Belasý expres v Nitre

4.3.2008 12:00 Daniel Zajko

Belasý expres v Nitre

Prvý marcový víkend bol aj prvým jarným hracím víkendom najvyššej futbalovej súťaže na Slovensku zvanej „Corgoň liga“. Hoci sa futbal stále považuje za najpopulárnejší šport nielen u nás, futbalové štadióny neraz zívajú diváckou prázdnotou. V sobotu v Nitre napriek nevhodnému dokonca až strašidelnému počasiu však tomu bolo inak. A vďaka za to patrí aj belasému expresu – čiže mimoriadnemu vlaku, ktorý dopravil futbalových fanúšikov Slovana Bratislava na stretnutie do Nitry.

Žeby nová móda futbalových fans? Alebo azda taká maličká závisť slovanistov voči večným a najväčším športovým rivalom z Trnavy? Práve fanúšikovia Spartaka Trnava boli vlani azda prvými, ktorí si v samostatnej slovenskej lige objednali vlak iba pre seba. Bolo to na zápas do Bratislavy s Petržalkou. Železničná spoločnosť Slovensko zareagovala kladne a tak sa v nedeľné predpoludnie dňa 23.9.2007 mohla vyše tisícka Trnavčanov a priaznivcov z blízkeho okolia vypraviť za športovým zážitkom práve vlakom. Vlak vtedy vychádzal zo stanice Trnava a cieľovou stanicou mu bola Bratislava hlavná stanica. Tam ho očakávala riadna skupina policajných zložiek, aby zabránili prípadným „priateľským potľapkaniam“ medzi fanúšikovskými tábormi. Ktovie či niekedy nejaký vlak bol takto hromadne očakávaný ako vtedy v Bratislave.

Lastovička v podobe prvého fans vlaku sa vydarila a tak nasledoval druhý jesenný výjazd – opäť Trnavčania, tentokrát do Košíc, a to už je veruže pekných 400 km! Bolo to 20. októbra 2007, odchod z trnavskej stanice bol o 9:50, fanúšikovia mohli pristúpiť ešte v Leopoldove, Piešťanoch, Trenčíne, Žiline, Poprade. Príchod do Košíc bol o 15:06. Zaujímavý bol aj cestovný poriadok vlaku smerom späť do Trnavy – odchod z Košíc o 21:00, príchod do Trnavy o 2:07 hod.

Uplynulý víkend bol v mnohom podobný príbehom z jesennej časti 2007. Novozaložené občianske združenie „Belasá šlachta“ zjednocujúce fans Slovanistov objednalo vlak do Nitry. V sobotu o 13,00 bol vlak vypravený zo železničnej stanice Bratislava Nové Mesto, do Nitry prišiel presne podľa svojho cestovného poriadku o 15,13 hod.

Vlak bol doprevádzaný príslušníkmi železničnej polície, ktorí dbali na dodržiavanie zásad prepravného poriadku počas jazdy vlaku. Po príchode do Nitry sa vlak na chvíľku stal azda ešte populárnejším než jeho predchodcovia, pretože okrem policajnému záujmu sa tešil i nebývalému záujmu médií. (reportáže si možno pozrieť na webových archívoch našich televízií). Osvedčený scenár z minulosti sa vyplatil aj v Nitre. Policajný dohľad na vystúpenie fans z vlaku, doprovod cez celé mesto až na štadión, dohľad nad sektormi fanúšikov počas celého zápasu, po zápase najskôr odchod domácich fanúšikov a potom znovu pod dohľadom poriadkových síl odchod aj slovanistov. Dá sa povedať, že policajti, ktorých sa počítalo až na 400, zvládli situáciu dokonale, a tak sa aj belasý expres vrátil do Bratislavy v poriadku. Klobúk dolu aj pred organizátormi akcie, ktorí sa výraznou mierou aj sami postarali o poriadok a kľudný priebeh celej akcie. Azda iba pripomeniem, že hoci fanúšikov Slovana dovezených vlakom bolo vyše 500 a na štadióne boli dvanástym hráčom svojho klubu, zápas sa skončil trošku šťastným víťazstvom Nitry 1:0.


Belasý expres sa blíži do svojej cieľovej stanice – prechod žst. Lužianky.

Zdá sa, že spojenie futbal a železnica naberá na význame k spokojnosti (aspoň zatiaľ) obidvoch strán. Už budúci týždeň je avizovaný ďalší fans vlak, tentokrát „červeno-čírné ícéčko“, ktoré si to nasmeruje do Žiliny. Odchod z Trnavy je plánovaný na 13.24 hod., (prích. Žilina 15.33), vlak zastavuje v staniciach Leopoldov, Piešťany a Trenčín. Po zápase sa vydá na cestu späť o 20.25 hod. (prích. do Trnavy je o 22.29 hod.). Viac info sa dočítate na stránkach fan clubu Spartaka Trnava, event. informácie poskytuje aj infolinka Železničnej spoločnosti Slovensko 18188.

Zdroje:
 
Úvodné foto: Nitra privítala belasý expres zamračená a ufučaná od vetra.

Galéria