Trutnovský „Den železnice“ opět nezklamal

17.9.2019 8:00 Jiří Řechka

Trutnovský „Den železnice“ opět nezklamal

V neděli 15. září 2019 proběhl další z Regionálních železničních dnů v trutnovském depu, který se konal v rámci Dnů evropského dědictví. A byl jsem tomu rád, že mi to po několika letech vyšlo, abych se mohl této akce v mém rodném městě zúčastnit. Byl jsem zvědav, co se pořadatelům podařilo zabezpečit. Zřejmě největším tahákem výstavy vozidel měla být lokomotiva řady 380, což se nakonec neuskutečnilo a jako zástupce elektrické trakce se představila řada 150.2.

Tato řada, jak jsem se dočetl, zde byla i v minulém roce. Ale i tak se nějaká ta novinka našla. Konkrétně rychlíkové vozy, a to bistrovůz a jednička Ampz. Také lokomotiva řady 794. A mimo vlastní program oslav pro mne, jak jsem zjistil hned po vystoupení, byl novinkou přestavěný orchestrion s označením 816.001 společnosti GW Train Regio, která provozuje linku z Trutnova do Svobody nad Úpou. Do Trutnova jsem z Prahy jel rychlíkem R 921 Hradečan. Věděl jsem, že cesta je komplikovaná výlukou mezi Hradcem Králové hl.n. a Českou Skalicí, kde je NAD. Jak jsem viděl po příjezdu k výpravní budově v Jaroměři, probíhá zde přestavba, zejména se buduje nové nástupiště s podchodem a výtahem. Cesta proběhla bez problémů, přesto, že se kvůli automobilovému provozu trochu prodloužila.


Konečná NAD v České Skalici © Jiří Řechka

Po přestupu v České Skalici jsem pokračoval do Trutnova opět po kolejích. Po vystoupení z vlaku se nedalo přehlédnout velké množství návštěvníků čekajících na parní vlak, který jel z Hradce Králové přes Týniště nad Orlicí, Náchod, Teplice nad Metují a Adršpach do Trutnova. Po zhotovení prvních snímků jsem odešel do depa, tedy podle nového oficiálního značení Regionálního provozního pracoviště. Když dovolíte, budu používat staré značení depo. Proto, aby takováto akce měla úspěch, je potřeba několik věcí: zajímavé exponáty, občerstvení, dobří pořadatelé včetně nepřítomnosti zbytečných zákazů a hlavně hezké počasí. Myslím, že to všechno se v daný okamžik v Trutnově potkalo. Některé prezentace se opakují, ale stejně mají svoje kouzlo.


Železniční mechanismy SŽDC © Jiří Řechka

Nechyběla přehlídka automobilových a motocyklových veteránů, včetně vojenských. Byl to pěkný pohled na tato udržovaná vozidla. Během dne se uskutečnily dvě ukázky práce záchranářů při nehodě na železničním přejezdu. Tyto ukázky pořádaly ČD, a.s. ve spolupráci s RESCUE CAMP, z.s. Je to také opakující se akce, přesto nesmírně důležité připomenutí, jak dopadne střet vlaku s osobním automobilem. Samozřejmě velkým lákadlem byl parní vlak s velkým bejčkem do Vrchlabí dopoledne a odpoledne. Ani hurvínek nezahálel, nejdříve vozil návštěvníky z nádraží do depa, a když nastal čas, vyjel do Svobody nad Úpou a do Žacléře, tedy po trati, kde se osobní doprava již nějaký ten rok neprovozuje. Také děti se mohly vyřádit: skákací hrad, modelová kolejiště, malování na obličej. A malé mašinky, jak jinak.


Jedno z prezentovaných modelových kolejišť © Jiří Řechka

Co jsem ocenil, byla možnost bez problémů fotografovat v celém areálu; ohraničující pásky byly sice nataženy, přesto však nikdo nedělal potíže, pokud se kdosi objevil za páskou. Po zhotovení fotodokumentace a občerstvení jsem se rozhodl odejít k trati a zhotovit několik provozních snímků. Na místo u dvou železničních mostů přes Úpu. Jedna trať vede na Starou Paku a druhá do Svobody nad Úpou. Malá nevýhoda je, že trať je zde v oblouku a fotografovat bez problémů je možné pouze na jeho vnější straně. Chtěl jsem zde zachytit parní vlak, hurvínka a také normální provoz. Když se pomalu nachyloval čas k mému odjezdu, odešel jsem na krátkou procházku do města, do centra na Krakonošovo náměstí. Na Staré radnici je po celou letní sezonu zavěšen symbol města, trutnovský drak.


M 131.1541 jako zvláštní vlak 11802 © Jiří Řechka

Po návratu na nádraží jsem již jen čekal na odjezd vlaku do České Skalice. Soupravu tvořil motorový vůz řady 854 a přívěsný vůz, oba při odjezdu zaplněné. Ve Skalici se přesedalo do autobusů náhradní dopravy, které se pak potýkaly s hustým silničním provozem a už v Jaroměři měly zpoždění. V Hradci Králové jsem tak měl na přestup do soupravy pražského rychlíku jen pár minut. Sotva jsem nastoupil, vlak se dal do pohybu. Jestli se někdo zdržel, měl smůlu. Díky místence jsem si mohl sednout, vůz byl obsazen. Nešla v něm však klimatizace a bylo trochu teplo. To byl ale naštěstí problém jediný. Doma jsem se při prohlížení fotografií vrátil do právě uplynulého dne s nímž jsem byl spokojen. Ostatní návštěvníci podle mého pozorování vesměs také – a doufám, že totéž platí o pořadatelích.


Expozice vozidel v hale oprav jako tradiční centrum oslav © Jiří Řechka

Odkazy:

  1. ČD v Královéhradeckém kraji - České dráhy
  2. Lokomotivní depo Trutnov – Stránky věnované historii lokomotivního depa Trutnov
  3. Na den železnice pojede do Trutnova parní lokomotiva „Velký bejček“ – tisková zpráva ČD (formát PDF)
  4. Železniční trať Trutnov – Svoboda nad Úpou – Wikipedie – zastaralé heslo
  5. GW Train Regio – Wikipedie
  6. RESCUE CAMP – oficiální web
  7. Výluka železničního uzlu Jaroměř omezí vlaky ČD ve směru do Hradce Králové, České Skalice a Staré Paky - České dráhy, a. s. – tisková zpráva

Následky simulovaného střetu železničního a silničního vozidla © Jiří řechka

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský

Galéria

Súvisiace odkazy