813+913 ZSSK
Motorová jednotka vyrobená modernizáciou a rekonštrukciou motorových (prívesných) vozňov 810 (011). Je to dvojvozňová súprava spojená priechodnými čelami.
Prezývka: BAGETA
Technické údaje:
| Rozchod: | 1435 mm | Usporiadanie náprav: | 1´A´1´1´ |
| Hmotnosť: | 49 000 kg | Užitočné zaťaženie: | 14 000 kg |
| Dĺžka cez nárazníky: | 28 820 mm | Šírka skrine: | 3 073 mm |
| Maximálna výška: | 3 770 mm | Počet náprav: | 2 + 2 |
| Maximálna rýchlosť: | 90 km/h | Počet sedadiel: | 78 + 5 |
| Počet miest na státie: | 111 | Prenos výkonu: | hydromechanický |
| Naftový motor: | - typ | MAN D2876 LUE621 EURO 3 | |
| - menovitý výkon | 257 kW | ||
| - menovité otáčky | 2000 ot./min. | ||
| Spotreba nafty: | 190 g/kWh | Trakčná hydromech. prevodovka: | VOITH DIWA 864.3 |
| Regulácia: | MIREL 813 | Nápravová mechanická prevodovka: | GMEINDER/ 265 kW |
| Brzda: | - samočinná | DAKO BSE | |
| - priamočinná | DAKO BPE | ||
| - záchranná | DAKO PZ 4 | ||
| Vykurovanie: | teplovodné |
foto by m@jo (1) & Rajio (2)
kratší ano, ale méně výstižný
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/118732/
Přezdívka nové jednotky?
Angilčané mají doubledecker, proč by tohle nemohlo mít poetické jméno doubleshit? Tím samozřejmě nevyslovují svůj názor na autory úpravy, ale na typ a jízdní vlastnosti původního vozidla. Prostě, tvrdím, že cestování v dvounápravovém, byť "podvozkovém" vozidle, je za trest. A může to být 810-812, Regionova nebo cokoliv jiné. Při stavu tratí, jedině podvozkové vozy.
Angilčané mají doubledecker, proč by tohle nemohlo mít poetické jméno doubleshit? Tím samozřejmě nevyslovují svůj názor na autory úpravy, ale na typ a jízdní vlastnosti původního vozidla. Prostě, tvrdím, že cestování v dvounápravovém, byť "podvozkovém" vozidle, je za trest. A může to být 810-812, Regionova nebo cokoliv jiné. Při stavu tratí, jedině podvozkové vozy.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/118727/
Iba velmi stručne:
Spalovací motor: MAN D2876LUE621 výkon je vyšší ako u 812 (257kW/2000ot)
Prevodovka je Voith so štyrmi stupňami radenia (812 má tri). Stupne retardéra sú tri ako na 812.Spôsob riadenia prevodovky zostal skoro nezmenený.
Chladenie motora a prevodovky je riešené prostredníctvom hydrostatického systému od nemeckej firmy BEHR Industry ako na 812 len s väčším výkonom a iným spôsobom riadenia.
Nápravová prevodovka je od nemeckej firmy Gmeinder s trojpolohovým riadením (vpred,vzad,neutrál) a so zaistením.
Riadiaci systém,VZ a RM je od firmy HMH ako 812.
Súprava je ešte vybavená autonómnym protišmykovým zariadením a doplnkovou pneumatickou brzdou hnacej nápravy od ktorej sa zvažuje upustiť.Brzdiče samočinnej a priamočinnej brzdy sú samozrejme elektricky ovládané.
Klímy sú osadené len na stanovištiach rušňovodiča, v odieloch pre cestujúcich je klasické vetranie prostredníctvom tunela v strope.Vykurovanie súpravy je teplovodné. Dvere sú tie isté (DOPP Studénka) ako sú od 812045.
Informačný systém pre cestujúcich je taký ako na 812.Súprava je vybavená automatom na predaj lístkov (ŽOP uvažuje zrušiť funkciu sprievodcu v lokálnej doprave).
Vo viacčlennom riadení je bude možné spriahnúť 3 súpravy 813 a taktiež zostala zachovaná kompaktibilita s 812. Prívešaky 010,011 kvoli absentujúcemu zdroju +48V nebude možné zostavovať do vlaku.
Spalovací motor: MAN D2876LUE621 výkon je vyšší ako u 812 (257kW/2000ot)
Prevodovka je Voith so štyrmi stupňami radenia (812 má tri). Stupne retardéra sú tri ako na 812.Spôsob riadenia prevodovky zostal skoro nezmenený.
Chladenie motora a prevodovky je riešené prostredníctvom hydrostatického systému od nemeckej firmy BEHR Industry ako na 812 len s väčším výkonom a iným spôsobom riadenia.
Nápravová prevodovka je od nemeckej firmy Gmeinder s trojpolohovým riadením (vpred,vzad,neutrál) a so zaistením.
Riadiaci systém,VZ a RM je od firmy HMH ako 812.
Súprava je ešte vybavená autonómnym protišmykovým zariadením a doplnkovou pneumatickou brzdou hnacej nápravy od ktorej sa zvažuje upustiť.Brzdiče samočinnej a priamočinnej brzdy sú samozrejme elektricky ovládané.
Klímy sú osadené len na stanovištiach rušňovodiča, v odieloch pre cestujúcich je klasické vetranie prostredníctvom tunela v strope.Vykurovanie súpravy je teplovodné. Dvere sú tie isté (DOPP Studénka) ako sú od 812045.
Informačný systém pre cestujúcich je taký ako na 812.Súprava je vybavená automatom na predaj lístkov (ŽOP uvažuje zrušiť funkciu sprievodcu v lokálnej doprave).
Vo viacčlennom riadení je bude možné spriahnúť 3 súpravy 813 a taktiež zostala zachovaná kompaktibilita s 812. Prívešaky 010,011 kvoli absentujúcemu zdroju +48V nebude možné zostavovať do vlaku.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/118724/
passion, k tej trakcnej prevodovke, VRAJ ZSSK si zelala tento typ napriek lepsej ponuke.
Tax, preco by mali redaktory svetoveho zeleznicneho media vystrielat info len tak do vetra ked si mozes kupit casak za 120.- SKK alebo kolko teraz stoji.
Tax, preco by mali redaktory svetoveho zeleznicneho media vystrielat info len tak do vetra ked si mozes kupit casak za 120.- SKK alebo kolko teraz stoji.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/118712/
Druhá strana mince je aj skutočnosť, že v tomto prípade sa výrobca naozaj nemá čím chváliť. Mne dostupné informácie (môžu byť značne skreslené):
Motor MAN - niečo podobné (ak nie tké isté) ako 812. (Aj keď v kútiku srdiečka dúfam, že tam dali už nejakú novšiu verziu s elektronickým vstrekovaním). No pravda je, že motory MAN použité na 812 sú vysoko spoľahlivé a takmer bezporuchové. (zatiaľ).
Trakčná prevodovka VOITH - výrobca teda opäť ten istý ako 812, akurát s jedným meničovým prevodom a tromi (812 mala len 2) mechanickými prevodmi. Tak isto vec vysokospoľahlivá aj na 812.
Nápravová (smerová) prevodovka - no a tu sa, dúfam, niečo zmenilo. Na 812 skúšali už kadečo - maďarov, košičanov, dvojpolohové, trojpolohové. A stále to nevedie nikam. Je to asi najporuchovejšia časť 812ky. Dostal som echo, že na 813 by mala byť tiež od výrobcu VOITH, alebo aspoň niekde z nemecka. No v každom prípade dúfam, že tomu tak naozaj je a táto nová prevodovka bude mať aspoň taký úspech a spoľahlivosť ako prevodovka trakčná.
Riadiaci systém - žeby opeť MIREL, ale tento-krát 813? - no comment (možno NES)
Rýchlomer a VZ sú asi už vopred jasné...
Podľa vzhľadu vyzerá byť klíma na stanovišťach pre rušňovodiča, možno aj v oddieli pre cestujúcich.
No a pojazd.... Myslím, že to nepotrebuje komentár už vôbec. Stačí pozrieť rok výroby: http://www.prototypy.cz/810/810.htm
Dvere vyzerajú byť aspoň jedny širšie ako na "nových" 812. Možno sa tam nejakej mamičke konečne podarí natlačiť aj kočík, ktorý je na nich namaľovaný.
Ozaj WC... neviem - je uzavreté (ako 840), alebo len "diera" v podlahe?
Motor MAN - niečo podobné (ak nie tké isté) ako 812. (Aj keď v kútiku srdiečka dúfam, že tam dali už nejakú novšiu verziu s elektronickým vstrekovaním). No pravda je, že motory MAN použité na 812 sú vysoko spoľahlivé a takmer bezporuchové. (zatiaľ).
Trakčná prevodovka VOITH - výrobca teda opäť ten istý ako 812, akurát s jedným meničovým prevodom a tromi (812 mala len 2) mechanickými prevodmi. Tak isto vec vysokospoľahlivá aj na 812.
Nápravová (smerová) prevodovka - no a tu sa, dúfam, niečo zmenilo. Na 812 skúšali už kadečo - maďarov, košičanov, dvojpolohové, trojpolohové. A stále to nevedie nikam. Je to asi najporuchovejšia časť 812ky. Dostal som echo, že na 813 by mala byť tiež od výrobcu VOITH, alebo aspoň niekde z nemecka. No v každom prípade dúfam, že tomu tak naozaj je a táto nová prevodovka bude mať aspoň taký úspech a spoľahlivosť ako prevodovka trakčná.
Riadiaci systém - žeby opeť MIREL, ale tento-krát 813? - no comment (možno NES)
Rýchlomer a VZ sú asi už vopred jasné...
Podľa vzhľadu vyzerá byť klíma na stanovišťach pre rušňovodiča, možno aj v oddieli pre cestujúcich.
No a pojazd.... Myslím, že to nepotrebuje komentár už vôbec. Stačí pozrieť rok výroby: http://www.prototypy.cz/810/810.htm
Dvere vyzerajú byť aspoň jedny širšie ako na "nových" 812. Možno sa tam nejakej mamičke konečne podarí natlačiť aj kočík, ktorý je na nich namaľovaný.
Ozaj WC... neviem - je uzavreté (ako 840), alebo len "diera" v podlahe?
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/118710/
Odborná železničná tlač vývoj tohto motorového vozňa monitoruje. V odborných kruhoch je už teraz dosť informácií i fotografií. Postupne sa zjavia v printových železničných médiách. Prečo by niekto z redaktorov týchto časopisov vystrieľal patróny len tak do vetra a pustil to v predstihu na net? Záujemci si podrobnosti prečítajú v ŽM 12/2006 a tiež v ďalších jeho číslach a určite aj v ďalších časopisoch.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/118708/
Plácame tu o nejakom duošukafóne, ale čo tak poskytnúť aj nejaké rozumné dokumentačné foto ? Z toho, čo som videl dedukujem, že jednoducho odrezali po jednom čele a urobili tam akýsi medzivozový prechod. Proste prestavba s minimálnymi nákladmi, ale na slovensku jeden nikdy nevie, čo za tým je.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/118704/
Áno, na Slovensku (bohužiaľ) použitý na 736. Výrobca http://www.lokel.cz/
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/118602/













