Olomoucká vozidla z Německa zmodernizují na Slovensku

7.11.2020 8:00 Vanda Rajnochová Zdroj: České dráhy - tisková zpráva

Olomoucká vozidla z Německa zmodernizují na Slovensku

České dráhy podepsaly smlouvu se slovenskou firmou ŽOS Zvolen, která provede kompletní modernizaci dvanácti motorových jednotek řady 646 výrobce Stadler Pankow. Ty jsou určeny pro regionální dopravu v Olomouckém kraji. Výběr firmy na modernizaci těchto vozidel zakoupených „z druhé ruky“ trval o několik měsíců déle, než byl původní předpoklad. Nyní už ale všechny jednotky postupně projdou opravou, která přinese výrazné zvýšení komfortu v regionální dopravě.

První modernizované Stadlery se na kolejích objeví ve druhé polovině příštího roku.

Veřejná zakázka na dodavatele modernizace jednotek řady 646 byla tento týden završena podpisem smlouvy. „Jsme rádi, že je hledání dodavatelské firmy zdárně u konce a za necelý rok se cestující svezou modernizovanými komfortními regionálními vlaky. Smlouva s vítězem soutěže byla podepsána tento týden a v nejbližší době dojde k přesunu prvních jednotek na Slovensko,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod. První modernizované jednotky by měly začít vozit cestující ve druhé polovině příštího roku. Opravy budou probíhat postupně, první jednotka bude dokončena za zhruba 10 měsíců. Hodnota zakázky je 270 milionů korun. Společnost ŽOS Zvolen má v opravách kolejových vozidel 150letou tradici. Podnik se zaměřuje hlavně na generální opravy a modernizace motorových jednotek a dieselelektrických lokomotiv.


Jednotka řady 646 na olomouckém hlavním nádraží © České dráhy

V rámci kompletní modernizace budou všechny soupravy vybaveny LCD monitory, cestujícím zpříjemní jízdu Wi-Fi připojení, nebudou chybět elektrické zásuvky pro nabíjení drobné elektroniky, a také audiovizuální informační systém nebo GPS lokace pro sledování pohybu vlaku v systému KIDSOK.

Dvanáct moderních klimatizovaných jednotek se sníženou podlahou řady 646 výrobce Stadler Pankow které poskytnou i komfortní cestování cestujícím na invalidním vozíku, pořídily České dráhy v Německu. „Vítěz modernizace byl vybrán až v rámci druhé veřejné zakázky. Čtyři soupravy jsme proto letos zprovoznili vlastními silami v rámci olomouckého depa. Vozy jsou už sice vybaveny GPS lokací nebo audiovizuálním systémem, kompletní modernizace interiéru a dosazení chybějících prvků výbavy je ale také teprve čeká,“ doplňuje Jiří Ješeta. Všechny jednotky budou v jednotném vzhledu, kdy vnější nátěr v korporátních barvách Českých drah doplní polepy s motivy Olomouckého kraje.

Čtveřice již zprovozněných jednotek vozí cestující na Hané a na Jesenicku. Na tratích z Olomouce do Drahanovic, ze Šumperka do Hanušovic nebo z Olomouce do Moravského Berouna tak postupně začnou jezdit i všechny modernizované jednotky.


Jednotka řady 646 v hale olomouckého depa © České dráhy

Technické parametry jednotek řady 646:

 • třídílná šestinápravová jednotka s elektrickým přenosem výkonu,
 • rok výroby – 1999/2000,
 • max. rychlost – 120 km/h,
 • max. zrychlení – 0,85 m/s,
 • délka jednotky – 38 660 mm,
 • šířka skříně – 3 000 mm,
 • celková hmotnost jednotky: prázdné – 59 000 kg, obsazené – 71 000 kg,
 • výkon motoru – 550 kW,
 • obsaditelnost - 108 sedících cestujících, 103 stojících cestujících.
   


Interiér jednotky řady 646 © České dráhy

O společnosti České dráhy, a.s.

Akciová společnost České dráhy plní v České republice úlohu národního dopravce a na základě objednávky státu a krajů zajišťuje základní dopravní obslužnost státu. Loni využilo služeb společnosti přes 182 milionů zákazníků. V posledních letech došlo k výraznému omlazení vozidlového parku, a to v regionální i dálkové dopravě. Ve snaze zatraktivnit železniční dopravu a zvýšit konkurenceschopnost na otevřeném trhu investovala firma desítky milionů korun do nákupu a modernizace vozidel.


Označení vozu 946.024-6 © Michal Čech; zdroj: www.vagonweb.cz

Odkazy:

 1. ČD v Olomouckém kraji - České dráhy
 2. Integrovaný dopravní systém Olomouckého kraje – Wikipedie
 3. Stadler GTW – Wikipedia (německy)
 4. GTW . Produktdetail – Stadler (německy, s možností přepnout do dalších 8 jazyků)
 5. Triebwagen BR 646 & die Geschichte - Eisenbahnfreunde Berlin – amatérská strana o řadě 646 DB (německy)
 6. Železničné opravovne a strojárne Zvolen, a.s. – oficiální web

Úvodní snímek: Jednotky řady 646 v Olomouckém depu © České dráhy
(
zobraz velký)

Upravil, ilustroval a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy