Po nevyužívanej trati za krásami a kultúrou dolného Záhoria

21.9.2020 8:00 Mgr. Jaroslav Filo Zdroj: Veterány.EU

Po nevyužívanej trati za krásami a kultúrou dolného Záhoria

Občianske združenie Veterány.EU v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s., obcami Zohor, Vysoká pri Morave a Záhorská Ves a Miestnou akčnou skupinou (MAS) Dolné Záhorie pozývajú širokú verejnosť na mimoriadnu jazdu motorovým vlakom z Bratislavy do Záhorskej Vsi, ktorá sa uskutoční v sobotu 26. septembra 2020 ako podpora miestnych samospráv v snahe o obnovenie sezónnej dopravy na železničnej trati Zohor – Záhorská Ves.

Jazda motorovým vlakom 2 x 813/913 „Bageta“ sa začína o 8:30 hod. na hlavnej stanici v Bratislave, kam sa cestujúci môžu dopraviť pravidelnými linkami mestskej hromadnej dopravy č. 1, 32, 41, 61, 93, 201 a 210, resp. linkami č. 21, 63, 83, 204, 209 a 212 s výstupom na zastávke SAV. Mimobratislavskí záujemcovia môžu využiť pravidelné vlaky zo smerov Komárno, Nové Zámky a Trnava. Spiatočný lístok stojí 12 €, deti od 6 do 15 rokov a dôchodcovia nad 70 rokov zaplatia polovicu. Deti do 6 rokov platia symbolické cestovné 0,50 €. Preprava bicykla je 1,50 €. Cestovné lístky sa predávajú priamo vo vlaku, na železničných staniciach Bratislava hlavná stanica a Záhorská Ves aj pred nástupom do vlaku.

Záhorácky expres odvezie cestujúcich za turistickými zaujímavosťami dolného Záhoria. Vo Vysokej pri Morave návštevníkov zaujme napríklad barokový kostol svätého Andreja postavený v 60-tych rokoch 17. storočia. V Záhorskej Vsi bude možné navštíviť expozíciu Uhranského múzea, prejsť si náučný chodník Záhorská Ves, alebo sa previezť kompou do rakúskeho Angernu. I keď cez obce prechádza významná medzinárodná cyklotrasa EuroVelo 13, upozorňujeme, že preprava bicyklov vo vlaku je obmedzená. Nadšenci vojenskej histórie sa môžu vydať po stopách československého pohraničného opevnenia vybudovaného v 2. polovici 30. rokov minulého storočia. Železničných cestovateľov však určite potešia plánované fotozastávky v jednotlivých staniciach na trase podľa cestovného poriadku.

Pestrý sprievodný program pre malých i veľkých

Súčasťou jazdy vlakom je aj pestrý sprievodný program v jednotlivých obciach. Na železničnej stanici v Zohore je pre cestujúcich pripravené speváckeho súboru Enem tak z Lozorna. Vo Vysokej pri Morave privíta návštevníkov okrem starostu obce aj zmiešaný spevácky zbor Hochštetňan. Chýbať nebude ani obecný stánok s občerstvením a suvenírmi. V koncovej stanici Záhorská Ves sa zase predstaví folklórna skupina Uhranka.

Kyvadlové jazdy nielen pre miestnych obyvateľov

Počas dňa budú vypravené dva páry mimoriadnych vlakov zo Záhorskej Vsi do Zohora a späť s odchodom o 10:50 a 12:50 (späť o 11:20 a 13:20) pre miestnych obyvateľov a širokú verejnosť. Cestujúci tak môžu vystúpiť napríklad vo Vysokej pri Morave, spraviť si prehliadku obce a ďalším spojom pokračovať do Zohora, alebo Záhorskej Vsi. Cestovný poriadok Záhoráckeho expresu je prispôsobený príchodom a odchodom pravidelných vlakov v Zohore.

Cestovný poriadok a tarifa mimoriadnych vlakov do Záhorskej Vsi sú zverejnené aj na stránkach organizátorov www.veterany.euwww.facebook.com/veterany.eu.

„Vypravenie mimoriadneho vlaku do Záhorskej Vsi je ideálnou príležitosťou na podporu domáceho cestovného ruchu. Som veľmi rád, že miestna samospráva prijala našu ponuku a aj v čase prísnych protiepidemiologických opatrení pripravila pre cestujúcich zaujímavý sprievodný program, ktorý prispeje k dôstojnej prezentácii ich obce. Ďakujem pekne Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. za spoluprácu pri realizácii tohto podujatia. Veríme, že verejnosť táto akcia zaujme a svojou účasťou podporia iniciatívu miestnych samospráv za obnovenie sezónnych vlakov do Záhorskej Vsi,“ hovorí predseda združenia Mgr. Jaroslav Filo.

Úvodná ilustračná snímka: Motorová jednotka 813/913 ZSSK © Peter Vodička

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace trate

Súvisiace odkazy