Ako sa rodí unikátny trenažér pre rušňovodičov

30.9.2020 8:00 Zuzana Lehotská Zdroj: OZ Detská železnica Košice - tlačová správa

Ako sa rodí unikátny trenažér pre rušňovodičov

Nefunkčná kabína „okuliarnika“ na konečnej stanici Košickej detskej historickej železnice na Alpinke sa konečne dočká oživenia. Stane sa z nej jedinečný trenažér pre rušňovodičov. Odvážny zámer vedenia detskej železnice našiel svojich realizátorov. Sú nimi košickí študenti a súčasne aj dobrovoľníci detskej železnice Slavomír Slezák (19), maturant na Strednej priemyselnej škole dopravnej, a Michal Kišeľák (16) z Evanjelického gymnázia Jana Amosa Komenského.

Projekt autentického simulátora pre rušňovodičov v reálnej kabíne lokomotívy zaujal aj porotu Festivalu vedy a technik AMAVET v Bratislave. Nápad vznikol spontánne, tak trochu z dostatku voľného času, ale hlavne zo záujmu o železnicu a tiež snahy ukázať ľudom niečo nové. „Pracujeme na vernej kópii trenažéra lokomotívy radu 750. Takýto trenažér bude prvý svojho druhu, pretože bude umiestnený v originálnej kabíne lokomotívy prezývanej okuliarnik,“ hovorí jeden z konštruktérov Slavomír Slezák.

Študenti musia pri realizácii zámeru prekonávať viacero prekážok. S financiami pomáha občianske združenie Detská železnica Košice, so zháňaním súčiastok im zasa vyšli v ústrety najmä zamestnanci Železničnej spoločnosti Slovensko a ďalších dopravcov. Pri technickej konštrukcii si pomohli informáciami z internetu a treba dodať, že veľa vecí už ovládali. „Doteraz sme do toho investovali najmä svoj čas, väčšinu súčiastok máme zdarma. Ostatné prepláca občianske združenie Detská železnica Košice. Tie najväčšie investície nás ešte len čakajú: maľovanie interiéru aj exteriéru, monitory, fólie, riadiaci kontrolér. Toto všetko by mala pokryť práve detská železnica, alebo sa možno pridajú aj nejakí sponzori,“ popisuje blízke plány spoluautor projektu Michal Kišeľák.


Srdce trenažéra na bratislavskom festivale; zdroj: www.detskazeleznica.sk

V záujem sponzorov verí aj riaditeľ Detskej železnice Košice Ľubomír Lehotský. Podľa neho ide o slovenský unikát. „Rušňovodičských trenažérov je u nás síce viac, ale tento bude ako prvý umiestnený v reálnej kabíne strojvodcu, navyše v priestore, ktorý bude počas prevádzkových dní dostupný širokej verejnosti. Aj preto veríme, že hoc v neľahkých časoch, železničné firmy, alebo aj ministerstvo školstva, dopravy či krajské samosprávy, pod ktoré patria mnohé stredné odborné školy, zaujme tento nápad a podporia ho.

Na čelných sklách kabíny budú umiestnené dva monitory, na ktorých sa zobrazí reálna trať Margecany - Banská Bystrica, kde sa tieto lokomotívy preslávili najviac na niekdajšom rýchliku Horehronec. „Lokomotíva bude trúbiť aj svietiť. Uvažujeme aj nad fungujúcimi stieračmi, ktoré tam zatiaľ chýbajú. V kabíne bude stolička pre rušňovodiča, na pult umiestnime zošitový cestovný poriadok, lampičku, rádiostanicu, plagátik so železničnou tematikou a nebude chýbať ani originálna odovzdávková kniha rušňa. Náter bude pôvodný, v modro-žltom prevedení ČSD 754 055-2,“ popisujú vzhľad unikátneho trenažéra jeho autori, podľa ktorých ho primárne uvítajú najmä mladí ľudia, ktorí by chceli pracovať na železnici, alebo aj tí, ktorí by si len chceli vyskúšať prácu rušňovodiča. Trenažér by chceli spustiť do prevádzky na jar budúceho roku.


Trenažér by sa mal čo najviac podobať originálu; zdroj: www.detskazeleznica.sk

Projekt zaujal aj odbornú porotu na študentskom Festivale vedy a techniky, ktorý organizuje AMAVET (Asociácia pre mládež, vedu a techniku) v Bratislave (5.11 – 6.11.2019). „Keďže to ešte nie je hotové, naše ambície neboli veľké. Ani sme nečakali, že sa spomedzi 60-tich súťažiacich posunieme vyššie. Napokon sme získali certifikát rektora Žilinskej univerzity a zaradili sa medzi víťazov, čo nás veľmi milo prekvapilo,“ skromne dodáva Slavomír Slezák a Michal Kišeľák.

Hotový trenažér bude oživením a jednou z ďalších veľkých atrakcií stále napredujúcej Košickej detskej historickej železnice. „Veľmi sa teším takýmto aktivitám. Vážim si nadšenia a zápal mladých ľudí, ktorí sami od seba, bez nároku na zisk, honorár či vlastný prospech, chcú venovať svoju šikovnosť mnohým ďalším. Poslaním detskej železnice je, aby neustále ponúkala priestor pre zmysluplné využitie voľného času, ale aj pestovanie a zveľaďovanie schopností jednotlivých nadšencov a dobrovoľníkov. Podporujeme takéto aktivity poskytnutím zázemia, materiálu, fyzickou pomocou i skromnými finančnými čiastkami,“ dodáva riaditeľ detskej železnice Ľubomír Lehotský.


Ocenenie projektu; zdroj: www.detskazeleznica.sk

Celý rozhovor s mladými konštruktérmi a fotografie nájdete na stránke detskej železnice, prípadne v najnovšom vydaní magazínu R-žurnál 3/2020, ktorý je dostupný na Košickej detskej historickej železnici. Je tam uvedené aj celkové hodnotenie projektu: Rušňovodičských trenažérov je u nás síce viac, ale tento bude ako prvý umiestnený v reálnej kabíne strojvodcu, navyše v priestore, ktorý bude počas prevádzkových dní dostupný širokej verejnosti. Aj preto veríme, že hoc v neľahkých časoch, železničné firmy, alebo aj ministerstvo školstva, dopravy či krajské samosprávy, pod ktoré patria mnohé stredné odborné školy, zaujme tento nápad a podporia ho. A tu je ešte celé záverečné vyjadrenie Ľubomíra Lehotského:

„Veľmi sa teším takýmto aktivitám. Vážim si nadšenia a zápal mladých ľudí, ktorí sami od seba, bez nároku na zisk, honorár či vlastný prospech, chcú venovať svoju šikovnosť mnohým ďalším. Toto úsilie bude neskôr vysoko odmenené formovaním osobnosti obohatenej o morálny i vzdelanostný kredit. Poslaním detskej železnice je, aby neustále ponúkala priestor pre zmysluplné využitie voľného času, ale aj pestovanie a zveľaďovanie schopností jednotlivých nadšencov a dobrovoľníkov. Na našej železničke sa neučia iba zodpovednosti, pracovným návykom či manuálnym, ale aj komunikačným, elektrotechnickým, mechanickým alebo iným zručnostiam, ktoré neskôr, vo vyučovacom procese či v samotnom živote, deti doslova nájdu v tej najvhodnejšej chvíli. Podporujeme takéto aktivity poskytnutím zázemia, materiálu, fyzickou pomocou i skromnými finančnými čiastkami. Pre chlapcov a úspešných riešiteľov danej problematiky sme však vypísali aj cieľovú odmenu. Veríme, že ju užijú v zdraví, pre osoh duše i tela.“

Úvodná snímka: Kabína „okuliarnika“ na Alpínke; zdroj: www.detskazeleznica.sk
(pozri veľkú)

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace trate

Súvisiace odkazy