Gemerský Expres

17.4.2010 8:00 Ing. Igor Molnár Zdroj: KHKV Haniska pri Košiciach

Gemerský Expres

Motorový vozeň M 131.1125 /MAGDA/ má vďaka aktivite členov Klubu historických koľajových vozidiel /KHKV/ v Haniske pri Košiciach tohto roku množstvo príležitostí na to, aby ju videli nielen železniční fanúšikovia, ale sa ňou aj reálne povozili. V tomto roku by ste ju mali vidieť na viacerých tratiach východného Slovenska, zvlášť tých, kde už 7 rokov nepremávajú osobné vlaky.

 

 

 

Cieľom klubu KHKV a jeho historických jázd je upozorniť na krásu týchto tratí a turistickú atraktivitu regiónov, kam trate vedú. Aj touto svojou aktivitou chcú podnietiť zodpovedných – najmä regionálnu samosprávu a Vyššie územné celky na to, že by sa oplatilo do týchto kútov Slovenska zaviesť aspoň sezónnu, rekreačnú, či turistickú dopravu. Nemusia to byť práve iba nostalgické jazdy, vlakové spojenie do Dobšinej, Medzeva, či Slavošoviec určite ocenia výletníci z celého Slovenska, či zahraničia. 

Zaťažkávacou skúškou pre členov klubu a ich motorový „vláčik“ bude najmä apríl a máj. V sobotu 10. apríla to bola prvá tohtoročná klubová jazda do Betliara. A že bol o ňu mimoriadny záujem Vás azda presvedčia nielen nasledujúce riadky, ale aj fotografie či reportáže v STV, Korzári a ďalších médiách. 

Po nočnom výdatnom daždi prišlo vytúžené sobotné ráno. Mnohí z nás sme mali včasný budíček, nakoľko bolo potrebné Magdu vypraviť z depa a pripraviť na jazdu. To podstatné sa urobilo už týždeň pred jazdou, no kozmetických úprav nikdy nie je dosť. No a pri pohľade na oblohu nám neostávalo nič iné len skonštatovať, že to nie je najhoršie, čo nás v bláznivom aprílovom počasí môže čakať.

Príchod na košickú stanicu dokumentovalo niekoľko nedočkavcov. Pre lepšiu orientáciu našich cestujúcich staničný rozhlas informoval, na ktorej koľaji stojí vláčik, ktorý ich odvezie do Betliara. Cestujúci, ktorí si rezervovali lístky dopredu za niekoľko okamihov zaplnili takmer všetky voľné miesta. Šťastie sa tentoraz usmialo aj na tých, ktorí to „riskli“ aj bez rezervácie.

Pán výpravca odpískal, zdvihol výpravku a my sme sa pohli. Tých ktorí neodradilo ani chladnejšie počasie sa vo vykúrenej súprave cítili výborne. K tomu pomohla i skúsená osádka, ktorá ich informovala o programe, odpovedala na otázky tých mladších, ale i starších. Najviac zábavy si cestujúci užili v Jablonovskom tuneli, keď sme nechali na pár sekúnd vypnúť interiérové osvetlenie. To sme sa už ale dostali na Gemer, a čoskoro sme zastavili v Rožňave. Počas obiehania prívesného vozňa sa našiel čas i na krátke interview pre prítomné televízne štáby. Zvedavci a pasažieri si zas mohli zdokumentovať vláčik, ktorý ich za pár minút povezie traťou, kde osobný vlak neprešiel už viac ako 7 rokov. Vláčik sa pohol smerom na Dobšinú, aby o pár minút už brzdil v staničke BETLIAR.

Mimoriadnu jazdu už čakali nastúpení predstavitelia obce s jej obyvateľmi. Po krátkych príhovoroch sa väčšina účastníkov presunula cez ulice dedinky do areálu kaštieľa, kde ich čakala prehliadka. Ostatní sa mohli spoločne s obyvateľmi obcí Betliar, Gemerská Poloma, Henckovce a Nižná Slaná, povoziť kyvadlovou jazdou medzi N. Slanou a Rožňavou. A veru, bolo ich neúrekom. Skúsenú vlakovú čatu záujem prekvapil a už na druhej stanici stáli ľudia so zatajeným dychom, či sa do vlaku dostanú.

Nakoniec sme na nástupišti nenechali nikoho a rozradostené oči detí boli odmenou za to úsilie a čas, ktorí zanietenci venujú oprave mašiniek.

Časť výpravy, ktorá ostala v Betliari si po prezretí expozície v kaštieli nenechala ujsť ani prechádzku v parku, ktorý skrýva niekoľko pozoruhodných technických objektov. Zaujímavý je samozrejme i svojou botanickou rozmanitosťou. To už ale čas poriadne pokročil a my sme sa museli vrátiť spať na stanicu. Kroky ešte viac urýchlili padajúce kvapky zo zamračenej oblohy. Pred odjazdom z Betliara sme stihli ešte tradičné spoločné foto s MAGDOU. Po ňom nám neostávalo už nič iné, len sa rozlúčiť s našimi hostiteľmi a vybrať sa na cestu domov.

Plní zážitkov a nových vedomostí sme vystúpili na slnkom zaliatej košickej stanici. Ako vidieť, aprílové počasie si z nás pekne vystrelilo. Kým na Gemeri sa s nami lúčilo tou zachmúrenou a uplakanou tvárou, v Košiciach sa už na nás usmievalo. Nám to ale nevadilo, prežili sme i tak pekný deň na vidieku, bez zhonu veľkomesta.

A ešte čosi. Poďakovanie patrí všetkým cestujúcim, ktorí na túto mimoriadnu nostalgickú jazdu prispeli svojimi úsporami, ale poďakovanie patrí aj ŽSR a samosprávam obcí Betliar, Gemerská Poloma, Henckovce a Nižná Slaná, ktorí mimoriadnu jazdu podporili aj zo svojich skromných rozpočtov. Ešte raz ďakujeme a dovidenia 10. júla, kedy sa vydáme po tejto trati až do konečnej stanice v Dobšinej.

O jazde informovali aj rôzne média: 

  1. STV 
  2. INFO Rožňava
  3. NITRA 24 

Galéria

Súvisiace trate

Súvisiace odkazy