Múzeum poľných dráh v obci Herrenleithe

9.11.2014 8:00 Helmut Böhme

Múzeum poľných dráh v obci Herrenleithe

3. október sa v Nemecku slávi ako Deň nemeckej jednoty, a pretože tohto roku bolo slnečné počasie, zobral som bicykel a vydal sa najprv vlakom do Pirny a potom po svojich severným smerom do lesa u obce Lohmen. Tam vystavuje drážďanský spolok záujemcov o historické poľné dráhy svoje lokomotívy i ďalšie vozidlá a dá sa tam aj zvesť na úzkorozchodnej drážke.

 

 

 

 

Pôvodne mali svoje zázemie v drážďanskej mestskej časti Klotzsche, odkiaľ sa ale museli odsťahovať, pretože sa občania sťažovali na veľký hluk a niekto dokonca strelil na nich puškou.

Z trati Pirna – Sebnitz – Bad Schandau kedysi odbočovala do areálu bývalej fabriky Mineraölwerk Herrenleite, v ktorom je teraz múzeum umiestnené, vlečka, ktorá je už čiastočné znesená a nezjazdná.

 

Preto je zavedená „náhradná“ autobusová doprava.

Spolok ale plánuje vlečku prerozchodovať na 600 mm, aby sa návštevníci mohli zviesť drezinou, ktorá už teraz na zjazdné časti premáva.Od vchodu do areálu premávali rôzne súpravy.
 

Za čias NDR bol areál fabriky neprístupný, pretože tam vládla Národná ľudová armáda a vyrábal sa tam letecký benzín z uhlia.

 

V dnes už zamurovanej štôlni sa skladovala munícia.Na konci areálu bol kameňolom. Teraz tam sú odstavené vyklápacie vozíky a staršie motorové lokomotívy ...
 


... pripomínajúce „budovanie rozvinutej socialistickej spoločnosti“.
 


Najväčší ruch bol pred remízou.
 


Remíza dočasne fungovala aj ako predajňa suvenírov a bufet.
 


Poobedie bola paráda súprav
 


V areáli žije v obytnom voze kováč, ktorý ho tak súčasne stráži pred zlodejmi (predovšetkým) kovov. Nielen na Slovensku je totiž snaha zarobiť si prostredníctvom zberne.
 


V miestnom kine ukázali veľmi zaujímavý film o odvoze trosiek poľnými dráhami po bombardovaní mesta Drážďany. Pritom ma pobavilo rozprávanie, že tam aj mali rušňovodičku, ktorá robila s druhou posádkou preteky. Vyhrala s motorovou lokomotívou, zatiaľ čo sa parný rušeň prevrátil na bok a rušňovodič aj kurič sa ľahko zranili.
 


V expozícii hosťoval rušeň zo súkromnej záhradnej železnice. Ten vzadu spolok kúpil na dražbe vo Francúzku. Bohužiaľ mu vypršalo lehota kotla a noví majitelia nemajú dosť peniaz na nákup nového.
 

Na akciu sa dostavili aj historické automobily z čias NDR.

 

Stan pri drevenej remíze slúžil ako predajňa cestovných lístkov na jazdu drezinou.

 

Normálnerozchodná nákladná súprava pripomína prevádzku na vlečke.

 

Pretože išlo o tematický deň „Banské lokomotívy Wismut“, boli tu vystavené aj príslušné súpravy. 

Pri návratu domov sa mi podarilo len veľmi ťažko sa s bicyklom ešte vtlačiť do S-Bahnu. DB samozrejme vôbec nenapadlo posilniť súpravy, aj keď ľudia v sviatočný deň masovo navštívili Saské Švajčiarsko.

 

Ďalšie fotografie z akcie nájdete v mojej internetovej galérii.

Odkazy:

  1. Historische Feldbahn Dresden
  2. Feldbahnmuseum Herrenleite - Park-, Feld-, Berg- und Straßenbahnen - Bahnnostalgie Deutschland
  3. Gemeinde Lohmen in Sachsen, Sächsische Schweiz, Verein Historische Feldbahn Dresden e.V.
  4. Bahnstrecke Pirna–Herrenleite – Wikipedia
  5. Bombardování Drážďan – Wikipedie
  6. Wismut (Unternehmen) – Wikipedia
  7. Saské Švýcarsko – Wikipedie

Upravil a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy