Vlakem do Brna jen s komplikacemi

» Návrat

Pridané: 15.7.2018 8:00
Autor: Milan Vojtek, nick: » Shalomek

Vlakem do Brna jen s komplikacemi Pondělí 16. července. Pro někoho obyčejný pracovní den, pro někoho den dovolené, pro brněnské nádraží první den půldruhého roku trvajících dopravních omezení. Na jeho konci bude nádraží, schopné provozu přinejmenším do doby, než vznikne to nové.

Vláda sice rozhodla o poloze nového brněnského nádraží, zkušenosti ale velí nepropadat nadšení (nebo zoufalství, pokud jste – podobně jako autor vyznavači myšlenky, že výhodnější je nádraží v centru).
Když už jsem se v úvodu zapletl do problematiky odsunu nádraží, patří se připomenout, že vláda nepřistoupila na „brněnské metro“ a nedořešená je i otázka společného „soužití“ osobní a nákladní dopravy na tom novém. Ano, jedná se o problém, který nikdo neřešil až do chvíle, kdy se nahlas ozvali členové Sdružení železničních nákladních dopravců České republiky (ŽESNAD). Asi nikomu ze zastánců nestálo za pozornost řešit, že přesunem do polohy nákladního průtahu přes dolní nádraží se zbourá stávající výhoda oddělené nákladní a osobní dopravy. Proto si stále myslím, že navzdory rozhodnutí vlády ještě stále je hodně věcí k řešení.
Ale zpět k věci. Pondělkem začíná nová organizace dopravy v Brně. Každý den bude zhruba stovka vlaků, mířících do Brna od jihu, zajíždět jinam, než jsou cestující zvyklí. První omezení bude do září, další potrvá do poloviny prosince. Pak začne největší, roční výluka.
Připomenu, že Brno hlavní nádraží čeká rekonstrukce dvou železničních mostů nad Křídlovickou a Hybešovou ulicí. Vzhledem k tomu, že nádraží jako soubor staveb podléhá památkové ochraně, budou mosty opravovány jako památka takže scénář s jejich výměnou v době zhruba tříměsíční uzavírky není možný.
Současně se dostane na řadu úplná rekonstrukce zabezpečovacího zařízení. Přístroje, udržované za pomoci dílů z nádraží, kde původní vybavení mizí při stavbě koridoru, tak z Brna zmizí. Vystřídá je nové zabezpečovací zařízení. A když už bude nádraží rozkopané, dostane se i na výměnu více než dvaceti výhybek a přilehlých kolejí. 
To je důvod, proč bude hlavní nádraží kusé, přístupné jen pro vlaky ze severu. Celkový rozsah investice je zhruba 2,5 miliardy korun. Ve světle chystané stavby nového nádraží investice vypadá jako vyhazování peněz. „Není to tak. Zhruba za rok skončí doba způsobilosti zabezpečovacího zařízení, a pokud bychom tu investici neudělali, můžeme nádraží zavřít,“ řekl ředitel Stavební správy východ SŽDC Miroslav Bocák.

Doba od 16. července do 31. srpna: 
Do konce srpna budou rychlíky jihlavské linky R11 zajíždět dál na brněnské hlavní nádraží. Osobní vlaky jihlavské linky S4 budou v pracovní dny z velké části končit a začínat jízdu v Horních Heršpicích. „Tam bude nutný přestup. Mezi stanicemi Brno-Horní Heršpice a Brno hl. n. budou cestujících přepraveni osobním vlakem linky S3 Brno – Vranovice – Břeclav,“ uvedla mluvčí Českých drah Monika Bezuchová. Odpolední posilové vlaky s odjezdy z Brna v 14:12, 15:06, 16:12, 17:06 hodin budou v úseku z Brna do Zastávky u Brna nahrazeny autobusy. Brzké ranní a pozdně večerní spoje, stejně jako veškerá doprava o víkendech, bude v původním režimu – zajede až na hlavní nádraží.
Vlaky ze směru Moravské Bránice budou zatím jezdit na brněnské hlavní nádraží s výjimkou ranního vlaku, přijíždějícího do Brna v 8:24 hodin. Ten, stejně jako spoje s odjezdem z Brna v 14:32, 15:31, 16:32, 17:31 do nahradí autobusy. Protože se jedná o vlaky, jezdící výlučně v pracovní dny, platí, že veškerá víkendová doprava pojede až do centra města.
 
Doba od 1. září do 8. prosince:
Rychlíky jihlavské linky R11 budou i v této době zajíždět na hlavní nádraží. Osobní vlaky jihlavské linky S4 ale budou v pracovní dny v úseku z Brna do Zastávky u Brna nahrazeny autobusy. V nepracovní dny i nadále projedou až pod Petrov.
Změna bude u vlaků ve směru do a z Moravských Bránic na lince S 41. Od září bude na dolním brněnském nádraží k dispozici jedna kolej u nástupiště. Právě tam zamíří všechny linky S 41 a z dolního na hlavní nádraží cestující dopraví náhradní autobusová doprava. K odbavení jízdenkou poslouží osobní pokladna. „Podrobné informace o výluce i výlukový jízdní řád, najdou lidé na stránce cd.cz/omezeniprovozu, případně idsjmk.cz,“ dodala mluvčí.
 
Situaci v době nového grafikonu pro rok 2018/2019 teprve České dráhy zveřejní.
V tuto chvíli je jasné, že Brněnské hlavní nádraží bude hlavovou stanicí, konečnou a dostupnou pouze pro vlaky, přijíždějící ze severu. Dopravě z tratí 250, 240 a 244 bude nepřístupné. Proto vzniká na dolním nádraží ostrovní nástupiště, k dispozici bude tři nástupištní hrany.
Dopravu v Jihomoravském kraji provází i další komplikace v železniční dopravě. Již od dubna pracují stavbaři na rekonstrukci trati v Valtic do Mikulova. Vlaky jsou nahrazeny autobusy až do Novosedel. Na trati Brno – Uherské Hradiště je výluka traťové koleje mezi Brnem-Slatinou a Šlapanicemi, při které v pracovní dny místo některých vlaků jezdí v úseku Brno – Slavkov u Brna autobusy. Navíc z důvodu rekonstrukce železniční stanice Veselí nad Moravou je náhradní doprava taky z Veselí nad Moravou směrem na Uherské Hradiště.
 
Titulní foto: Kolej, na které České dráhy 26. listopadu 2014 představily nové vlaky, zmizí. Stejně, jako již zmizela vedlejší kolej u rampy skladiště. (foto autor)

Milan Vojtek

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 11         Výpis:    
» ŠOT Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 66 16.7.2018 12:01
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vlakem do Brna jen s komplikacemi

Fero751:
Je nutno rozlišovat dvě etapy - od dneška do konce platnosti GVD, kdy budou dotčeny linky ze střelické trati (S4 a S41) a zbylá doprava pojede bez omezení (tj. umožní přestupy od břeclavských vlaků) a pak grafikon 2018/2019 (platný od 9.12.2018), kdy dojde k zásadním koncepčním změnám osobní dopravy. To naopak bez větších problémů by už měly jezdit linky od Střelic, zato dotčeny budou prakticky všechny ostatní linky.
Jen doplním, že pokud by stavba probíhala podle uvažovaných harmonogramů, od 16.7. měla veškerá doprava od Střelic zajíždět na dolní nádraží. To však ještě není stavebně dokončeno, a proto jsou nutné ty nekoncepční opatření (S4 v pracovní dny o prázdninách pojede tak, v nepracovní jinak, mimo prázdniny zase jinak, totéž pak S41).

» (old) Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 238 16.7.2018 11:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Něco mi tam nesedí.....

No co bude od 9.12.2018 zatím není jasné ...

I v návrhu nového GVD
http://www.szdc.cz/soubory/navrh-jr-2019/jihomoravsky.pdf
je zajímavá nicnekonkretizující poznámka (trať 300. 340, ...):
jízda vlaku v uzlu Brno bude předmětem dalšího
jednání v návaznosti na proces schválení
výluky v Brně hl.n. ÚPDI


» Fero751 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 132 16.7.2018 10:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Něco mi tam nesedí.....

V tuto chvíli je jasné, že Brněnské hlavní nádraží bude hlavovou stanicí, konečnou a dostupnou pouze pro vlaky, přijíždějící ze severu

A co teda vlaky od Břeclavi, Chrlic, Veselí n.Mor. ?? V textu se píše o přestupu z vlaků od Střelic v HH na vlaky od Břeclavi.....

» parmezano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 634 15.7.2018 21:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vlakem do Brna jen s komplikacemi

P. S. tá "škatula " má cca.1hektar plochy

» parmezano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 634 15.7.2018 21:08
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vlakem do Brna jen s komplikacemi

hank : ten"Prior" je prázdná "škatula" , která byla skoro rok na prodej , asi před měsícem byla prodána nějaké firmě, co se týče pozemků tak bude dráha stavět na " svým " , tak proč se zajímala o nejražší pozemky v Brně(cca 20 000 za metr2)

» hank Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 41 15.7.2018 19:28
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vlakem do Brna jen s komplikacemi

stoupa: "Jiz i výstavba nového Prioru byla divná..." Hned po převratě, když ještě žili staří pamětníci prvorepublikových úvah na toto téma a v Brně se o něm znovu začalo veřejně diskutovat, tak se objevily názory, že výstavba Prioru na tom místě byla komunistická schválnost, která měla zabránit možnosti narovnání brněnského esíčka a přidání dvou nebo více nových nástupišť právě do tohoto prostoru.

No ale když si mohli zbourat Prior (btw architektonicky mnohem hodnotnější) v Liberci, tak proč ne v Brně...?

» hank Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 41 15.7.2018 19:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vlakem do Brna jen s komplikacemi

"Zabránit realizaci může už jenom nedostatek financí..."
... nebo masové občanské protesty. Možná ani ne tak Brňáků jako spíš dojíždějících. Už vidím ty davy dojíždějících od Břeclavi, z Mor. Krumlova a Ivančic nebo od Rosic a Zastávky, až budou nadšeně přestupovat z rosického na MHD... A po silnici není rozumná alternativa zvlášť z míst v dosahu znojemské trati.

Pokud jde o brněnské občany, těm by spíš někdo měl pořádně vysvětlit a) to, co píše Libor1, tj. že těm, kdo si myslí, že mají gebíry na rozhodování, skutečně nejde o nic než o ty pozemky, b) že se vláda řídí zásadou "slibem nezarmoutíš", ale až přijde na lámání chleba = rozhodování o finanční účasti státu a kraje, tak zůstanou brněnští papaláši jak ten kůl v plotě; jsem zvědav, jestli si pak někdo vezme na triko, že zadluží město na příštích 50 let do té míry, že další dvě generace si nesáhnou nejen na investiční peníze (pokud vůbec město finančně nezkrachuje do té míry, že nebude mít ani na běžný provoz).

» libor1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 15.7.2018 18:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: BohousP:

V kauze odsunuté nádraží Brno jde pouze a jenom o pozemky. Proto je naprosto irelevantní, že je to špatně pro nákladní dopravu, pro cestující a také potom nebude "bypass", který umožňuje a příští rok umožní provoz zejména dálkové dopravy i při výlukách. Bohužel jakékoliv racionální argumenty proti nemají žádnou šanci. Zabránit realizaci může už jenom nedostatek financí, což není vůbec nereálné.

» BohousP Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 15.7.2018 17:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vlakem do Brna jen s komplikacemi

V Brně jsem rok vojančil, často sem jezdím na služ. cesty, dnes nejčastěji vlakem kvůli D1. Sledoval jsem dlouholetý boj dvou skupin Brňanů o nádraží (na politické úrovni o provize). Hlavní nádraží je ostuda, o tom žádná. Ale sloučit nákladní a osobní dopravu do jedné stopy snad může jen chovanec z Černovic. Přátelé z Oltecu, příp. celého Šalingradu, co jste si to zvolili do Magistrátu?
To ti páprdové ani neví, co přes jejich město jezdí?

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 394 15.7.2018 11:47
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Vlakem do Brna jen s komplikacemi

V Brne jsem vyrustal, jezdil na prázdniny, sluzební cesty a pak i pracoval. Nikdy jsem nové hlavní nádrazí nepoteboval. Jiz i výstavba nového Prioru byla divná, "slusný" clovek za koleje nechdil.

Brnané si nové nádrazí vymysleli, ted to bezostysne hází na vládu...

nasledujúce príspevky »