Licencovaní dopravci v ČR - všeobecně
Vzhledem k tomu, že v České republice operuje už řada tzv. soukromých železničních dopravců a stále jich přibývá, domnívám se, že si tato skutečnost zaslouží samostatné diskusní téma. Váhal jsem nicméně nad jeho názvem, neboť běžně používaný pojem "soukromý dopravce" nepostihuje přesně skutečnost. Nemusí vždy jít o společnost v soukromých rukou, většinovým majitelem může být stát popř. (zatím v zahraničí) region atp. Proto jsem použil termín "licencovaní", který je českým ekvivalentem pojmu používaného běžně např. v Itálii. Zkrátka předpokládám, že se zde budou objevovat příspěvky týkající se jiných než původně národních železničních správ (ČR a okolních zemí).
Na připojených snímcích jsou vozidla některých z těchto dopravců:
1. 11.10.03 - Šumperk: 810.141-2 + 607-2 Železnice Desná (Connex Morava) jako spoj Šumperk - Kouty nad Desnou
2. 23.10.04 - Kolín: odstavený stroj 770.534-6 OKDD
3. 21.05.05 - Trutnov hl.n.: 810.205-5 jako Os 15728 Viamontu do Svobody nad Úpou
Podradené diskusné témy
Soukromí železniční dopravci oprášili nachystanou stížnost Evropské komisi kvůli skryté podpoře státních Českých drah.
Vadí jim, že stát chystá na červenec další vyvedení části majetku na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC), za které podle nich opět zaplatí sám sobě.
Vládní materiály v návrhu případnou úhradu nespecifikují, hovoří ale o kompenzaci v tržní ceně. Dopravci ale hovoří až o šesti miliardách korun. Na to nechtějí čekat, proto hodlají stížnost do Bruselu odeslat co nejdříve.
»Pokračování transformace je určitě v pořádku, chceme aby výpravčí nebyli zaměstnanci drah, ale za skrytou podporu považujeme to, že si stát kupuje majetek, který do drah sám vložil,« říká šéf Sdružení železničních společností Jiří Mužík.
Místo vlaků nafta
Stejný scénář rozzlobil dopravce již v polovině loňského roku. Tehdy dráhy převedly část nádražních budov a pozemků na SŽDC a místo poslanci plánované kompenzace v řádu stovek milionů korun získaly České dráhy dvanáct miliard. Peníze ale měly být určeny pouze na obnovu vozového parku.
Právě dnes měl náměstek ministra dopravy Zdeněk Žák v Poslanecké sněmovně vysvětlovat, co se s penězi děje a proč z dosud vyčerpaných 6,6 miliardy korun šlo 2,1 miliardy na provozní výdaje. Jednání ale bylo kvůli současné politické situaci zrušeno.
»České dráhy z těch peněz jednoduše zamáznou to, co jim kraje neuhradí za regionální dopravu,« říká Radim Jančura, šéf firmy Student Agency, jež vedle autobusů provozuje i vlakovou dopravu. To potvrzuje i mluvčí drah Petr Šťáhlavský. »Osobní doprava je dlouhodobě nedofinancovaná a my provoz na rozdíl od krajů zaplatit musíme.«
To je další špatná zpráva pro soukromníky. České dráhy jezdí v regionech dlouhodobě pod cenou a ztrátu nakonec hradí stát, pro kraje je proto nevýhodné otevírat výběrová řízení.
Už v lednu měli dopravci připravenou žalobu na český stát. Vadilo jim, že zatímco oni si musí své vlaky kupovat sami, Českým drahám na ně přispěje stát.
V té době ale na ministerstvo dopravy nastupoval Petr Bendl a do Bruselu nakonec žádná stížnost ani žaloba neodešla.
»S ministerstvem začala normální komunikace a pan Bendl přislíbil, že železnici více otevře,« popisuje Radim Jančura, který žalobu spoluinicioval.
(Hospodářské noviny)
Celá zpráva
Spolumajitel společnosti NWR vlastnící těžební firmu OKD a jeden z nejbohatších Čechů Zdeněk Bakala (48) stěhuje svou rodinu z České republiky. Společně se svými dvěma dětmi a partnerkou Michaelou Maláčovou bude žít převážně ve Švýcarsku, v domě u Ženevského jezera. Jeho děti budou navštěvovat švýcarské školy.
„Je naší ryze soukromou věcí, kde bydlíme. Vlastníme řadu nemovitostí, mimo jiné i ve Švýcarsku. Na našem byznysu a působení v České republice se nic nemění,„ reagoval Bakala prostřednictvím
své mluvčí Dity Fuchsové.
Bakala si podle zdrojů deníku E15 Švýcarsko oblíbil pro jeho anonymitu, v okolí ženevského jezera žije rovněž řada jeho známých. V České republice mimo jiné vlastní nemovitost na šumavské Modravě. Té se podle Fuchsové zbavovat nebude.
Bakala je považován za dolarového miliardáře. Loni v květnu nabídl při veřejném úpisu akcie společnosti NWR investorům. Úpis na burzách v Praze, Londýně a Varšavě ocenil hodnotu společnosti na více než sto miliard korun, Bakala za prodej části svých akcií získal přibližně deset miliard korun. Podíl, který mu v NWR zbyl, měl hodnotu dalších 30 miliard korun. Od úpisu však kurz akcií NWR výrazně klesl a v současné době má jeho podíl cenu čtyř miliard korun.
Vstupem do OKD se Bakala rovněž dostal k portfoliu 40 tisíc bytů a železniční dopravní společnosti. Společnost RPG Byty, kterou Bakala spoluvlastní, je největším soukromým správcem realit v České republice. Kromě NWR podnikatel Bakala v Česku rovněž vlastní týdeník Respekt a vydavatelství Economia.
(E15)
Karel.F. se nestěhuje nikam.
Společnost Czech Coal vyhlásila výběrové řízení na outsourcing železniční dopravy ve svých hnědouhelných dolech. Týdeníku EURO informaci potvrdil Petr Pudil, generální ředitel Czech Coal.
Kolejovou dopravu těžebních společností Vršanské uhelné a Litvínovské uhelné ze skupiny Czech Coal převezme firma, která nabídne nejnižší cenu. Nový provozovatel by měl kromě dopravního provozu zabezpečit údržbu železničních kolejových vozidel a pomocné mechanizace i údržbu tratí a souvisejícího elektrozařízení.
Lokomotivy a vozy zůstanou v majetku Czech Coal Services a nový provozovatel si je pronajme za stanovenou cenu. Nyní na 164 kilometrech stabilních a 42 kilometrech pohyblivých tratí v těžebních společnostech skupiny Czech Coal jezdí 65 lokomotiv, 486 vagonů na uhlí a asi 500 vagonů na přepravu skrývky a ostatních materiálů. Ročně se přepraví 25 milionů tun hmot, z toho 20 milionů tun uhlí.
(Euro)
Pokud trať budou cestující využívat stejně jako dosud, bude stát kraje maximálně o zhruba 16 procent více, než kolik platí nyní ČD. Nový dopravce má dostávat od krajů maximálně zhruba 112 až 114 korun na takzvaný vlakokilometr, od toho se budou ale odečítat tržby za jízdné od zákazníků. ČD od Libereckého a Ústeckého kraje dostávají nyní na vlakokilometr v průměru 54 až 56 Kč, k tomu mají ale také tržby od zákazníků, které jsou například na území Libereckého kraje přibližně 45 Kč na vlakokilometr. Z provozu na trati tak mohou získávat kolem stokoruny na vlakokilometr.
ČD se různé podmínky pro dopravce nezamlouvají, zejména to, že jim kraje nechtějí uhradit prokazatelné ztráty v plné výši, kdežto novému dopravci mezi Libercem a Rybništěm je uhradí. "Nová společnost nebude motivována k tomu, aby měla nějaké tržby. Pokud tam bude nulová tržba, dostane společnost vždy 114 korun," řekl dnes ČTK Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení ČD. ČD podle něj nemají nic proti veřejným soutěžím na železniční dopravu, trnem v oku jsou jim ale údajná prohlášení krajů před výběrovými řízeními, že budou hledat levnější dopravce.
Kraje argumentují tím, že německá společnost bude jezdit moderními vlaky a smlouva bude platit až za téměř dva roky, kdy mohou být ceny dopravy vyšší. "V současné době na trati jezdí staré motorové vlaky, kdežto Arriva bude jezdit moderními soupravami, což by mohlo na železnici přivést nové cestující," řekl ČTK Petr Prokeš, ředitel společnosti Korid LK, která je koordinátorem veřejné dopravy v Libereckém kraji.
V Libereckém kraji na trati Liberec - Rybniště nyní najedou ČD v regionální osobní železniční dopravě zhruba 270.000 vlakokilometrů. Tržby od cestujících jsou tam přibližně 45 Kč na vlakokilometr a úhrada prokazatelné ztráty od Libereckého kraje je 54 Kč na vlakokilometr. Představuje to roční dotaci 14,58 milionu Kč. Pokud by zůstaly tržby na stejné úrovni, znamenalo by to pro Liberecký kraj zaplatit v roce 2011 na této trati 18,09 milionu Kč, což představuje nárůst zhruba 16 procent.
Podobné je to v Ústeckém kraji, kde jde na zmíněné trati o 107.000 vlakokilometrů ročně. Kraj novému dopravci zaplatí maximálně 12,257 milionu Kč, tedy zhruba 114,50 Kč za vlakokilometr. "Ve skutečnosti se cena, kterou kraj zaplatí společnosti Vogtlandbahn, od cen ČD příliš neliší. Je potřeba si uvědomit, že z uvedené ceny 114,50 za kilometr nebude kraj proplácet peníze, který dopravce získá na tržbách," řekla ČTK mluvčí Ústeckého kraje Veronika Kindlová. Podle ní bude tedy výsledná částka velmi podobná, ne-li stejná jako u ČD.
Kindlová také uvedla, že je potřeba vzít v potaz, že německý dopravce zajistí přepravu vozy, které jsou prostornější, modernější, lépe vybavené a výkonnější než vlaky ČD Regionova, jež navíc údajně na německé území nesmějí. "V neposlední řadě je třeba říci, že Ústecký kraj bude za zajišťování dopravy na uvedené trati vynakládat i po roce 2011 stejné prostředky jako dosud. Přepravu na trase vedoucí po německém území bude totiž od prosince 2010 hradit německá strana, dosud se o ni dělil Ústecký s Libereckým krajem," dodala Kindlová.
ČD loni obdržely od Ústeckého kraje 410 milionů Kč na 7,229 milionu vlakokilometrů, tedy jezdily za 56,70 Kč na kilometr. Pro letošní rok, na který ještě není uzavřená smlouva, požadují ČD po Ústeckém kraji 646 milionů Kč na 7,241 milionu vlakokilometrů, což je zhruba 89 korun na vlakokilometr. Liberecký kraj má letos s ČD uzavřenu smlouvu na téměř 3,999 milionu vlakokilometrů. Uhradit by jim měl prokazatelnou ztrátu téměř 216,38 milionu Kč. Rozdí
Celá zpráva: http://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/doprava/zpravy/arriva-vystrida-na-severu-vlaky-ceskych-drah/361732
Takže fofrem do Žitavy - pak se tam už na zákaznickou důchodcovskou slevu ČD zjevně nepodívám. Ono to otevírání železničního trhu má také své stinné stránky.
Celý článek: http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_5cargo.htm
Celá zpráva: http://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/doprava/zpravy/rychliky-cd-mozna-budou-mit-konkurenci/358670
Stát je zatím hájený
»Mělo by to tak být, ale zatím to pro nás není závazné,« říká mluvčí ministerstva Martin Kubka. Evropská komise dala Česku desetiletou dobu hájení. Až v roce 2014 má pak česká strana předložit zprávu o tom, jak postupuje na cestě k výběrovým řízením na dotovanou železniční dopravu.
Nový ministr dopravy Petr Bendl ale prohlásil, že bude konkurenci na železnici podporovat. Konkurenční nabídkou na provozování rychlíků se proto zabývat bude, musí se ale seznámit s problémem výběrových řízení.
Šéf Student Agency Radim Jančura má zatím připravené pouze kalkulace. Jasno zatím není ani v tom, kdo by byl v tomto projektu partnerem. U výběrového řízení na provozovatele regionální železnice v Libereckém kraji spolupracuje Student Agency s francouzským dopravcem Keolis. Do projektu rychlovlaků mezi Prahou a Ostravou jde ale sám se stovkou milionů, s 290 miliony od investičních fondů a 1,2 miliardy poskytne mezinárodní bankovní konsorcium.
»V případě Libereckého kraje platí, že Keolis dává peníze a my odvedeme všechnu práci. I u rychlíkových spojů zůstává Keolis ve hře, nic ale ještě není rozhodnuto,« popisuje Jančura.
Pojedeme za polovic
Státu chce nabídnout model »lepší servis za poloviční dotaci«. Uvědomuje si ale, že stejně jako v Libereckém kraji může odejít s nepořízenou.
»Pokud ministerstvo dopravy výběrové řízení na dané spoje opravdu vypíše a nepůjde o tendr, který mohou vyhrát pouze České dráhy, přihlásí se určitě více firem,« vysvětluje. Například v Liberci se jich sešlo pět. I když Jančura sám na železnici chce, stačilo by mu, kdyby viděl konkurenční prostředí, jako je například v Německu.
Sám ale Student Agency dominuje na několika autobusových linkách mezi krajskými městy. Stěžuje si na něj například společnost Asiana, která se na linku mezi Prahou a Brnem zkoušela dostat pomocí nižších cen. Ceny ale snížila i Student Agency a Asiana cestující nezískala.
(Hospodářské noviny)
Celá zpráva: http://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/doprava/zpravy/dopravci-zaluji-stat-za-podporu-ceskych-drah/357639
Zajímavé na tom je, že Student Agency železničním dopravcem (ještě) není.
Úředníci ministerstva dopravy už dokončili nový zákon, který počítá s povinností pro stát, kraje a města vypisovat výběrová řízení na autobusové a železniční spoje, na jejichž chod přispívají.
„Zákon o veřejných službách v přepravě cestujících je hotový, teď dobíhá připomínkovací řízení,„ potvrdil náměstek ministra dopravy Vojtěch Kocourek. V platnost by měl vstoupit během příštího roku, kraje však zřejmě dostanou ještě pár let přechodné období, možná až deset let. „Zákon obsahuje jednoznačné standardy, jak by měla veřejná doprava fungovat,„ podotkl Kocourek. V dotované dopravě nejde o malé peníze: ročně spolykají jen regionální autobusy a vlaky ze státních více než dvanáct miliard korun, další miliardy pak městská doprava.
Podle zákona, jehož návrh má MF DNES k dispozici, budou muset vypisovat soutěž prakticky všichni, kdo přispívají z veřejných peněz na autobusové linky.
„Připravujeme se na to a vítáme to. Stávající systém není moc průhledný,„ říká radní pro dopravu Středočeského kraje Robin Povšík. Kraje mají jedinou možnost zadat zakázku bez soutěže, a to jen v případě rozdělení zakázky na menší části.
Dopravci dosud na linkách, které jsou v takzvaném závazku veřejné služby, dostávají úhradu prokazatelně vzniklé ztráty. Ta jim zajišťuje prakticky bezrizikové podnikání.
Podle nových pravidel, která budou platit po celé Evropě, budou muset kraje či města vypisovat na linky soutěž, která má přinést průhledný výběr firmy zajišťující dopravu.
Česká doprava láká řadu podniků. Dokládá to i velký zájem nadnárodních dopravců, kteří skupují české firmy. Například v tendru v Libereckém kraji na část železnice je celkem pět zájemců.
Nový zákon, který poprvé v historii dává veřejné dopravě samostatnou právní úpravu, proto vítají i soukromí dopravci. „Jsme příjemně překvapeni. První návrhy, které se k nám dostaly, byly špatné, ale s tímto nemáme problém,„ říká Jiří Mužík ze Sdružení železničních společností. V prvních verzích hrozilo například to, že po trati, kde už jezdí dotovaný dopravce, by nesměl jezdit někdo jiný.
Podle evropské směrnice, která vstoupí v platnost v letošním prosinci, by se povinnost soutěží nemusela týkat vlaků. Řada lidí z oboru je však přesvědčena o opaku. „Náš právní názor je, že musí, především s ohledem na jiné evropské zákony,„ říká šéf Student Agency Radim Jančura. Podle dostupných informací se k tomuto výkladu kloní i resort dopravy.
Podle Jančury nyní státu utíkají miliardy korun tím, že vlaky dosud dotuje bez soutěží. Ministerstvo dopravy zatím vypsalo jen dvě soutěže na rychlíkové tratě před čtyřmi lety, od té doby ani jednu.
***
* Co musí splnit Standardy veřejné dopravy - musí být umožněna přeprava dětského kočárku s dítětem - musí mít vyhrazená místa k sezení pro cestující se zdrav. postižením - ve vozidlech označených v jízdním řádu pro přepravu cestujících na vozíku musí být umožněna přeprava cestujícího na vozíku, musí být umožněna přeprava vodicího psa doprovázejícího nevidomé - nová vozidla musí mít elek. informační systém - část pořízených vozidel musí být bezbariérová nebo musí mít zdvihací plošinu Pramen: návrh zákona
(Mladá fronta DNES)
Vozit cestující po českých lokálkách s vydatným příspěvkem krajů je pro dopravce zřejmě lákavé sousto.
Ukazuje to alespoň zájem firem, které se přihlásily do soutěže na zajištění regionální dopravy na vybraných tratích po Libereckém kraji. Ten je po Karlovarském druhým, který bude železnici dotovat podle toho, kdo z dopravců nabídne nejlepší podmínky. Na severu Čech soutěží pět firem.
„Počet zájemců je pro nás příjemným překvapením,„ říká šéf Korid LK Petr Prokeš. Organizace vlastněná krajem má na starosti koordinaci veřejné dopravy a slibuje si od soutěže lepší podmínky pro cestující než dosud. Firmy se utkají zhruba o třetinu všech tratí, na jejichž provoz kraj doplácí.
MF DNES získala seznam všech zájemců, kteří se do soutěže přihlásili a již mají do června čas podat nabídky. Kromě Českých drah, které po vybraných tratích už teď jezdí, má zájem britský obr Arriva nebo francouzský Keolis. Ten jde do soutěže společně s českou Student Agency. V soutěži jsou ještě český Viamont a Railtrans. Posledně jmenovaná firma však vypadla kvůli formálním nedostatkům, jak později sdělil i její mluvčí. Svoji účast v soutěži včera MF DNES jinak potvrdily všechny zbylé společnosti.
Dopravci chtějí více příležitostí „Je načase, aby podobné soutěže začalo dělat ministerstvo a jiné kraje,„ říká Jiří Mužík ze Sdružení železničních společností. Podle něj právě vysoký počet uchazečů ukazuje, že o provozování železniční dopravy je u nás zájem.
Většinu příspěvků na úhradu ztráty z provozu osobních vlaků a rychlíků zatím získávají České dráhy, které ročně mají kolem osmi miliard korun z veřejných prostředků a požadují další. Z tohoto koláče však chtějí ujíst i další dopravci. V Libereckém kraji se soutěží sice „jen„ o 70 milionů korun, ale seznam přihlášených ukazuje na zájem i ze zahraničí.
Podobný stav je i v regionální autobusové dopravě, kde se zatím zakázky na dotované spoje rozdělují na základě zvykového práva bez jakýchkoliv soutěží.
„Pokud budou další soutěže, určitě do nich chceme jít,„ potvrdil Ivan Procházka, který vede české zastoupení Arrivy. Stejně hovoří například Luděk Peleška z Viamontu.
Dopravci zatím mnoho šancí dostat se do dotované dopravy neměli: dvě soutěže vypsalo ministerstvo na rychlíkové tratě, ale tam podle většiny účastníků České dráhy podtrhly cenu. Z krajů soutěže vypsal jen Liberecký a Karlovarský, ostatní zatím otálejí.
Kraje budou vybírat podle ceny a kvality vlaků, vítězná firma získá kontrakt na 15 let, aby mohla umořit investice do nových strojů. Podle Petra Moravce z Českých drah tyto tendry ukážou skutečné náklady na provoz a kraje pochopí, že budou muset za dopravu platit více než dosud.
„Chceme moderní motorové jednotky s nízkopodlažními částmi, které zajistí kvalitní, rychlou, pohodlnou a bezpečnou dopravu v oblasti,„ dodal Prokeš. Na konci února by kraj už měl vědět, kdo bude jezdit na mezinárodní trati z Liberci do Rybniště přes německou Žitavu. V soutěži jsou čtyři firmy.
Okolo českých kolejí krouží navíc i další dopravci, kteří se ještě do této soutěže nepřihlásili. Například německé Deutsche Bahn nebo rakouské dráhy. Nedávno na český trh koupí společnosti Probo Trans vstoupily prostřednictvím dceřiné společnosti také nizozemské dráhy.
Liberecký kraj už jednou podobnou soutěž vypsal, nabídky ostatních dopravců však byly mnohem dražší než od Českých drah, takže kraj nakonec nového provozovatele nevybral.
Podle náměstka ministra dopravy Vojtěcha Kocourka výběrová řízení stát chystá. Řešit je však bude až nový zákon o veřejných službách v přepravě, který ministerstvo připravuje.
***
* Arriva: Velký mezinárodní dopravce v osobní dopravě sídlící ve Velké Británii, provozuje autobusy a vlaky. Působí ve 12 zemích, jeho akcie se obchodují na londýnské burze. Podniká i v Česku, kde koupil regionální autobusové společnosti, například T
Jediná moravská úzkokolejná železnice se zřejmě po 110 letech svého provozu dočká prodloužení. Železnice z Třemešné do Osoblahy by mohla vést až do Polska.
Lidé ze Slezských zemských drah, kteří patří k největším propagátorům trati, k tomu učiní první konkrétní kroky. „Máme už partnery v okolních polských městech. Letos chceme vytyčit přesnější trasu, zjistit, zda je reálné vykoupit pozemky, a udělat předběžný rozpočet. Určitě bychom se snažili na prodloužení tratě získat peníze z Evropské unie,„ plánuje jednatel společnosti Jaromír Foltýn.
Podle něj by prodlouženou úzkokolejku hodně využívali i Poláci, kteří jezdí nakupovat do krnovských supermarketů, nebo ti, kteří v okolí hledají a nacházejí práci. „V naší krnovské firmě zaznamenáváme stále více uchazečů o práci z Polska. Hlásí se třeba svářeči,„ říká Foltýn, který je i společníkem v jednom z krnovských podniků.
Plán na prodloužení je jasný: Trasu by podnikatelé protáhli ze současné konečné v Osoblaze přes polské Radslavice až do města Glubčice. Původně s touto trasou počítali i rakousko-uherští stavitelé, když trať v Osoblaze před více než sto deseti lety vznikala.
Peníze na úzkokolejku dala Evropská unie již nyní Peníze Evropské unie již úzkokolejce pomáhají nyní. Turistické vlaky na trati mezi Osoblahou a Třemešnou na Bruntálsku budou již letos v létě jezdit častěji a také s více vagony a lokomotivami.
Provozovatelé turistického vlaku ve Slezských zemských drahách dostali z fondů EU čtyři a půl milionu korun. Těsně před Vánocemi odkývla částku Regionální rada Moravskoslezsko, která evropské peníze na podobné projekty v kraji rozděluje. Podle člena výboru a náměstka hejtmana Jiřího Vzientka může zvýšený provoz na úzkokolejce přispět k rozvoji Osoblažska a pomoci tam snížit tradičně vysokou nezaměstnanost.
„Trvalo v podstatě rok, než se nám s projektem podařilo uspět,„ říká Foltýn. Společnost začala s provozováním turistických vlaků na Osoblažsku v roce 2003. Vždy o červencových a srpnových víkendech jezdí na dvacet kilometrů dlouhé trati mezi Osoblahou a Třemešnou turistické vláčky tažené parní nebo dieselovou lokomotivou. A souběžně s tím běžnou osobní přepravu na úzkokolejce zajišťují celý rok České dráhy, čímž je osoblažská trať zcela výjimečná. Obdobné trati vedou ještě z Jindřichova Hradce, ty jsou ale již čistě v rukou soukromých provozovatelů.
S evropskou dotací začne turistický provoz na úzkokolejce už od června, a to i ve čtvrtky a pátky, aby ho mohly využít i školní výlety. Vlak dostane i dva další vagony. Jeden pro cyklisty a druhý s místy pro tělesně postižené. Právě cyklisty s koly a vozíčkáře bylo obtížné v současném vlaku přepravovat. Kvůli zvýšení počtu vagonů musí Slezské zemské dráhy přidat i lokomotivu. Současný parní rumunský stroj z padesátých let minulého století jménem Rešita by více vagonů neutáhl. Další lokomotiva ale bude dieselová, vyrobili ji v 70. letech v Rumunsku a Slezské zemské dráhy ji koupily v Polsku. „Už není jednoduché podobnou lokomotivu sehnat, ale zatím to stále ještě jde,„ říká Foltýn.
V krnovských depech je od letošního února i unikátní úzkorozchodná parní lokomotiva vyrobená ve Škodových závodech v Plzni v roce 1945. Vyrobili jich tehdy pouze pět, jediná zůstala po těch letech provozuschopná. Slezským zemským drahám ji před rokem zapůjčili rakouští nadšenci, kteří podobné stroje kupovali a zachraňovali před válečnou zkázou v bývalé Jugoslávii. Plzeňská lokomotiva by se měla objevit v plném lesku na Osoblažsku právě při zahájení letošní sezony na začátku června.
Například starosta Bohušova na Osoblažsku Robert Schaffartzik potvrzuje, že úzkokolejka láká turisty. „Lidé díky ní objevují romantiku zdejšího kraje,„ říká. Osoblažsko, kdysi takzvaná moravská enkláva obklopená nyní ze tří stran Polskem, chce získávat i s pomocí turistů. Klikatá trať o rozchodu 760 milimetrů se 102 oblouky je dlouhá dvacet kilometrů a p
Elektronický informační panel, dodaný společností APEX s.r.o., je nainstalován na autobusovém stanovišti v Šumperku, kde je umístěn na samostatně stojící kovové konstrukci, přičemž přední část panelu pro zobrazování informací je chráněna bezpečnostním sklem. Na panel je možné umístit celkem 11 řádků textu, deset řádků je statických, obsahujících údaje o jednotlivých spojích, jeden řádek je určen pro zobrazení doplňkových informací.
Elektronický panel je připojený na Internet a jeho prostřednictvím přijímá informace z celorepublikového systému jízdních řádů společnosti CHAPS s.r.o. K aktualizaci údajů ze systému jízdních řádů dochází denně vždy ve 24.00 hod. Vzhledem k tomu, že se jedná o zkušební provoz, panel prozatím přijímá a zobrazuje pouze informace týkající se příměstských a dálkových linek, zajíždějících na autobusové stanoviště, a to ve tvaru Linka – Spoj – Cílová stanice – Odjezd – Nástupiště – Zpoždění.
V současné době společnost APEX s.r.o. pracuje na úpravě informačního systému tak, aby panel mohl zobrazovat informace o linkách Městské hromadné dopravy Šumperk a o návaznosti na spoje Železnice Desná, provozované rovněž společností Veolia Transport Morava a.s.
Elektronický informační panel je také vybavený akustickým hlásičem, který umožňuje informovat i nevidomé a slabozraké cestující.
(Dopravák)
Spojení obou dopravců posvětil antimonopolní úřad. Firmy si dosud podle antimonopolního úřadu sice konkurovaly v oblasti spedičních a logistických služeb, i po spojení ale na trhu zůstane dost dalších společností, a proto podle úřadu nehrozí, že by OKD Doprava měladominantní postavení.
Společnost OKD Doprava spojením s Viamont Cargo významně posiluje své postavení v oblasti železniční nákladní dopravy a provozování železničních vleček. Viamont Cargo dosud patřil do skupiny Viamont a provozuje vnitrostátní i mezinárodní železniční nákladní dopravu.
OKD Doprava, a. s. v roce 2007 vykázala tržby 3,3 miliardy Kč a zisk před zdaněním 254 milionů Kč. Jediným akcionářem dopravní firmy je společnost New World Resources Transportation B.V.
(ct24.cz)
Holandská dceřiná společnost nizozemských drah je dalším velkým zahraničním hráčem, který vstupuje na trh s dotovanou dopravou. Už dříve do Česka vstoupily Veolia a Arriva, zájem mají i další firmy.
Probo Trans je středně velkou dopravní společností s 200 zaměstnanci a čtvrtmiliardovým obratem. Firma má 120 autobusů, jezdí na 70 linkách hlavně v okolí Prahy."Probo Trans Beroun potřebuje nový podnět k dalšímu růstu a NedRailways je vhodným partnerem pro další rozvoj naší společnosti,„ řekl dosavadní většinový majitel Zdeněk Procházka.
Prodej firmy probíhal podle informací MF DNES dva roky. "Je to dobrá zpráva pro všechny majitele dopravních společností v Česku, na trhu se objevil další hráč, což může zvýšit cenu firmy,„ uvedl Michal Poplar z Venture Investors. Prodej firmy zprostředkovala KPMG."Tento krok dobře zapadá do naší strategie stát se evropským hráčem provozujícím více druhů veřejné dopravy,„ řekl generální ředitel Ned Railways Anton Valk.
(ekonomika.iDNES.cz)
Vandal se na železniční zastávku v Koutech nad Desnou vypravil hned dvakrát, vždy v časných ranních hodinách. Poprvé s barevnými spreji zaútočil poslední říjnový den. Majitel železnice - Svazek obcí údolí Desné - škodu na vlakové soupravě vyčíslil nejméně na deset tisíckorun.
Podruhé pachatel s barvou na železniční zastávce řádil v neděli 2. listopadu a poničil další dva vozy, což opět představuje škodu deset tisíc korun. Policisté pří pátrání po sprejerovi žádají o pomoc veřejnost. „Prosíme občany, kteří se v uvedených dnech pohybovali v okolí kouteckého nádraží mezi pátou a půl sedmouhodinouráno,něčeho neobvyklého si všimli a mohli by tak svým svědectvím přispět k objasnění vandalství, abyse přihlásili. Mohouse dostavit na obvodní oddělení policie ve Velkých Losinách nebo informace telefonicky sdělit na číslech 974 779 731, 974 779 102, popřípadě na bezplatné telefonní lince 158,„ vyzval mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.
(Olomoucký deník)
Železnice Desná nemá krom asi jednoho přívěšáku žádné vagóny, takže šlo zřejmě o motoráky.
V průběhu jednání Řídicí výbor vyslovil souhlas s tím, že Představenstvo společnosti může akcie společnosti Ostravská dopravní společnost, které jsou ve vlastnictví Českých drah, a. s., prodat společnosti ČD Cargo, a. s.
(Železničář)
Takzvaná horká kolej dlouhodobě trápila řidiče, kteří projížděli zúženou Ruskou ulici mezi centrem a městským obvodem Vítkovice k ČEZ Aréně. "Zrušení přejezdu významně přispěje k větší plynulosti silniční dopravy," uvedl ředitel společnosti Vítkovice Doprava Jaromír Scelavík.
Po spojovací koleji číslo 1 se od roku 1889 přepravovalo horké tekuté železo z nejstarších vysokých pecí do ocelárny. Později sloužila i pro přepravu cestujících z Ostravy-Svinova na osobní vlakové nádraží a dále do Dolní oblasti Vítkovic. Kolej byla vybudována asi 60 let poté, co dopravní firma začala na Ostravsku působit.
Vítkovice Doprava se stala dcerou Vítkovic v roce 2004, kdy vznikla z původního dopravního nákladového střediska. V současné době zajišťuje provoz firemních tratí a obsluhuje všechny společnosti strojírenského holdingu Vítkovice i huť EVRAZ VÍTKOVICE STEEL. Firma provozuje drážní dopravu také po celostátní i zahraniční železnici; zaměstnává zhruba tři stovky lidí. Její roční obrat je kolem 400 milionů korun, loni hospodařila se ziskem 69 milionů Kč před zdaněním.
(Zpravodajství ČTK)
Stránky dopravce: http://doprava.vitkovice.cz/
(Jindřichohradecký deník)