Počas letnej turistickej sezóny bude obnovené železničné spojenie na trase Humenné - Sanok

15.4.2005 9:48

Počas letnej turistickej sezóny bude obnovené železničné spojenie na trase Humenné - Sanok

Od 1. mája Železničná spoločnosť obnoví prevádzku osobnej dopravy s Poľskom na trase Humenné - Sanok.

Vlak bude premávať počas letnej turistickej sezóny do 2. októbra. V minulých rokoch toto spojenie fungovalo celoročne, ale kvôli nedostatočnej vyťaženosti bolo zrušené.

Tento rok ho má oživiť a zatraktívniť kultúrne leto. Kultúrne, spoločenské a športové podujatia v mestách a dedinách popri trati zverejní slovenská a poľská strana v spoločnom bedekri. Ako povedal riaditeľ Mestského kultúrneho strediska v Humennom Peter SOPKO: "Nechceme zostať len pri tom, chceme, aby sa začala rozvíjať turistika a cykloturistika zvlášť, pretože na tých vlakoch by mali prísť turisti na bicykloch." Aj preto sa uvažuje o príprave veľkého cykloturistického zrazu v tomto regióne."

Touto železničnou traťou sa dá dostať aj k jednej krásnej a zaujímavej úzkokoľajke v Poľsku.

Bieszczadzká úzkokoľajka v Poľsku

U nás na Slovensku je menej známa. Jej zastávka Balnica sa však nachádza takmer priamo na Slovensko - Poľskej štátnej hranici asi 1,5 hodiny cesty peši po žltej turistickej značke zo slovenskej obce Osadné, ktorá sa nachádza ešte niekoľko kilometrov na východ od Medzilaboriec. 

Niekoľko viet o úzkokoľajke:

Prvý úsek trate vedúci z Noweho Lupkowa do Cisny - Majdanu dlhý 25,16 km bol uvedený do prevádzky  22.1.1898. Hlavným poslaním železnice bol zvoz dreva a preprava tovaru. Na železnici bola aj osobná doprava. Práce na stavbe železnice začali už v r. 1890. Vybudovaním trate bol poverený Ing. Albín Zazuli z Jaroslawia. Investorom bol spolok rakúskych podnikateľov a značný podiel mal aj mestský úrad v Ľwowe. Jedným z hlavných iniciátorov budovania úzkokoľajky bol doktor filozofie a náuky o poľnohospodárstve  Herman Jan barón Tschecz de Lindewald, rakúsky starosta Przemyslu.  Veľký problém spôsobil pred začiatkom satavby trate výkup pozemkov, lebo bolo veľa malých vlastníkov.  Stavba sa borila s náročným terénom. Prvým prevádzkovateľom bolo Riaditeľstvo c.k. železníc v Ľwowe (Dyrekcia c.k. koleiwe Lwowe) s miestnou správou v Ľupkowe.

V roku 1904 bolo uvedené do prevádzky predĺženie trate z Majdanu cez Szpickiery  do Kalnice o dĺžke  12 km. V rokoch 1908 - 1909 postavili 5,5 km úsek zo Szpickiery na pílu v Beskidzie. Trasa z Majdanu do Kalnice a Beskidu bola veľmi bohatá na oblúky.

V rokoch 1898 -1918 bola vybudovaná odbočka železnice z Majdanu do Roztok Górnych, kde bola tiež píla. Trasa bola dlhá 5 km, mala dočasný charakter, bola postavená vedľa cesty a v roku 1929 bola znesená.

V roku 1918 po vzniku Československa sa krátky úsek trate 1,2 km (Balnica - Solinka) ocitol na Československej strane. Až po zmene hraníc v roku 1938 bola celá úzkokoľajka na Poľskom území.

V roku 1923 bola vybudovaná úzkoroschodná železničná trať v údolí rieky Oslawy vedúca z Rzepedzi (bola tam píla a hlavná trať Medzilaborce - Lupkow - Rzepedz - Sanok- ...) do Mikowa "Gornego". Trať mala dĺžku 12 km  a odbočky v Prelukách pozdĺž potoka Kolodiazny (1,7 km) a v Duszatyne. Pôvodný rozchod úzkokoľajky bol 760 mm.Počas 2. svetovej vojny bola Bieszczadzká úzkokoľajka prebudovaná na rozchod 750 mm.

Po vojne sa pokračovalo vo výstavbe úzkokoľajky . V rokoch 1957 - 64 sa postavila nová trať z Majdanu cez Cisnu, Kalnicu , Wetline do Moczarnego. V úseku Majdan - Kalnica bola vybudovaná úplne nová trasa, ako pôvodná trasa z Majdanu do Kalnice cez Szpickiery. Pôvodná trasa sa prestala  používať pred vojnou. 

Úzkokoľajka z Rzepedzu do Mikowa bola predĺžená do Smolníka, kde sa napájala sa na trať Nowý Ľupkow - Cisna. V 60. a 70. rokoch 20. storočia po vybudovaní asfaltových ciest začala úzkokoľajka upadať. V 90. rokoch sa začali likvidovať niektoré traťové úseky .

foto: Peter Popovec, archív
-PIO-

Súvisiace trate

  • ŽSR-191: Michaľany - Medzilaborce - Lupków (PL)

Súvisiace odkazy