Čo nového na trati do Plaveckého Mikuláša

20.7.2016 8:00 Braňo Lapčík

Čo nového na trati do Plaveckého Mikuláša

Dňa 10.7.2016 som sa rozhodol, že sa vydám na výlet do Plaveckého Podhradia. Tento výlet som si naplánoval pôvodne s kamarátom Petrom, keďže však z pracovných dôvodov nemohol, išiel som sám. Ráno som nasadol na autobus o 10:58 hod. do Rohožníka, kde som si počkal na spoj o 11:58 do Prieval. Vystúpil som na zastávke Plavecký Mikuláš rázc. Odkiaľ som šiel na stanicu do Mikuláša.

 

 

 

 

Zdokumentoval som stav v Mikuláši. Nebol potešujúci, skôr viac ako žalostný. Priecestie je zaliate asfaltom.


Priecestie v Plaveckom Mikuláši © Braňo Lapčík

Potom som sa vydal na cestu do Podhradia - po štreke samozrejme. Už po prvých metroch som zistil, že to bude boj s prírodou. Prešiel som za zákrutu a dal som sa na poľnú cestu vedľa trate, kadiaľ som pokračoval. Horšie úseky striedali lepšie, a tak to išlo až pokiaľ som nenatrafil na ozaj zlý úsek trate, ktorý sa nadal obísť ani po poli, tak som sa vydal na hlavnú cestu, že to obídem pešo.


Tu už strať úplne zaniká, ale koľajnice sú © Braňo Lapčík

A tu zrazu zastavilo auto - že kam idem. Tak som pánovi s jeho dcérkou vysvetlil, že dokumentujem trať a on mi odvetil, že ma ten kúsok zoberie. Nakoniec ma zobral až ďalšie dva kilometre trate, a tak som sa ocitol pri Podhradí. Dobre, že ma vzal, aj tak by som ich musel šliapať pešo, pretože sa nedalo inak prísť k trati.


Priecestie aj zo značkou STOP a krížom © Braňo Lapčík

Tak som vysadol na rázcestí a rozlúčil som sa nimi. Ten pol kilometer do Podhradia som prešiel pešo a dokonca som si dal aj ďalšiu okľuku, keďže ten mostík bol dosť zarastený.


Tu niekde má byť priepust s potokom © Braňo Lapčík

A tu ma prekvapila milá farma. Priamo pri stanici bola spravená z bývalého domčeka pre prednostu, kde bývali dvaja farmári. Zo stanice je opustený rodinný dom. Povedali mi, že jeho obyvatelia sa odsťahovali len pred mesiacom. Jedna koľaj nie je zjazdná, ale podľa mojej mienky dala by sa ešte používať.


Hospodárstvo pri železnici © Braňo Lapčík

A tak som sa vydal  do podhradia. Miestni mi poradili, ako sa dostanem na zastávku. Bývajú tam milí a ochotní ľudia. Týmto som aj zmapoval situáciu pre náš nový vznikajúci klub. Ak by ste mali niekoho kto by sa rád pripojil, viac sa dozviete na Facebooku. Tento klub sa volá Klub železničnej histórie Plavecký Mikuláš. Som jeho predsedom a ak sa chcete dozvedieť niečo viac, môžem vám odpovedať v diskusii.

Úvodná snímka: Výhybka č. 5 © Braňo Lapčík

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský

Galéria

Súvisiace trate