Demo třetího festivalového vlaku do Banátu

21.5.2019 8:00 Libor Peltan

Demo třetího festivalového vlaku do Banátu

Pro zajištění přesunu více než tisíce účastníků na „Festival Banát“ bude už potřetí vypraven zvláštní vlak do Orșovy. Předpokládá se nasazení pěti vozů KDS, třinácti vozů ČD a „belgičanky“ řady 365 (jen po hranice s Maďarskem). Pořadatelé akce spolu s dopravcem festivalového vlaku, Kladenskou dopravní a strojní, připravili na 16.5.2019 tiskovou konferenci spojenou s jízdou „Zážitkového vlaku“ za účelem formálního i neformálního rozšíření informací a ilustraci nálady ve vlaku do Banátu. Následující řádky se tak neopírají zdaleka jen o tiskovou zprávu.

Za celou akcí stojí pár mladíků (a mladic) z České Lípy, kteří si oblíbili odlehlý kraj dvě stě let obývaný českou komunitou v jihozápadním Rumunsku, která vlivem nulových pracovních příležitostí v nevýhodné lokalitě postupně upadá, a pod hlavičkou „Dovolená v Banátu“ organizují zájezdy pro skupiny nebo školy. Zároveň každoročně koncem srpna pořádají hudební (v budoucnu nejen hudební) festival tamtéž. Většina pořadatelů i hudebníci se obejdou bez honoráře.


Vesnice v Banátu © Ivo Dokoupil, Festival Banát

V roce 2017 byl poprvé na dopravu účastníků i účinkujících použit vlak, a sice pod hlavičkou RegioJetu, i když v soupravě ho přečíslily vozy ČD, ČD Cargo a KDS. Loni už byla dopravcem KDS, vozový park také ČD a ČD Cargo, a v čele po maďarskou hranici stanula „belgičanka“ v tandemu s „brejlovcem“ v roli generátorového vozu. Letos se předpokládá nasazení pěti vozů KDS, z toho čtyři Bc a jedno Bt přestavěné na barový disco vůz s menším velkoprostorovým oddílem, a třinácti vozů ČD, z toho asi tři Bc a zbytek B a BDs. Napájení topného kabelu už nebude potřeba, takže na cestu vyrazí „belgičanka“ IDS Cargo sólo; jaké lokomotivy ji po trase vystřídají, je v rukou MÁV a CFR.

Výhodou vlaku je jednak značná kapacita, snad pohodlnost, ale také možnost užívat si párty po cestě. Nevýhodou jsou organizační těžkosti - hlavně stran Maďarska a Rumunska - a také poměrně vysoká cena. KDS se projektu neúčastní komerčně, protože tak by se vlak nemohl ani náhodou zaplatit. Snad se jim investice vrátí alespoň formou propagace. ČD si za pronájem „béček“ nechají zaplatit, ale asi nijak přemrštěné sumy.


Hovoří Petr Kožaný za JLV, usmívá se Romana Šauerová z KDS © Libor Peltan

Vlak na festival vyrazí dvacátého srpna kolem páté odpolední z pražského smíchovského nádraží, jež oplývá nejdelšími nástupišti, a vrátí se 26. ráno.

Novinkou letošního roku je, že se o občerstvení ve vlaku bude starat společnost JLV, nám dobře známá z českých jídeláků, která slibuje profesionální servis na úrovni. V minulých letech byly s ad-hoc zajištěným cateringem jisté potíže, vlak byl prý cestou zpět poněkud „vyjedený“.


Zážitkový vlak“ KDS na prezentaci spoje do Banátu v Berouně © Libor Peltan

Propagační vlak pro novináře a další pozvané hosty sestával z „brejlovce“, dvou Bc a barového BR a dojel z Prahy do Berouna, aby se zpět vrátil ještě zajížďkou přes Krč, Malešice a Libeň. Většinu cesty byla atmosféra tiskovky značně neformální. Snímky v galerii pocházejí z této jízdy. Mezi pozvanými hosty figurovali Ing. Miroslav Kupec, generální ředitel ČD, Bc. Romana Šauerová, jednatelka KDS, Petr Kožaný, technický ředitel JLV, a za organizátory festivalu mimo jiné Štěpán Slaný a Jan Duben. Cestou je oblažovali také muzikanti jedné z hudebních skupin na festivalu působících.

Je podivuhodné, kolik různých lidí a institucí se podílí na „Festivalu Banát“ a na vlaku do Orșovy bez ohledu na zisk (nebo ztrátu). Kolikrát jde o lidi, kteří nejdřív jeli jako účastníci a následně se rozhodli nějakou stránku věci vylepšit. Přejme organizátorům, aby jim akce vyšla a fotografům pěkné snímky vlaku, který u nás nemá obdoby.

Úvodní snímek: „Brejlovec“ KDS před odjezdem „Zážitkového vlaku“ z pražského hlavního nádraží © Libor Peltan

Galéria

Súvisiace odkazy