Bratislava hlavná stanica a jej budúcnosť...
1. staničná budova (súčasné sídlo GR Žel.polície na Šancovej ul. č. 1) bola postavená v r. 1848 ako koncová pre trať Ba - Gänserndorf - Wien (Ba - Břeclav: 110 [ZCP 126]), zakrátko po dobudovaní trate Budapest - Štúrovo - Ba (130 [ZCP 120]) bola postavená i 2. budova, používaná až do súčasnosti. 3. budova "Sklenník" bola sprevádzkovaná v r. 1988 ako prístavba 2. budovy - jej dni sú však spočítané - bude zlikvidovaná pri 2-ročnej rekonštrukcii Predstaničného námestia, kt. by sa v súčasnosti (X/2006) mala začať. V r. 1883 vzniklo spojenie do žst. Bra-Rača (120 [ZCP 125,127]), kde bolo napojené na trať do Žiliny, a poslednou zapojenou traťou je od r. 1962 trať zo žst. Ba-Nové Mesto (132 [ZCP 127]).
Zo začiatku bola v stanici vykonávaná i na-/vy-kládka nákladných vozňov (existoval tu aj "vínovod" a nákladná lanovka z "Patrónky" - továrne na náboje v rovnomennej časti mesta), postupný nárast osobnej dopravy ju však úplne vytlačil do iných staníc. Tomu súčasnému už kapacita koľajiska nepostačuje, čo sa prejavuje pri každej nepravidelnosti "dominovým efektom" v meškaní vlakov, hoci by stačilo tak málo: viac vlakov presunúť k nástupištiam žst. Ba-Nové Mesto a Ba-Petržalka, ktoré po väčšinu dňa zívajú prázdnotou. Problémy spôsobujúce (i keď už len) prechádzajúce nákladné vlaky by mal vyriešiť tunel z Lamača popod vrch Kamzík na Briežky, avšak pre jeho finančnú náročnosť je jeho skorá realizácia nepravdepodobná.
Rušňové depo ako súčasť odstavného koľajiska bolo vybudované až po likvidácii toho pôvodného, ktoré sa nachádzalo v priestore súčasných nástupíšť 3 - 5.
Ďalšie informácie: http://www.rail.sk/arp/slovakia/zst/132068.htm .
(Addams)
Samostatné diskusie o niektorých staniciach:
Bratislavský železničný uzol
Bratislava Filiálka
Bratislava - Nové Mesto
Stanica konskej železnice
Wien - Bratislava a železnice medzi nimi
Ďalšie odkazy:
http://www.rail.sk/arp/slovakia/zst/132068.htm
http://www.iprslovakia.sk/slovak/projekty/06.html
ako moze mesto dovolit dat do takeho maleho priestoru postavit ku stanici este HOTEL, NAKUPNE CENTRUM, SPORTOVU HALU(alebo nieco v tom zmysle), KANCELARIE? NOVU KRIZOVATKU S PRAZSKOU atd.. Kam to chcu vsetko postavat???? - pozri sem a pochopis ...

Ci sa nam to paci alebo nie, 19. storocie sa uz skoncilo a je to priestor v sirsom centre, kde sa da postavit kopa roznych zariadeni, ktore sa budu dat draho predavat/prenajimat ...
Metro - snivajte sami ... mozno o 20 rokov ...

Nick: ..prave to je na tom to zaujimave, ze tu budu stavat..Na tom by nebolo nic zle, keby sa zrekonstruovala hlavna stanica...Lenze nechapem, ako moze mesto dovolit dat do takeho maleho priestoru postavit ku stanici este HOTEL, NAKUPNE CENTRUM, SPORTOVU HALU(alebo nieco v tom zmysle), KANCELARIE? NOVU KRIZOVATKU S PRAZSKOU atd.. Kam to chcu vsetko postavat???? Ved v okoli hlavnej stanice je uz aj tak dost malo miesta. A uz vobec nechapem, naco chcu dat elektricky pod zem??? Nemala byt pod zemou nahodou (buduca) stanica metra??? Na to sa zrejme uz nemysli...
V našej žel. terminológii " vlaky osobnej dopravy " je termín ktorý označuje všetky vlaky prepravujúce osoby. Od IC/EC až po osobné vlaky, ak sa nemýlim aj súpravové vlaky prázdnych súprav osobných vozňov. " Osobný vlak " je jeden druh vlaku osobnej dopravy.
Vsimol som si na hl. st. nasledovne:
Osobaky smerujuce do Marcheggu a dalej su vyhlasovane v nemcine ako "Personenzug", co je sice doslovny preklad zo slovenciny, ale v odbornej terminologii to znamena VOD - vlak osobnej dopravy, t. j. aj ICE, ak pojde cez Ba /dufam, ze sa toho dozijem/ je Personenzug. Spravne by mal byt pouzivanz termin "Regionazug", prip. by mohol niekto kompetentny zvazit, ci by sme v ramci EUnifikacie nemali pouzivat tiez aj slovensky termin "Regionalny vlak" pre sucasne Os-vlaky. Vzhladom na rovnaky HAVIS predpokladam totozne problemy aj pri jeho pouzivani aj v dalsich staniciach.
Na pamatnej tabuli v starom vestibule hl. st. je nespravny nazov "GANSERNDORF" namiesto spravneho "GÄNSERNDORF" (A -> Ä).
Na Pragotrone je na smerovych listach rovnako nespravny nazov "GÄNSERDORF" namiesto spravneho "GÄNSERNDORF" (chyba tam "N").
Aky je postoj ZSR k tejto stavbe??, Investor a magistrat su za,
ZSR nic nerobia, hoci sa ich to bytostne dotyka. To je ZSR az tak neschopne, ze sa nevie vyjadrit. Minuly rok boli v EU schvalene koridory rychlovlakov (300kmh) a medzi nimi aj koridor pariz-strasburg-vieden-bratislava.
ZSR ale asi o tom nevie, kedze je spokojne stavom Ba-hl.st. a aboslutne nic nerobi preto aby sa zlepsili parametre hlavnej stanice. (na 810 do KN to staci, a ICE a TGV nam netreba :(
Argumentuje v prospech projektu tým, že oproti nulovému variantu - zachovaniu súčasného stavu lokality - bude pre obyvateľov a dotknuté územie zlepšením. V pripomienkach odporúča investorovi (IPR Slovakia) napríklad urobiť podrobný inžiniersko-geologický a hydrogeologický prieskum územia, na novovybudovaných cestách postaviť protihlukové zábrany či prehodnotiť plánovanú stavbu hotela v tomto území.
Prestavba predstaničného priestoru hlavnej stanice ráta s výrubom 609 stromov, 209 tují a 1051 metrov štvorcových kríkov.
Ochranári, niektorí obyvatelia dotknutého územia či Občianske združenie Architektúra pre trvalo udržateľný rozvoj proti takémuto zásahu protestovali.
Krajský úrad životného prostredia vo svojom stanovisku upozorňuje na to, že gaštanovú aleju pri nástupištiach MHD netvoria len stromy v kritickom stave. "Nové sadové úpravy, ktorými investor chce nahradiť vyrúbané dreviny, budú tvoriť mladučké dreviny s malými korunkami, a preto súčasnú zeleň budú môcť suplovať až po niekoľkých rokoch," uvádza sa v stanovisku. Preto úrad navrhuje eliminovať výrub stromov. Požaduje tiež, aby boli eliminované krátkodobé negatívne vplyvy - najmä prašnosť a hluk - na život obyvateľov počas stavebnej činnosti.
Združenie Architektúra pre trvalo udržateľný rozvoj projektu vyčítalo aj to, že sa zhorší prehľadnosť a skomplikuje organizácia predstaničného priestoru. Dôjde k neželanému kríženiu prevádzok a nárastu dopravy v lokalite aj širšom okolí. "Administratíva, veľké obchodné a zábavné centrum - supermarket, kinocentrum, diskotéka či bowling tu nemajú ako súčasť služieb pre cestujúcich žiadne opodstatnenie." S týmto názorom sa vo svojich pripomienkach čiastočne stotožňuje aj magistrát. Požaduje zmenšiť plochu navrhovanú pre hotel a obchodnú pasáž v predstaničnom priestore a odporúča prehodnotiť umiestnenie hotela do tohto územia vôbec. Zdôvodňuje svoje stanovisko zníženým komfortom, ktorý spôsobí situovanie hotela v blízkosti koľajiska. Magistrát tiež odporúča vyhradiť viac územia pre pohyb ľudí.
Na základe pripomienok ministerstva školstva sa investor rozhodol upustiť od pôvodnej zamýšľanej stavby multifunkčnej haly aj pre športové aktivity s kapacitou 3600 miest.
Investícia 2 mil.
Napriek tomu, že Predstaničné námestie čaká rozsiahla prestavba, ktorej súčasťou budú aj zmeny v systéme dopravy a prekládka električkovej trate, dopravný podnik investuje v súčasnosti 2 mil. Sk do rekonštrukcie podchodu na električkovom obratisku a obnovy predajne lístkov. Na otázku, či sa to pred komplexnými zmenami čakajúcimi stanicu a predstaničný priestor ešte oplatí, odpovedal riaditeľ rezortu technickej infraštruktúry Viktor Haluza, že plánovaná prestavba je ďalekou budúcnosťou. Zmeny v systéme dopravy a prekládka električkovej trate sa však navrhujú už na prelome rokov 2006/2007.
Predstaničný priestor je ohraničený Šancovou ulicou, budovou prvej stanice parnej železnice, železničným násypom zo strany Pražskej ulice, budovou hlavnej železničnej stanice z roku 1848, upravenej do dnešnej podoby v roku 1889, a Žabotovou ulicou. Investičný zámer rieši zásadnú prestavbu hlavnej stanice ako najdôležitejšej železničnej stanice Bratislavy pre medzinárodnú a diaľkovú dopravu. Zabezpečené majú byť nadväzne aj ostatné dopravné a funkčné väzby v predstaničnom priestore.
Cieľom je vytvorenie reprezentatívneho a atraktívneho centra mesta. Po prestavbe celého územia má v tomto priestore byť obchodné centrum, v rámci ktorého budú aj priestory určené na kultúrno-spoločenské akcie, dve administratívne centrá, hotel a nová staničná hala. Súčasná predstavba - hala - bude odstránená.
Súčasťou zmeny Predstaničného námestia budú aj zmeny v systéme dopravy. Navrhované je vytvorenie nového dopravného napojenia z Pražskej ulice na Žabotovu a zo Žabotov
Neviem, ale podla planov DPMB sa ma trat na hl. stanicu zrusit - aspon podla toho co je na www.imhd.sk (link budúcnosť MHD)
len isto sa na celom dakto nabali
Ale ak to bude tak ako je to vyobrazene v novinach, sa mame na co tesit. Ale najviac som zvedavy na ten elektrickovy tunel. :))
škoda bude najmä tej zelene - mne sa zda, ze podla projektu (odkaz nan si sem dal preve Ty) tam bude po dokonceni zelene viac ako dnes ...
mala byť vyhlásená verejná súťaž na riešenie tohto problému, kde by bola možnosť vybrať si z viacerých variánt, podľa možností tú najlepšiu variantu - asi si zaspal dobu - projekt IPR bol vybrany na zaklade verejnej sutaze z cca 30 - 40 projektov, ktore boli verejne prezentovane cca pre 3 rokmi v budove byv. V-klubu na nam. SNP oproti starej trznici - osobne som si ich bol pozriet ...
Mas vsak pravdu, ze ta prestavba za plnej (al. mierne zmensenej) prevadzky bude pre cestujucich dobre sado-maso ...