Terminál hromadné dopravy Hradec Králové (5)
15.5.2008 12:00 PhDr. Zbyněk Zlinský
Královéhradeckou „stavbu století“ jsme v našem seriálu opustili na počátku tohoto roku a od té doby se mnohé změnilo. Vnímají to nejen obyvatelé východočeské metropole, ale také každý návštěvník, který do ní zavítá prostřednictvím hromadné dopravy železniční či silniční. Zejména onen první může být při prvních krocích ze staniční budovy doslova šokován. Zavedou jej totiž místo na zastávku MHD rovnou na staveniště.
Ono staveniště rekonstrukce Riegrova náměstí bylo pochopitelně plánováno, ale to, co se původním záměrům příčí, je provizorní úprava stanovišť zastávky MHD Hlavní nádraží. Jak jsem se zmínil v předchozí reportáži, v této fázi výstavby už měl být v provozu terminál BUS a cestující by byli ušetřeni hledání jednotlivých dílů skládačky „diverzifikované“ konečné městských autobusů a trolejbusů. Vzhledem ke značnému opoždění montáže konstrukce zastřešení terminálu BUS tak ovšem došlo k časové kolizi obou staveb a Dopravní podnik města Hradce Králové (DPMHK) musel vytvořit variantní dočasné řešení. To vstoupilo v platnost dne 2.3.2008 a jeho schéma je patrné z tohoto plánku:
Na nepříjemnou situaci reagovala pochopitelně také média. Například Mladá fronta DNES dne 4.3.2008 v článku nazvaném „Stavba před nádražím komplikuje cestování“ přinesla mimo jiné tyto informace:
Riegrovo náměstí v Hradci Králové se do konce letošního září zcela změní. Probíhající rekonstrukce za sto milionů korun však zatím změnila jen režim pro cestující městskou dopravou u hlavního železničního nádraží. Náměstí je od neděle pro dopravu zcela uzavřeno a do městských autobusů a trolejbusů lidé nastupují v Puškinově ulici a v ulici S. K. Neumanna. „Opustili jsme prostor před nádražní budovou, kam se rozšířilo staveniště. Náhradní točna je nyní provizorně v ulici S. K. Neumanna u hotelu Amber Černigov. Prostor pro naše vozy i pro cestující je poněkud stísněný, ale jde o dočasné řešení,„ řekl ředitel hradeckého dopravního podniku Miloslav Kulich.
Opravy Riegrova náměstí, které město přijdou na přibližně sto milionů korun, začaly vloni v dubnu. Točna trolejbusů se přestěhovala ke Koruně, kde bylo do té doby stanoviště regionálních linkových autobusů. Ty se přesunuly na sousední parkoviště. Nyní se musely přesunout i městské autobusy. Omezení bude trvat do jara. (...) „V květnu či červnu budeme muset opustit i toto místo, protože tam bude pokračovat rekonstrukce. V té době bychom se již měli přesunout na nové autobusové nádraží,„ uvedl Kulich. Rekonstrukce Riegrova náměstí potrvá do září. Po dokončení povede přes náměstí jediná vozovka pro městské linky a v rohu prostranství vznikne kruhová křižovatka.
Zdržení stavby však nekomplikuje jen cestování občanům či organizaci dopravy DPMHK a dalším dopravcům. Jde také (a jak by ne!) o peníze. Především o dvaašedesátimiliónovou dotaci z fondů Evropské unie, kterou má město dostat – ale jen v případě dokončení stavby v (už několikrát odloženém) termínu. Poslední zprávy z té doby hovořily o tom, že se vedení Hradce Králové podařilo na ministerstvu pro místní rozvoj zajistit prodloužení lhůty o čtyři měsíce – což bylo do konce dubna t.r. A dokončení akce terminál BUS bylo avizováno až na přelom května a června.
Firma Strabag jako generální dodavatel stavby se zase vystavuje riziku, že ve prospěch města propadne jeho bankovní garance ve výši 80 miliónů Kč, kterou musela složit pro takovéto případy před zahájením výstavby. O ztrátách DPMHK, které se každým dnem zdržení zvyšují, jsem se zmínil už minule, ale můžeme si připomenout alespoň ty nejvyšší, na úniku příjmů z nájmu prostor terminálu BUS. Ve srovnání s tím jsou pak všelijaké vícenáklady na provizorní řešení organizace dopravy v dotčeném prostoru sice prkotina, ale společnost, která se snaží podnikat efektivně, jistě nepotěší.
Ale přejděme od špatných zpráv k těm dobrým. Na jejich úvod asi nebude na škodu připomenout trochu poslání a podobu budovaného terminálu. A kdo by k objasnění mohl být povolanější, než sám autor realizovaného řešení, tedy Doc. Ing. Arch. Patrik Kotas:
V roce 2002 byla po předchozím výběru z různých variant zvolena dopravně-urbanistická koncepce, která přeměňuje prostor stávajícího Riegrova náměstí na skutečné náměstí s preferencí pěších, s významným rozšířením pěších ploch a zeleně. Zvolená koncepce nabídla přesun autobusového nádraží do přibližně 300 metrů vzdálené volné lokality při vyústění ulice Sladkovského a Nádražní. Zde, na zcela volné ploše, byl navržen samostatný objekt autobusového terminálu, který po dopravní stránce umožňuje ukončení velkého množství autobusových linek. Riegrovo náměstí si však ponechává funkci přestupního uzlu mezi železnicí a městskou hromadnou a regionální integrovanou dopravou.
Navržená koncepce počítá s tím, že autobusy a trolejbusy včetně některých linek integrované regionální dopravy vedou přes Riegrovo náměstí, mají zde však zřízenu pouze kapacitní nácestnou zastávku s garantováním krátké a co nejpříjemnější přestupní vazby na železnici. Autobusy a trolejbusy mají oproti dnešnímu stavu svou konečnou stanici posunutu dále do nově navrženého samostatného autobusového terminálu. Ten je svým dopravním režimem rozdělen na dvě zóny. První zóna slouží autobusům a trolejbusům městské hromadné dopravy a regionální integrované dopravy. Druhá zóna slouží meziměstským dálkovým autobusům, včetně mezinárodních linek. Tyto dálkové linky již neprojíždějí Riegrovým náměstím, nýbrž přímo z autobusového nádraží odjíždějí ulicí Antonína Dvořáka směrem ven z centra Hradce Králové.
Poznámka:
Asi vám připadne, že snímků v galerii je až příliš, ale chtěl jsem dát příležitost těm, kdož se o věc zajímají podrobněji, sledovat, kterak se tvář staveniště obou akcí postupně měnila. Vzhledem k tomu, že článek postihuje poměrně dlouhé časové období, v němž se daly dokumentovat markantní proměny, dovolil jsem si toto inflační množství obrázků.
Dokonce jsem ještě chvíli před zveřejněním přidal něco zajímavých fotografií z dnešního dne, kdy se dali na staveništi terminálu BUS vidět třeba "dráteníci" dopravního podniku, dělníci začínající montovat další z plachet zastřešení či jakási komise, která stavbu důležitě obcházela a nelichotivě komentovala. A před nádražím samotným bylo možno zaznamenat novou (des)organizaci příchodu k vlakům a poměrně zmatenou cestující veřejnost.
Prameny a odkazy:
- Hradec Králové (oficiální stránky města)
- "Radnice. Informační zpravodaj statutárního města Hradce Králové", Hradec Králové – různá čísla
- Terminál hromadné dopravy Hradec Králové - Wikipedie, otevřená encyklopedie
- Patrik Kotas (Atelier designu a architektury)
- Metroprojekt, a.s.
- Strabag, a.s.
- Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s.
- denní tisk
Titulní snímek: Terminál BUS od komerčního obvodu ČD dne 11.5.2008 © PhDr. Zbyněk Zlinský
Galéria
Súvisiace odkazy
- Hradecké trolejbusy oslavily sedmdesátku, 2.6.2019 8:00
- Ohlédnutí za výstavbou nové trolejbusové trati v Hradci Králové, 18.5.2019 8:00
- Hradecké trolejbusy vyrazily na další linku, 17.2.2019 8:00
- Hradec Králové má dvě nové trolejbusové linky, 5.2.2019 8:00
- Hradecké trolejbusy slavily 65. narozeniny, 21.5.2014 8:00
- Nostalgickou linkou do zákulisí dopravního podniku aneb Od nafty k baterkám, 9.10.2013 8:00
- Trolejbusy bez troleje, 24.7.2013 8:00
- Vlakotramvaj v Hradci Králové - utopie nebo realita budoucnosti?, 9.5.2013 8:00
- Nádraží pod vodárnou (1), 13.10.2011 8:00
- Jedenáctka pohádkových dlouhánů v hradeckém dresu nastupuje, 6.4.2011 8:00
- Jak hradecké trolejbusy slavily šedesátiny, 16.5.2009 19:00
- Terminál hromadné dopravy Hradec Králové (8): Hotovo!, 11.12.2008 8:00
- Terminál hromadné dopravy Hradec Králové (7): S trolejbusy!, 15.10.2008 10:00
- Terminál hromadné dopravy Hradec Králové (6): V provozu!, 5.7.2008 20:30
- Terminál hromadné dopravy Hradec Králové (4), 16.1.2008 8:00
- Terminál hromadné dopravy Hradec Králové (3), 16.11.2007 13:30
- Terminál hromadné dopravy Hradec Králové (2), 13.10.2007 21:00
- Terminál hromadné dopravy Hradec Králové (1), 19.9.2007 13:00