23.2.2019 Práve prihlásených 142 užívateľov
Do tohto článku som vtesnal doplnky a spresnenia mojich troch príspevkov predošlých. Samostatne by boli príliš krátke aj pre uverejnenie v krátkych správach, ale dokopy to ide. Tak ako tri Svätoplukove prúty. Alebo Trojdohoda. Či vepřo, knedlo a zelo. Švédska trojka (bez komentára). A samozrejme typické naše pivo, rum a borovička.
22.5.2016 8:00, Ing. František Smatana
Akumulátory se značně zvolna, avšak vytrvale prosazují na silnicích, elektromobily nižší, a už i střední třídy již nejsou jen pohádkou v knížkách a časopisech pro zvídavé děti, ale stávají se realitou. Individuální silniční dopravě jsem nikdy příliš pozornosti nevěnoval. Zato mě však už před pár lety zaujaly elektrobusy.
7.5.2016 8:00, Luděk Šimek
Pred časom som dostal od Deutsches Museum pozvánku na vernisáž putovnej výstavy TRANSSIB 2016. Pri tejto príležitosti som pripravil na súvisiaci seminár krátku prezentáciu, ako som zažil túto slávnu železnicu v polovici 80. rokov minulého storočia, a k tomu som získal od dobrého priateľa novšie fotografie z trasy tejto legendárnej trate.
29.3.2016 8:00, Eugen Takács
Když jsem si za cíl svého každoročního odletu do teplých krajin vloni vybral po čase opět jedno z tureckých letovisek, věděl jsem, že si tam dokonale oddechnu od celoroční práce pro VLAKY.NET. Dotyčná část pobřeží Egejského moře je totiž podle mých znalostí i zkušeností zcela prosta drážní dopravy. Jenže tentokrát jsem se zmýlil a městečko Turunç mne jednou její formou překvapilo.
17.2.2016 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
V říjnu jsem se (opět) vypravil do své oblíbené země - Turecka. I tentokrát měla železnice hlavní slovo, ale dostalo se i na MHD zdejších měst. Začneme v tureckém hlavním městě Ankaře, kde prozkoumáme nové způsoby zdejší MHD, pak pojedeme na východ - do Kayseri s novým tramvajovým provozem a stočíme se na jih, abychom se projeli po jedné z nejhezčích tureckých tratí přes světoznámý Vardaský viadukt do Adany.
6.1.2016 8:00, Jiří Mazal
Číňania nemajú veľa voľných dní, ale existujú 2 úseky, kedy je dlhé voľno a kedy Číňania cestujú. Jeden je začiatkom októbra (od 1. do 7. a volajú ho Zlatý týždeň), druhý je čínsky Nový rok (správnejšie je ho nazývať „Sviatok jari“, čínsky 春节 (v pinyin „chun jie“). Potom ale cestovanie pripomína skôr sťahovanie národov, lebo v Číne sa vtedy presúvajú milióny ľudí.
23.12.2015 8:00, Ing. František Smatana
V uplynulých týdnech jsme měli možnost seznámit se se současnou železniční i jinou dopravní realitou Spojených států v sérii vynikajících reportáží Amtrak, Streetcar, Cable Car, Muni Metro, MAX a spol. Dovolím si nyní doplnit tuto tématiku připomenutím několika významných železničních výročí, které se týkají amerických železnic.
5.11.2015 8:00, Mgr. Robert Jordán
Zmeníme trošku žáner a pozrieme sa, ako sa stavajú železničné mosty. Veľká väčšina fotiek bude z projektov vysokorýchlostných tratí v Číne a sem-tam sa mihne aj fotka z novostavby mosta v Trenčíne. Venovať sa budem prevažne mostom betónovým, pretože tie tvoria gró na čínskych VRT tratiach. Okrem toho sa pritrafia tiež špeciálne mosty.
27.10.2015 8:00, Ing. František Smatana
Chcel by som sa podeliť s mojou skúsenosťou z Gruzínska spred troch rokov. Na západe krajiny som strávil pracovne zhruba osem mesiacov. Lokomotívy sú tam podobné ako v ďalších krajinách bývalého Sovietskeho Zväzu (staré, masívne a prevažne elektrické) a vozne rovnako (dominuje klasický plackartnyj). Ale gruzínske železnice sa pustili do jedného zaujímavého projektu v spolupráci s Čínou. Napokon, posúďte sami.
23.9.2015 8:00, Tomáš Tkáč
V predchádzajúcej časti mojej reportáže o niektorých z mnohých zaujímavých železničných tratí severnej Ameriky sme spolu úspešne prejazdili a prelietali zopár stovák majls po Aljaške a pomocou železnice White Pass & Yukon Route sa dostávame do Yukonu v Kanade, a to rovnakou trasou ako občania zlatokopi za zlatej horúčky pred sto rokmi.
23.8.2015 8:00, Tomáš Votava