výlet pozrieť staviteľské dielo takéhoto veľkého rozsahu.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/932793/
https://www.bmimi.gv.at/themen/verkehrsplanung/ausbauplan/plan_oebb.html
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/929978/







