Kuchyňa - Železničná stanica

  • Základné informácie
  • Dokumenty

Umiestnenie na trati

Rozchody koľají

1 435 mm   

Poskytované služby

Autobusová zastávka,

Ďalšie informácie

Kuchyňa železničná stanica

Nachádza sa na jednokoľajnej železničnej trati ŽSR 112 Zohor Plavecký Mikuláš. Jej význam spočíva najmä v spojitosti s vlečkou na vojenské letisko. Súčasná výpravná budova bola postavená v 70-tych rokoch 20. storočia.

Osobná doprava je na trati od roku 2003 zastavená.

V okolí Kuchyne sa nachádzalo niekoľko úzkorozchodných tratí:

Vojenská železnica Malacky - letisko Kuchyňahttp://www.geocities.com/rudoleska/doprava/zel/uz/vzmalacky/
Viacúčelová železnica Rohožník – Malacky (-Hlboké)
http://www.geocities.com/rudoleska/doprava/zel/uz/vzrohoznik/

Obec Kuchyňa.

Obec, pri potoku Malina, sa prvý raz písomne spomína v r. 1206. Dnes je známa hlavne vojenským letiskom. Pamiatky: kostol sv. Mikuláša (1701) postavený namiesto pôvodného kostola (1561), kaplnka sv. Anny, sv. Rócha, prícestné sochy, kríže. V chotári ležia 2 priehrady.

Obec Kuchyňa leží v nadmorskej výške 252 metrov v južnej časti Záhorskej nížiny, ktorá leží na náplavovom kuželi pri západnom úpätí Malých Karpát. 29 kilometrov severne od Bratislavy a 11 kilometrov juhovýchodne od okresného mesta Malacky. V pozadí je z obce vidieť vrch Vysoká (754 m nadmorskej výšky), ktorý patrí k najvyšším bodom Malých Karpát. Asi 3,5km od stredu obce sú na jednom z výbežkov bočného masívu Vysokej pozostatky stredovekého hradu. V katastri obce sa nachádzajú dve vodné nádrže, jednou z nich je Vývrat, kde sa nachádza pôvodne poľovnícky zámoček. Obec je známa tunajším vojenským letiskom, ale samotná obec z neho finančný ani iný úžitok nemá. V Kuchyni momentálne v nej žije 1597 obyvateľov.

Dostupnosť

Železničná stanica je na západnom konci obce, 2 kilometre (26 minút) od obecného úradu - treba okolo reštaurácie prejsť na hlavnú cestu, na prvej ďalšej odbočke doprava a stále rovno až ku priecestiu, kde doprava ku staničnej budove. Najbližšia autobusová zastávka je pri kostole - cca. 20 minút, resp. 1,6 km. Chodia odtiaľ spoje do Rohožníka, Malaciek a Bratislavy. Od kostola vychádza zelená značka cez Čermák, Zbojnícke, Vápenku a Veľkú homoľu do Pezinka na Zumberg a modrá značka cez Vývrat, Vysokú, Panské Uhliská, Hubalovú, Zochovu chatu, Komárku a Zajačí jarok do Píly. Prechádza tadiaľto aj modrá cyklotrasa z Vysokej pri Morave do Nového Mesta na Váhom.

Mapy a nákresy

PDF
PDF
112 kB
6.11.2009

Galéria objektu