RegioJet vypravil svůj nejdelší vlak na nejdelší cestu

» Návrat

Pridané: 17.8.2017 8:00
Autor: Pavel Šmídek, nick: » pavlos26

RegioJet vypravil svůj nejdelší vlak na nejdelší cestu Soukromý dopravce RegioJet vypraví příští úterý svůj nejdelší vlak v historii. Z Prahy do Rumunska vyrazí speciální souprava na slavnosti v Banátu, kde žije od poloviny 19. století v šesti horských vesnicích česká komunita. Vlak je prakticky vyprodán, z 1150 míst je volných 20 sedaček. Cestující poveze na šestý ročník Festivalu Banát, který se koná v Eibentálu.

 

 

 

Když jsem si přečetl tuto zprávu na novém dopravním webu, tak jsem si řekl, že musím být u toho. S patřičným předstihem jsem se 15. srpna vydal na nádraží Praha-Smíchov, odkud se měl tento zajímavý vlak vydat v 18:08 hod. do cca 1 085 kilometrů vzdálené rumunské Oršavy jako Ex 10097. Před přistavením jeho soupravy k nástupišti jsem si krátil čas sledováním a dokumentováním provozu ve stanici. Stihnul jsem vyfotit Os 9957 s odjezdem v 17:19 do Českého Brodu, Ex 350 Albert Einstein do Mnichova, SC 515 Pendolino do Ostravy, Os 8856 do Berouna a R 1240 do Českých Budějovic. Většina vlaků měla ten den zpoždění.


680.002 jako zpožděný vlak SC 515 „Pendolino“ do Ostravy © Pavel Šmídek

Na nádraží jsem pochopitelně na ten zvláštní vlak nečekal sám. Kromě jeho četných nastávajících cestujících a zástupců médií jsem zaznamenal nemálo kolegů z komunity šotoušské. Krátce před 18. hodinou jsme se všichni dočkali a souprava Ex 10097, tažená Vectronem 193.226-8 dorazila.


„Vectron“ 193.226-8 v čele Ex 10097 © Pavel Šmídek

Na nástupišti čekala (údajně) více než tisícovka cestujících, kteří jeli na festival Banát 2017, jenž se koná ve dnech 16. - 20.8.2017.


Tak zaplněný 3. peron asi dlouho Smíchov neuvidí © Pavel Šmídek

Festival se koná každý rok a je to také podpora českých krajanů v Rumunsku. Současná akce volně navazuje na tradici kulturně hudebních festivalů, které se v minulých letech konaly na území českých vesnic, převážně pak v Gerníku a Svaté Heleně. Poté se toto dění přesunulo do vesnice Eibentál, kde je nyní největší česká komunita v celém Rumunsku.


V soukromé soupravě byly kupodivu řazeny také lehátkové vozy státního dopravce
© Pavel Šmídek

Zajímavé je, že věčný kritik a odpůrce Českých drah Ing. Radim Jančura připustil, aby podstatnou část jeho rekordní soupravy tvořily lehátkové vozy národního dopravce, především řady Bcee663 jeho dceřiné společnosti ČD Cargo (určené pro doprovod vojenských vlaků). A poté mne zaujal osobní vůz BR (Bt) Kladenské dopravní a strojní s.r.o. (KDS), sloužící pro pořádání různých společenských akcí, jak se můžete dočíst na jeho stránce.


Interiér společenského vozu KDS © Pavel Šmídek

Ještě jsem si stačil vyslechnout rozhovor s technickým ředitelem společnosti RegioJet Ing. Jiřím Schmidtem pro internetový TV magazín Pozor vlak. Odpověď na jednu z otázek zněla, že nejsložitější na přípravě tohoto expresu bylo vyjednat spolupráci s ostatními dopravci z okolních zemí, což se nakonec podařilo. Celý rozhovor uvidíte v nejbližším vydání tohoto magazínu.


Ing. Jiří Schmidt se zpovídá médiím © Pavel Šmídek

Když byla tato netradiční souprava uchystána k odjezdu, plný dojmů jsem se odebral na autobus linky 118 směr Spořilov a tím i můj domov, abych mohl připravit tuto reportáž.

Prameny a odkazy:

  1. RegioJet – Wikipedie
  2. Banát – Wikipedie
  3. Eibentál – Wikipedie
  4. Festival Banát - Kulturně hudební festival u krajanů v Rumunsku
  5. Pronájem a údržba lokomotiv a vagónů - Kladenská dopravní a strojní s.r.o.
  6. Nejdelší vlak RegioJetu vyjel, veze i vozy Českých drah (foto a video v článku) – Zdopravy.cz
  7. zdroje uvedené pod odkazy v textu

Úvodní snímek: Směrovka na voze v soupravě Ex 10097 © Pavel Šmídek

Přepracoval PhDr. Zbyněk Zlinský

Pavel Šmídek


Galéria k článku

Počet: 24    

Foto 16.08.2017 - Praha-Smíchov: 471.012-5 na vlaku do ...

Foto 16.08.2017 - Praha-Smíchov: 362.122-4 na vlaku do ...

Foto 16.08.2017 - Praha-Smíchov: 682.002-1 na vlaku do ...

Foto 16.08.2017 - Praha-Smíchov: 971.014-6 na vlaku do ...

Foto 16.08.2017 - Praha-Smíchov: tak zaplněný peron asi ...

Foto 16.08.2017 - Praha-Smíchov: 362.078-8 na vlaku z C ...

Foto 16.08.2017 - Praha-Smíchov: R 1240 do Českých Budě ...

Foto 16.08.2017 - Praha-Smíchov: Ex 10097 © Pavel Šmíde ...

Foto 16.08.2017 - Praha-Smíchov: Ex 10097 © Pavel Šmíde ...
nasledujúce obrázky »Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 68     Stránky: / 4     Výpis:    
» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 26.8.2017 14:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: RegioJet vypravil svůj nejdelší vlak na nejdelší cestu

Max: Tvůj problém je v tom, že: 1/ nemáš na vybranou, vlak, bus a už nic dalšího a 2/ nejen tobě, ale většině z vás chybí pohled běžných cestujících, tedy cca 9 milionů občanů, kteří buď musí obracet každou korunu, takže cestování je pro ně luxus, pokud je autem nesveze ,,bohatý" příbuzný, či známý, nebo musí řešit návaznou dopravu, či objemná spoluzavazadla. Těmto lidem je šumafuk, co se na dráze děje, jenom se jim nelíbí to, jak nemají přípoje v místech, kde koleje uhýbají, či končí, Jak musí neustále řešit nějaké ,,změny k lepšímu" které sice nejsou problém pro železniční fankluby, ale představují jen zbytečnou psychickou zátěž pro občasné cestující, a ještě mnoho dalších věcí. Specielně Wilsoňák. Dav lidí zoufale zírá na Pragotron, kde se údaje objeví malou chvilku před odjezdem vlaku, načež následuje bezhlavý úprk na vybrané nástupiště a na poslední perony je to skoro půl kilometru. Pro zdravého a mladého detail, pro staříky o holích neštěstí, protože k prvnímu peronu to jakž takž dají, ale k těm posledním už ne. A jak praví klasik: stokrát nic umořilo osla. O tom, co se děje s výhodami pro důchodce a s režijkami, už tu řeč byla. Někdy mám dojem, že dráhy by se všech cestujících nejraději zbavily. No nic, pokud to takhle půjde dál, tak jim toto přání splním a nebudu s tím mít žádný problém.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 26.8.2017 12:30
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: RegioJet vypravil svůj nejdelší vlak na nejdelší cestu

Cena za dopravu:
I to nejžravější a nejdražší auto dokáže jezdit za 2,50 - 3 Kč/km, ale dá se jezdit i za 1,50 Kč/km, přičemž v autě sedí pět lidí. Takže tohle je finanční limit,který, pokud se nad něj VHD pro většinu občanů vyhoupne, přestane být finančně zajímavá. Sice je pravda, že se k tomu připočítává i amortizace, ale povinné ručení a údržbu musím platit bez toho, jestli auto stojí, nebo jezdí. Olej se mění jednou za rok, nebo po 30.000, takže když najezdím za rok 30.000 km, vyměním i jednou za rok olej, čili jsem na technickém minimu. A pokud jde o poruchy a údržbu - za dva a půl roku poruchy nic a údržba obnášela jedna sadu brzdových destiček a jednu sadu filtrů do vzduchotechniky.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 26.8.2017 12:22
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: RegioJet vypravil svůj nejdelší vlak na nejdelší cestu

Max:
Mluví z tebe bledá závist. A že se Germáni změní, s tím nepočítej, to spíš ty dostaneš rozum.
TEE.
Zdražovat be z jakékoli přidané hodnoty, jak se to praktikuje u nás, je jen cesta do pekel. i když je fakt, že pokud budou vlaky vozit vzduch, bude možno oprášit staré dobytčáky a nebude nutno investovat do infrastruktury, takže managoři si budou moci opět zvyšovat platy a vymýšlet další blbosti; nebude nikdo, komu by to vadilo. A s tím, že občas postrk byl a občas ne, se dá souhlasit, ono to nejspíš bylo tak, že o zařazení postrku se rozhodovalo operativně, podle momentální situace.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 25.8.2017 19:26
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: RegioJet vypravil svůj nejdelší vlak na nejdelší cestu

Postrk "dlhých" (čo boli okrem Tatranu asi všetky) rýchlikov Bratislava-Košice na Štrbu v 80-tych rokoch môžem potvrdiť, bývalo to v jednom smere z Liptovského Mikuláša a v druhom už od Spišskej Novej Vsi. A pražské rýchliky na tom boli asi rovnako, niet dôvodu veriť, aby to bolo inak. Akurát že to nebolo ani zďaleka vždy, proste niekedy áno, niekedy nie a nejako som vtedy nevypozoroval, podľa čoho. Zrejme o tom rozhodovali operatívne. Možno na to malo vplyv aj množstvo náklaďákov, ktoré bolo treba práve potlačiť a či je voľný rušeň aj na tlačenie rýchlika?

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 25.8.2017 19:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: RegioJet vypravil svůj nejdelší vlak na nejdelší cestu

SZKV:

Tie Dominikove reportáže som čítal a áno, sú v mnohom dosť depresívne. Ale osobne si myslím, že na tento celkový dojem zásadným spôsobom vplýva aj to, že tie reportáže sú z "nových" spolkových krajín (naozaj neviem, či sa im po pomaly 30 rokoch má ešte hovoriť nové). Keby tie reportáže boli zo "starých" spolkových krajín, vyzneli by o dosť optimistickejšie, čo hovorím napriek tomu, že môj dojem niekedy spred 10 rokov bol, že to tam tiež nejde práve najlepším smerom... Ale východné Nemecko je už dlho vo fáze všeobecného úpadku, čo sa niekde prejavuje menej, niekde viac a niekde je to úplná katastrofa. Sú síce aj regióny vcelku properujúce, ale to sú skôr výnimky potvrdzujúce pravidlo. Ono obrovský investičný boom najmä v 90-tych rokoch, keď sa obnovovala boľševikom zdevastovaná krajina, živil ekonomiku a pomáhal udržiavať zamestnanosť v čase, keď sa takmer celá DDR-ekonomika zrútila pod západnou konkurenciou. Niežeby tam vtedy boli ľudia králi, ale mali sa ešte pomerne dobre a ľudia z ostatných štátov bývalého Ostblocku im mohli len závidieť. Lenže prúd investícií postupom času pomaly ale isto klesal a ukázalo sa, že síce peniaze pomohli takpovediac premaľovať fasádu bývalej DDR, ale skutočnou zmenou tá krajina nikdy neprešla. Dnes je to miestami krajina duchov a kto má len trochu možnosť odtiaľ ujsť, tak uteká. Ešte aj tá nová fasáda pomaly začína opadávať. Z môjho pohľadu je toto ukážkový príklad toho, že na skutočnú obnovu a rozvoj nestačí niekam hádzať peniaze vidlami, zmena musí prísť zvnútra. Dokonca možno práve tie peniaze potrebnej zmene skôr bránili ako pomáhali. Napriek tomuto všetkému si však dovoľujem tvrdiť, keďže nemeckú mentalitu trochu poznám, že oni sa z toho časom vyhrabú.

A trocha optimizmu: ak hľadáme krajinu, v ktorej VHD funguje a môže byť pre nás vzor, ako to robiť, ešte stále tu jednu takú máme. Pravdaže, treba brať aj do úvahy bohatstvo, ktorým Švajčiari disponujú, čím nemyslím ani tak výšku dotácií, ale predovšetkým to, koľko peňazí sú ochotní ľudia za VHD platiť - za čo potom ale celkom logicky očakávajú primeranú protihodnotu. To kým u nás bude dráha a spol. nastavená ako v podstate sociálno-opatrovnícka inštitúcia, tak to proste nemôže fungovať - bez toho, aby VHD prilákala strednú vrstvu, ktorá ju bude platiť a zároveň tlačiť na jej kvalitu, to nejde. Pritom aj Švajčiarsko si prešlo fázou, kedy všetci trochu solventnejší utekali zo železnice do áut - akurát to bolo o 40-50 rokov skôr ako u nás. A dnešný stav nespadol z neba, ale je výsledkom premyslenej politiky s koreňmi v 60-tych rokoch.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 25.8.2017 16:39
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: RegioJet vypravil svůj nejdelší vlak na nejdelší cestu

azetdak: Tento magazín není jen o tom, co vyhovuje či nevyhovuje jednomu Ážetďákovi, jestli mu doktoři dosud nesebrali nebo už konečně sebrali řidičák. Je dost lidí v tom věku, kteří ho prostě ze zdravotních důvodů mít nemohou. Takže fakt nevím, k čemu je dobré tady veřejně sdělovat, že jaký-si Ážetďák z Prahäää jezdí autem.

SZKV: Takže je naděje, že se Germáni zbaví své příslovečné bezduché preciznosti, puntičkářství a přízemního vhusu bez fantazie? Že se tak konečně stanou sympatičtější?

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 25.8.2017 12:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: RegioJet vypravil svůj nejdelší vlak na nejdelší cestu

SZKV:
Já, naštěstí, zdravotní nárok na řidičák pořád mám a jak to tak vypadá, budu ho mít ještě hezkých pár let a byly také doby, kdy jsem si myslel, že když jezdí vlaky a autobusy, je zbytečné mít auto. Dnes vím, že než bych jel VHD (v rámci PID), zadarmo, (ZTP) raději pojedu autem. Inu, mění se doba a měníme se i my a pohodlí individuální dopravy se, díky překotnému vývoji technologií, zvýšilo natolik, že VHD přestává být konkurenceschopná a člověk se s věkem stává rozmazlenější. Když si vzpomenu, že kdysi dávno jsem dokázal prostát u zadních dveří posledního vagonu celou cestu z Košic do Prahy a sledovat tak trať i krajinu na obě strany...

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 25.8.2017 12:18
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: RegioJet vypravil svůj nejdelší vlak na nejdelší cestu

Pavlos:
Celkem ano, jezdil jsem tam přes půl roku, čili zhruba 30 - 34 týdny a každý týden 29 kilo, to je, bez pár drobných skoro tuna! (cca 970 kg) a na každém kile 10% čistého zisku. Takže když jsme tam skončil, měl jsem vyděláno na generálku střechy na baráku. A pak, že se za socíku nedalo podnikat!

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 25.8.2017 8:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: RegioJet vypravil svůj nejdelší vlak na nejdelší cestu

Pavlos: Díky za odkaz - přiblížení atmosfery festivalu . Nejvíc mě ovšem chytil sám úvod snímku - za doprovodu Beatles. Ony ty děti poslouchají to samé, co my, když jsme byli dět!!! (ale není to příznak úpadku, když děti uznávají muziku svých dědečků? )

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 23.8.2017 21:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: RegioJet vypravil svůj nejdelší vlak na nejdelší cestu

ERdC, Zelená:
Laborcem jsem jezdil koncem 70. let přes půl roku do Čiernej nad Tisou, v pondělí tam, ve čtvrtek zpátky, když se tam montovala DAU. Jezdil, na rozdíl od Košičanu, přes Vsetín a opravdu nepamatuji, že by někdy měl postrk. Bylo to v době, kdy v Česku a na Moravě nebyla k mání čočka a trvalo to skoro dva roky, než se v obchodech opět objevila, takže jsme ji z Čiernej pašovali domů v 29 kilových krabicích. (spoluzavazadlo do 30 kg bylo na režijku zdarma). Takže ta Bobina zvládla i těch 58 kilo čočky v hytláku navíc.

nasledujúce príspevky »