České dráhy, a.s. - osobní doprava
Vzhledem k tomu, že se osobní doprava stále více odděluje od ostatních činností skupiny České dráhy, a.s. a vše má vyustit v její relativní samostatnost v podobě dceřiné společnosti, zaslouží si také své diskusní téma.
Stránka dopravce: České dráhy, a.s. - osobní doprava
Podle železničářů je o cyklodopravu i drážní půjčovny kol zájem. Některým konkurentům jsou však trnem v oku
Teplé počasí vylákalo cyklisty do pedálů. Zejména o víkendech jsou už některé památky na rovinatém Břeclavsku obsypané bicykly. Dobře to vědí i České dráhy, které už od dubna začaly vypravovat první cyklovlaky. Tedy soupravy, které jsou speciálně upravené na převážení jízdních kol.
V Břeclavi jich zastaví denně více než dvě desítky, a to ve směru od Brna i ze Znojma. „Zájem o tyto služby je velký. Tratě vytipovali kolegové na základě zkušeností z minulých let,„ objasnil přednosta břeclavské železniční stanice Rudolf Tuček, proč do ráje cyklistů na jihu Moravy míří tolik cyklovlaků.
Bicykl lze vlakem převést dvěma způsoby. Prvním je kolo jako spoluzavazadlo, kdy je mají cestující pod dozorem ve stejném vagónu. Přeprava stojí v tomto případě pětadvacet korun. O pět korun více zaplatí ten, kdo dá přednost převozu kola v jiném vagónu pod dohledem zaměstnance drah.
Podle Jiřího Nálevky z Českých drah je oblíbenější přeprava jízdních kol jako spoluzavadla. „Cestující si v tomto případě sám kolo naloží do označeného vozu,„ uvedl. Jak upozornil, u většiny mezinárodních rychlíků je ovšem na přepravu jízdních kol povinná telefonická rezervace.
České dráhy ale s příchodem turistické sezóny otevřely i vlastní půjčovny bicyklů. Na jižní Moravě jsou ve třech železničních stanicích - Břeclavi, Znojmě a Veselí nad Moravou. Konkrétně břeclavská půjčovna má k dispozici dvacet kol pro dospělé a tři dětská.
„O půjčování kol je u nás velký zájem,„ pochvalovala si pracovnice břeclavského centra pro zákazníky Českých drah Růžena Uhrová. „Třeba minulý víkend jsme půjčili sedmnáct kol. Ale dost záleží na počasí,„ konstatovala. K půjčení bicyklu jsou potřeba dva doklady totožnosti a složení tisícikorunové vratné kauce.
„Výhodou je, že vypůjčená kola lze vrátit například i ve stanicích Hodonín, Hrušovany nad Jevišovkou nebo v Šumné. A také jízdné zdarma pro některé trasy,„ vyzvedla Uhrová další přednosti. Kola Českých drah mohou nájemci bezplatně přepravovat například ve vlacích na tratích Znojmo - Břeclav, Vranovice - Lanžhot nebo Hodonín - Zaječí.
Není divu, že cyklovlaky a s nimi spojené služby Českých drah jsou trnem v oku některým soukromým půjčovnám kol. „Vůbec se mi nelíbí, že tyto služby železnice poskytuje. I když zájem o půjčování kol to v našem případě zatím nijak negativně neovlivnilo,„ vyjádřil se majitel valtické půjčovny kol Miroslav Peňáček.
Mnozí návštěvníci Břeclavska ovšem raději spoléhají na vlastní stroje i dopravu. „Při cestách na Břeclavsko dáváme přednost přepravě kol na střeše auta. Kdybychom bicykly neměli, určitě si je půjčíme,„ řekl Roman Fiřt, který do Břeclavi jezdí za rodinou a odpočinkem.
(Břeclavský deník)
Teplé počasí vylákalo cyklisty do pedálů. Zejména o víkendech jsou už některé památky na rovinatém Břeclavsku obsypané bicykly. Dobře to vědí i České dráhy, které už od dubna začaly vypravovat první cyklovlaky. Tedy soupravy, které jsou speciálně upravené na převážení jízdních kol.
V Břeclavi jich zastaví denně více než dvě desítky, a to ve směru od Brna i ze Znojma. „Zájem o tyto služby je velký. Tratě vytipovali kolegové na základě zkušeností z minulých let,„ objasnil přednosta břeclavské železniční stanice Rudolf Tuček, proč do ráje cyklistů na jihu Moravy míří tolik cyklovlaků.
Bicykl lze vlakem převést dvěma způsoby. Prvním je kolo jako spoluzavazadlo, kdy je mají cestující pod dozorem ve stejném vagónu. Přeprava stojí v tomto případě pětadvacet korun. O pět korun více zaplatí ten, kdo dá přednost převozu kola v jiném vagónu pod dohledem zaměstnance drah.
Podle Jiřího Nálevky z Českých drah je oblíbenější přeprava jízdních kol jako spoluzavadla. „Cestující si v tomto případě sám kolo naloží do označeného vozu,„ uvedl. Jak upozornil, u většiny mezinárodních rychlíků je ovšem na přepravu jízdních kol povinná telefonická rezervace.
České dráhy ale s příchodem turistické sezóny otevřely i vlastní půjčovny bicyklů. Na jižní Moravě jsou ve třech železničních stanicích - Břeclavi, Znojmě a Veselí nad Moravou. Konkrétně břeclavská půjčovna má k dispozici dvacet kol pro dospělé a tři dětská.
„O půjčování kol je u nás velký zájem,„ pochvalovala si pracovnice břeclavského centra pro zákazníky Českých drah Růžena Uhrová. „Třeba minulý víkend jsme půjčili sedmnáct kol. Ale dost záleží na počasí,„ konstatovala. K půjčení bicyklu jsou potřeba dva doklady totožnosti a složení tisícikorunové vratné kauce.
„Výhodou je, že vypůjčená kola lze vrátit například i ve stanicích Hodonín, Hrušovany nad Jevišovkou nebo v Šumné. A také jízdné zdarma pro některé trasy,„ vyzvedla Uhrová další přednosti. Kola Českých drah mohou nájemci bezplatně přepravovat například ve vlacích na tratích Znojmo - Břeclav, Vranovice - Lanžhot nebo Hodonín - Zaječí.
Není divu, že cyklovlaky a s nimi spojené služby Českých drah jsou trnem v oku některým soukromým půjčovnám kol. „Vůbec se mi nelíbí, že tyto služby železnice poskytuje. I když zájem o půjčování kol to v našem případě zatím nijak negativně neovlivnilo,„ vyjádřil se majitel valtické půjčovny kol Miroslav Peňáček.
Mnozí návštěvníci Břeclavska ovšem raději spoléhají na vlastní stroje i dopravu. „Při cestách na Břeclavsko dáváme přednost přepravě kol na střeše auta. Kdybychom bicykly neměli, určitě si je půjčíme,„ řekl Roman Fiřt, který do Břeclavi jezdí za rodinou a odpočinkem.
(Břeclavský deník)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/344990/
Za loňský rok sto sedmdesát mrtvých a sedmdesát pět zraněných. Z toho velká část mladých lidí do dvaceti let.
Tak vypadá tragická bilance na tuzemské železnici, kde vlastní vinou zbytečně vyhasínají lidské životy. Úrazy po zásahu elektrickým proudem či nebezpečné přecházení kolejí končí většinou smrtí či trvalou invaliditou. České dráhy proto už potřetí za sebou spustí projekt nazvaný Preventivní vlak. Ve spolupráci s policií, Drážní inspekcí a za mediální podpory Deníku se už příští týden rozjede speciální vlaková souprava složená s kinovozu, diskusního vagonu a záchranářského vozu. Letos bude mít vlak namířeno do dvou krajů - Plzeňského a Jihočeského. „Ve vlaku návštěvníci reálně uvidí, jak dopadne člověk po střetu s vlakem, srovnání brzdné dráhy vlaku a auta, následky střetu auta s vlakem na přejezdu i následky zásahu proudem z troleje, kde je 25 tisíc voltů,„ přibližuje koordinátor celého projektu a mluvčí ČD Ondřej Kubala.
Letošní novinkou bude vystoupení záchranářů, kteří návštěvníkům vlaku z řad studentů i veřejnosti názorně ukáží, jak se chovat v případě nenadálého incidentu. Vstup do unikátní vlakové soupravy bude pro veřejnost i školy zdarma. Vlak bude otevřen vždy od 8 do 16 hodin.
(Deník)
Tak vypadá tragická bilance na tuzemské železnici, kde vlastní vinou zbytečně vyhasínají lidské životy. Úrazy po zásahu elektrickým proudem či nebezpečné přecházení kolejí končí většinou smrtí či trvalou invaliditou. České dráhy proto už potřetí za sebou spustí projekt nazvaný Preventivní vlak. Ve spolupráci s policií, Drážní inspekcí a za mediální podpory Deníku se už příští týden rozjede speciální vlaková souprava složená s kinovozu, diskusního vagonu a záchranářského vozu. Letos bude mít vlak namířeno do dvou krajů - Plzeňského a Jihočeského. „Ve vlaku návštěvníci reálně uvidí, jak dopadne člověk po střetu s vlakem, srovnání brzdné dráhy vlaku a auta, následky střetu auta s vlakem na přejezdu i následky zásahu proudem z troleje, kde je 25 tisíc voltů,„ přibližuje koordinátor celého projektu a mluvčí ČD Ondřej Kubala.
Letošní novinkou bude vystoupení záchranářů, kteří návštěvníkům vlaku z řad studentů i veřejnosti názorně ukáží, jak se chovat v případě nenadálého incidentu. Vstup do unikátní vlakové soupravy bude pro veřejnost i školy zdarma. Vlak bude otevřen vždy od 8 do 16 hodin.
(Deník)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/344989/
V úterý 17. března jsem jel vlakem v 7.25 hodin ze Starého Města do Brna na výstavu faraona Tutanchamona. Po zhlédnutí zajímavé výstavy jsem se vydal na cestu domů vlakem EC 272 Jaroslav Hašek do České Třebové s odjezdem v 18.41 hodin z Brna.
Bohužel, tento vlak měl na odjezdu asi patnáct minut zpoždění. I když jízda tímto vlakem byla pro mne příjemným zážitkem, pro toto krátké zpoždění nám ujel rychlík z České Třebové směrem na Zábřeh na Moravě. Píšu nám, protože nás bylo víc.
Po hodině a půl jsme odjeli po půl deváté večer do Zábřeha. Ve 22.20 hodin jsem přijel archaických a špinavým motorákem do Hanušovic. Protože jsem byl už značně utahaný, netroufal jsem si na cestu do Starého Města pěšky. Tak jsem byl rád, když jsem se dozvěděl, že z Hanušovic jede poslední autobus směr Staré Město kolem 22.30 hodin. Při nastoupení do něj jsem sice musel zaplatit dvanáct korun za jízdenku, ale šťastně jsem se dostal kolem třiadvacáté hodiny domů.
Druhý den jsem na přepážce ČD na nádraží ve Starém Městě reklamoval cenu jízdného za autobus. Měl jsem totiž zpáteční jízdenku ze Starého Města do Brna a ne mojí vinou jsem nestihl poslední vlakový spoj z Hanušovic s odjezdem ve 20.19 hodin. Paní Dana Gronychová na přepážce staroměstského nádraží mě odkázala na zákaznické centrum ČD schované pod hlavičkou P. O. Box 24, Praha 1. Smutně jsem odešel s myšlenkou, že nemám šanci proti takovému „kolosu„, jakým České dráhy jsou, se svojí reklamací uspět.
Jaké ovšem bylo moje překvapení, když mi telefonem ve čtvrtek 19. března ráno pracovnice přepážky paní Dana Gronychová sdělila, že našla v interních předpisech možnost reklamace jízdného. Tato reklamace se týká případu, kdy se nedostane cestující vlastním zaviněním posledním vlakovým spojením do místa svého bydliště. Taky mi dále sdělila, že si mám přijít pro reklamovaných dvanáct korun za autobus! Velice mile mě to překvapilo. Nešlo mi sice o peníze, ale jen o princip. Vždyť stačilo málo a měl bych na České dráhy jiný názor. Zásluhou paní Dany Gronychové jsem se domohl spravedlnosti. Tak Vám, vážení zákazníci ČD, musím sdělit, že spravedlnost na Českých drahách skutečně existuje!
(Šumperský a jesenický deník)
Bohužel, tento vlak měl na odjezdu asi patnáct minut zpoždění. I když jízda tímto vlakem byla pro mne příjemným zážitkem, pro toto krátké zpoždění nám ujel rychlík z České Třebové směrem na Zábřeh na Moravě. Píšu nám, protože nás bylo víc.
Po hodině a půl jsme odjeli po půl deváté večer do Zábřeha. Ve 22.20 hodin jsem přijel archaických a špinavým motorákem do Hanušovic. Protože jsem byl už značně utahaný, netroufal jsem si na cestu do Starého Města pěšky. Tak jsem byl rád, když jsem se dozvěděl, že z Hanušovic jede poslední autobus směr Staré Město kolem 22.30 hodin. Při nastoupení do něj jsem sice musel zaplatit dvanáct korun za jízdenku, ale šťastně jsem se dostal kolem třiadvacáté hodiny domů.
Druhý den jsem na přepážce ČD na nádraží ve Starém Městě reklamoval cenu jízdného za autobus. Měl jsem totiž zpáteční jízdenku ze Starého Města do Brna a ne mojí vinou jsem nestihl poslední vlakový spoj z Hanušovic s odjezdem ve 20.19 hodin. Paní Dana Gronychová na přepážce staroměstského nádraží mě odkázala na zákaznické centrum ČD schované pod hlavičkou P. O. Box 24, Praha 1. Smutně jsem odešel s myšlenkou, že nemám šanci proti takovému „kolosu„, jakým České dráhy jsou, se svojí reklamací uspět.
Jaké ovšem bylo moje překvapení, když mi telefonem ve čtvrtek 19. března ráno pracovnice přepážky paní Dana Gronychová sdělila, že našla v interních předpisech možnost reklamace jízdného. Tato reklamace se týká případu, kdy se nedostane cestující vlastním zaviněním posledním vlakovým spojením do místa svého bydliště. Taky mi dále sdělila, že si mám přijít pro reklamovaných dvanáct korun za autobus! Velice mile mě to překvapilo. Nešlo mi sice o peníze, ale jen o princip. Vždyť stačilo málo a měl bych na České dráhy jiný názor. Zásluhou paní Dany Gronychové jsem se domohl spravedlnosti. Tak Vám, vážení zákazníci ČD, musím sdělit, že spravedlnost na Českých drahách skutečně existuje!
(Šumperský a jesenický deník)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/344237/
České dráhy plánují v červnu na hlavním nádraží v Praze otevřít nové odbavovací centrum pro cestující, které by mělo zrychlit nákup jízdenek a služeb ČD. Pražské hlavní nádraží nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí.
Celá zpráva: http://www.financninoviny.cz/index_view.php?id=370823
Celá zpráva: http://www.financninoviny.cz/index_view.php?id=370823
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/343983/
Milé České dráhy!
Byl jsem spokojen s vašimi službami v celé síti. Místní i dálkové vlaky s novými interiéry, lokomotivy umožňující dobrou cestovní rychlost a nejen na hlavních tratích průvodčí s milými úsměvy, nezapomínající poděkovat, když jsem jim podal jízdenku ke kontrole. Myslím, že služby ve vlacích ČD mohou být příkladem pro všechny evropské železnice. Věřím, že se vaše společnost bude dále zlepšovat, a přeji jí úspěchy ve všem. Prostě: České dráhy jsou pro mě Dráhy. Mnoho štěstí
Attila Budai
(Železničář)
Byl jsem spokojen s vašimi službami v celé síti. Místní i dálkové vlaky s novými interiéry, lokomotivy umožňující dobrou cestovní rychlost a nejen na hlavních tratích průvodčí s milými úsměvy, nezapomínající poděkovat, když jsem jim podal jízdenku ke kontrole. Myslím, že služby ve vlacích ČD mohou být příkladem pro všechny evropské železnice. Věřím, že se vaše společnost bude dále zlepšovat, a přeji jí úspěchy ve všem. Prostě: České dráhy jsou pro mě Dráhy. Mnoho štěstí
Attila Budai
(Železničář)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/343445/
Jablonec nad Nisou přivítal letošní jaro pěkně po svém. Připravil pro své návštěvníky 9. ročník veletrhu cestovního ruchu Euroregion Tour 2009. Akce, již tradičně zaměřená na cestování, sport a na poznání různých regionů naší země i sousedního Polska a Německa, se konala od 19. do 21. března v tamní výstavní hale Eurocentrum.
Celá zpráva: http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_14expo.htm
Celá zpráva: http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_14expo.htm
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/343442/
V historických vagonech tažených párou se mohou od soboty svézt lidé po trati mezi Brnem, Lednicí a Břeclaví. „Vlak bude jezdit pravidelně o sobotách, nedělích a svátcích až do 28. září,„ řekl Petr Pošta z Českých drah. Cestující mohou vlak využít i jako vlakový taxík na trasách z Valtic-města do Lednice a z Břeclavi do Lednice. To však platí pouze pro skupiny nad čtyřicet lidí a jízdenky musí být zpáteční. Pokud se chtějí lidé projet taxíkem na kolejích o víkendu, musí si vlak objednat předem, zejména v době školních výletů.
(Brněnský deník)
(Brněnský deník)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/342999/
České dráhy prodlouží před Velikonocemi a v jejich závěru desítky vlaků, především mezi Prahou a velkými městy. Delší vlaky pojedou také na Slovensko. Kvůli zvýšenému zájmu o cestování vlakem se ve velkých stanicích mohou tvořit u pokladen fronty. Upozornil na to mluvčí drah Petr Šťáhlavský.
Celá zpráva: http://magazin.ceskenoviny.cz/cestovani/index_view.php?id=369728
Celá zpráva: http://magazin.ceskenoviny.cz/cestovani/index_view.php?id=369728
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/342304/
Dlouho jsem nejela vlakem. Rok, dva, možná pět. Protože jsem měla na začátku roku hodně vyřizování v různých místech republiky, rozhodla jsem se, že si koupím týdenní síťovou jízdenku a využiji služeb Českých drah. Zde jsou mé zážitky:
Celé povídání včetně vyjádření náměstka GŘ ČD pro osobní dopravu: http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_13post.htm
Celé povídání včetně vyjádření náměstka GŘ ČD pro osobní dopravu: http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_13post.htm
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/341291/
Sdružení ČESMAD Bohemia se minulý týden pozastavilo nad plánem Českých drah na provozování vlastní autobusové dopravy. Při současném hospodaření železničního dopravce a způsobu jeho dotování by podle sdružení takové rozšíření podnikatelských aktivit představovalo zbytečné vynakládání prostředků daňových poplatníků. Úmysl Českých drah vstoupit na konkurenční půdu silniční dopravy a začít provozovat vlastní autobusy představuje podle názoru silničních dopravců od podniku, který z větší části své náklady financuje ze státních dotací, velice ambiciózní plán.
„Za použití krajských lokálek cestující loni zaplatili 2,7 miliardy Kč, zatímco kraje přispěly 4,7 miliardy Kč. Ovšem k pokrytí celkových nákladů drahám chybí další 3,2 miliardy Kč, které slíbilo (už prý naposledy) dodat ministerstvo dopravy. Vedle toho České dráhy také samozřejmě musejí obnovovat svůj zastaralý vozový park, který s průměrným věkem 26 let patří v Evropě mezi nejstarší. Na obnovu vozového parku získaly dráhy zhruba osm miliard za prodej majetku SŽDC. Na účtech však mají nyní už pouze 3,6 miliardy, když zhruba dvěma miliardami ,zalepily‘ loňskou ztrátu z regionální dopravy (což už nyní kritizují konkurenční železniční dopravci jako nepovolenou státní podporu),„ uvedl generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Špryňar.
Sporné hospodaření
V této souvislosti je namístě se ptát, kam zmizely miliardy, které dostaly České dráhy z prodeje majetku SŽDC na obnovu vozového parku, poznamenal dále Martin Špryňar. „Kam zmizely ony miliardy, které České dráhy měly za prodej majetku od SŽDC k použití na nákup nových vagonů? Zmizely, jako už po několikáté, v černé díře našich železnic. Jak mohou být dráhy efektivní při současném nevýhodném systému pronájmu lokomotiv? A takových otazníků je celá řada. Naši dopravci se nové konkurence asi bát nemusejí, České dráhy již mnoho let svůj podnikatelský um předvádějí nám všem. Co by ale mělo zajímat každého občana, je, že v době ekonomické recese jsou veřejné prostředky mrhány takovýmto způsobem,„ uvedl Martin Špryňar. „Při takovém stavu hospodaření je opravdu záhadou, kde náš největší železniční dopravce vydělal tolik peněz, že hodlá začít podnikat v jiném dopravním segmentu a pořizovat si stovky nových autobusů. Takový projekt vykazuje nejen znaky nerovné konkurence vůči stávajícím autobusovým dopravcům, ale vyvolává pochybnosti o regulérnosti finančních operací se státními penězi,„ zdůraznil.
V tomto kontextu se podle něj neskutečným jeví i fakt, že dvě miliardy Kč schválené vládou na dopravní obslužnost v rámci podkladů od Rady NERV by měly jít opět jen a jen na sanaci neefektivního hospodaření Českých drah. „Je to nepřijatelné a již máme zpracován právní posudek, že se jedná o nedovolenou státní podporu,„ upozornil Martin Špryňar.
(Dopravní noviny)
Inu, je jasné, že nová konkurence se stávajícím dopravcům nelíbí. A proč by jim stát vlastně konkurovat nemohl?
„Za použití krajských lokálek cestující loni zaplatili 2,7 miliardy Kč, zatímco kraje přispěly 4,7 miliardy Kč. Ovšem k pokrytí celkových nákladů drahám chybí další 3,2 miliardy Kč, které slíbilo (už prý naposledy) dodat ministerstvo dopravy. Vedle toho České dráhy také samozřejmě musejí obnovovat svůj zastaralý vozový park, který s průměrným věkem 26 let patří v Evropě mezi nejstarší. Na obnovu vozového parku získaly dráhy zhruba osm miliard za prodej majetku SŽDC. Na účtech však mají nyní už pouze 3,6 miliardy, když zhruba dvěma miliardami ,zalepily‘ loňskou ztrátu z regionální dopravy (což už nyní kritizují konkurenční železniční dopravci jako nepovolenou státní podporu),„ uvedl generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Špryňar.
Sporné hospodaření
V této souvislosti je namístě se ptát, kam zmizely miliardy, které dostaly České dráhy z prodeje majetku SŽDC na obnovu vozového parku, poznamenal dále Martin Špryňar. „Kam zmizely ony miliardy, které České dráhy měly za prodej majetku od SŽDC k použití na nákup nových vagonů? Zmizely, jako už po několikáté, v černé díře našich železnic. Jak mohou být dráhy efektivní při současném nevýhodném systému pronájmu lokomotiv? A takových otazníků je celá řada. Naši dopravci se nové konkurence asi bát nemusejí, České dráhy již mnoho let svůj podnikatelský um předvádějí nám všem. Co by ale mělo zajímat každého občana, je, že v době ekonomické recese jsou veřejné prostředky mrhány takovýmto způsobem,„ uvedl Martin Špryňar. „Při takovém stavu hospodaření je opravdu záhadou, kde náš největší železniční dopravce vydělal tolik peněz, že hodlá začít podnikat v jiném dopravním segmentu a pořizovat si stovky nových autobusů. Takový projekt vykazuje nejen znaky nerovné konkurence vůči stávajícím autobusovým dopravcům, ale vyvolává pochybnosti o regulérnosti finančních operací se státními penězi,„ zdůraznil.
V tomto kontextu se podle něj neskutečným jeví i fakt, že dvě miliardy Kč schválené vládou na dopravní obslužnost v rámci podkladů od Rady NERV by měly jít opět jen a jen na sanaci neefektivního hospodaření Českých drah. „Je to nepřijatelné a již máme zpracován právní posudek, že se jedná o nedovolenou státní podporu,„ upozornil Martin Špryňar.
(Dopravní noviny)
Inu, je jasné, že nová konkurence se stávajícím dopravcům nelíbí. A proč by jim stát vlastně konkurovat nemohl?
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/341125/
Zajisté nadmíru potěšující zpráva: http://www.ceskedrahy.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/-2698/
No, jak pro koho. Vlastníci karty nebudou dvakrát urvaní z toho, až po našich kolejích začne jezdit místo ČD konkurence. Tedy spíš nebudou jejích služeb využívat.
No, jak pro koho. Vlastníci karty nebudou dvakrát urvaní z toho, až po našich kolejích začne jezdit místo ČD konkurence. Tedy spíš nebudou jejích služeb využívat.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/340883/
Téměř každý, kdo cestuje vlakem, to zná. Dveře, které nejdou zavřít, okna, která nejdou otevřít, toaleta, která nejde téměř použít. Jedinou změnou, kterou jsem zaznamenala, jsou „štiplístkové„. Jsou milí a ochotní pomoci nebo poradit. V jejich řadách je více mladých a krásných žen. Je to hezký pohled... Uniformy jim sluší, ale bohužel vše zachránit nemohou.
Minulý týden jsem se v médiích dočetla, že se České dráhy chystají na změnu barev vlaků... Šedo-modrá prý bude lepší. Já bych spíše řešila interiéry vlaků než barvy – ale bohužel.
Moje zkušenosti s Českými drahami jsou vesměs dobré. Občas malé zpoždění, ale to je v pořádku, stane se. Ani ceny mi nepřijdou dramatické. Volím vlak z důvodu pohodlí.
Snad jedinou věc, kterou nemohu přenést přes srdce (nebo spíš žaludek), je zápach. V zimním období je často po celém vagonu cítít zápach hnusného a zatuchlého hadru na podlahy. V tom se prolíná vůně toalety... Člověk má co dělat, aby v žaludku udržel snídani.
Tak jsem zvědavá, jak moc bude mít šedo-modrý design vlaků vliv na prostředí uvnitř vagonů.
(Olomoucký deník)
Minulý týden jsem se v médiích dočetla, že se České dráhy chystají na změnu barev vlaků... Šedo-modrá prý bude lepší. Já bych spíše řešila interiéry vlaků než barvy – ale bohužel.
Moje zkušenosti s Českými drahami jsou vesměs dobré. Občas malé zpoždění, ale to je v pořádku, stane se. Ani ceny mi nepřijdou dramatické. Volím vlak z důvodu pohodlí.
Snad jedinou věc, kterou nemohu přenést přes srdce (nebo spíš žaludek), je zápach. V zimním období je často po celém vagonu cítít zápach hnusného a zatuchlého hadru na podlahy. V tom se prolíná vůně toalety... Člověk má co dělat, aby v žaludku udržel snídani.
Tak jsem zvědavá, jak moc bude mít šedo-modrý design vlaků vliv na prostředí uvnitř vagonů.
(Olomoucký deník)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/340873/
Vítám nápad Českých drah provozovat i autobusovou dopravu. Ovšem jen tam, kam nevedou koleje. Kolejová doprava je energeticky výrazně méně náročná, uvádí se že asi pětkrát. Mimochodem, právě proto se primitivní koleje používaly už ve středověkých dolech. A pak také by nebylo dobré zahlcovat dalšími vozidly již tak přecpané silnice, když stejná místa spojuje málo využívaná železnice.
Celý příspěvek: http://www.lidovky.cz/autobusy-cd-jen-tam-kam-nevedou-koleje-dxg-/ln_dopisy.asp?c=A090326_200546_ln_dopisy_gab
Celý příspěvek: http://www.lidovky.cz/autobusy-cd-jen-tam-kam-nevedou-koleje-dxg-/ln_dopisy.asp?c=A090326_200546_ln_dopisy_gab
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/340168/
Přebarvení 4000 vagonů a tisícovky lokomotiv potrvá až 15 let. Změna má české dráhy odlišit od konkurence
Uniformní zelená barva na železnici je mrtvá, ať žije modrá.
České dráhy se po několika desítkách let rozhodly změnit dosavadní barvu svých vagonů a převléknou je do kombinace modré, světle modré a šedé barvy. A nepůjde jen o rezavé rychlíkové vozy – postupně se do modra začnou ladit i lokomotivy, příměstské vlaky či regionální motoráčky. První přebarvenou soupravu pokřtily dráhy včera v Praze.
„Je to příprava na liberalizaci železnice, abychom se tak výrazně odlišili od konkurence a byli jasně identifikovatelní,„ vysvětlil generální ředitel ČD Petr Žaluda.
Na dlouhé lokte
Jenže celá změna vzhledu naráží hned na začátku na dvě hlavní úskalí – lakování nových vozů probíhá velmi pomalu. Ročně dráhy nově nabarví zhruba 50 vagonů a maximálně 20 lokomotiv, což je v celkovém počtu téměř 4000 vagonů a tisícovky lokomotiv kapka v moři.
„Orientačně bych tu výměnu odhadl tak na 15 let,„ potvrdil Deníku náměstek ředitele ČD Antonín Blažek.
Druhý a zásadnější problém se pak týká interiéru. V něm se totiž nezmění nic – zůstanou koženková kupé pro osm cestujících, nevábné záchody a celkový „pach„ let osmdesátých, kdy vagony vznikaly.
Drahé čalounění
Dráhy zatím nemají schválený finanční plán, proto zatím neoznámily, jakou částku letos vydají na přečalounění koženkových kupé do textilní podoby. Vloni na tento účel putovalo šest milionů korun.
„Ta částka by neměla být menší než loni. Ale budeme se snažit, aby při venkovním lakování docházelo i k úpravám kupé,„ slíbil Blažek.
Právě fakt, že do modrého kabátu dráhy navléknou staré vozy, včera zmínil i odcházející ministr dopravy Petr Bendl (ODS). Ten se s lahví šampaňského stal kmotrem první přebarvené soupravy.
„Moc bych si přál, aby to nebyl jenom nový lak na starých vagonech, ale nový lak na nových vagonech,„ zdůraznil Bendl. Jeho přání ovšem zatím zůstává jenom v říši železničních snů.
(Českobudějovický deník)
Uniformní zelená barva na železnici je mrtvá, ať žije modrá.
České dráhy se po několika desítkách let rozhodly změnit dosavadní barvu svých vagonů a převléknou je do kombinace modré, světle modré a šedé barvy. A nepůjde jen o rezavé rychlíkové vozy – postupně se do modra začnou ladit i lokomotivy, příměstské vlaky či regionální motoráčky. První přebarvenou soupravu pokřtily dráhy včera v Praze.
„Je to příprava na liberalizaci železnice, abychom se tak výrazně odlišili od konkurence a byli jasně identifikovatelní,„ vysvětlil generální ředitel ČD Petr Žaluda.
Na dlouhé lokte
Jenže celá změna vzhledu naráží hned na začátku na dvě hlavní úskalí – lakování nových vozů probíhá velmi pomalu. Ročně dráhy nově nabarví zhruba 50 vagonů a maximálně 20 lokomotiv, což je v celkovém počtu téměř 4000 vagonů a tisícovky lokomotiv kapka v moři.
„Orientačně bych tu výměnu odhadl tak na 15 let,„ potvrdil Deníku náměstek ředitele ČD Antonín Blažek.
Druhý a zásadnější problém se pak týká interiéru. V něm se totiž nezmění nic – zůstanou koženková kupé pro osm cestujících, nevábné záchody a celkový „pach„ let osmdesátých, kdy vagony vznikaly.
Drahé čalounění
Dráhy zatím nemají schválený finanční plán, proto zatím neoznámily, jakou částku letos vydají na přečalounění koženkových kupé do textilní podoby. Vloni na tento účel putovalo šest milionů korun.
„Ta částka by neměla být menší než loni. Ale budeme se snažit, aby při venkovním lakování docházelo i k úpravám kupé,„ slíbil Blažek.
Právě fakt, že do modrého kabátu dráhy navléknou staré vozy, včera zmínil i odcházející ministr dopravy Petr Bendl (ODS). Ten se s lahví šampaňského stal kmotrem první přebarvené soupravy.
„Moc bych si přál, aby to nebyl jenom nový lak na starých vagonech, ale nový lak na nových vagonech,„ zdůraznil Bendl. Jeho přání ovšem zatím zůstává jenom v říši železničních snů.
(Českobudějovický deník)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/340163/
České dráhy připravily pro cestující na letní sezonu 2009 jízdy do romantického Lednicko-valtického areálu. Zájemci mohou jet vlakem podle knižního jízdního řádu (soboty, neděle a svátky od 11. 4. do 28. 9 2009).
Vlakové taxi dle potřeby
V době stání soupravy v Lednici je možné objednat „vlakové taxi„. Jde o trasy podle potřeby, které budou zavedeny při zaplacení minimálně 40 jízdenek s globální cenou za 45 Kč pro jednu jízdu Lednice–Břeclav/Valtice a zpět. Jednotlivé vlaky je možno objednat v ČD Centru Břeclav telefonicky (972 632 431) nebo e-mailem (bcv@cdcentrum.cd.cz).
>
Jízda historickým motoráčkem
V době, kdy není provozována pravidelná doprava (soboty, neděle a svátky od 11. 4. do 28. 9. 2009), lze objednat zvláštní historický vlak. Pro jízdu tímto vlakem si cestující musí zakoupit minimálně 40 zpátečních jízdenek se smluvní cenou. Objednávka 14 dní předem na KCOD Brno (bnosek@kcod.cd.cz ).
Svět parků, zahrad, rybníků a lesů
Trať č. 247 Břeclav–Lednice vede romantickou krajinou Zahrady Evropy. V Lednici se nachází novogotický zámek s tropickým skleníkem, zámeckou zahradou
s minaretem a ukázkami výcviku dravců. Mezi Lednicí a Valticemi leží půvabný svět parků, zahrad, rybníků a lesů, doplněný celou řadou drobných staveb od zámečků přes kaple, kolonády až po umělou zříceninu. Lednicko-valtický areál je nejrozsáhlejší komponovanou krajinou v Evropě a v roce 1996 byl zapsán na seznam UNESCO.
(Železničář)
Vlakové taxi dle potřeby
V době stání soupravy v Lednici je možné objednat „vlakové taxi„. Jde o trasy podle potřeby, které budou zavedeny při zaplacení minimálně 40 jízdenek s globální cenou za 45 Kč pro jednu jízdu Lednice–Břeclav/Valtice a zpět. Jednotlivé vlaky je možno objednat v ČD Centru Břeclav telefonicky (972 632 431) nebo e-mailem (bcv@cdcentrum.cd.cz).
>
Jízda historickým motoráčkem
V době, kdy není provozována pravidelná doprava (soboty, neděle a svátky od 11. 4. do 28. 9. 2009), lze objednat zvláštní historický vlak. Pro jízdu tímto vlakem si cestující musí zakoupit minimálně 40 zpátečních jízdenek se smluvní cenou. Objednávka 14 dní předem na KCOD Brno (bnosek@kcod.cd.cz ).
Svět parků, zahrad, rybníků a lesů
Trať č. 247 Břeclav–Lednice vede romantickou krajinou Zahrady Evropy. V Lednici se nachází novogotický zámek s tropickým skleníkem, zámeckou zahradou
s minaretem a ukázkami výcviku dravců. Mezi Lednicí a Valticemi leží půvabný svět parků, zahrad, rybníků a lesů, doplněný celou řadou drobných staveb od zámečků přes kaple, kolonády až po umělou zříceninu. Lednicko-valtický areál je nejrozsáhlejší komponovanou krajinou v Evropě a v roce 1996 byl zapsán na seznam UNESCO.
(Železničář)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/340028/
Ve 14 hodin v pondělí 23. března zahájily České dráhy prodej jízdenek ČD TIP do Vídně. Cestující s nimi mohou vyrazit některou dubnovou neděli na výlet pendolinem z Prahy do Vídně a zpět za pouhých 19 € (cca 532 korun). Prakticky celý kontingent 120 jízdenek byl vyprodán v rekordním čase, za pouhých 15 minut!
Jízdenek ČD TIP byl omezený počet, v případě výletu do Vídně šlo o 120 zpátečních jízdenek na dubnové nedělní spoje SC Pendolino. Jízdenky bylo možné koupit pouze přes eShop Českých drah a zákazníci tuto jedinečnou nabídku stoprocentně využili. Většina míst byla vyprodána do pěti minut, zhruba za čtvrt hodiny pak mělo všech 120 ČD TIPů své majitele. Jako první byly vyprodány spoje na neděli 19. a 26. dubna.
Je vidět, že jsme novou nabídkou ČD TIP uhodili hřebíček na hlavičku, hodnotí prodej výkonný ředitel pro marketing a komunikaci Aleš Ondrůj. Lidé jsou na podobné akce zvyklí u leteckých dopravců nebo u některých zahraničních železnic, například německých Deutsche Bahn. Myslím, že mohu potvrdit, že brzy přijdeme s novou nabídkou. Jak jsme už avizovali, počítáme s Berlínem nebo i s některými českými a moravskými městy.
Nákup jízdenek přes internet je finančně výhodnější než u pokladen. Na eShopu nabízí České dráhy například levné jízdenky do řady měst v Evropě za 9, 19, 29 nebo 39 eur. Jsou to Vídeň, Salcburk, Berlín, Budapešť, Varšava či Lublaň, ale i některá další.
(Železničář)
Jízdenek ČD TIP byl omezený počet, v případě výletu do Vídně šlo o 120 zpátečních jízdenek na dubnové nedělní spoje SC Pendolino. Jízdenky bylo možné koupit pouze přes eShop Českých drah a zákazníci tuto jedinečnou nabídku stoprocentně využili. Většina míst byla vyprodána do pěti minut, zhruba za čtvrt hodiny pak mělo všech 120 ČD TIPů své majitele. Jako první byly vyprodány spoje na neděli 19. a 26. dubna.
Je vidět, že jsme novou nabídkou ČD TIP uhodili hřebíček na hlavičku, hodnotí prodej výkonný ředitel pro marketing a komunikaci Aleš Ondrůj. Lidé jsou na podobné akce zvyklí u leteckých dopravců nebo u některých zahraničních železnic, například německých Deutsche Bahn. Myslím, že mohu potvrdit, že brzy přijdeme s novou nabídkou. Jak jsme už avizovali, počítáme s Berlínem nebo i s některými českými a moravskými městy.
Nákup jízdenek přes internet je finančně výhodnější než u pokladen. Na eShopu nabízí České dráhy například levné jízdenky do řady měst v Evropě za 9, 19, 29 nebo 39 eur. Jsou to Vídeň, Salcburk, Berlín, Budapešť, Varšava či Lublaň, ale i některá další.
(Železničář)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/340026/
27. března 2009 0:00 - Červeno-žlutá lokálka, zelenošedý vagon rychlíku, modrý lůžkový vůz, žluto-zelený motorák, červeno-modrý „elefant“ – vagony Českých drah dnes hýří barvami. To se změní. Všechny vlaky budou mít jen jednu barevnou kombinaci. Tmavý a světlý odstín modré a šedé – to budou barvy, kterými železničáři vagony i lokomotivy přemalují (viz obrázek). Nějaký čas to zabere. Zhruba patnáct let.
„Letos by nový nátěr mělo získat třicet vozů a deset lokomotiv,“ odhaduje náměstek šéfa drah pro osobní dopravu Antonín Blažek. Barvy navrhlo renomované grafické studio Najbrt. Přemalování celé flotily bude trvat dlouho proto, že vozy budou dostávat nový lak až ve chvíli, kdy bude nutné odstranit ten starý.
Cena za přestříkání jednoho vagonu bude začínat na sto tisících, lokomotiva bude stát minimálně 150 tisíc korun.
Při vstupu dovnitř vozu může cestující navnaděné nablýskaným lakem čekat nemilé překvapení: stejné sedačky či záchody jako ve vlacích, které lakovnou neprošly. Aspoň drobná údržba však vagony čeká. „Rádi bychom spojili změnu nátěru také s opravami interiéru, jako je třeba přečalounění sedáků,“ slibuje Blažek.
Přemalují vagony, interiér zůstane
Nová barevná kombinace tak zatím cestujícím nezaručí komfortnější cestování. O něco takového se přitom dráhy v minulých letech pokoušely – nově koupené vozy pro mezinárodní vlaky měly namísto klasické rychlíkové zelené červenou barvu. Stejné zbarvení dostala i čtyřicítka nedávno modernizovaných expresních vagonů. Důvodem mělo být právě jejich snazší rozpoznání.
Teď však firma považuje pestrost v barvách za přežitek. „Všechny moderní firmy dbají na to, aby měly jasný korporátní vzhled,“ vysvětluje šéf drah Petr Žaluda. Přemalování se nebude týkat pouze pendolin.
Marketingový odborník Daniel Köppl v případě drah o smysluplnosti této investice pochybuje: „Myslím, že to jsou vyhozené peníze. Mnohem důležitější by byla výrazná změna v kvalitě služeb než přemalování vozů.“ Podle něj je zbytečné klást důraz na to, jak vypadá „obal“, pokud bude uvnitř na zákazníky stále čekat to samé.
Studio Najbrt, které pro dráhy nové barevné schéma vagonů za dvě stě tisíc korun zpracovalo, se však zabývalo i interiérem. „Máme připraveny i návrhy kupé či sedaček,“ říká kreativní ředitel firmy Aleš Najbrt (na snímku). Kdy se s nimi cestující setkají i v běžném provozu, však bude záležet na množství financí směřujících do oprav vagonů.
„Třeba na přečalounění šlo loni šest milionů korun, letos by to měla být nejméně stejná částka,“ uvedl náměstek šéfa drah Antonín Blažek. Nové potahy sedaček a další drobné úpravy přitom stojí několik set tisíc korun na jeden vůz.
Vedle vzhledu vlaků chtějí dráhy sladit také orientační systém na nádražích, informační brožury, vzhled odbavovacích prostor. Také zde budou dominovat modrá a šedá barva, které doplní ještě žlutá.
„Modrá je vůbec nejpoužívanější korporátní barva na světě – používá ji osmdesát procent firem,“ komentuje výběr Köppl. Barva má symbolizovat stabilitu a jistotu, šedá pak podobně jako stříbrná luxus a využití moderních technologií.
iDnes autor: TOMÁŠ LYSONĚK
http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=073&r=titulni_stranaa&c=1163936
„Letos by nový nátěr mělo získat třicet vozů a deset lokomotiv,“ odhaduje náměstek šéfa drah pro osobní dopravu Antonín Blažek. Barvy navrhlo renomované grafické studio Najbrt. Přemalování celé flotily bude trvat dlouho proto, že vozy budou dostávat nový lak až ve chvíli, kdy bude nutné odstranit ten starý.
Cena za přestříkání jednoho vagonu bude začínat na sto tisících, lokomotiva bude stát minimálně 150 tisíc korun.
Při vstupu dovnitř vozu může cestující navnaděné nablýskaným lakem čekat nemilé překvapení: stejné sedačky či záchody jako ve vlacích, které lakovnou neprošly. Aspoň drobná údržba však vagony čeká. „Rádi bychom spojili změnu nátěru také s opravami interiéru, jako je třeba přečalounění sedáků,“ slibuje Blažek.
Přemalují vagony, interiér zůstane
Nová barevná kombinace tak zatím cestujícím nezaručí komfortnější cestování. O něco takového se přitom dráhy v minulých letech pokoušely – nově koupené vozy pro mezinárodní vlaky měly namísto klasické rychlíkové zelené červenou barvu. Stejné zbarvení dostala i čtyřicítka nedávno modernizovaných expresních vagonů. Důvodem mělo být právě jejich snazší rozpoznání.
Teď však firma považuje pestrost v barvách za přežitek. „Všechny moderní firmy dbají na to, aby měly jasný korporátní vzhled,“ vysvětluje šéf drah Petr Žaluda. Přemalování se nebude týkat pouze pendolin.
Marketingový odborník Daniel Köppl v případě drah o smysluplnosti této investice pochybuje: „Myslím, že to jsou vyhozené peníze. Mnohem důležitější by byla výrazná změna v kvalitě služeb než přemalování vozů.“ Podle něj je zbytečné klást důraz na to, jak vypadá „obal“, pokud bude uvnitř na zákazníky stále čekat to samé.
Studio Najbrt, které pro dráhy nové barevné schéma vagonů za dvě stě tisíc korun zpracovalo, se však zabývalo i interiérem. „Máme připraveny i návrhy kupé či sedaček,“ říká kreativní ředitel firmy Aleš Najbrt (na snímku). Kdy se s nimi cestující setkají i v běžném provozu, však bude záležet na množství financí směřujících do oprav vagonů.
„Třeba na přečalounění šlo loni šest milionů korun, letos by to měla být nejméně stejná částka,“ uvedl náměstek šéfa drah Antonín Blažek. Nové potahy sedaček a další drobné úpravy přitom stojí několik set tisíc korun na jeden vůz.
Vedle vzhledu vlaků chtějí dráhy sladit také orientační systém na nádražích, informační brožury, vzhled odbavovacích prostor. Také zde budou dominovat modrá a šedá barva, které doplní ještě žlutá.
„Modrá je vůbec nejpoužívanější korporátní barva na světě – používá ji osmdesát procent firem,“ komentuje výběr Köppl. Barva má symbolizovat stabilitu a jistotu, šedá pak podobně jako stříbrná luxus a využití moderních technologií.
iDnes autor: TOMÁŠ LYSONĚK
http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=073&r=titulni_stranaa&c=1163936
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/339298/
Nezájem o cestující ze strany Českých drah se v těchto dnech projevil na vlakovém nádraží v plné síle. Kvůli rekonstrukci vestibulu u pokladen i čekárně zabrané úschovnou zavazadel především senioři při teplotách pod 0°C a mrazivém větru jistě ocení pobyt na čerstvém vzduchu, který je prodlužovaný i zpožděními vlaků způsobené výlukami. Za nedávno zdražené jízdné nabízí monopolní státní přepravce tři varianty čekání na spoj. Lavičku na prvním nástupišti s přístřeškem, podchod pod kolejemi nebo židli v zakouřené restauraci. K čtenářskému podnětu vlašimského pedagoga Jiřího L., týkajícího se právě čekání, se České dráhy vůbec nevyjádřily, jako by problém neexistoval.
(Benešovský deník)
(Benešovský deník)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/339205/








Celá informace: http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_15regi.htm