Letošním Czech Raildays kralovala Škoda pro DB

» Návrat

Pridané: 29.6.2017 8:00
Autor: Pavel Šmídek, nick: » pavlos26

Letošním Czech Raildays kralovala Škoda pro DB Se svým netradičním pohledem na letošní Czech Raildays v Ostravě 13. června vás tu již seznámil Jiří Řechka. Zatímco on se věnoval slavnostnímu předávání diagnostické jednotky DJ NDT a představitelům SŽDC, já si prošel ostatní exponáty, s nimiž bych vás teď rád seznámil.

Do Ostravy jsem vyrazil vlakem SC Pendolino Košičan s odjezdem v 7:07. Jízdenku Vlak+ za 460,- Kč jsem si koupil den předem spolu s místenkou. Ve vlaku zbyla jen poslední 2 místa, a to ve voze číslo 3 (bistro vůz).

Ve výstavní hale mě hned zaujaly sedačky, které vyrábí firma BORCAD. Na jejích stránkách jsem se dočetl, že vyrábí sedadla pro železniční dopravce v České republice (České dráhy, Leo Express), Ruské federaci (CPPK Rusko, Ruské železnice), Saudské železnice, slovenskou ZSSK a i pro další dopravce, a to v řadách REGIO, REGIO+, GENIO, COMFORT, EXCELENT, lůžkové stěny a interiérová řešení. Více informací a technický popis si můžete přečíst na výše uvedených stránkách výrobce.


Různé typy sedadel © Pavel Šmídek

Já jsem si vyzkoušel nové sedadlo typu Excelent, které umožňuje sklápět sedadlo až o 45 stupňů a rovněž změnu nastavení z pracovní do relaxační polohy prostřednictvím ovládače integrovaného do pravé područky sedadla.


Sedadlo typu Excelent © Pavel Šmídek

V dalším stánku Mikroelektronika představila různé typy karetních a jízdenkových validátorů.


Karetní a jízdenkové validátory © Pavel Šmídek

Mě rovněž zaujal bezhotovostní automat na výdej jízdenek, který umožňuje akceptaci jak bezkontaktních, tak i kontaktních bankovních karet, vyžadujících autorizaci pomocí PINu. Nabízí se v mobilní verzi pro vozidla a ve stacionární verzi s možností instalace na stěnu nebo volně stojící.


Bezhotovostní automat na výdej jízdenek © Pavel Šmídek

U dalšího stánku jsem prohodil pár slov s moderátorkou televizního magazínu Pozor vlak Lucií Slípkovou a ochotně mně zapózovala před objektivem mého foťáku.


Moderátorka Pozor vlak Lucie Slípková © Pavel Šmídek

Firma Altra nabízela potahy různých barev pro sedačky hromadné dopravy (trolejbusy, autobusy, metro, trajekty…), některé jsou nám dobře známy.


Potahy pro sedačky hromadné dopravy © Pavel Šmídek

U stánku Českých drah jsem si poté nechal potvrdit jízdenku Vlak+ a pokračoval jsem pak v prohlídce tentokrát venkovních exponátů.

Největším lákadlem bylo speciální hnací vozidlo pro kontrolu, údržbu a opravu trakčního vedení MTW 100 – 001 od firmy Plasser & Theurer. Technické a další informace Vám popisovat nebudu, více o to napsal Jirka ve své reportáži. Mě lákalo vystoupat na plošinu a udělat fotky z plošiny na areál, což jsem také učinil.


Jeden z pohledů z plošiny © Pavel Šmídek

Nechyběla tam také Diagnostická jednotka DJ NDT, která také patří SŽDC.


Diagnostická jednotka DJ NDT spolu s 754.040-4
© Pavel Šmídek

Na čestném místě pak stála rychlíková lokomotiva Emil Zátopek DB 102. 004 od firmy ŠKODA Transportation, která je určena pro německého zákazníka DB Regio Oberbayern München a umožňuje rychlost 200 km/h. S vratnými šestivozovými patrovými soupravami budou vozit expresy na trati Norimberk – Ingolstadt – Mnichov. Výrobce dodá pro německého zákazníka šest těchto nových lokomotiv Emil Zátopek, které jsou také připraveny na využití jednotného evropského zabezpečovacího a kontrolního systému ECTS/ERTMS a umožňují hospodárné elektrodynamické rekuperační brzdění.


Důkaz, že DB nakupují v Plzni © Pavel Šmídek

Toto a další technické parametry této řady rychlíkových lokomotiv si můžete přečíst na stránkách výrobce. Já jsem si také tuto nádhernou mašinku důkladně prohlédl, včetně stanoviště strojvedoucího a průchodu strojovnou, který mě zaujal, a chvíli jsem tam strávil, dokud tam návštěvníci nebyli, což se povedlo pouze na chvíli, jak dokládá níže uvedené foto.


Průchod mezi stanovišti strojvedoucího © Pavel Šmídek

Největší lákadlo bylo pro mě se posadit na sedadlo strojvedoucího a taky se tam nechat zvěčnit.


Autor jako strojvedoucí
© Pavel Šmídek

Firma CZ LOKO nabídla novou lokomotivu 744.101-7, též EFFISHUNTER 1000. Parametry vozidla jsou optimalizovány pro staniční posun a náročný provoz na průmyslových vlečkách, např. hutních, důlních či petrochemických s možností traťové služby. Další technické informace včetně typového výkresu můžete najít zde na stránkách výrobce.


EFFISHUNTER 1000 © Pavel Šmídek

Dále zde byla možnost vidět vůz metra 2501, který působil v Praze. V dnešní době je přestavěn do podoby minibaru.


Vůz metra 2501
© Pavel Šmídek

Nechyběl zde ani klasický vůz BDa v původním zbarvení. V současné době je zázemím modelového kolejiště v měřítku H0 a spravuje ho Plzeňská dráha.


Vůz BDa sloužící pro modeláře
© Pavel Šmídek

Tahákem této výstavy bylo dvoucestné posunovací zařízení LOK 7110 firmy ZEPHIR s elektrickým pohonem – dvěma elektrickými motory (30 kWh, 1000 Ah na každou nápravu) a bateriemi 80 V (více informací včetně video ukázek na stránkách výrobce).


Dvoucestné posunovací zařízení LOK 7110 firmy ZEPHIR
© Pavel Šmídek

Dále byl k vidění nový parciální trolejbus ostravské firmy EKOVA ELECTRON 12T, který je schopen díky vlastní trakční baterii jezdit i mimo trolejové vedení. Použity jsou ve vozidle bateriové články typu LTO (lithium titanát oxid) o celkové kapacitě elektrické energie 47 kWh. Předpokládá se, že vozidlo by mohlo na baterie urazit opakovaně vzdálenost cca 12 km. K nabíjení baterií má pak docházet během jízdy pod trolejovým vedením, jak se píše zde.


EKOVA ELECTRON 12T © Pavel Šmídek

Dalším lákadlem byl historický trolejbus Škoda 17Tr č. 3902, který byl vyroben počátkem devadesátých let firmou Karosa. Byly vyrobeny jen 3 prototypy této série, a to pod čísly 3901, 3902, 3903. V letech 2015 až 2017 proběhla v dílnách Dopravního podniku Ostrava celková oprava vozidla, v rámci které byl uveden do stavu odpovídajícímu období krátce po zařazení do provozu v ostravské městské hromadné dopravě, přičemž původní barevné řešení doplňují věrně provedené nápisy, kterými byl v prvních letech provozu opatřen. Více informací na odkazu.


Trolejbus Škoda 17 Tr č. 3902
© Pavel Šmídek

U zdi bylo dobíjecí zařízení trolejbusů a elektrobusů.


Dobíjíme
© Pavel Šmídek

Po necelých třech hodinách strávených na veletrhu jsem si ještě prohlédl hasičské vozy, čisticí vůz na čištění žlábkových kolejnic a nízkopodlažní autobus od škodovky a spěchal na nádraží.


Čisticí vůz DPO
© Pavel Šmídek

Na nádraží jsem si koupil místenku na SC 506 s odjezdem z Ostravy v 13:21 a hned jsem nastoupil do bistro vozu, který byl ještě prázdný. Za chvíli se slušně zaplnil fandy železnice, hned jsme se všichni dali do družné debaty o veletrhu a k překvapení všech za chvíli JLV nemělo půllitry pro všechny, jen plast, a co pro ostatní bylo nejhorší – za Olomoucí došlo točené pivo, zbyl jen plech.

Až v Praze, kam jsme přijeli s mírným zpožděním, jsem zjistil, že jsme jeli Pendolinem 681.003-0, částí jednotky, která byla poškozena při nehodě ve Studénce.

Co dodat na závěr? Byla to moje první návštěva veletrhu Czech Raidays v Ostravě a příjemně mě překvapil.

Pavel Šmídek


Galéria k článku

Počet: 68     Stránky: / 3        

Foto 14.06.2017 - Praha hlavní nádraží: 681.006-2 připr ...

Foto 14.06.2017 - Ostrava: důležitý úkol koupit vstupen ...

Foto 14.06.2017 - Ostrava: sedačky od firmy BORCAD © P ...

Foto 14.06.2017 - Ostrava: sedačky od firmy BORCAD © P ...

Foto 14.06.2017 - Ostrava: a máme je tu kompletně v řad ...

Foto 14.06.2017 - Ostrava: peníze neberu, jen platební ...

Foto 14.06.2017 - Ostrava: stačí jen přiložit © Pavel ...

Foto 14.06.2017 - Ostrava: stačí jen přiložit a vytiskn ...

Foto 14.06.2017 - Ostrava: další novinky od Microelectr ...
nasledujúce obrázky »Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 62     Stránky: / 4     Výpis:    
» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 397 9.7.2017 8:04
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Letošním Czech Raildays kralovala Škoda pro DB

@azetdak

Tak sa pozri denne na RJ-ty, takmer kazdy den ina lokomotiva taha ci tlaci supravu. Takze je to dost podstatne, ci mozes vymenit masinu na suprave, alebo ju musis odstavit kompletne ( ako ICE, Pendolino ci TGV). Na stastie z tohto hladiska konstrukciu taurusov celkom dobre domysleli, tzn ze prakticky kazda lokomotiva toho typu (1x16) moze byt zavesena na RJ supravu. A takych lokomotiv je cca 250 kusov k dispozicii. (Samozrejme nie kazda moze jazdit mimo Rakuska).

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 799 3.7.2017 17:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Letošním Czech Raildays kralovala Škoda pro DB

azetdak: Dementním staříkům se stává, že ztratí orientaci a náhle nevědí, v které ulici svého města se právě nachází, v horším případě, v kterém městě. Lehčí stupeň demence je, když se postižený ztráci ve čteném textu a neví, o čem to vlastně začínalo. Bohužel, stařecká demence je proces, který dnešní medicína umí někdy zpomalit, ne však vyléčit a navrátit do normálu, a tak tedy jako vzorný pionýr takového zbloudilého staříka vzal vlídně za ruku a odvedl domů nebo na SNB, já tebe tímto vedu do tématu a ujišťuji, že ono nebylo o mašině, která pojede s různými sopravyma směrem tam nabo obráceně, jak je zrovna potřeba, ale která je stále na jednom konci vratné soupravy. Na druhém konci je řídící vůz.

A jaká slast je sedět v prvním tlačeném voze za lokomotivou opravdu nemám tu čest vědět, protože si neumím představit, jak může být tlačený vůz za lokomotivou. Je to asi něco jako když ten žák dostal od učitelky poznámku za mými zády se mi smál do očí

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 841 3.7.2017 16:27
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Letošním Czech Raildays kralovala Škoda pro DB

Cmelak:
Pokud dojde u ucelené jednotky k poruše, je úplně jedno, jestli se lokomotiva odvěsí, nebo ne, protože mám silné pochybnosti o tom, že někde v polích bude okamžitě k dispozici náhradní motorák; mnohem pravděpodobnější je, že se sežene celá náhradní souprava. A podrobit v případě poruchy motoráku prohlídce celou soupravu rozhodně nemůže být na škodu.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 841 3.7.2017 16:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Letošním Czech Raildays kralovala Škoda pro DB

Maxi, když jsi měl v hlavě ještě zbytky fungujícího mozku, bylo na žabácích běžné, že na osmivozové soupravě byli dva fírové a mechanik. Takže když se přijelo na konečnou, přešel mechanik na druhé stanoviště a jelo se zpátky. Railjet je ,,převratný" vynález doby nedávné, stejně, jako sysel. (O tom, jaká slast je sedět v prvním tlačeném vagonu za lokomotivou už se tu psalo několikrát) A jednohlavá lokomotiva má smysl jen tehdy, když je trvale spojená se soupravou, jako je tomu u žabáků. Pokud má být hnací vozidlo použitelné i na jiné výkony, musí mít buď dvě řídicí stanoviště, byť i v jedné budce, nebo mít věžovou nástavbu.A možná si vzpomeneš i na to, jak některé parní lokomotivy směly uhlím napřed jet maximálně padesátkou.

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 397 1.7.2017 21:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Letošním Czech Raildays kralovala Škoda pro DB

Lenze aj ICE aj TGV v pripade poruchy sa vyradia cele a nerozvesia lokomotivu ci motorovu hlavu. V pripade RJ sa vymeni lokomotiva a ide sa dalej. ( prave to je inovácia oproti inym ucelenym jednotkám.
Ono nie len v pripade poruchy ale aj na pravidelnu udrzbu treba odstavit lokomotivu a nahradit inou.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 799 1.7.2017 19:47
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Letošním Czech Raildays kralovala Škoda pro DB

Jak často taková situavce nastává? A elektrické soupravy mají všude jen jednohlavé motorové vozy. Jak to dělají, když se má opravit? (Možná si na to pozvou Ážetďáka. Ten dokáže jet 140 km/h s žabptlamem i pozpátku .)

A zapomněl jsi na Francii. TGV má jednohlavé lokomotivy už dávno.

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 397 1.7.2017 19:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Letošním Czech Raildays kralovala Škoda pro DB

Projekty boli, len neuspeli. Vid lokomotivny koniec RJ supravy. Mozno dodnes je len provizorne zadebneny. Povodne sa tomu mal byt pripojeny jednohlavovy Taurus. ( ten vsak nakoniec nikto neobjednal). V USA este maju take lokomotivy, ale uz aj tam prisli na nevyhody konceptu.

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 397 1.7.2017 19:16
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Letošním Czech Raildays kralovala Škoda pro DB

Ano vadnu masinu odtiahnu a nasadia druhu, ale co potom s vadnou po oprave? Ta sa neda nasadit inde - takze musi cakat ( na svoj vlak) kym sa vrati suprava s náhradnou masinou. A to je strata - niekedy velka. Predstav si keby CD RJ z Grazu odisiel do Prahy s náhradnou masinou a opravena s jednym stanoviskom by musela cakat kym sa vrati ( mozno den mozno viac).

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 799 1.7.2017 14:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Letošním Czech Raildays kralovala Škoda pro DB

(a přiznejme si, byla by to docela hezká frajeřinka, kdyby i Škodovka stavěla soupravu s hlavovou lokomotivou, to by hned poskočila na žebříčku světovosti a třeby by přišly nové objednávky. )

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 799 1.7.2017 14:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Letošním Czech Raildays kralovala Škoda pro DB

Cmelak: Tohle je ale problém každé soupravy s hlavovými vozidly. A vadnou mašinu je třeba odtáhnout, ikdyž má obě stanoviště, a předpokládám, že takové závady nejsou každý den, kdežto překonávání aerodynamického odporu a výdaj vyššího výkonu na ně je každý den.

nasledujúce príspevky »