MDD: Gemerský expres do Slavošoviec, 28.5.2011

12.5.2011 22:00 Ľubo Lehotský Zdroj: KHKV

MDD: Gemerský expres do Slavošoviec, 28.5.2011

Klub historických a koľajových vozidiel (KHKV) vypraví 28. mája 2011 na Gemer ďalší nostalgický expres. Tentoraz bude venovaný deťom pri príležitosti Medzinárodného dňa detí. Jazda sa uskutoční v rámci projektu: Nostalgické jazdy po zabudnutých tratiach, ktoré v tomto roku podporil aj Košický samosprávny kraj a niektoré obce dotknutých regiónov.

„Naše občianske združenie chce nostalgickými jazdami oživiť trate, po ktorých už 8 rokov nepremáva osobná doprava. Aj touto formou chceme turistom priblížiť krásne a atraktívne regióny Slovenska, ktoré sú aj vďaka zastavenej vlakovej doprave v menšej pozornosti návštevníkov,“ povedal Ľubomír Lehotský, manažér pre komunikáciu KHKV.

Štítnická dolina ožije nostalgickými jazdami historickým motorákom po necelom roku. Vlani však museli organizátori pôvodný termín pre katastrofálne povodne odvolať, Všetci v klube veria, že tentoraz im počasie bude priať. Aj preto pre cestujúcich a návštevníkov pripravili v spolupráci s obcou Slavošovce a papierenským podnikom SHP Slavošovce zaujímavý program.

PROGRAM

Historický motoráčik Magda privezie cestujúcich z Košíc, Moldavy a Rožňavy, no možnosť povoziť sa ním budú mať aj cestujúci z celej Štítnickej doliny. Vďaka spolupráci s obcou Rochovce, Štítnik, Ochtiná, Slavošovce a Čierna Lehota sme pripravili tri kyvadlové jazdy na trati Slavošovce – Štítnik železničná stanica a späť. Rozpis jázd je na priloženom plagáte, v rámci kyvadlových jázd však bude vlak zastavovať nasledovne:

Kyvadlové jazdy Slavošovce – Štítnik a späť

I. Slavošovce 10:30 – Rochovce 10:37 – Ochtiná 10:45 - Štítnik žst: 11:00 a späť. Príchod do Slavošoviec 11.40 hod.

II. Slavošovce 12:30 – Rochovce 12: 37 – Ochtiná - 12:45 – Štítnik 13.00 a späť. Príchod do Slavošovce 13.40 hod.

III. Slavošovce 14:00 – Slavošovce zastávka 14:05 – Rochovce 14:08 a späť. Príchod do Slavošoviec 14:15 hod.

Cena lístka na kyvadlovú jazdu: 1 €

Foto- prekvapenie:

Pripravené budú k obdivovaniu a fotografovaniu aj naleštené dva vlečkové motorové rušne T 334. Spolu s Magdou vytvoria peknú vlakovú zostavu. A pozor, pripravené je aj jedno unikátne foto-prekvapenie – približne medzi prvou a druhou kyvadlovou jazdou.

Okrem výletných kyvadlových jázd je pre deti a dospelých pripravený aj ďalší zaujímavý program.

Exkurzie:

Pripravené sú celkovo tri exkurzie. Dve organizované a jedna individuálna. Po príchode do Slavošoviec sa cestujúci, ktorí budú mať o program záujem, rozdelia do dvoch skupín. Zatiaľ čo prvá pôjde na prehliadku papierenskej fabriky, druhá sa vyberie po stopách slovenského rozprávkara Pavla Dobšinského. Výlet do rozprávkova - presnejšie do domu najznámejšieho rozprávkara - je určený najmenším.

Po absolvovaní programu si návštevníci miesta exkurzie po hodinke vymenia.

Tí zdatnejší turisti sa môžu vydať po stopách plánovanej trate, na ktorú už stavitelia nestihli položiť koľajnice. Všetko ostatné však zostalo zachované, medzi inými aj takmer 3 km dlhý tunel. Samozrejme, že turistom poradíme, no nakoľko sme tento výlet organizovali už minulý rok, tentoraz pôjdu záujemci do tunela individuálne. Dobrodružná výprava síce nie je náročná, no zhruba 3 km dlhá trasa a návrat z nej, preverí turisticky nadaných cestujúcich. Nezabudnite si preto baterky, lampáše, či iné svietidlá, ktoré sú v dlhom tuneli neoceniteľnou pomôckou.

V prípade priaznivého počasia bude k dispozícii aj multifunkčné a futbalové ihrisko, kde budú pripravené hry pre deti. Asi najatraktívnejšia disciplína bude hod toaletným papierom do diaľky a na cieľ.

Miestni podnikatelia zabezpečia aj výborný guláš, opekané klobásky a predaj ovčieho syra.

Za spoluprácu ďakujeme všetkým partnerom, ktorí sú uvedení na plagáte.

Zároveň ďakujeme za záujem všetkým cestujúcim, ktorí sa na túto akciu hlásia už niekoľko mesiacov. Veríme, že rezerváciu nezrušíte, alebo včas jej zrušenie ohlásite, aby sa mohol do vlaku miesto vás dostať iný záujemca.

Jazda aj program bude tentoraz dlhší, preto sa prosím patrične zariaďte.

Cestovný lístok*

Jednosmerný lístok: dospelí: 8 € / deti 5 €
Obojsmerný lístok: dospelí: 11 € / deti 6 €
Rodinný lístok (dospelí + deti): 30 €

*Dobrovoľné cestovné, ktorým prispievate na náklady spojené s cestou a na záchranu a opravu historických vlakov.

   

REZERVÁCIE:

Pozor! Z Košíc odchádzame už o 7.45 hod. Pri vlaku však treba byť najneskôr o 7:30 hod.

Miesta si rezervujte na khkv@khkv.sk  ! ! ! Informácie: www.khkv.sk, prípadne: 0910 373 114 a 0905 412 322

Čo je projekt nostalgických jázd po zabudnutých tratiach?

Na záver treba dodať, že jazda je súčasťou projektu: „Jazdy po opustených tratiach“. Zámer sleduje jediný cieľ – oživiť trate, na ktorých bola pred rokmi zrušená osobná preprava.

Radi by sme v spolupráci s VÚC – Košickým samosprávnym krajom, miestnymi samosprávami, mikroregiónom, sponzormi, zanietencami a železnicami..., obnovili na týchto atraktívnych tratiach aspoň sezónnu, resp. turistickú dopravu. Stačil by napríklad jeden pár víkendových vlakov v letných mesiacoch, ktorý by priviezol turistov do zaujímavého a hodnotného kraja, ktorý je doslova nabitý historickými a prírodnými pozoruhodnosťami. Veríme, že práve takto by do regiónu prišlo ešte viac turistov a návštevníkov, čo by bolo obohatením pre všetky strany.

Tešíme sa na Vás. Dovidenia v Slavošovciach. 

Titulná snímka: Slavošovce - dedinka v údolí © Marián Belko

Súvisiace trate