Muvkovlakem po elektrizované lokálce

13.12.2020 8:00 Jiří Řechka

Muvkovlakem po elektrizované lokálce

Ve čtvrtek 10.12.2020 se uskutečnila prezentační jízda pro novináře na trati Šakvice – Hustopeče u Brna s cílem představit veřejnosti její modernizaci, která zahrnuje rekonstrukci obou stanic včetně montáže nových moderních zabezpečovacích prvků. Z mého pohledu je ale nejzásadnější to, že se tato lokálka dočkala elektrizace. To je výborné hlavně pro obyvatele Hustopečí, jimž odpadne přestupování v Šakvicích a do Brna či obráceně dojedou podle okolností zhruba za 35 minut.

Když jsem si v redakční poště přečetl pozvánku Správy železnic, poněkud jsem se rozmýšlel, zda jí využít, protože v dnešní době jsem „ohrožený druh“. Nakonec jsem se rozhodl cestu absolvovat, lákala mne také zvědavost, jak to zejména v Hustopečích nyní vypadá. Místní nádraží jsem navštívil poprvé a také zatím naposledy v roce 2014. Jak to tehdy na nádraží, vypadalo, ukazují v galerii fotografie, které jsem pro porovnání připojil. Do Šakvic jsem vyjel z Prahy poněkud dříve, chtěl jsem mít jistotu, že v případě nějakého zdržení přijedu včas. Také jsem kalkuloval, že v Šakvicích budu mít víc času na fotografování provozu na koridorové trati mezi Brnem a Břeclaví. Tak se i stalo a do odjezdu speciální soupravy pro pozvané novináře, kterou tvořila tři vozidla MUV, jsem zachytil pestrý provoz, jak jsem očekával.


Vlak ČD Cargo uhání k Břeclavi © Jiří Řechka

Byl jsem velmi příjemně překvapen, když jsem po vystoupení v Šakvicích spatřil na pracovním vlaku druhou prototypovou ponorku, která po vyřazení z provozu u ČD byla odstavená v Břeclavi. Měla štěstí, pracuje u nového provozovatele. Měl jsem také trochu smůly, když jsem si odešel koupit do automatu ve výpravní budově kávu a byl jsem již mimo můj pracovní prostor, projel směrem na Brno Vectron ZSSK Cargo, škoda. Ve stanici probíhá modernizace kolejového svršku a nástupišť. K přístupu na nástupiště byl vybudován nový podchod. Samotná výpravní budova nebyla do současné rekonstrukce na rozdíl od Hustopečí zahrnuta. Přiblížil se čas odjezdu „muvkovlaku“, k nástupišti byla přistavena jeho souprava, došlo k rozdělení novinářů a hostů do jednotlivých vozidel a vláček se vydal na jízdu do Hustopečí.


Modernizace trati z „muvkovlaku“ © Jiří Řechka

Trať prošla kompletní modernizací, včetně zabezpečení přejezdů. U jednoho na úrovni vjezdu do stanice Hustopeče byla připravena fotozastávka s výkladem k zabezpečení, které tvoří světelná a zvuková signalizace. Na můj dotaz, kolik stojí takovéto zabezpečení, nám bylo sděleno, že podle rozsahu práce mezi pěti až deseti miliony korun. Poté již následoval příjezd do samotné stanice Hustopeče u Brna. V její výpravní budově a v jejím bezprostředním okolí probíhají ještě dokončovací práce. Jsou zde vybudována nová bezbariérová nástupiště, podle mého je zde proti dřívějšku výrazný posun k lepšímu. Na místě byl novináři vyzpovídán z řady podobných akcí nám všem už dobře známý Ing. Mojmír Nejezchleb, náměstek generálního ředitel Správy železnic pro modernizaci dráhy, který se také zúčastnil této prezentace.


Ing. Mojmír Nejezchleb se zpovídá novinářům © Jiří Řechka

Náš odjezd zpět do Šakvic byl limitován odjezdem a následným příjezdem pravidelného spoje v podobě motorového vozu řady 809. Od neděle 13. prosince bude asi jezdit už na jiné trati. Po příjezdu do Šakvic byla akce ukončena a já jsem již jen čekal svůj vlak do Brna. Po příjezdu na rolu jsem měl hodinu čas, který jsem opět využil k fotografování. Po příjezdu Vindobony jsem odjel domů. Za tmy jsem z Prahy odjížděl, za tmy jsem tam vrátil, po dvanácti hodinách. Tolik tedy k této prezentaci, jež byla zajímavá také tím, že na ní vlastně nebyly žádné projevy. Když se někdo chtěl něco dozvědět, zeptal se. Jak se dočtete níže v tiskové zprávě, celkové investiční náklady stavby dosahují 1,6 miliardy korun. Stavebně bude celá akce dokončena v březnu příštího roku. Další informace najdete v následujících odkazech.


„Verunka“ už po lokálce pendlovat nebude © Jiří Řechka

Odkazy:

  1. Modernizace a elektrizace trati Šakvice - Hustopeče u Brna – prospekt Správy železnic (formát PDF)
  2. Mezi Hustopečemi a Šakvicemi vyjedou v neděli elektrické vlaky – tisková zpráva Správy železnice (formát PDF)
  3. Jízdní řád trati 251 Tišnov - Brno - Hustopeče u Brna, Hrušovany u Brna – Židlochovice platný od 13.12.2020 (formát PDF)
  4. Železniční trať Břeclav–Brno – Wikipedie
  5. Železniční trať Šakvice – Hustopeče u Brna – Wikipedie
  6. Šakvice – Wikipedie
  7. Hustopeče – Wikipedie

Úvodní snímek: Vjezd od Hustopečí do Šakvic © Jiří Řechka

Upravil a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Galéria

Súvisiace odkazy