Další krok k přeměně Nákladového nádraží Žižkov

22.2.2020 8:00 Ing. Gabriela Novotná Zdroj: České dráhy - tisková zpráva

Další krok k přeměně Nákladového nádraží Žižkov

V Praze bylo dne 21.2.2020 slavnostně podepsáno Memorandum o vzájemné spolupráci s cílem konverze Nákladového nádraží Praha–Žižkov. Jeho podpisem jednotliví zástupci institucí a dalších společností deklarují svůj zájem na revitalizaci areálu Nákladového nádraží, jenž je kulturní památkou. Zároveň mají zájem o vznik a rozvoj nového celoměstsky významného veřejného prostoru ve vnitrobloku budov a na výstavbě městské, převážně rezidenční, zástavby v okolí.

Memorandum svým podpisem stvrdili ministr kultury Lubomír Zaorálek, primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib, starosta Městské části Praha 3 Jiří Ptáček, generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant, za Sekyra Group předseda představenstva Luděk Sekyra a místopředseda představenstva Leoš Anderle, za České dráhy předseda představenstva Václav Nebeský a člen představenstva Petr Pavelec a za Žižkov Station Development předseda představenstva Leoš Anderle a místopředseda představenstva Petr Král.


Stávající stav

Cílem je koordinovat plány pro budoucí revitalizaci celého prostoru včetně vytvoření rezidenční zástavby, školy či nového sídla Národního filmového archivu.

 „Areál Nákladového nádraží Žižkov už neslouží železniční dopravě a my pro něj nemáme žádné využití. Vítáme proto, že všichni zúčastnění společně deklarují zájem hledat cestu k tomu, aby tato zajímavá lokalita ožila a sloužila Pražanům,“ doplňuje Václav Nebeský, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.


Stávající stav

„Jsem rád, že Praha dělá vše pro to, aby došlo k znovuoživení budovy Nákladového nádraží Žižkov a okolního prostoru. Nádraží je kulturní památkou a jako takové by mělo sloužit lidem. O to víc, že se do budoucna stane centrem nově vznikající čtvrti,“ řekl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.


Stávající stav

Areál nákladového nádraží by měl po komplexní revitalizaci sloužit jako jedinečný multifunkční veřejný prostor, který přispěje nejen ke zvýšení kvality života obyvatel okolní zástavby, ale také obyvatel celé Prahy. V okolí se plánuje rezidenční zástavba a vznik nových rozsáhlých parků, jejichž propojení se stávající zelení zajistí nové pěší trasy.


Budoucí stav

„Doufám, že se nám podaří dotáhnout tuto náročnou majetkoprávní operaci do zdárného konce. V rámci přeměny lokality tak bude moci v budoucnu sloužit tento objekt nejen jako nové centrum, ale věřím, že se stane kultovním místem i v rámci celopražského vnímání,“ dodal radní hl. m. Prahy pro oblast majetku Jan Chabr.


Budoucí stav

K přeměně prostor bývalého nádraží na nové moderní centrum Prahy 3 se připravuje také vybudování nového školského zařízení. Čelní budovu je plánováno využít pro Národní filmový archiv, který do nového sídla přesune i odborná pracoviště, knihovnu a Kino Ponrepo. Dopravní spojení tohoto nového kulturně-vzdělávacího a společenského centra Žižkova v budoucnu obslouží nová tramvajová trať.


Budoucí stav

Společně s ministrem kultury, primátorem hlavního města Prahy a starostou Prahy 3 podepsali memorandum generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant, za Sekyra Group, a.s., předseda představenstva Luděk Sekyra a místopředseda představenstva Leoš Anderle. Dále se za České dráhy, a.s., podpisu zúčastnil předseda představenstva Václav Nebeský a člen představenstva Petr Pavelec a za Žižkov Station Development, a.s., pak předseda představenstva Leoš Anderle a místopředseda představenstva Petr Král.


Budoucí stav

Odkazy:

  1. Praha-Žižkov (nákladové nádraží) – Wikipedie
  2. Hlavní budova bývalého nákladového nádraží Žižkov - Památkový katalog
  3. Kudy z nudy - Nákladové Nádraží Žižkov
  4. Praha 3 k Nákladovému nádraží Žižkov: Chceme park a tramvaj mimo budovu - Pražský deník
  5. Nákladové nádraží Žižkov - Prague–Up
  6. Nákladové nádraží Žižkov obsadí byty, filmový archiv i kino - E15.cz

Upravil a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy