V Praze byla zahájena významná železniční stavba

» Návrat

Pridané: 16.8.2018 8:00
Autor: Jiří Řechka, nick: » brejlovec

V Praze byla zahájena významná železniční stavba Budovatelský počin má název Optimalizace traťového úseku Praha Hostivař – Praha hl. n., II. část – Praha Hostivař – Praha hl. n. a její slavnostní zahájení se odehrálo dne 15. srpna 2018 takřka přímo na staveništi ve Strašnicích, a to za účasti ministra dopravy a dalších prominentních hostů, ale hlavně zástupců pozvaných médií, mezi nimiž nechyběl ani internetový magazín VLAKY.NET.

 

 

 

Na místo slavnostního dění jsem se dostavil v plánovaném předstihu, abych si mohl pořídit dokumentační snímky stavu okolní dotčené infrastruktury a provozu na ní. Po této činnosti jsem již jen očekával začátek tiskové konference, na které byl přítomen ministr dopravy Dan Ťok, generální ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica , generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda a obchodní ředitel dodavatelské společnosti Metrostav Karel Volf. Slavnostnímu poklepu na kolejnici byli přítomni také další hosté. Po oficiálním zahájení a přivítání všech přítomných účastníků tiskovou mluvčí SŽDC Radkou Pistoriusovou promluvil ministr dopravy Dan Ťok. Jak řekl, je rád, že se může zúčastnit po delší době zahájení železniční stavby.


Hovoří ministr dopravy Dan Ťok © Jiří Řechka

Tato stavba je největší stavbou tohoto desetiletí v oblasti Prahy. Jde o dokončení koridoru do jižních Čech. V rámci této etapy budou vybudovány dvě nové zastávky, které zlepší regionální dopravu v Praze. Zároveň požádal o shovívavost Pražany, protože stavební práce budou zasahovat do užívání městské hromadné dopravy. Druhým řečníkem byl generální ředitel SFDI Zbytek Hořelica. Uvedl, že z hlediska rozpočtu SFDI se jedná o jednu z největších stavebních akcí, celkové náklady převyšují čtyři miliardy korun. Vyslovil poděkování všem, kteří se podíleli na přípravě stavby, od projektantů až po pracovníky SŽDC. Připomněl, že příspěvek EU je tři miliardy korun. Vyslovil přání, aby tato stavba mohla být ukončena dříve. Třetím řečníkem byl generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.


Naslouchající publikum © Jiří Řechka

Řekl, že vše podstatné vyslovili jeho předřečníci, a dodal, že určitě bychom si všichni přáli, aby čtyřkolejné tratě byli všude, kde jsou potřeba. Zdůraznil, že je velmi rád, když zhotovitel chce radikálně zkrátit dobu výstavby, za což poděkoval. Vyslovil přání, aby se takovéto stavby dařily i mimo Středočeský kraj. Za společnost Metrostav, promluvil obchodní ředitel Karel Volf. Ten slíbil, že se budou snažit co nejvíce využívat železnice pro návoz materiálu, aby co nejméně zatěžovali silnice. Co se týče zkrácení stavby, je tady šance záměr dodržet. Vedou se intenzivní jednání se všemi partnery, aby se mohla předložit investorovi taková varianta, která zkrácení umožní. Pak popřál všem hodně zdaru.


Tradiční zahájení stavby © Jiří Řechka

Na závěr setkání došlo ke slavnostnímu poklepání na kolejnici se závěrečným přípitkem. Pak byl dán prostor pro individuální rozhovory zástupců médií s představiteli jednotlivých zainteresovaných složek Já jsem však dal přednost aktivitě jiné. Rozhodl jsem se zajít na zastávku Praha-Strašnice a zhotovit nějaké dokumentační fotografie, protože v blízké budoucnosti tato zastávka včetně procházejícího úseku tratě přestane existovat. Měl jsem štěstí na projíždějící Jižní expres a na protijedoucí osobní vlak na hlavní nádraží, se kterým nakonec jsem odjel domů, abych se dal do práce na této reportáži. Detailnější informace najdete níže v odkazech včetně zvukového záznamu celé tiskové konference.


Současná trať a zastávka Praha-Strašnice © Jiří Řechka

Prameny a odkazy:

  1. Čtvrtý železniční koridor – Wikipedie; Úsek Praha-hlavní nádraží – Praha-Hostivař
  2. Hostivař – Hl.n. – Železniční koridory
  3. Státní fond dopravní infrastruktury – oficiální web
  4. Nástroj pro propojení Evropy - CEF na webu SFDI
  5. Správa železniční dopravní cesty, s.o. (SŽDC)
  6. Optimalizace traťového úseku Praha Hostivař – Praha hl. n., II. část – Praha Hostivař – Praha hl. n. – informace o stavbě na webu SŽDC
  7. V Praze vzniknou dvě nová nádraží – Eden a Zahradní Město – tisková zpráva SŽDC ze dne 15.8.2018 (formát PDF)
  8. Zvukový záznam tiskové konference (formát MP3)

Úvodní snímek: Reklamní poutač zhotovitele stavby © Jiří Řechka

Upravil a doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Jiří Řechka


Galéria k článku

Počet: 57     Stránky: / 2        

Foto 15.8.2018 - Praha-Strašnice: zakládání stavby, ul. ...

Foto 15.8.2018 - Praha-Strašnice: výstavba nové tratě d ...

Foto 15.8.2018 - Praha-Strašnice: výstavba nové tratě d ...

Foto 15.8.2018 - Praha-Strašnice: 945.102 na trati do M ...

Foto 15.8.2018 - Praha-Strašnice: řídící stavědlo © Jiř ...

Foto 15.8.2018 - Praha-Strašnice: část sneseného koleji ...

Foto 15.8.2018 - Praha-Strašnice: místo konání tiskové ...

Foto 15.8.2018 - Praha-Strašnice: odstraněná návěstidla ...

Foto 15.8.2018 - Praha-Strašnice: staveniště © Jiří Řec ...
nasledujúce obrázky »Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 8         Výpis:    
» Alfaomega Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 7 17.8.2018 17:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: V Praze byla zahájena významná železniční stavba

RE: radekb
... "hygiena" se dělá dle interních nařízení. Proto píši, že u dálkových vlaků (např. vratná souprava railjet) musí souprava na "hygienu" a u těch příměstských souprav by se měla souprava vyměnit podle toho, jak bude dlouho v provozu (na výkonu)

PS: ... třeba souprava, kterou myslíš, mezi HK a PHA není nasazena pouze na tento výkon, má svůj oběh (může se lišit od oběhu HV), ve kterém je zapracována "hygiena"

» radekb Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 17.8.2018 7:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: V Praze byla zahájena významná železniční stavba

Alfaomega: to se dělá hygiena při každém obratu? A nelze ji dělat na druhém konci? Třeba HK?

» Alfaomega Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 7 17.8.2018 7:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: V Praze byla zahájena významná železniční stavba

RE: Dominik.HK
... v dálkové dopravě NEvidím řešení ve vratných soupravách, stejně musí na "hygienu" na odstavná nádraží. Jak jsem již psal níže, vratné soupravy pro příměstskou dopravu, ale stejně se během dne bude souprava muset na "hygienu", čili výměna. V současné době ale stanice Praha hl.n. kapacitně nestačí ani pro vratné soupravy. Pomalu se k tomuto problému blíží další nádraží v Česku. Myslím, protože neznám technolgii, že slovenští kolegové mohou toto potvrdit u stanice Bratislava ...

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 16.8.2018 22:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: V Praze byla zahájena významná železniční stavba

Alfaomega: Z velké části je to otázka tradiční dopravní technologie v dálkové dopravě. Kdyby na lince Hradec Králové - Praha jezdily vratné soupravy, hned by se tím vyřešily dva problémy - částečně kapacita uzlu hl. n. a pak přenášení zpoždění na protisměr, když na ranžírování je cca 20 min. Řídicí vozy a jednotky by řadu problémů vyřešily.

MasterPhoenix: Jsem zvědav, kde byste na novou linku našel kapacitu. Nicméně Ropid má vlaky rád a třeba něco takového zavede.

» MasterPhoenix Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 16.8.2018 14:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: V Praze byla zahájena významná železniční stavba

Pěkná reportáž... A třeba se i dočkáme jednou toho, že sem tam nějaký vlak od Benešova bude zajíždět přímo na Smíchov... Kdysi tak snad jeden vlak denně jezdil, co si pamatuju ještě z doby svého dětství... Když ráno vidím, kolik lidí pak jde buď na přestupy na vlaky na Smíchov na hlaváku nebo jdou do metra, na Florenc a pak jednou minimálně na Anděl, určitě by si to své příznivce taky našlo... Nebo kdyby byla aspoň možnost přestupu ve Vršovicích na vlak na Smíchov...

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 394 16.8.2018 9:53
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: V Praze byla zahájena významná železniční stavba

Díky za reportáz, snad ve Strasnicích espadne spoluzákovi barák....

a kdo dnes vzpomene, ze Metrostav by závodem Výstaby kladenských dolu a Dan Tok projektantem kotlu v 1.BS?

» brejlovec Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 491 16.8.2018 8:30
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: V Praze byla zahájena významná železniční stavba

Alfaomega: Máš pravdu, že propustnost tratí je jedna věc ale jak to zvládá nádraží je to nejpodstatnější.

» Alfaomega Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 7 16.8.2018 8:20
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: V Praze byla zahájena významná železniční stavba

Jirko, pěkný fotoreport. Jenom bych podtkl, že je pěkné budovat příměsteké čtyřkolejné tratě, ale kde tyto tratě budou končit. V současné době je pražské hlavní nádraží tak přetížené, že vlaky čekají na "runway" jako letadla. Nemluvě o dopravní špičce a zpoždění vlaků které celou technologii "zbortí". I přístavba souprav z odstavných nádraží se dějě na poslední chvíli a vlaky odjíždí skoro pravidelně zpožděné. Řešení pro příměstskou dopravu by snad bylo "vyhradit" kusé koleje, kde by vratné soupravy vjely a odjely v taktu