Swietelsky volí noční výluky

15.9.2020 16:00 PhDr. Zdeněk Zuntych Zdroj: Swietelsky Rail CZ - tisková zpráva

Swietelsky volí noční výluky

U Berouna bude Swietelsky Rail CZ na kolejích pracovat pouze v noci. ● Mnozí cestující pozoruhodnou sedmidenní opravu 56,6 kilometrů kolejí a 26 výhybek v traťovém úseku Beroun – Kařízek ani nezaregistrují. Od 16. do 23. září 2020 ji totiž na této vytížené trati budou pracovníci a mechanismy společnost Swietelsky Rail CZ provádět výhradně při nočních výlukách. Zhruba od půl osmé večer do půl šesté ráno. Dopad na osobní železniční dopravu bude proto minimální.

„Na mimořádně dlouhý úsek nasadíme špičkové technologie, které umí výlukové časy zkrátit o desítky procent proti běžně dostupným strojním linkám na českém trhu,“ říká Lukáš Vostrý, ředitel závodu Stroje a mechanizace Swietelsky Rail CZ.

Zakázku na opravu geometrické polohy koleje, která vyjde na bezmála 50 milionů korun, vypsala a financuje Správa železnic, Oblastní ředitelství Praha. To do jednoho projektu zahrnulo nezvykle rozsáhlý úsek a stanovilo počet nočních výluk.


Noční práce zvládají pracovníci i stroje s přehledem © Swietelsky Rail CZ

Swietelsky Rail CZ na stavbu proto nasadí dvě mimořádně výkonné strojní linky. V traťových úsecích Králův Dvůr - Zdice, Zdice - Hořovice a Hořovice - Zbiroh půjde o ASP Stopfexpress 09 - 4X Dynamic a BDS 2000. Ve stanicích Zdice a Hořovice pak o strojní linku ASP Unimat 09-475/4S a SSP 121-D a DGS 62 N.

 „Jde o nejvýkonnější kolejovou mechanizaci v Evropě pro směrovou a výškovou úpravu koleje včetně dynamické stabilizace a úpravy štěrkového lože,“ dodává Lukáš Vostrý.


Problémem nejsou ani práce ve stanici © Swietelsky Rail CZ

Firma využije traťovou podbíječku Stopfexpress 09 – 4X Dynamic spolu se štěrkovým pluhem BDS 2000 a také výhybkovou podbíječku Unimat s integrovaným kartáčem.

Pro představu – ASP Stopfexpress 09 - 4X Dynamic je první kontinuální čtyřpražcová podbíječka na světě s integrovaným dynamickým stabilizátorem. Má výkon až 2.000 metrů za hodinu. V případě potřeby lze nastavit čtyř, dvou nebo jednopražcové podbíjení. Při práci ji doplní stejně výkonný stroj BDS 2000 (ballast distribution system) na úpravu štěrkového lože. V České republice se objevuje jen zřídka, neboť ji její vlastník Swietelsky AG využívá na kolejových stavbách po celé Evropě.

Úvodní snímek: Firma se snaží osobní dopravu na opravovaných tratích omezovat co nejméně
© Swietelsky Rail CZ [originál najdete na této stránce]

Upravil a popisky snímků doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy