Moderní vozidla pro regiony

18.11.2020 8:00 Vanda Rajnochová a Robert Pagan Zdroj: České dráhy - tiskové zprávy

Moderní vozidla pro regiony

České dráhy uzavřely s konsorciem společností Škoda Transportation a Škoda Vagonka rámcovou smlouvu na dodávku až 60 kusů elektrických jednopodlažních jednotek. Jsou určeny k nasazení v regionální dopravě a budou mít klimatizovaný, bezbariérový interiér a další prvky nejmodernější výbavy. ● Podle další smlouvy národního dopravce s vybraným dodavatelem projde postupnou modernizací 16 osobních vozů řady Bdmtee ČD, určených k provozu v rámci Pardubického kraje.

Do krajů zamíří další nové vlaky

České dráhy uzavřely rámcovou smlouvu na dodání až 60 kusů moderních elektrických jednotek s konsorciem Škoda Transportation a Škoda Vagonka. Tyto vlaky jsou určeny pro provoz v regionální dopravě a budou mít klimatizovaný, bezbariérový interiér, nabídnou Wi-Fi připojení k internetu a další prvky nejmodernější výbavy. Cestující se jimi svezou nejdříve v Moravskoslezském, a pokud záměr definitivně posvětí nové krajské vedení, také v Olomouckém kraji.

„Regionální doprava dostane další impuls v podobě až 60 nových elektrických vlaků za téměř 9,6 miliardy korun, které zajistí cestujícím vyšší komfort a současně nabídnou důležité prvky výbavy z hlediska bezbariérovosti a bezpečnosti. Dodání prvních kusů předpokládáme v průběhu roku 2023. Z rámcového kontraktu budeme objednávat vždy jen tolik jednotek, na kolik budeme mít zajištěno financování formou smluv s objednateli,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČD Václav Nebeský.

„Půjde o moderní klimatizované jednopodlažní a částečně nízkopodlažní třívozové elektrické jednotky pro regionální dopravu s kapacitou téměř 240 sedících cestujících. V první fázi bychom chtěli z rámcového kontraktu závazně objednat až 29 kusů. Z nich jsou první dvě jednotky, jejichž nákup je podpořen i dotací z OPD2, určeny pro Moravskoslezský kraj. Dalších 27 vlaků by mělo po dohodě s krajskou samosprávou v letech 2023 a 2024 postupně vyjet na regionální tratě v Olomouckém kraji,“ dodal člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod Jiří Ješeta.

Konsorcium společností Škoda Transportation a Škoda Vagonka bylo jedním ze dvou uchazečů, kteří předložili nabídky na výrobu moderních vlaků pro České dráhy. Vítěz soutěže dodá elektrické jednotky z rodiny RegioPanter.


RegioPantery se rodí ve Škoda Vagonce Ostrava (8.10.2013)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

České dráhy v současnosti provozují 12 jednosystémových stejnosměrných jednotek RegioPanter řady 440 (ty budou postupně technicky doplněny tak, aby je bylo možné provozovat i na střídavém napájecím systému), 8 jednotek řady 640, 17 jednotek řady 650 (dalších 31 těchto jednotek je již aktuálně ve výrobě) a 14 jednotek pro dálkovou dopravu InterPanter řady 660 a 661.

Moderní vlaky nabídnou cestujícím světlý a prostorný klimatizovaný interiér s ergonomicky řešenými sedačkami s textilním potahem, Wi-Fi připojením k internetu či elektrickými zásuvkami 230 V pro napájení drobné elektroniky. Sociální zařízení bude s uzavřeným systémem, takže může být použito i ve stanici. Umožňuje bezbariérový přístup pro osoby na vozíku a je navíc vybaveno i sklopným pultem pro přebalování kojenců.

Jednotky budou disponovat dostatkem místa pro přepravu osob na invalidním vozíku, úložnými prostory pro zavazadla včetně univerzálního prostoru pro uložení kočárků, jízdních kol nebo zvlášť objemných spoluzavazadel a dále budou vybavené moderním audiovizuálním informačním systémem s LCD monitory, který bude cestující informovat o průběhu jízdy, např. o cílové stanici, směru jízdy, následující zastávce a také o mimořádnostech na trase. Nástupní dveře budou posuvné a ovládat se budou snadno tlačítky. Za jízdy budou dveře blokovány proti otevření. Uzavření a také jejich blokování proti otevření se provádí již před rozjezdem vlaku. Nevidomí pak budou moci použít k ovládání nástupních dveří vlaku speciální vysílačku pro nevidomé.

Vlaky budou mít maximální rychlost 160 km/h, výkon 2 040 kW a budou vybaveny nejmodernějším evropským zabezpečovacím zařízením ETCS.


Prvním pravidelným výkonem RegioPantera byl Os 6213 Jaroměř - Pardubice hl.n.
dne 26.9.2012 (Hradec Králové hl.n.)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

Výbava elektrických jednotek v bodech:

  • moderní světlý a přehledný klimatizovaný interiér s ergonomicky řešenými čalouněnými sedačkami v provedení 1. a 2. třídy;
  • bezbariérový nástup s podlahou vozidla ve výši moderních nástupišť bez nutnosti překonávat schody, pro cestující na vozíku budou vybaveny plošinou pro překlenutí prostoru mezi nástupištěm a podlahou vozu, na zastávkách s nižšími nástupišti usnadní nástup dodatečný výsuvný schod;
  • moderní bezpečné předsuvné dveře ovládané tlačítky, centrálně uzavírané a blokované již před rozjezdem vlaku, navíc pro nevidomé a slabozraké budou čelní dveře jednotky vybavené dálkovým ovládáním dveří obsluhované slepeckou vysílačkou a vybavené akustickým majáčkem;
  • prostorné bezbariérové WC přístupné také osobám na vozíku s uzavřeným systémem a vybavené také sklopným stolem pro přebalování kojenců;
  • doplňkové služby jako jsou elektrické zásuvky pro napájení přenosné elektroniky cestujících,
    např. mobilní telefony, tablety atp. včetně USB portů, Wi-Fi, sklopné nebo rozkládací stolky podle rozmístění sedaček a zásuvky 230 V pro dobíjení baterií elektrických invalidních vozíků;
  • dostatečné velké prostory pro umístění kočárků, jízdních kol a přepravu osob na invalidním vozíku;
  • moderní audiovizuální informační systém poskytující informace o jízdě vlaku a zastávkách všem cestujícím včetně nevidomých, slabozrakých nebo neslyšících osob, pro nevidomé a slabozraké budou uvnitř soupravy k dispozici také informační štítky v Braillově písmu.
     


Interiér čelního vozu 441.012-2 elektrické jednotky RegioPanter
(22.3.2014, Hradec Králové hl.n.)
© PhDr. Zbyněk Zlinský

České dráhy uzavřely smlouvu na modernizaci vozidel pro Pardubický kraj

Podle nově uzavřené smlouvy s dodavatelem projde postupnou modernizací 16 vozů Bdmtee určených právě k nasazení v rámci Pardubického kraje. Vagony podstoupí kompletní proměnu, dostanou nový a komfortní interiér, Wi-Fi připojení i přehledný digitální informační systém. Celkem by obdobná modernizace měla dle plánu proběhnout až u 52 vozů tohoto typu.

„Uzavřeli jsme rámcový kontrakt na revitalizaci vozů řady Bdmtee se společností TRATEC - CS v souhrnné hodnotě až 700 milionů korun. Prototyp tohoto vagonu byl do zkušebního provozu nasazen koncem letošního srpna a od té doby úspěšně najezdil přes 14 tisíc kilometrů na lince Česká Třebová – Kolín, pro kterou je určen,“ řekl Jiří Ješeta, člen představenstva ČD a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod, a doplňuje: „Vítěz tendru získal zakázku na modernizaci 16 vozů pro Pardubický kraj, které plánujeme po jejich dokončení postupně nasazovat v průběhu roku 2021. Dále je součástí smlouvy opce na modernizaci dalších 36 vozů. Ty by mohly v budoucnu vozit cestující například ve Středočeském nebo Zlínském kraji, pokud budou mít i další objednatelé o takto modernizované vozy zájem.“

„Modernizace vozového parku na území našeho kraje byla jedním z hlavních motivů při jednání o novém desetiletém kontraktu. S prototypem vozu, který je nyní testován, jsme se s kolegy měli možnost seznámit a rozdíl je patrný na první pohled. Pevně věřím, že se podaří všechny avizované vozy nasadit v přislíbeném termínu, tedy od jara příštího roku,“ uvádí hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.


Interiér modernizovaného vozu řady Bdmtee © České dráhy

„Po modernizaci chystáme vozy nasadit především na páteřní trasu Kolín – Přelouč – Pardubice – Ústí nad Orlicí – Česká Třebová. Obvykle budou jezdit ve třívozových soupravách typu push-pull. V soupravě bude dvojice modernizovaných vozů Bdmtee a klimatizovaný řídicí vůz řady 961, který je bezbariérový. Jeho součástí budou nově plošiny pro nástup cestujících na invalidním vozíku,“ doplňuje informace ředitel Regionálního obchodního centra ČD v Pardubicích Tomáš Netolický.

Při modernizaci budou, stejně jako tomu je již u prvního prototypu, instalována nová sedadla s textilním potahem z velké části umístěná za sebou jako v letadle. Zbývající sedadla umístěná proti sobě mají větší rozteče a je mezi nimi vždy stůl. Velké množství původních koženkových sedadel jen s minimálním prostorem pro sedící zákazníky neposkytovalo očekávaný komfort cestování. Počet míst k sezení se proto
u revitalizovaných vozů sníží ze současných 96 na 79, z toho tři sedadla budou sklopná. Cestující díky tomu budou mít ve voze více prostoru. Během rekonstrukce vozu bude dosazeno také moderní WC s uzavřeným systémem.

„Do vozidel budou také umístěny elektrické zásuvky 230 V a USB konektory pro dobíjení elektroniky, nový audiovizuální informační systém s LCD monitory, Wi-Fi, velkoobjemová police na zavazadla, nebo místa pro jízdní kola a kočárky,“ říká první náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za dopravu a dopravní obslužnost Michal Kortyš. Vyšší bezpečnost poté zajistí centrálně zavírané a za jízdy blokované dveře doplněné o moderní bezpečnostní prvky, jako je stranově selektivní blokování dveří. To zabrání cestujícím vystoupit na jinou stranu než je nástupiště.


První modernizovaný vůz Bdmtee pro Pardubický kraj při prezentaci
v jeho metropoli
© České dráhy

Odkazy:

  1. ČD v Moravskoslezském kraji - České dráhy
  2. ČD v Olomouckém kraji - České dráhy
  3. RegioPanter – Wikipedie
  4. RegioPanter - České dráhy
  5. ČD v Pardubickém kraji - České dráhy
  6. Vůz Bdmtee281, 275 ČD – Wikipedie
  7. České dráhy představily modernizovaný vůz Bdmtee pro Pardubický kraj - České dráhy, a. s.
  8. TRATEC-CS s.r.o. – oficiální web

Úvodní snímek: Interiér modernizovaného vozu řady Bdmtee © České dráhy
(zobraz velký)

Upravil, ilustroval a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy