Zemianske Kostoľany - Železničná stanica

  • Základné informácie
  • Dokumenty

Umiestnenie na trati

Rozchody koľají

1 435 mm   

Poskytované služby

Predaj cestovných lístkov, Sociálne zariadenia,

Ďalšie informácie

Železničná stanica Zemianske Kostoľany leží na jednokoľajnej neelektrifikovanej trati ŽSR č. 140 Nové Zámky - Prievidza.

Obec je v tesnom susedstve veľkého priemyselného nováckeho centra. V názve má celkom správne meno Zemianske podľa vrstvy feudálov, ktorí boli pre Slovensko typickou zložkou a pri absolútnej prevahe feudálov vyšších kategórií, nepatriacich k domácemu obyvateľstvu a ktorí skoro po celý čas ani nenašli k tomuto prostrediu vzťah, predstavovali zemani na strednom a najmä severnom Slovensku čo len malú vrstvu, ktorá sa občas aj národne vedela prejaviť. 

Z viacerých kaštieľov majú popredné miesto renesančné kaštiele a jedna kúria a viac kaštieľov a kúrií z neskoršieho obdobia. Celkom pri ceste (dnes už na pokraji neveľkého parku) je najstarší kaštieľ z čias okolo roku 1600 (so staršími základmi) ktorý je torzom štvorvežového renesančného kaštieľa. Ostala z neho časť dvoch nárožných veží a nádvoria. Pretože bol upravovaný v 18.,19. a 20. storočí, neostalo navonok okrem vstupného portálu s otvorom pre padacie zariadenie a zvyškov nárožného bosovania veľa pôvodného (v interiéroch sú valené klenby s lunetami i drevené trámové stropy). Najzaujímavejšia časť areálu je však pamiatkovo nedávno opravená stavba s výraznou obnovenou renesančnou výzdobou, ktorá bola pôvodne obytnou budovou z čias okolo roku 1580, patriacou ku kaštieľu a dnes pôsobivo začlenená do verejného priestoru pri hlavnej ceste. Pekným typom renesančného kašteiľa z prvej polovici 17.storočia je aj bloková poschodová stavba s dvoma okrúhlymi nárožnými arkiermi a pretencovým pásom sgrafita vo funkcii kordónovej rímsy. Spolu s ďalším kaštieľom, ktorý má po úprave z roku 1815 empírový vzhľad so stĺpovou loggiou na poschodí (kaštieľ pochádza z roku 1727) sú oba kaštiele využité na školské účely.

 

K tomuto traťovému objektu sa nenašli žiadne prílohy.

Galéria objektu