Dráha národního parku oslavila 5. výročí

15.7.2019 8:00 Helmut Böhme

Dráha národního parku oslavila 5. výročí

Vlaky na lince U28 s obnoveným spojením Děčín – Bad Schandau – Sebnitz – Rumburk jezdí již pět let. Oslavit toto významné výročí přišli do německého Sebnitz turisté a cestovatelé z obou stran hranice. Celý víkend jezdily mimořádné posilové vlaky mezi stanicemi Mikulášovice a Bad Schandau. Nechyběli ani zástupci Dopravy Ústeckého kraje s informačním stánkem pro zájemce o dopravu a regionální turistiku.

Snad nikomu nebude vadit, že jsem si titulek i úvodní odstavec „vypůjčil“ od Ústeckého kraje, zvlášť když na oplátku jeho zprávu doplním údajem, který v ní citelně chybí: ona oslava se konala ve dnech 6. a 7. července 2019. Než se jí ale budeme věnovat, uveďme přínosy a budoucnost linky U 28 Rumburk – Dolní Poustevna – Sebnitz – Bad Schandau – Děčín, u jejíhož ostrého startu ve dnech 5. a 6. července 2014 jsem jako reportér nechyběl, jak je vidí zmíněný kraj, alespoň podle Plánu dopravní obslužnosti Ústeckého kraje 2017 – 2021:

  • jedná se o obslužnou linku v kraji s významně nadprůměrnými přepravními výsledky;

  • po propojení Dolní Poustevna - Sebnitz a spojení dvou původně izolovaných linek došlo k naprosto razantnímu nárůstu cestujících, který čítá téměř 3-násobek původních hodnot v pracovní dny a téměř 4-násobek o víkendech;

  • dosaženými přepravními výsledky se tato linka nepochybně řadí mezi obecně nejúspěšnější revitalizační projekty;

  • pro následující plánovací období bude jasnou prioritou rozšiřování nabídky spojení jak v pracovní dny pro denní dojížďku, tak i posilování vlaků o víkendech, kdy v současné době dochází k četným kapacitním problémům;

  • zastávky, které nesplňují požadovaný počet cestujících, jsou Valdek a Velký Šenov zastávka a v případě technologické potřeby budou opuštěny;

  • požadavky na infrastrukturu: zvýšení traťové rychlosti v úseku Mikulášovice dolní nádraží – Rumburk (zkrácení cestovní doby na 27 min) pro udržení možnosti objednávky 60-min taktu s konkurenceschopnou cestovní dobou;

  • pro vzdálenější výhled požadujeme prověření kolejového propojení Rumburk - Seifhennersdorf, které by umožnilo spojení linek U 28 a TL 70.

Jak z toho plyne, někdejší skepse německé strany ve věci užitečnosti tohoto spojení nebyla opodstatněná. Nyní tedy pokročme k vlastním oslavám. Moje účast na nich měla obdobný průběh,  jako před pěti lety. V neděli 7. července jsem za nepříznivého počasí vyrazil z Drážďan do Děčína, kde jsem se setkal s motorizovaným kamarádem a společně jsme pokračovali v putování jeho autem.


Děčín hl.n.

Cestou do Mikulášovic jsme filmovali slabě obsazený „cyklovlak“ Sp 1799. Ten svou jízdu ukončil v žst. Mikulášovice dolní nádraží, kde vládne stavební ruch. Přivezl tam motorový vůz 831.043 ze železničního muzea v Lužné u Rakovnika, který po zbytek dne zajišťoval dopravu na trati 084 Mikulášovice dolní nádraží – Krásná Lípa.


Mikulášovice dolní nádraží

Ve Vilémově u Šluknova jsem potom zachytil Desiro jedoucí do Děčína.


„Desiro“ na Vilémovském viaduktu

Potom jsem jel zeleným autobusem linky 409 do Rumburku. Doprava je tam i o víkendu dobře organizovaná – autobus jede každé 2 hodiny a mezitím jedou vlaky. Jedna upovídaná babička vykládala řidiči, že na autobus čekala už o dvě hodiny dříve, ale ten kolem ní projel bez zastavení. Zároveň však přiznala, že to byla její vina, protože si hrála na smartfónu a řidič se proto asi domníval, že nechce cestovat.


Rumburk

Z Rumburku jsem se potom vrátil Desirem přes Šluknov do Mikulášovic.


Historie a současnost na mikulášovickém dolním nádraží

Odtud jsem jel singrovkou do Krásné Lípy. Tam sliboval leták k oslavám dechovku a občerstvení, ve skutečnosti ale na nádraží nic takového nebylo. Jak jsem se dověděl dodatečně od jednoho známého, v sobotu byl program dodržen, ale přilákal tolik národa, že se tam ani kale fotografovat nedalo - takže jsem vlastně o nic nepřišel.


Krásná Lípa neslavila

V Krásné Lípě jsem se zase setkal s motorizovaným kamarádem a udělali jsme ještě několik záběrů. Potom mne odvezl do Mikulášovic, odkud jsem jel vlakem jako jediný cestující do Dolní Poustevny. Tam naopak byla k vidění v programu oslav neuvedená výstava a k osvěžení jejích návštěvníků otevřený výčep.


Slavící Dolní Poustevna

Já jsem však vlak neopustil a pokračoval jím do Sebnitz. Už nikoliv sám - nastoupil hlučící dav Němců, kteří asi vypili příliš mnoho Prazdroje. Naštěstí v Sebnitz zase vystoupili - na rozdíl ode mne. Protože už bylo krátce před ukončením akce, dění v centru oslav jsem si jen vyfotil z vlaku a pokračoval v cestě domů.


Sebnitz

Upovídaný český průvodčí mluvil s jedním členem Schwarzbachbahn a řekl, že je určitě navštíví 31. srpna, kdy bude na trati jezdit replika parní lokomotivy IK. Bral jsem to jako inspiraci pro další možný výlet. Více fotografií z tohoto pak najdete v mé veřejné galerii.

Přepracoval PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy