Bystričany - Železničná stanica

  • Základné informácie
  • Dokumenty

Umiestnenie na trati

Historické názvy

Chalmová

Koľaje v objekte

Dopravné: 2    Manipulačné: 1   

Rozchody koľají

1 435 mm   

Poskytované služby

Predaj cestovných lístkov,

Ďalšie informácie

Železničná stanica Bystričany leží na jednokoľajnej neelektrifikovanej trati ŽSR č. 140 Nové Zámky - Prievidza. Do roku 1948 mala názov Chalmová.
Poloha budovy : vpravo, v smere od Nových Zámkov

O obci

Bystričany ležia v južnej časti Hornonitrianskej kotliny pri juhozápadnom úpätí pohoria Vtáčnik. Nadmorská výška obecného územia je od 232 m do 1346 m. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1388. Patrila hradnému panstvu Sivý Kameň. Obyvateľstvo sa zaoberalo poľnohospodárstvom, bežnými dedinskými remeslami a garbiarstvom. V obci boli aj dva kameňolomy a malý drevársky podnik.

Z historických pamiatok obce treba spomenúť rímskokatolícky kostol Najsvätejšej trojice v Bystričanoch postavený v roku 1808.
V miestnej časti Chalmová stojí kostol Svätej Anny, pochádzajúci z 12. storočia, upravený v 16. storočí a rozšírený v r. 1730. Kaštieľ  V Chalmovej sa nachádza aj pôvodne renesančný kaštieľ s dvoma nárožnými vežami z 1. pol. 17. storočia. V 19. storočí bol rozšírený a upravený. V súčasnosti slúži ako Reedukačný domov pre mládež ( výchovný ústav pre mladistvých), vo vlastníctve ministerstva školstva.

Veľký význam má v regióne aj obľúbené Termálne kúpalisko Chalmová – je najväčším lákadlom pre turistov. Nachádza sa 20 km od okresného mesta Prievidza a 15 km od mesta Partizánske. Termálna horúca voda sa v tejto oblasti nachádza od nepamäti. Prvá obrazová správa je z roku 1923, kedy bol vybudovaný prvý drevený zakrytý bazén. Kúpalisko je situované v peknom tichom prostredí priamo pod Drieňovým vrchom pohoria Strážovská vrchovina.
Najväčším bohatstvom kúpaliska je termálna minerálna voda, ktorá má blahodárny vplyv na regeneráciu síl chorých aj zdravých a pozitívne pôsobí na pohybové ústrojenstvo. Vyhľadávaná je pre svoje liečivé účinky po úrazoch a zlomeninách. Viac info o kúpalisku na www.chalmova.sk 
Neďaleko Obce Bystričany sa nachádza Štátna prírodná rezervácia Veľká skala.

K tomuto traťovému objektu sa nenašli žiadne prílohy.

Galéria objektu