Zviezli sme sa novým Railjet xpressom

9.12.2018 8:00 Juraj Földes

Zviezli sme sa novým Railjet xpressom

Prostredníctvom šéfa redakcie magazínu VLAKY.NET som obdržal pozvánku od Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) na „media trip“ a tlačovú konferenciu k zavedeniu nového priameho vlaku Railjet xpress, ktorý po prvýkrát v histórii spojí od 9. decembra 2018 Bratislavu s Zürichom.

Podujatie sa uskutočnilo za značného záujmu médií vo štvrtok 6. decembra 2018 po 10:10 hod. na bratislavskej hlavnej stanici, nástupišti č. 1, za účasti Carla Helfrieda, veľvyslanca Rakúska v SR, Michaely Huber, členky predstavenstva ÖBB-Personenverkehr AG, Petra Mišíka, veľvyslanca Slovenska v Rakúsku, Filipa Hlubockého, predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa ZSSK, ako aj ďalších členov predstavenstva ÖBB a Železničnej spoločnosti Slovensko. Z Rakúska pricestoval aj Mikuláš a účastníkom rozdával malú sladkú nádielku.


Bratislava hlavná stanica: príchod mimoriadneho vlaku z Viedne © Juraj Földes

Program bol nasledovný:

10:21 - príchod (s niekoľko minútovým meškaním) na stanicu Bratislava hl. st.

10:30 - tlačová konferencia, v prezidentskom salóniku na 1. nástupišti Hlavnej stanice

11:00 - jazda do Viedne súpravou Railjet xpress

11:20 - fototermín na stanici Bratislava-Petržalka

11:34 - odchod zo stanice Bratislava-Petržalka do Wien Hbf

12:24 - príchod na stanicu Wien Hbf, ukončenie a návrat pravidelným REXom:

13:16 - odchod z Wien Hbf, príchod do Bratislava hl. st. o 14:22

Účastníkov v úvode tlačovej konferencie privítal Tomáš Kováč, hovorca ZSSK a slovo odovzdal generálnemu riaditeľovi Filipovi Hlubockému.


Bratislava hlavná stanica: Michaela Huber, Filip Hlubocký, veľvyslanci Carl Helfried
a Peter Mišík © ZSSK

Niekoľko informácií o novom spojení bolo už v pozvánke: Ráno nastúpite v Bratislave, popoludní ste v Zürichu. To všetko bez nutnosti prestupu. Slovensko od 9. decembra 2018 prepojí so Švajčiarskom priamy rýchlovlak. V spolupráci s rakúskymi železnicami ÖBB sme tak cestujúcim zo Slovenska pripravili komfort dopravy súpravou ÖBB railjet, ktorá sa radí k najmodernejším v Európe. Maximálna rýchlosť 230 km/h, najvyšší stupeň bezpečnosti, pohodlie tried pre širokú škálu cestujúcich od Economy, First class až po Bussines class, bohatá ponuka reštauračného vozňa, veľkorysé „family-friendly“ priestory pre rodiny s deťmi a vysoký komfort pre imobilných cestujúcich – to všetko predstavuje Railjet xpress. Cestujúci sa z Bratislavy dostanú priamo do metropoly Švajčiarska za necelých desať hodín bez toho, aby museli prestupovať. Samozrejme, Zürich je iba jednou z cieľových staníc, Railjet xpress spojí naše hlavné mesto aj s takými významnými rakúskymi sídlami, ako sú Salzburg či Innsbruck. Filip Hlubocký v závere vyjadril svoje poďakovanie partnerom z ÖBB a SBB.


Zürich Hauptbahnhof: Railjet z Viedne nafotený pred piatimi rokmi (31.8.2013)
© Juraj Földes

Michaela Huber, členka predstavenstva ÖBB plne súhlasila so slovami predrečníka a vyjadrila svoje potešenie nad ďalším zblížením našich, len 60 km vzdialených hlavných miest, ktoré sú, čo sa železníc týka boli spojené doteraz denne 30 pármi vlakov, ku ktorým pribúdajú teraz 2 ďalšie.


Aktuálne trasy spojov ÖBB railjet. zdroj: ÖBB

Ďalšími rečníkmi boli rakúsky veľvyslanec v SR Carl Helfried a Peter Mišík, slovenský veľvyslanec v Rakúsku. Obaja vyjadrili svoje potešenie nad novými vlakovými spojeniami vyšších kategórii, ako ovocím dobrých vzájomných vzťahov. Rakúsky veľvyslanec v Bratislave, ako rodák zo Salzburgu ocenil osobitne aj priame spojenie svojho rodného mesta s Bratislavou. Dopravcom samozrejme popriali aj veľa úspechov a cestujúcich.


Bratislava hlavná stanica: z Rakúska prišiel aj Mikuláš © Juraj Földes

Slovensko, resp. Bratislava sa objavila aj na mape rakúskych Railjetov, po boku Nemecka (Mníchov, Frankfurt nad M.), Maďarska (Budapešť), Švajčiarska (Zürich), Čiech (Praha, Brno) a Talianska (Benátky) aj keď zatiaľ len jedným párom vlakov denne. Prvý ranný Railjet nepôjde po novom do Zürichu z Viedne, ale už z Bratislavy a ten posledný večerný bude z Viedne pokračovať k nám.


Cestovný poriadok vlakov Rjx a prípojných IC vlakov ZSSK; zdroj: ZSSK

Priamy vlak Rjx 160 ide denne z bratislavskej Hlavnej stanice o 06.10 do Zürichu, kam dorazí podľa cestovného poriadku o 15.20 po 9 hodinách a 10 minútach jazdy. Po pomalšej jazde okolo centra mesta cez Petržalku a už svižnejšej za hranicami od Kittsee (do 140 km/h) po viedenský Hauptbahnhof príde za 78 minút. Ďalej sa do Salzburgu (354 km) rozbehne pri maximálnej rýchlosti 230 km/h a po dvoch zastávkach v St. Pöltene a Linzi dosiahne stále výbornú cestovnú rýchlosť 150 km/h.


Kittsee: úzku asfaltku používali čsl. hraničiari; zrýchľujeme na 140 km/h © Juraj Földes

Zo Salzburgu do Kufsteinu pôjde Railjet xpress kúsok po nemeckej peážnej trati okolo Rosenheimu a pred Innsbruckom zastavuje aj vo Wörgli. Nasleduje cesta po prevažne jednokoľajnej Arlbergbahn už s viacerými zastávkami - Ötztal, Landeck-Zams, St. Anton am Arlberg, Bludenz do rakúskeho Feldkirchu. Po prejazde Lichtensteinskom zastaví pred zürišskou hlavnou stanicou ešte v Buchse a Sarganse.


Trasa Bratislava – Viedeň:: Veľvyslanec Rakúska a predstavitelia dopravcov zachytení
v triede First © ZSSK

Z Zürichu odchádza priamy vlak Rjx 167 denne do Bratislavy o 12.40 a na bratislavskú hlavnú stanicu príde o 21.51. Podľa slov generálneho riaditeľa ZSSK Filipa Hlubockého budú môcť cestujúci z týchto vlakov v Bratislave prestúpiť na nočné vlaky R 614 Zemplín (Humenné 21:54 – Bratislava-hlavná stanica 05:49) a R 615 Zemplín (Bratislava-Nové Mesto 22:16 – Humenné 06:33) i na vlaky R 800 Poľana (Prešov 21:12 – Bratislava-Hlavná stanica 05:30) a R 801 Poľana (Bratislava-Hlavná stanica 21:53 – Prešov 7:42). Treba ale poznamenať, že určitým rizikom, najmä v prípade Zemplína R 614, je jeho prípadné meškanie presahujúce 20 minút a z toho vyplývajúca nepohoda pri zmeškaní priameho Railjet xpressu s odchodom 06.10 do Zürichu.


Bratislava hlavná stanica: vo vozňoch Economy je 316 miest © Juraj Földes

V cestovnom poriadku sa novo objavil aj pár IC vlakov 44/45 premávajúcich medzi Košicami a Viedňou cez Petržalku/Kittsee, kde vo Viedni je možný prestup na Rjx 166/161 do/z Zürichu. Nové IC 44/45 nahrádzajú kombináciu priamych vozňov z Košíc do Bratislavy podľa GVD 2017/2018 IC 520-> REX 2519/ REX 2520-> IC 513 vedených cez Devínsku Novú Ves/ Marchegg. Na rakúskej strane tam do roku 2023 prebieha modernizácia zatiaľ jednokoľajnej trate 910 ÖBB na rýchlosť do 200 km/h.


Bratislava hlavná stanica: Rex 2519 do Viedne s priamymi vozňami z Košíc, GVD 2017/18
(3.7.2018) © Juraj Földes

Michaela Huber vyjadrila za ÖBB presvedčenie, že po dokončení čiastkového zdvojkoľajnenia a elektrifikácie ostatku trate cez Marchegg sa podarí viesť najrýchlejšie vlaky z bratislavskej do viedenskej hlavnej stanice za 40 minút.


Bratislava hlavná stanica: reštauračný vozeň Rjx © Juraj Földes

V úvodnej ponuke ZSSK na vlakové spojenia RJX 160 a RJX 167 do 30. 4. 2019 sa uvádza cena jednosmerného lístka do/z Zürichu 39,- €. Oproti ostatným cenám v tejto relácii na stránke ÖBB (79,50 – 130,30 €) je to ponuka naozaj zaujímavá. Otáznym zostáva zatiaľ cena lístkov od 1.5.2019.


Príklady cien IC 44/45 a Rjx 160/167; zdroj: ZSSK

Autobus (Flixbus) s jedným prestupom stojí porovnateľne 41,98 – 45,98 €, ale cesta trvá v najlepšom prípade o 4 hodiny dlhšie (13:15). Lietadlom sa z Bratislavy neoplatí letieť, skôr zo Schwechatu. Samotná spiatočná letenka sa dá momentálne kúpiť od 107,- € (jedno medzipristátie) a bez medzipristátia (1h 25min.) od 135,- €. Cesta z Košíc do Zürichu s jedným prestupom sa začína podľa GR ZSSK na sume 49,- €. Do Salzburgu (s 1 prestupom) od 39,- €.


Trasa Bratislava – Viedeň: toaleta aj pre imobilných s fototapetou v reštauračnom vozni
© Juraj Földes

Náš „media trip“ zodpovedal budúcej trase vlakov Rjx 160, resp. IC 44 v úseku medzi bratislavskou a viedenskou Hlavnou stanicou. Zastavili sme iba raz, na stanici Bratislava-Petržalka. Pravidelné vlaky na spiatočnej ceste budú zastavovať pre výstup aj na stanici Bratislava-Nové mesto. Na petržalskej stanici sa odohral avizovaný fototermín a niektorí účastníci zo Slovenska do Viedne už nepokračovali.


Bratislava-Petržalka: sedadlá v triede Business, v riadiacom vozni je ich 16
© Juraj Földes

Netrakčné jednotky Viaggio Comfort pre dotknuté vratné súpravy vyrábal Siemens v rokoch 2006 až 2016 v počte 67, z toho 60 pre ÖBB a 7 pre ČD. Súpravy ÖBB railjet a ČD railjet štandardne pozostávajú z lokomotívy Taurus (Eurosprinter ES 64 U) radu 1116 alebo 1216 ÖBB s výkonom 6,4 MW, šiestich vložených a riadiaceho vozňa. Kapacita (u ÖBB) je 316 (trieda economy) + 76 (1.trieda) + 16 (business), dĺžka súpravy aj s lokomotívou necelých 205 m a maximálna rýchlosť 230 km/h. Technicky je možné spájať aj dve jednotky do jedného vlaku.


Wien Hauptbahnhof: Taurus na čele mimoriadneho vlaku Rj 17414, ktorý tu končil
© Juraj Földes

O čosi neskôr, cestou späť pravidelným REXom do Bratislavy som sa v prílohe Salzburger Nachrichten venovanej zimnému cestovnému poriadku dočítal, že sa flotila ÖBB railjetov v budúcnosti rozšíri do roku 2022 o osem inovovaných deväťvozových súprav s vyššou kapacitou nad 500 miest a tieto budú prednostne nasadzované na trati z Mníchova cez Innsbruck a Brenner do talianskej Verony, Bologne a Benátok. Spolu s 13 súpravami Nightjet to znamená pre Siemens vo Viedni a v Grazi zákazku a pre ÖBB investíciu vo výške 375 miliónov euro.

Rakúsko je podľa tohto zdroja rekordmanom medzi únijnými štátmi Európy vo využívaní vlakov, každý jej obyvateľ najazdí vlakmi 1434 km ročne. V tomto ich prekoná len nečlen únie, Švajčiarsko 2422 kilometrami za rok. Uvedená informácia spolu s aktuálnym predĺžením trás svedčí nielen o úspešnosti Railjetov, ale aj o snahe odľahčiť cestnej doprave cez krajinu poskytnutím kvalitnej alternatívy.

Zdroje a odkazy:

  1. tlačová správa ZSSK zo 6.12.2018
  2. Salzburger Nachrichten datovaný 7.12.2018
  3. Railjet – Wikipedia - nemecky
  4. Railjet - Wikipedia - anglicky
  5. zdroje uvedené pod odkazmi v texte

Úvodná snímka: Reklama na nové spoje Railjet xpress; zdroj: ZSSK

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský

Galéria

Súvisiace odkazy