Mikuláš s „albatrosom“

» Návrat

Pridané: 18.1.2012 8:00
Autor: Martin Hrošovský, nick: » hrosik

Mikuláš s „albatrosom“ Pri tomto článku by sme mohli uplatniť zásadu „radšej neskoro, ako nikdy.“ Viem, že 4. december už bol pomerne dávno, ale bohužiaľ som bol natoľko pracovne a inak vyťažený, že som si nenašiel čas napísať reportáž o mimoriadnom vlaku, ktorý bol v spolupráci Albatros klubu Bratislava, ZSSK a ŽSR zavedený na Mikulášsku jazdu z Bratislavy cez Galantu, Nové Zámky a Hurbanovo do Komárna.

Že vám nesedí pojem mikulášska jazda a 4. december? Áno, máte pravdu, nebolo to presne na Mikuláša, ale keďže ten bol cez týždeň, tak sa jazda presunula o dva dni dopredu, na nedeľu.

 

Moja priateľka už niekoľko dní dopredu zabezpečila lístky aj s miestenkami na tento mikulášsky vlak. A tak sme sa 4. decembra ráno vybrali na bratislavskú hlavnú stanicu. Albatros, za ním obytný/pracovný vozeň F9 2309, salónny vozeň, 13 vozňov radu Bdteer, medzi nimi ešte historický jedálenský vozeň WR a spoločenský vozeň Wgmeer, a ako posledná laminátka nezisteného čísla, tvorili dlhočiznú súpravu, ktorá zaberala koľaj 1 a 1C, teda celé prvé a šieste nástupište na hlavnej stanici. Na 6. koľaji si pomrmlávala aj zamračená T 478.1201 s požiarnym vlakom, ktorý tvorí neodmysliteľnú súčasť každej takejto jazdy parného vlaku.


498.104 v čele mimoriadneho vlaku na Bratislavskej hlavnej stanici © Martin Hrošovský

Usadili sme sa do nášho vozňa, kde nám ale miestenky neboli nič platné, pretože mikulášsky vlak išiel evidentne v úplne inej zostave, ako bolo pôvodne plánované. A tak si každý sadol tam, kde sa mu páčilo. Treba dodať, že vozne boli poobsadzované do posledného miesta. Presne o 9:15 sa ozvalo mohutné zapískanie albatrosa a dlhočizná súprava sa za asistencie laminátky, ktorá mala okrem vykurovacej aj postrkovú úlohu, dala do pohybu. Krátke zastavenie na Vinohradoch, potom dlhšia fotozastávka v Galante. Albatros, ktorému tu pri fotení robila spoločnosť aj zamračená, bol však obľahnutý davom nadšených cestujúcich aj necestujúcich a tak sa ho inak odfotiť nepodarilo.


Oba rušne v Galante budia pozornosť © Martin Hrošovský

Ďalšia cesta prebiehala viac-menej hladko, organizátori pripravili rôzny sprievodný program, pre deti súťaž v kreslení, minidisko v spoločenskom vozni a pre dospelých kvíz na tému história železníc, ktorého sme sa zúčastnili aj my. V Nových Zámkoch sme si postáli o čosi dlhšie, ako bolo pôvodne v pláne, čo mi umožnilo vybehnúť na nástupište a odfotiť si tunajšiu laminátku v čele pripraveného osobného vlaku smer Levice v spoločnosti samej prvej gorily 350.001-4 v čele práve prichádzajúceho EC 170 Hungaria. Len-len, že som stihol naskočiť do vozňa, ešte som ani nesedel na mieste a už sme sa pohýňali smer Hurbanovo a Komárno.


Mikulášska čata vo vlaku © Martin Hrošovský

V Komárne sme mali pomerne dosť času na prechádzku po meste, geocaching, obed a dokonca aj zákusok v cukrárni. Potom sme sa pobrali späť na stanicu, kde som ešte stihol odfotiť Martu 951.003-3 na osobnom vlaku smer Nové Zámky s privesenou krabičkou 812.030-5 a náš mikulášsky vlak s albatrosom už na opačnom konci. V Komárne našťastie majú točňu, takže albatros nemusel ísť na spiatočnej ceste „uhlím vpred“. Menší problém nastal pri hľadaní si miesta. Keďže som fotil a do vlaku sme nastúpili tesne pred odjazdom, neušlo sa nám pôvodné miesto.


Celkový pohľad na ruch a stroje v stanici Komárno © Martin Hrošovský

Tým, že pôvodné miestenky neplatili a prakticky nebolo možné odkontrolovať, kto kde sedí, ušlo sa nám iba miesto v predstavku, kde bola zima a veľký hluk, pretože tam stále niekto otváral dvere na prechode do druhého vozňa. A tak som sa vybral hľadať miesto inde, na veľké potešenie mojej priateľky, úspešne. Cestou späť bolo vyhodnotenie kvízu, podarilo sa nám získať pekný stolný kalendár, ako inak, s železničnou tematikou. A v tombole ešte aj puzzle s obrázkom zeleného antona. Cesta naspäť do Bratislavy už potom prebiehala hladko.


263.005-1 v peknom nátere ožiarila Nové Zámky © Martin Hrošovský

V Nových Zámkoch sa mi opäť podarilo vybehnúť a odfotiť zaujímavo vyfarbenú princeznú. Vystúpili sme na Vinohradoch, kde sa mojej drahej podarila pekná nočná fotka už odchádzajúceho vlaku. Vychutnali sme si pohľad na rozjazd Albatrosa s dlhočiznou súpravou a po chvíli aj hrmotnú zamračenú s požiarnym vlakom. Potom som už len počkal na R 837 Levičan, ktorý ma odviezol do mojich rodných Levíc a krásny deň so železnicou bol za nami.

Titulná snímka: „Albatros“ s diabolskou ochrankou © Martin Hrošovský

Martin Hrošovský


Galéria k článku

Počet: 35     Stránky: / 2        

Foto 04.12.2011 - Albatros 498.104 v čele mimoriadneho ...

Foto 04.12.2011 - 240.133-9 v čele rýchlika a T 478.120 ...

Foto 04.12.2011 - Laminátka 240.133-9 sa s rýchlikom ro ...

Foto 04.12.2011 - Zamračená v čele požiarneho vlaku si ...

Foto 04.12.2011 - Albatros v zajatí obdivovateľov na hl ...

Foto 04.12.2011 - Pán majster na svojej mašine © Martin ...

Foto 04.12.2011 - Albatros 498.104 a čert, Bratislava h ...

Foto 04.12.2011 - Fotozastávka, požiarny vlak s T 478.1 ...

Foto 04.12.2011 - Albatros obľahnutý obdivovateľmi a ve ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace trate

  • ŽSR-130: Bratislava - Šurany; Palárikovo - Štúrovo
  • ŽSR-135: Nové Zámky - Komárno - Komárom MÁV

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 14         Výpis:    
» bodvaru Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 3.2.2012 21:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mikuláš s „albatrosom“

video z tejto akcie http://www.youtube.com/watch?v=tHnuJw7oaRw

» hrosik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 19.1.2012 22:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mikuláš s „albatrosom“

Pierr: takže to mám najbližšiu akciu grátis za reklamu nie?

» Pierr Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 19.1.2012 20:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mikuláš s „albatrosom“

V mene celého ALBATROS klubu ešte raz ďakujem za pochvalu. Je pravda, že miesta v týchto vagónoch nie sú očíslované a kto skôr príde, skôr berie-ako sa vraví. Preto ako som už spomínal, nikdy neobsadzujeme celý vagón plnou kapacitou. A dohoda je tým pádom už hlavne na cestujúcich daného vagóna.
Je pravda, že k ALBATROSU by sa hodila historická súprava vozňov, akú majú napríklad kolegovia v Rakúsku, no na Slovensku taká súprava nie je ani v kvalite, ani v počte vozňov, ktoré by sme na danú akciu potrebovali.
Keďže sa pri týchto jazdách (MDD, Mikulášska jazda, S Albatrosom za Katkou) väčšinou jedná o celodenný výlet, musí byť súprava zložená práve z týchto vagónov, aby sme mohli zabezpečiť komfort cestovania, ktorý si vy ako naši klienti, zaplatíte a zaslúžite. Čiže v zime nastúpiť do vykúreného a v lete do klimatizovaného vagóna. Taktiež vákuové toalety zabezpečujú non-stop použitie WC (netreba čakať na pohyb vlaku) a takto by sa nazbierali ďalšie výhody.
Ešte raz chcem poďakovať všetkým, ktorí sa našej jazdy zúčastnili či už ako cestujúci, alebo ako diváci či fotografi v staniciach alebo popri trati. A to druhé veľké ďakujem patrí všetkým, ktorí tieto akcie pomáhajú organizovať, lebo kto sa čo i len trochu pohybuje v tejto oblasti vie, že to nie je záležitosť týždňa ba ani mesiaca! Ďakujeme a do skorého videnia na najbližšej akcii už v apríli!


» hrosik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 19.1.2012 17:39
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mikuláš s „albatrosom“

Ak si dobre pamätám, opravte ma tí, čo ste boli, ak sa mýlim, že celý problém spočíval v tom, že dotyčný vozeň nemal očíslované miesta. Tak si každý sadol, kde mu prišlo vhod. A preto aj na spiatočnej ceste vlastne nebolo koho požiadať, aby uvoľnil miesto... Takže ani personál nám nebol v tomto prípade nápomocný. Ale inak na Vašu adresu, milí organizátori, veľká pochvala, všetko ostatné bolo dobre zorganizované a páčilo sa nám. Snáď len to, že tie vozne (teraz neviem, či to je reko, alebo novostavba a nechce sa mi hľadať ) ozaj trochu kontrastovali s historickým HDV. Ale celkovo vzaté to bolo na jednotku.

» Laci Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 098 19.1.2012 12:30
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mikuláš s „albatrosom“

trepko, Pierr: ja som sice na tej jazde nebol, ale vyjadrim sa takto: vazim si, ze ste sa k tomu postavili sebakriticky a najma priamo. Ved nie je vsetkym dnom koniec, ucime sa stale. A ta snaha zaradit velkopriestory, tak to len vitam, to je dobra atmosfera, ked sa ludia na takejto jazde vidia, pocuju sa navzajom, zoznamia sa, porozpravaju sa, atd.

» Laci Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 098 19.1.2012 12:06
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mikuláš s „albatrosom“

karel.f: Toho čerta na fotografiich od někud znám. Už jsem ho musel někde vidět, že bych byl už někdy v pekle?
Aj mne je ten cert nejako povedomy, hm . Ja som sice v pekle este nebol (len sukromne, nie origo), ale mozeme si tam niekedy objednat stol na pokec, pripadne aj trvaly pobyt . My sialenci asi nikde inde neskoncime ako tam a voci tomu je nemam ziadne vyhrady .

» dado Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 085 18.1.2012 21:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mikuláš s „albatrosom“

to preco davaju na taketo jazdy MOVky sak sa to vobec nehodi... ako keby ich nebolo kde dat
pekny report

» Pierr Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 18.1.2012 21:18
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mikuláš s „albatrosom“

pre Strecofero : Na pravidelných akciách ALBATROS klubu, akými sú práve Mikulášska jazda či MDD jazdy sa snažíme do súprav zaradiť veľkopriestorové vozne (Bdtee) práve kvôli tomu, aby skupiny ľudí mohli sedieť pri sebe, aby vo vagónoch mohol prebiehať doplnkový program pre deti a tombola. ALBATROS klub sa prioritne snaží, pokiaľ je však dopredu informovaný, predávať lístky skupinkám tak, aby boli pri sebe. Samozrejme, je potrebné o tom predávajúci personál informovať, prípadne túto informáciu uviesť v e-maily. Taktiež je v každom vagóne vždy schválne minimálne jedna "štvorka" sedadiel prázdna, nakoľko sa ráta aj s možnosťou, že budú sedieť vedľa seba skupinky, kde sú len traja ľudia. K situácii, ktorú popisujete, mohlo dojsť vtedy, ak boli lístky zakupované postupne, prípadne informácia o požadovanom spôsobe sedenia nebola uvedená. V mene ALBATROS klubu sa Vám ospravedlňujem a verím, že nabudúce sa s nami vyberiete na ďalší plánovaný celodenný výlet, o ktorom budeme včas informovať. V prípade, že miesta vo vagóne boli už obsadené inými osobami, je potrebné požiadať obsluhujúci personál o nápravu. V každom vagóne sú osoby zodpovedajúce za poriadok a priebeh cesty. V každom prípade Vám ďakujeme za túto informáciu a podnet, aby sme na ďalšej akcii boli opäť o niečo lepší. Vaše postrehy a podnety uvítame : pr@albatrosklub.sk

» trepko Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 139 18.1.2012 21:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mikuláš s „albatrosom“

Veľmi ma mrzí, keď čítam, že ľudia boli na našej akcii s niečím nespokojní. Ale aspoň vieme, že máme stále čo zlepšovať. Ja mi ľúto zbytočne vzniknutých problémov s miestenkami. Systém máme nastavený tak, aby miestenky fungovali, najmä z dôvodu toho, aby bol do každého vozňa pridelený počet balíčkov odpovedajúci počtu nahlásených detí. Avšak aj tu vznkajú problémy nakoľko deti sa nedajú len tak ľahko ustriehnuť a pokiaľ dieťa odbehne za kamarátom do susedného vozňa a tam mu Mikuláš odovzdá balíček, logicky sa tým minie balíček určený pre iné dieťa, ktoré v tom vozni má byť. Naštasie pre tieto prípady máme vždy cca 30 náhradných balíčkov avšak situácia, keď Mikuláš prichádza k dieťaťu s prázdnymi rukami je vždy veľmi nepríjemná. Ale späť k miestenkám. Stráženie týchto majú na starosti sprievodcovia v danom vozni. Ak nabudúce dôjde k problému, že Vaše miesto bude obsadené treba si to buďto s dotyčným v rámci normálnosti vysvetliť alebo problém okamžite posunúť k riešeniu sprievodcom. Na to tam sú. Bohužiaľ niektorí si to dostatočne neuvedomujú za čo sa Vám ospravedlňujeme. A sprievodcom, ktorí si svoju prácu vzorne plnia ďakujeme.

» strecofero Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 18.1.2012 19:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Mikuláš s „albatrosom“

....bol to super výlet, ale tie cestove lísty /miestenky????/ neboli po organizačnej stránke vôbec zvládnute. Prišlo nás 12,zaplatili sme 150euro...a sedeli sme rozhádzaný po vagone.Buducu akciu budeme ešte zvažovať.....

nasledujúce príspevky »