Detská železnica Košice pozýva na „Rušňoparádu 2018“

1.4.2018 8:00 -zz- Zdroj: OZ Detská železnica Košice - tlačová správa

Detská železnica Košice pozýva na „Rušňoparádu 2018“

Košické rušňové depo Železničnej spoločnosti Slovensko raz ročne pozýva do svojich priestorov priaznivcov vlakovej dopravy. Inak tomu nebude ani v sobotu 14. a v nedeľu 15. apríla 2018, kedy sa otvoria brány už 18. ročníka „Rušňoparády“ – najväčšej slovenskej prehliadky železničnej histórie i súčasnosti. Ale jej program sa bude sčasti odohrávať aj na okolitých tratiach.

 

 

 

Podľa organizátorov sa v Košiciach zíde naozaj pestrá kolekcia historických a moderných vozidiel so vskutku pozoruhodnými menami. „Z celého Slovenska, ale aj Čiech či Maďarska sa k nám dokotúľajú také hviezdy ako žabotlama, papagáj, hurvínek, mravec, ušatá, sergej, karkulka, Vectron, albatros či orchestrión. Počas víkendu sa tak na jednom mieste stretnú viac ako dve desiatky parných, motorových a elektrických rušňov, a tak som presvedčený, že sa majú návštevníci na čo tešiť,“ približuje Ľubomír Lehotský, predseda OZ Detská železnica Košice, ktorá podujatie spoluorganizuje so Železničnou spoločnosťou Slovensko.

Lokomotívy sa už tradične predstavia v plnej kráse na „točňoparáde“ a železničnú nostalgiu si bude môcť verejnosť vychutnať aj počas večerného fotenia. Zručnosť rušňovodičov preveria tradičné súťažné disciplíny „anglickej pošty“ a nebude chýbať ani vojenský prepad a prelet historických lietadiel nad depom. Albatrosušatá sa v nedeľu stretnú na mimoriadnej súbežnej jazde na trase Kostoľany – Košice.

Pripravené je množstvo atrakcií pre malých i veľkých priaznivcov vlakov a vláčikov. Zaujmú však aj iné atrakcie, napríklad mobilná vyhliadková veža Žeriavov Košice, pečenie gruľovníkov, výstava modelov a určite jedným z najväčších lákadiel je takmer hodinový koncert populárnej hudobnej formácie S hudbou vesmírnou.

„Minulý rok si mohli účastníci Rušňoparády, ktorá prezentuje na jednom mieste moderné i historické vlaky, naplno užiť vlaky InterCity. Tento rok im ponúkneme možnosť obzrieť si náš najmodernejší rušeň Vectron a kus moderného umenia zasa návštevníkom poskytne umelecký vlak T.R.A.M. Osobne som veľmi rád, že ZSSK je hrdým partnerom tohto podujatia, a srdečne pozývam všetkých, aby si prišli vychutnať jeden jarný víkend v príjemnej atmosfére vlakov,“ uviedol Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Tohtoročná „Rušňoparáda“ ponúkne bohatší program aj mimo areálu rušňového depa. Návštevníci budú mať mimoriadnu možnosť previezť sa kyvadlovými vlakmi na nákladnú stanicu, kam sa bežne nemajú ako dostať, a retrobusom navštívia kaštieľ v Krásnej nad Hornádom.

„Počas dvoch víkendových dní budú na Rušňoparáde pripravené aj výlety historickými vlakmi do Košického kraja. Prvý zavezie cestujúcich do Jasova na jarný trh a workshop, ďalší vláčik pôjde do Trebišova do Múzea južného Zemplína. Tešíme sa, že priamo v Rušňovom depe bude znovu rozvoniavať margeciansky gruľovník, teda dobrota z južného Spiša,“ povedala výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

„Rušňoparáda“ je aj v tomto roku súčasťou TOP podujatí Košického samosprávneho kraja v rámci programu Terra Incognita. Novinkou je, že vstupenky si tento rok môžete zakúpiť už aj v predpredaji v Regionálnom informačnom bode (Hlavná 48, Košice) alebo online na www.rusnoparada.skwww.detskazeleznica.sk.

Redakcia internetového magazínu VLAKY.NET, ktorý je tradičným mediálnym partnerom „Rušňoparády“, želá akcii úspech a jej návštevníkom krásne zážitky. Tie by rada formou aspoň jednej zverejnenej reportáže sprostredkovala aj tým čitateľom, ktorí na mieste byť nemohli. Tak neváhajte, fotografujte, filmujte, píšte – a hlavne posielajte. Nech to para tlačí!

Zdroje a odkazy:

  1. Rušňoparáda – špecializovaný web podujatia
  2. Detská železnica Košice – oficiálny web usporiadateľa
  3. ZSSK Slovakrail - oficiálny web Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s.
  4. Terra Incognita – web projektu na rozvoj kultúrneho turizmu v Košickom kraji

Úvodná ilustračná snímka: Atmosféra košickej „Rušňoparády“ (18.4.2015) © Ondrej Krajňák

Súvisiace odkazy