České dráhy, a.s. - osobní doprava
Vzhledem k tomu, že se osobní doprava stále více odděluje od ostatních činností skupiny České dráhy, a.s. a vše má vyustit v její relativní samostatnost v podobě dceřiné společnosti, zaslouží si také své diskusní téma.
Stránka dopravce: České dráhy, a.s. - osobní doprava
Státem ovládaná firma dostala loni dvanáct miliard na nákup nových vozů. Peníze ale jdou úplně jinam.
Když se Topolánkův kabinet loni v dubnu zabýval finanční transakcí, která měla Český drahám (ČD) přinést dvanáct miliard korun, doprovodný materiál, který byl pro tyto účely vypracován, hovořil zcela jasně: Prostředky budou účelově vázány na obnovu kolejových vozidel. Po několika měsících se ale ukazuje, že zmíněné miliardy, které stát Českým drahám poslal, nijak výrazně kvalitu jejich vozového parku nezlepší.
Z informací poskytnutých státem ovládanou železniční společností týdeníku Ekonom lze jasně dovodit, že 3,8 miliardy už bylo použito ke zcela jiným účelům, než bylo deklarováno.
Celá zpráva: http://EKONOM.IHNED.CZ/?m=d&article[id]=34261650
Když se Topolánkův kabinet loni v dubnu zabýval finanční transakcí, která měla Český drahám (ČD) přinést dvanáct miliard korun, doprovodný materiál, který byl pro tyto účely vypracován, hovořil zcela jasně: Prostředky budou účelově vázány na obnovu kolejových vozidel. Po několika měsících se ale ukazuje, že zmíněné miliardy, které stát Českým drahám poslal, nijak výrazně kvalitu jejich vozového parku nezlepší.
Z informací poskytnutých státem ovládanou železniční společností týdeníku Ekonom lze jasně dovodit, že 3,8 miliardy už bylo použito ke zcela jiným účelům, než bylo deklarováno.
Celá zpráva: http://EKONOM.IHNED.CZ/?m=d&article[id]=34261650
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/328963/
České dráhy zrušily soutěž na dodávku 34 řídicích vozů, jejichž předpokládaná hodnota byla téměř miliardu korun. ČTK to dnes zjistila z věstníku Evropské unie. Podle Petra Šťáhlavského z tiskového oddělení ČD se do soutěže přihlásila jen jedna firma. Ta nesplnila podmínky a dráhy ji ze soutěže vyloučily.
Celá zpráva: http://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/doprava/zpravy/drahy-zrusily-miliardovy-tendr-na-dodavku-ridicich-vozu/359835
Oznámení o zrušení: http://www.isvzus.cz/usisvz/usisvz01029Prepare.do?znackaForm=6002362451001
Mělo jít o univerzální řídicí vozy předpokládané řady 961.
Celá zpráva: http://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/doprava/zpravy/drahy-zrusily-miliardovy-tendr-na-dodavku-ridicich-vozu/359835
Oznámení o zrušení: http://www.isvzus.cz/usisvz/usisvz01029Prepare.do?znackaForm=6002362451001
Mělo jít o univerzální řídicí vozy předpokládané řady 961.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/328678/
Na železničních tratích Opava – Ostrava -Havířov - Český Těšín a Frýdek - Místek – Český Těšín by v nejbližší době mohlo začít jezdit deset nových moderních osobních vlakových souprav.
Z toho by byly čtyři dvoupodlažní a šest jednopodlažních. Uvedl to ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah Ostrava Miroslav Klich. Dráhy mají na jejich nákup k dispozici 1,6 miliardy korun.
„V podstatě jich však region potřebuje mnohem více,„ poznamenal Klich. S tím souhlasí náměstek hejtmana pro dopravu Miroslav Novák.
„Naše možnosti zajistit finanční prostředky na nákup nových vlakových souprav z regionálního operačního programu jsou omezené. Budeme požadovat po Českých drahách a ministerstvu dopravy, aby posílilo regionální železniční dopravu, protože není možné, aby z šedesáti nových souprav, které České dráhy nakoupí, jich většina jezdila na tratích v Praze a jejím okolí,„ řekl Miroslav Novák.
Ke zkvalitnění osobní dopravy na železnici region potřebuje několik desítek nových osobních moderních vlakových souprav.
Vyplývá to ze studie, kterou nechalo ve spolupráci s hejtmanstvím zpracovat Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje.
„Studie počítá s tím, že do roku 2013 by bylo potřeba nasadit třináct nových dvoupodlažních vlakových souprav typu CityElefant, v kraji zatím jezdí pouze tři, dále deset jednopodlažních elektrických souprav a čtyři jednopodlažní dieselové soupravy. Dalších více než dvacet moderních vlakových souprav by pak mohlo začít jezdit po tratích v regionu mezi roky 2014-2018. Na nákup padesátky nových souprav bude podle studie potřeba asi osm miliard korun,„ řekl generální ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Miroslav Fabian.
Železničáři věří, že nová vozidla zvýší kulturu a bezpečnost cestování, zkrátí jízdní dobu, přispějí ke zlepšení životního prostředí a v neposlední řadě na koleje přilákají nové cestující.
(Horizont)
Z toho by byly čtyři dvoupodlažní a šest jednopodlažních. Uvedl to ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah Ostrava Miroslav Klich. Dráhy mají na jejich nákup k dispozici 1,6 miliardy korun.
„V podstatě jich však region potřebuje mnohem více,„ poznamenal Klich. S tím souhlasí náměstek hejtmana pro dopravu Miroslav Novák.
„Naše možnosti zajistit finanční prostředky na nákup nových vlakových souprav z regionálního operačního programu jsou omezené. Budeme požadovat po Českých drahách a ministerstvu dopravy, aby posílilo regionální železniční dopravu, protože není možné, aby z šedesáti nových souprav, které České dráhy nakoupí, jich většina jezdila na tratích v Praze a jejím okolí,„ řekl Miroslav Novák.
Ke zkvalitnění osobní dopravy na železnici region potřebuje několik desítek nových osobních moderních vlakových souprav.
Vyplývá to ze studie, kterou nechalo ve spolupráci s hejtmanstvím zpracovat Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje.
„Studie počítá s tím, že do roku 2013 by bylo potřeba nasadit třináct nových dvoupodlažních vlakových souprav typu CityElefant, v kraji zatím jezdí pouze tři, dále deset jednopodlažních elektrických souprav a čtyři jednopodlažní dieselové soupravy. Dalších více než dvacet moderních vlakových souprav by pak mohlo začít jezdit po tratích v regionu mezi roky 2014-2018. Na nákup padesátky nových souprav bude podle studie potřeba asi osm miliard korun,„ řekl generální ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Miroslav Fabian.
Železničáři věří, že nová vozidla zvýší kulturu a bezpečnost cestování, zkrátí jízdní dobu, přispějí ke zlepšení životního prostředí a v neposlední řadě na koleje přilákají nové cestující.
(Horizont)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/328546/
Pro další existenci Českých drah je důležité vyřešit financování regionální dopravy. Pokud kraje budou hradit v plném rozsahu to, co si objednají, bude mít dráha vyrovnané hospodaření. V takovém případě se stane zajímavým podnikatelským subjektem, který si může za standardních podmínek půjčovat peníze a obnovovat vozový park natolik, aby vydržel po roce 2010 i tlak zahraniční konkurence, tvrdí šéf firmy Petr Žaluda.
Celý rozhovor: http://www.e15.cz/rozhovory/zaluda-vyrovnane-hospodareni-pomuze-obstat-v-konkurenci-76206/
Celý rozhovor: http://www.e15.cz/rozhovory/zaluda-vyrovnane-hospodareni-pomuze-obstat-v-konkurenci-76206/
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/328545/
České dráhy vypsaly sérii výběrových řízení na pravidelné opravy a údržbu vozového parku v celkové hodnotě zhruba 3,7 miliardy korun. Největší položkou je oprava starých pantografů za 635 milionů korun. Zakázky budou mít trvání tři roky. ČTK to dnes zjistila v úředním věstníku Evropské unie Tenders Electronic Daily.
Celá zpráva: http://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/doprava/zpravy/drahy-vypsaly-tendry-na-udrzbu-vozoveho-parku/359312
Celá zpráva: http://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/doprava/zpravy/drahy-vypsaly-tendry-na-udrzbu-vozoveho-parku/359312
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/328136/
První vůz v novém modro-bílém zbarvení, které nedávno představily ČD na lokomotivách, jezdí na Plzeňsku. Vagon se světlemodrým a bílým polem, která jsou oddělena tmavěmodrým pruhem patří mezi nezrekonstruované vagony z někdejší NDR dodávané v 70. a 80. letech minulého století.
Celá zpráva: http://www.ct24.cz/doprava/44934-na-plzensku-jezdi-vuz-v-novych-barvach-cd/
Celá zpráva: http://www.ct24.cz/doprava/44934-na-plzensku-jezdi-vuz-v-novych-barvach-cd/
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/328102/
Druhým rokem jezdí po českých kolejích Yetti – skivlak z Tábora do Lipna nad Vltavou, kde na něj navazuje autobus do lipenského lyžařského areálu. První český skivlak provozují na objednávku Jihočeského kraje České dráhy společně s autobusovým dopravcem Jihotrans, proti speciálním jízdenkám na vlak Yetti potom nabízí skiareál třetinovou slevu na skipas.
Celá zpráva: http://www.ct24.cz/doprava/44829-prvni-cesky-skivlak-proziva-druhou-uspesnou-sezonu/
Celá zpráva: http://www.ct24.cz/doprava/44829-prvni-cesky-skivlak-proziva-druhou-uspesnou-sezonu/
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/328101/
Jáj, Zbyněk, v tejto jedinečnej demokracii sa za všetko platí. Nezúfaj z toho, Rádio Jerevan na otázku: "kedy bude lepšie?" odpovedalo: "už bolo...". My, platiaci cestujúci sme si na to už nejako zvykli, že za každú cestu sa väčšinou musí platiť. No niekedy máme šťastie, keď nás sprievodca z neobsadenej zastávky či žst. jednoducho nestihne obslúžiť. Neviem, či sa v Dolných Počerniociach predávajú lístky, ale aj keď by náhodou áno, istotne to už dlho nebude trvať - šetriť začnú istotne i ČD - a tak sa ti naskytne príležitosť viackrát vychutnať jazdu "zadarmenko"...
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/327705/
Když se rok 2008 překulil na rok 2009, načež já budu mít sedmdesát, začal jsem pomalu pátrat, co mi tento rok může přinést. Vcelku vím, co tento věk negativního přináší, ale chtěl jsem vědět, co pozitivního můžu čekat.
A tak jsem zjistil, že po sedmdesátce mám MHD v Praze zdarma, tak to je výborné! A co na to ČD? Léta jezdím z Dolních Počernic vlakem do Prahy, neboť vlak je rychlejší, pohodlnější a zaveze mne přímo do centra. Tak jsem se informoval, jak je tomu se mnou u ČD. A tady přišla studená sprcha.
Dotaz i odpověď: http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_5ducho.htm
A tak jsem zjistil, že po sedmdesátce mám MHD v Praze zdarma, tak to je výborné! A co na to ČD? Léta jezdím z Dolních Počernic vlakem do Prahy, neboť vlak je rychlejší, pohodlnější a zaveze mne přímo do centra. Tak jsem se informoval, jak je tomu se mnou u ČD. A tady přišla studená sprcha.
Dotaz i odpověď: http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_5ducho.htm
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/327633/
Na Moravě bude hájit naši firmu regionální mluvčí Kateřina Šubová v Olomouci
Od února bude mít na starosti komunikaci s novináři na celé Moravě a Slezsku regionální mluvčí ČD Kateřina Šubová (36). Bude vmédiích hájit České dráhy a zároveň je jejím úkolem pomáhat novinářům získávat o drahách všechny dostupné informace. Přestože spadá pod pražské tiskové oddělení, pracuje přímo v Olomouci.
Rozhovor: http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_5subov.htm
Od února bude mít na starosti komunikaci s novináři na celé Moravě a Slezsku regionální mluvčí ČD Kateřina Šubová (36). Bude vmédiích hájit České dráhy a zároveň je jejím úkolem pomáhat novinářům získávat o drahách všechny dostupné informace. Přestože spadá pod pražské tiskové oddělení, pracuje přímo v Olomouci.
Rozhovor: http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_5subov.htm
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/327594/
Ráda bych reagovala na příspěvek pana Plíška ze 3. 2. 2009. Kritizoval zde názor paní Nagyové, která podle něj kvůli jednomu nepříjemnému zážitku z cestování vlakem kritizuje úroveň celých Českých drah. Já mám tyto zážitky každý třetí týden, kdy jezdím v pátek odpoledne z Prahy na Moravu. Jestliže se rozhodnu jet jakýmkoliv spojem odpoledne, při příchodu na nástupiště se o mě pokouší infarkt. Podaří-li se mi vůbec do vlaku nastoupit, protlačím se přes zoufalé lidi a jejich zavazadla chodbičkou a mám štěstí, nezůstanuli stát u WC. V tu chvíli si uvědomuji, že mám vlastně jízdenku do vlaku s označením IC nebo EC, za kterou jsem zaplatila nemalou částku a kde bych předpokládala úroveň cestování. Minimálně dvě hodiny však prostojím v přeplněném vagonu, kde je vydýcháno.
A tak bych se chtěla zeptat, pane Plíšku, můžete mi poradit, jak mám cestovat, když nemám auto?
JANA MACHÁČKOVÁ
(Metro)
Paní Macháčková ovšem jízdenku do vlaku s označením IC nebo EC nemá, protože taková neexistuje. Ale může si koupit místenku.
A tak bych se chtěla zeptat, pane Plíšku, můžete mi poradit, jak mám cestovat, když nemám auto?
JANA MACHÁČKOVÁ
(Metro)
Paní Macháčková ovšem jízdenku do vlaku s označením IC nebo EC nemá, protože taková neexistuje. Ale může si koupit místenku.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/327341/
K elektronickým jízdenkám České dráhy od konce ledna již nepřidávají místenky zdarma. Zákazníci za ně zaplatí obvyklých 70, resp. 35 korun, z nichž dostanou tříprocentní slevu za nákup na eshopu. ČD zároveň rozšířily nabídku zahraničních destinací, do kterých je možné cestovat s elektronickou jízdenkou o Mnichov a Norimberk.
Celá zpráva: http://www.ct24.cz/doprava/44674-cd-na-eshopu-jiz-nemaji-jizdenky-zadarmo-nabizeji-ale-vice-zahranicnich-destinaci/
Celá zpráva: http://www.ct24.cz/doprava/44674-cd-na-eshopu-jiz-nemaji-jizdenky-zadarmo-nabizeji-ale-vice-zahranicnich-destinaci/
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/327329/
Šest vagonů s bistrem vyrobených v 80. letech v bývalé NDR zmodernizuje pro České dráhy slovenská firma ŽOS Vrútky za 205 milionů korun. Výsledky tendru, který dráhy vypsaly na podzim, dnes ČTK sdělil mluvčí Ondřej Kubala. O zakázku se podle něj ucházely dvě firmy, hlavním kritériem byla cena.
Celá zpráva: http://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/doprava/zpravy/jidelni-vozy-cd-zmodernizuje-firma-zos-vrutky-za-205-milionu-kc/358545
Celá zpráva: http://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/doprava/zpravy/jidelni-vozy-cd-zmodernizuje-firma-zos-vrutky-za-205-milionu-kc/358545
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/326846/
Reaguji na příspěvek paní Nagyové o špatném stavu Českých drah. Je smutné, že pocit z jednoho cestovního zážitku dokáže někdo vztáhnout na celou českou železnici. Nadávání na vlaky je asi národním sportem, ale nikdo vás nenutí vlakem jezdit.
M. PLÍŠEK
(Metro)
M. PLÍŠEK
(Metro)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/326771/
Od loňského roku se v jízdním řádu Českých drah zdvojnásobil počet vlaků tak zvané vyšší kvality. Na provozování tolika linek však chybí Českým drahám dostatek komfortních vozů, a tak nasazují ty starší, byť renovované. I tady jsou ale potíže, opravy se protahují a cestující nejsou přepravováni vozy odpovídající kvality.
Celá zpráva: http://www.ct24.cz/doprava/43665-ceske-drahy-nevypravuji-vlaky-adekvatni-kvality/
Celá zpráva: http://www.ct24.cz/doprava/43665-ceske-drahy-nevypravuji-vlaky-adekvatni-kvality/
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/326767/
Oddělení marketingového servisu (OMS) úseku náměstka generálního ředitele ČD pro marketing a komunikaci rozšířilo ve spolupráci s odbory 16 a 7 informační systém výluk o informace o mimořádnostech. Co nového tento systém přinese zaměstnancům, především však našim zákazníkům, nám vysvětlil Roman Menc z OMS, jeden z autorů informačního systému.
Celý článek: http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_4isyst.htm
Celý článek: http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_4isyst.htm
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/326603/
České dráhy se v novém jízdním řádu opět snaží usnadnit cestování vozíčkářům a dalším lidem se sníženou pohyblivostí. Na české tratě tak nově vyjíždí každý den o 402 bezbariérových spojů více než loni. Celkem tak nese označení bezbariérovosti již 1464 vlaků. Loni firma pořídila 42 nových nízkopodlažních souprav a vozů v celkové hodnotě přes 2,5 miliardy korun.
Celý článek:
http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_4barie.htm
Celý článek:
http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_4barie.htm
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/326602/
Koupit si jízdenku v takovém zařízení může být nad rámec chápání některých cestujících. Pokud jezdíte stále stejnou trasu a jste občan s průměrným rozhledem, máte šanci správně a včas zaplatit. Problém však nastává v okamžiku prvního setkání s tímto polykačem kovu.
Pokuste se koupit např. dvě obyčejné zpáteční a jednu zákaznickou zpáteční dětskou z Čimelic do Dolního Ostrovce a garantuji vám, že to nestihnete. Vyhledat a zvolit jednotlivé kódy v motoráku, který s vámi hází ze strany na stranu, není jen tak. Jezdím na této trati často a pokaždé se najde jedinec, který obsluhu nezvládne.
Existují však i zajímavější situace. Například o letních prázdninách s přílivem cykloturistů, kteří zacpou celý prostor u jízdenkového automatu koly -a je vymalováno.
Další zvláštní skupinou jsou důchodci. Ti nejenom, že si neví rady, ale navíc mnozí špatně vidí. Ještěže revizor, který zde občas jezdí, je také člověk, a lidem pomůže zaplatit, místo aby jim napařil pokutu. Ostatně kdo se bojí, může jet rychlíkem; tam průvodčí fungují zatím spolehlivě.
Mincovní automat je krásný vynález, ale v soužití s člověkem poněkud hapruje. Mně osobně takový stav nevadí. Jsem fanda a rád pozoruji vývoj na železnici. Cestování vlakem rozhodně není nuda a nutí člověka přemýšlet, jestli správně a včas zaplatí, kde sežene mince, kdo mu rozmění větší bankovky (strojvedoucí rozhodne ne) a jestli nebude za blbce u ostatních, kteří již celý proces zvládli a pochopili.
Koneckonců je to prostě pokrok a šetří průvodčího.
(Železničář)
Pokuste se koupit např. dvě obyčejné zpáteční a jednu zákaznickou zpáteční dětskou z Čimelic do Dolního Ostrovce a garantuji vám, že to nestihnete. Vyhledat a zvolit jednotlivé kódy v motoráku, který s vámi hází ze strany na stranu, není jen tak. Jezdím na této trati často a pokaždé se najde jedinec, který obsluhu nezvládne.
Existují však i zajímavější situace. Například o letních prázdninách s přílivem cykloturistů, kteří zacpou celý prostor u jízdenkového automatu koly -a je vymalováno.
Další zvláštní skupinou jsou důchodci. Ti nejenom, že si neví rady, ale navíc mnozí špatně vidí. Ještěže revizor, který zde občas jezdí, je také člověk, a lidem pomůže zaplatit, místo aby jim napařil pokutu. Ostatně kdo se bojí, může jet rychlíkem; tam průvodčí fungují zatím spolehlivě.
Mincovní automat je krásný vynález, ale v soužití s člověkem poněkud hapruje. Mně osobně takový stav nevadí. Jsem fanda a rád pozoruji vývoj na železnici. Cestování vlakem rozhodně není nuda a nutí člověka přemýšlet, jestli správně a včas zaplatí, kde sežene mince, kdo mu rozmění větší bankovky (strojvedoucí rozhodne ne) a jestli nebude za blbce u ostatních, kteří již celý proces zvládli a pochopili.
Koneckonců je to prostě pokrok a šetří průvodčího.
(Železničář)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/326583/
V relaci Reportéři ČT odvysílala Česká televize v pondělí 19. ledna ve 21.40 h pořad, kde bezbariérovost ČD dala takzvaně do uvozovek. Obsah by se dal těžko označit jako objektivní, i když autentické výpovědi dvou vozíčkářů ukazují, že nás v tomto směru čeká ještě hodně práce. Co zdraví lidé vnímají jako bezvýznamný problém, to může být pro člověka se sníženou pohyblivostí zásadní překážka. České dráhy se své společenské povinnosti odstraňovat bariéry nezříkají, ale ani zdaleka nejsou jediným subjektem, který by měl hendikepovaným pomáhat. O nikom jiném ovšem nepadla v reportáži ani zmínka!
Reakce generálního ředitele ČD: http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_4ad.htm
Reakce generálního ředitele ČD: http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2009/9_4ad.htm
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/326570/






Celá zpráva: http://HN.IHNED.CZ/?m=d&article[id]=34264980