Železnice a ich využitie v cestovnom ruchu
Cestovný ruch odprádavna predstavoval značné príjmy. Slovensko disponuje mnohými peknými železničnými traťami, žiaľ mnohé z nich sú už odsúdené na zánik, respektíve tam bola znižená frekvencia vlakov. Posledná nádej ako ich prinávratiť k životu je ich využitie v domácom cestovnom ruchu. Nedajme si zničiť aj to posledné čo nám zostalo, a skúsme viacej začať železničnú dopravu (regionálnu) propagovať. Trate ako sú: Tisovec-Pohronská Polhora-Brezno, Plešivec-Muráň, Brezno-Červená skala-Margecany, BB-Harmanec-Turčianské Teplice, Horná Štubna-Kremnica-Hronská Dúbrava, ale i mnohé železničné trate, ktoré by stáli za povšimnutie. Zakladám túto novú diskusnú tému za účelom väčšej propagácie našich železničných tratí.

http://www.zssk.sk/sk/aktuality/vyhodny-vlakovy-transfer-na-letecku-dovolenku
Čiernohronská železnica - ČHŽ SK - pavilón B1 stánok 107
Jindřichohradecké místní dráhy, a.s CZ - pavilón B1 stánok 107
WAGON SERVICE travel s.r.o. SK - pavilón B1 stánok 107


České dráhy jsou téměř jediný dopravce v Česku, který zajišťuje snadnou přepravu jízdního kola také v mezinárodní dopravě.
Denně lze přepravit kolo přímými vlaky do Německa, Rakouska, na Slovensko, do Maďarska, ale také do Švýcarska nebo Nizozemí. Přeprava bicyklu do zahraničí mimo Slovenska stojí 5 eur, tedy přibližně 130 Kč. Tato cena platí pro celou jízdu bez ohledu na přestupy. V mnoha zemích je však přeprava jízdního kola v dálkovém vlaku možná jen s rezervací.
Pro cesty na Slovensko je cena stejná jako u vnitrostátní přepravy, tedy 30 nebo 60 Kč, ale platí jen do výstupní stanice z přímého vlaku z Česka. Pro další cestu na Slovensku je nutno zakoupit přepravní doklady u ZSSK. Pro cestu zpět do Česka platí obdobně vnitrostátní pravidla ZSSK.
V příhraničních oblastech lze ke zvýhodněným jízdenkám SONE+DB, REGIONet+DB, REGIONet Libnet+ , REGIONet Labe-Elbe nebo SONE+PKP dokoupit celodenní doklad pro jízdní kola za 90 Kč. Pro vybrané tratě v jižních Čechách a Horním Rakousku se dá využít speciální jízdní doklad Sport karta Vltava – Dunaj, s nímž se jízdní kolo přepravuje zdarma. Stejná možnost platí i pro jízdenku REGIONet Egronet.
(Železničář)
Do místnosti půj čovny kol ČD Bike v budově chrudimského nádraží vcházejí manželé s dítětem ve sportovním. Skladnice přepravy KCOD Pardubice Milada Krabcová je odvádí k osobní pokladně, kde podepíší smlouvu o zapůjčení dvou velkých a jednoho dětského kola. Zaplatí 199 korun a složí zálohu na všechna kola ve výši 2 500 Kč. Za okamžik už z kanceláře skladníka přepravy označené logem ČD Bike vycházejí se třemi zbrusu novými horskými koly, opatřenými samolepkami KCOD Pardubice. „Zákazníci samozřejmě nesmějí kolo poškodit, na druhou stranou se počítá s určitým znečištěním a kola také budou pravidelně podrobována profesionální servisní údržbě,„ říká Krabcová.
Zmíněná služba se tu rozběhla v dubnu. Místostarosta Chrudimi Roman Málek, jeden z těch, kteří před cyklopůjčovnou 13. dubna slavnostně stříhali pásku, vysvětluje, že jejím hlavním cílem je přilákat návštěvníky do regionu. „Chrudimsko nebo Hlinecko nemají takový věhlas jako třeba Litomyšl, nicméně myslíme, že oblast nabízí ideální možnosti relativně nenáročných výletů pro rodiny s dětmi. Mohou dojet do Slatiňan na Kočičí hrádek, na tamní zámek, podívat se do hipologického muzea, vylézt na vyhlídkovou věž Bára, a pokud jim nevadí kopce, vyrazit třeba na přehradu Seč nebo do skanzenu na Veselý kopec,„ říká Málek.
S projektem chrudimské cyklopůjčovny přišli na pardubickém KCOD za přispění měst Chrudim a Hlinsko. A už tipují další zajímavé lokality v kraji, kde je dostatečná hustota cyklostezek, například na Orlickoústecku nebo Letohradsku. Michal Štěpán, ředitel KCOD Pardubice, popisuje, čím se chrudimská půjčovna liší od ostatních: „Po dobu rozjezdu tohoto projektu jsou kola zatím soustředěna na jednom místě v Chrudimi, ale na zavolání žadatelům je přepravíme do některé z dalších tří stanic – Slatiňan, Žďárce u Skutče nebo Hlinska v Čechách.„ Vrátit je mohou nejen zde, ale i v Medlešicích a na pardubickém hlavním nádraží. Stačí zavolat den dopředu a kolo je vaše. Bonusem pro zákazníky cyklopůjčovny je také možnost přepravy kol letními cyklobusy zdarma.
Novinku si na místě osobně vyzkoušel a pochválil i vicehejtman Pardubického kraje, Roman Línek. Jak se pochlubil, na kole jezdí s výjimkou zimních měsíců i do práce. „Je to něco, co nám tady chybělo. Vybudovali jsme síť cyklostezek, jejich hustota v kraji je jednou z nejvyšších na kilometr čtvereční v republice. Doufám tedy, že první vlaštovka z Chrudimi bude mít brzy další následovníky, třeba v Orlických horách. Zajímavých lokalit je tu opravdu hodně,„ uzavírá vicehejtman.
(Železničář)
Vlak s německými turisty bude jezdit do Litoměřic pravidelně, od dubna do října, vždy v sobotu a neděli.
(Litoměřický deník)
7. listopadu 2012 9:04
Největší sportovní akce v historii Kraje Vysočina. Takové označení už nyní snese mistrovství světa biatlonistů, které v únoru příštího roku bude hostit Nové Město na Moravě.
Zdroj: http://sport.idnes.cz/priprava-na-ms-v-biatlonu-v-novem-meste-na-morave-f6j-/biatlon.aspx?c=A121107_090427_biatlon_par