Kontrolný deň na východnom Slovensku

26.2.2024 8:00 Helmut Böhme

Kontrolný deň na východnom Slovensku

Po dlhom čase som s manželkou opäť navštívil Slovensko a zároveň som sa pozrel, čo je nového na tratiach do Humenného a Moldavy nad Bodvou. Na začiatku cesty som v stanici Bad Schandau natáčal video, aby som takto využil čas do príchodu 20 minút meškajúceho EC vlaku do Prahy. Meškanie bolo spôsobené tým, že v Hamburgu nemohol vlak včas odísť z odstavného koľajiska, pretože mu v ceste stál pokazený osobný vlak.

V Prahe sme mali ale aj tak dost času, než sme pokračovali Regiojetom do Košíc. Tento čas som využil na fotenie.


Pepin 371.005 s rýchlikom z Děčína

Kým v minulosti prichádzal Regiojet na hlavní nádraží zo Smíchova až v čase odchodu do Košíc, teraz prichádza z Malešíc a pri nástupišti bol pristavený už o 20:25 hod. Pričom pravidelný odchod má o 20:56 hod. Po príchode do Košíc som pozeral, že druhé nástupište už je zrekonštruované a teraz sa pustili do tretieho.


Rozkopaná košická stanica

O 7:01 hod mal z Košíc odísť REX 1901 do Strážskeho. Čakali sme ale na prípoje a tak sme vyrazili o 20 minút neskôr. Po ceste som tiež natáčal.


REX 1901 do Strážskeho v čele s 757.002

Medzi Nižnou Myšľou a Vyšnou Myšľou sme stretli trochu neobvyklý vlak - vhodnejšia súprava asi nebola k dispozícii :-)


Os 8506 z Michalian do Prešova

V Trebišove bolo v minulosti zvykom pri presune od autobusovej stanice na železničné nástupište nelegálne prekročiť koľaje. Teraz je tomu koniec a je nutné používať podchod.


žst. Trebišov

V Strážskom je potrebné prestúpiť na NAD. Na trati do Humenného sa rekonštruuje železničný spodok a zvršok. Niektoré stĺpy trakčného vedenia už stoja, koľaje ešte nie sú položené.


Humenné, NAD do Medzilaboriec mesta


Humenné, NAD do Stakčína

V Humennom prebiehala razba podchodu, pri ktorej pomáhal autožeriav. Pri pohľade na pracovisko som nevedel rozpoznať, s akým cieľom tam pracovali robotníci, keď niekedy zjavne bez plánu pobehovali sem a tam.


Stavenisko na humenskej stanici


Dobrý vojak Švejk sa momentálne menôže voziť vlakom


Nekoná sa ani nakládka áut

Keď som sa išiel pozrieť do Centra technickej údržby (kde sa momentálne vozidlá nedostanú, nakoľko tam chýbajú koľaje zo stanice), predbehol ma starší pán na bicykli. Keďže som mal v ruke kameru, myslel si, že som reportér a vyzval ma, aby som na bočnej ceste odfotil bordel a odpadky, ktoré tam od miestni odhadzujú. Musel som ho ale sklamať, že moje záujmy sú iné.


Centrum technickej údržby v Humennom

O 11:07 hod som sa s NAD vrátil späť do Strážskeho. Na stanici boli pristavené REX do Košíc a osobný vlak do Prešova. Ja som pokračoval pomerne predimenzovaným osobákom do Prešova.


Strážske. Vľavo REX do Košíc, vpravo Os do Prešova.

V Prešove som síce mal hneď prípoj do Košíc, ale ja som sa rozhodol cestovať neskorším REXom o 13:49 hod, aby som mohol na stanici niečo nafotiť a nakamerovať. V staničnom rozhlase sa ale po čase ozvalo hlásenie, že REX je odrieknutý a cestujúci si majú zvoliť iný spôsob cestovania. Nakoniec som z Prešova odišiel osobákom o 14:19 hod.


Obiehanie v Prešove


Prešov, osobné vlaky do Košíc a Strážskeho

Z Košíc som pokračoval rýchlikom R 920 do Zvolena, vystupoval som v Moldave nad Bodvou.


Vlaky pri 3. nástupišti v Košiciach

Elektrifikácia trate do Moldavy nad Bodvou síce už skončila, ale cesta samotná je katastrofa. Na staniciach a zastávkach je ešte treba dokončiť nástupištia a podchody. Na priecestiach ešte nie je v prevádzke zabezpečovacie zariadenie, takže vlaky musia trúbiť a ísť krokom, pretože sa musí počítať s nezodpovednými vodičmi áut, ktorí nerešpektujú stopky pred priecestiami. Kvôli tomu sme do Moldavy nad Bodvou dorazili s asi 10 minútovým meškaním.

Pešo som sa vybral smerom k stanici Moldava nad Bodvou mesto. Mohol som síce ísť až k nástupišťu stanice, keďže rýchlik do Košíc mal meškanie 15 minút, ale predpokladal som, že sa tam od mojej poslednej návštevy nič nezmenilo.


Zhlavie stanice Moldava nad Bodvou mesto

V noci z piatka na sobotu sme sa vrátili domov. V Bad Schandau som odfotil EC do Prahy a nákladný vlak, ktorý vyrazil hneď za ním.


Bad Schandau

V Dresden-Neustadt som fotil elektrické rušne, jeden z nich vo farbách dopravcu Budamar.


Bad Schandau

Ďalšie fotografie si môžete pozrieť v týchto dvoch galériách:
fotografie zo Slovenska
fotografie z Bad Schandau