Taurusy zatím do Brna nejezdí

4.2.2007 0:47 Milan Vojtek

Taurusy zatím do Brna nejezdí

Dva měsíce platnosti bude mít už brzy za sebou současný grafikon vlakové dopravy. Ten současný měl být zlomem. Do Brna měly začít pravidelně zajíždět rakouské Taurusy. Nový grafikon přinesl novinku v podobě přímého vlakového spojení Brna a Vídně. To mělo být doménou právě Taurusů. DOPLNĚNY FOTOGRAFIE!

Zvěsti asi půl roku před začátkem platnosti jízdního řádu hlásily, že pokud bude moci pendolino do Vídně, bude povoleno i zajíždění Taurusů do Prahy. Čím víc se blížil den změny jízdního řádu, tím více bylo jasné, že Taurusy a jejich cesty do Brna skončí stejně jako, jak plán soukromého rychlíku mezi Prahou a Ostravou. Taurusy nebyly uznány způsobilé pro provoz na kolejích SŽDC a tak nadále končí v Břeclavi. Pro prestižní spojení Brna a Vídně tak vznikl nouzový plán.
Taurus na cestě do Brna v Břeclavi končí a nahrazuje jej laminátka řady 230, podle dosavadních zkušeností vždy jedne z těch nejméně pohledných. Trasu po koridorové trati 250 pak vlak absolvuje namísto pro Taurus předpokládaných 140 km/h pouze stropem pro laminátky, tedy rychlostí 110 kilometrů.
Změna a vedení rychlíků v celé délce rakouskou lokomotivou je závislé na získání způsobilosti Taurusů pro síť SŽDC. V příloze ještě přikládám několik snímků, pořízených v době čekání na vídeňský rychlík.

Překvapení přinesla neděle 4. února, kdy se v čele odpoledního vlaku R 272 objevila namísto obvyklého stroje rakouská lokomotiva 1014.018 a taktéž domácí otlučené laminátky nahradila relativně pohledná 230.030, takže jsem neodolal a pár fotek přidal.

Všechny fotografie zachycují realitu. Nebyly autorem nijak zvelebovány a klonovány.

Galéria

Súvisiace odkazy