Lednické parní léto aneb Samá nafta

» Návrat

Pridané: 4.2.2017 8:00
Autor: Milan Vojtek, nick: » Shalomek

Lednické parní léto aneb Samá nafta Rok 2016 byl asi posledním, kdy se na trati z Břeclavi do Lednice konal projekt Lednického parního léta ve standardním rozměru pěti akcí. Velkoryse pojatá myšlenka od počátku své několikaleté tradice narážela na různé problémy. Sucho s následným zákazem jízd parních vlaků, problémy s plánovanými opravami i nečekanými poruchami udělaly z krásné myšlenky po několik let se opakující nesplněné očekávání.

 

 

 

Plán Lednického parního léta byl jednoduchý. Od května do září včetně, vždy poslední sobotu v měsíci, měl čtyři páry spojů z Břeclavi do Lednice zajistit místo pravidelně nasazovaného Hurvínku parní vlak. Ročník 2016 měl být zcela v režii parní lokomotivy 433.001. Skaličák předtím absolvoval v Lužné kompletní opravu a tak měl všechny soboty opanovat lednickou lokálku. Jak to vše dopadlo a co mi nabídlo léto na lokálce, o tom je dnešní příspěvek.

První vlak na trati do Lednice jsem dostal k narozeninám od Marka Tomka. Důvod byl prozaický – stažení poštovního muzea ze zimního pobytu v Poštorné do Břeclavi. Takže první fotku jsem si do archivu přidal 20. dubna. ​Pro vůz dorazila z Břeclavi 731.001
Hned první květnový den, tedy v start sezóny lokálky do Lednice jsem vyrazil ke kolejím. Hurvínek měl pauzu mimo pořadí a "nostalgické" svezení do Lednice bylo záležitostí 714.210 a přívěsného vozu Blm.  
Poslední květnová sobota připadla na 28. květen. Jenže hvězda letošní sezóny na trati do Lednice, 433.001, po rozsáhlé opravě ještě stále nebyla v kondici, která by mohla pendlovat na trati. Slovo tak dostala ještě jednou 423.041, aby odvezla vobotní nostalgické vlaky. Bylo to její loučení s jihem Moravy, o pár dnů později se přesunula na nové působiště do jižních Čech. V ten den samozřejmě nikdo netušil, že první sobota Lednického parního léta je současně také poslední, kdy vlak vezla parní lokomotiva.
21. června bylo na lednické lokálce hodně rušno. Natáčení České televize vyhnalo na trať hned dva vlaky pro filmaře. Příběh Řeků, utíkajících po válce v Řecku k nám, obsáhl i záběry, natáčené jak přes den v Hurvínku, tak i následně večer v Rybácích v soupravě za T 478.1001. Něco málo jsem z toho zdokumentoval.
 
25. června se měl odjet další den s parní lokomotivou na trati do Lednice. 423.041 už byla pryč, 433.001 potkaly dětské nemoci po opravě a tak se nostalgické vozby chopila T 478.1001. Jenže vše nakonec dopadlo ještě jinak. Berta se hned na první cestě dostala do problému s převodovkou jednoho z trakčních motorů a skončila odstavená v depu. Do Lednice tak v dalších spojích podívala 714.210 coby "echt" historické vozidlo v čele Rybáků.
30. července bylo parní léto opět dieselové. Důvod? Klasicky letní - sucho a tedy nebezpečí požárů. Do Lednice tak jela znovu T 478.1001, v jednom z obratů dokonce s vzácným nákladem ženicha a nevěsty, pardon, v tu chvíli již novomanželů.
O měsíc později (27. srpna) byla situace stejná jako v červenci. Znovu sucho, znovu zákaz jízdy parních vlaků a tak se znovu objevila i T 478.1001 v čele čtyř párů vlaků na muzejní lokálce.
3. září sice nebylo dnem Lednického parního léta, přesto jsem byl ve střehu. Tamtamy přátel bubnovaly zprávu o nezvyklém vlaku z Prostějova do Lednice. Tři osobní historické vozy, služební vůz na kola a hlavně, T 435.0039, čerstvě dekorovaná původními tabulkami, to byl dostatečný důvod pro ostražitost. Nakonec to bylo trochu jinak, zájem o jízdu byl takový, že vlak bylo nutné na poslední chvíli doplnit o první vhodný vůz, takže do historické soupravy se připletl i ještě jeden Balm. Nu což, nevadí, i tak se jednalo o nespornou kuriozitu.
Konec Lednického parního léta přišel 24. září. Hasiči tentokráty by s jízdou vlaku i souhlasili, Dokonce i Skaličák 433.001 byl již v dobé kondici, přesto ani závěrečný den nenabídl návštěvníkům jihu Moravy parní lokomotivu. Důvod? Především ten, že odstraňování dětských nemocí Skaličáku odsunulo stranou práce na opravě "pětasedmy" 475.101. A protože ta měla na stejný den naplánovaný výkon, padlo rozhodnutí, že Skaličák zaskočí za 475.101 a do Lednice se vypraví znovu šestiválcový diesel. Pro změnu ale z Veselí nad Moravou T 478.1002. Takže v poslední den "parního" léta jsem fotil veselskou krasavici. 

Milan Vojtek

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 13         Výpis:    
» parmezano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 570 5.2.2017 13:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Lednické parní léto aneb Samá nafta

tratovak : máš recht a na podzim by se muselo vypsat na nákup tech metel výběrový řízení

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 145 5.2.2017 12:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Lednické parní léto aneb Samá nafta

No a dnes by ste museli mať aj na tú metlu "ISOcertfikát"...

» parmezano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 570 5.2.2017 11:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Lednické parní léto aneb Samá nafta

P.S.: Kolchoz ještě před žňama posekl obilí na "zeleno"okolo dráhy asi 50 m od dráhy a vyoral tam asi 10m ochranný pás.

» parmezano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 570 5.2.2017 11:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Lednické parní léto aneb Samá nafta

tratovak: neměli, seděli jsme na hrázi a když jel vlak tak jsme koukali jestli někde nechytla suchá tráva( byla krásně vysečená) , když jo , tak jsme vystartovali s metlama a dali jsme se do hašení , když to odnesla metla tak se vyfasovala nová. A když tenisky , tak byl doma mazec a mamka naklusala do kolchozu pro peníze na nový.

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 145 5.2.2017 7:44
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Lednické parní léto aneb Samá nafta

A mali ste predtým lekára, kabinet, požiarne školenie a vstup do koľaje?

» parmezano Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 570 4.2.2017 22:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Lednické parní léto aneb Samá nafta

Já jsem jako kluk , chodil o prázdninách na " požární hlídku " , před začátkem prázdnin vypracovala škola "rozvrch" a podle něho se pak hlídalo . Rozvrch byl na blízké hlásce , kde jsme hlásili nástup na hlídku a její konec ( ráno od 9.00h do 14.00h a odpoledne 14.00h.- 19. 00., když pršelo tak bylo volno) mzda byla 1 kčs za hodinu a vyplácelo se po žních .

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 442 4.2.2017 18:39
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Lednické parní léto aneb Samá nafta

dokonce i před padesáti lety...
http://www.noveaspi.sk/products/lawText/1/30458/1/2#c_1548
Bufalo: Navyše pred 100 rokmi sa na poliach striedali malé políčka, udržiavali jarky, medze... Ešte ja si pamätám z detstva ako traťové teleso lokálky spásali kozy. Polia boli pretkané poľnými cestami, lepšie prístupné... skús dnes prejsť 300 ha kukuričné pole. Aj rozsah výstavby pri trati bol menší. Stačí keď si porovnáš leteckú snímku z r. 1949. Keď už požiar vznikol, skorej ho tiež spozoroval pochôdzkár, na poliach vtedy pracovalo omnoho viac ľudí, ktorí mohli pribehnúť na pomoc... Napriek tomu požiare od vlakov boli dosť časté, hlavne na dolniakoch.

» Shalomek Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 5 011 4.2.2017 17:53
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Lednické parní léto aneb Samá nafta

Bufalo: před sto, dokonce i před padesáti lety byly koleje prosté trávy, kolem kolejí byl protipožární pás, kde nesměla růst tráva a vše možné jako dnes. Takže možností, že by parní vlak měl co zapálit, bylo výrazně méně, než dnes. A v době žní se držely požární hlídky. Dnes jsou tratě a jejich okolí tak zarostlé, že je problém nezapálit.

» Bufalo Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 718 4.2.2017 13:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Lednické parní léto aneb Samá nafta

Pekná reportáž. Pekné zábery zo zaujímavých akcií. Pozastavil som sa nad suchom. Kvôli suchu zakázané jazdy parných vlakov. Pri podobných akciách mi je smiešno, že za parným vlakom uháňa motorový rušeň s cisternou a po ceste ešte hasiči. Ľudkovia, ako to bolo pred 100 rokmi, keď po koľajách jazdili len parné vlaky? To koncom júna zastavili v Európe železničnú dopravu kvôli suchu? Zastavená doprava až do najbližších lejakov? Trochu čudné.

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 317 4.2.2017 12:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Lednické parní léto aneb Samá nafta

Dekuji za clánek.
Detské nemoci lokomotiv jsou zcela - bezné. Vzdyt je to technické zarizení. O to více mne mrzí hasici. Vzdy jsem s myslel, ze jsou tu od toho, aby hasili a ne aby "cinili opatrení".

nasledujúce príspevky »