Přehled vozidel TGV

» Návrat

Pridané: 10.2.2018 8:00
Autor: Libor Peltan, nick: » libcha

Přehled vozidel TGV Pro lepší orientaci svou, šotoušů i jiných zájemců o problematiku různých typů souprav Train à Grande Vitesse, rozhodl jsem se sepsat stručnou příručku. Neklade si za cíl obohacovat jiné detailnější zdroje, naopak jen čerpá z různojazyčné Wikipedie.

Protože se provoz nejstarších typů souprav TGV chýlí ke konci, dá se očekávat zvýšený zájem i československých šotoušů o tyto vlaky. Jako úvod nabídněme shrnutí, které snad usnadní (nejen) rozlišování v terénu. Situaci ztěžuje fakt, že vlaky nejsou fyzicky označeny lokomotivní řadou, ale poměrně nesystematickým číslováním.

 

Článek byl aktualizován, nová verze je přístupná zde

TGV PSE (Sud-Est)

Pro provoz na první francouzské vysokorychlostní trati do Lyonu byly mezi lety 1978–1985 vyráběny jednotky čísel 01 až 118. Poznáme je podle dálkového světlometu, který je nad kabinou strojvůdce poněkud “odskočen” dozadu.


TGV PSE na stanici Paris Nord 9. 8. 2016 © Libor Peltan

TGV Atlantique

Druhá ligne à grande vitesse vedla do Tours a Le Mans. V letech 1988 až 1992 pro ni byly dodávány inovované soupravy čísel 301–405. Odvozenými řadami jsou španělské AVE S-100 a S-101 (Euromed).

TGV Réseau

Rychlejší, ale vizuálně shodné jsou soupravy nazvané “síť” z let 1992–1996. Číslované jsou (s „dírami“) 501–550 (dvousystémové) a 4501–4551 (třísystémové). Z tohoto typu mimochodem vychází konstrukce korejských KTX-I a také už zastaralých Eurostar TMST (pro provoz v Eurotunelu).


TGV Réseau na stanici Paris Est 9. 8. 2016 © Libor Peltan

Thalys PBA

Část třísystémových jednotek Réseau je určena pro provoz v relaci Paříž-Brusel-Amsterdam. Technicky se kromě nátěru ničím neodlišují.


Thalys PBA na stanici Paris Nord 9. 8. 2016 © Libor Peltan

TGV Duplex

Revolucí se v roce 1995 staly dvoupodlažní soupravy, hnací vozy navíc mají od té doby nový, zaoblený design. Jednotky čísel 201–289 se s přestávkou vyráběly až do roku 2006.

Thalys PBKA

V letech 1995 až 1998 byly ještě vyráběny jednopodlažní soupravy, ale už s hnacími vozy odpovídajícími Duplexům, což umožnilo Thalysu přibrat si do akčního rádia i do zkratky město Köln. Číselná řada 4301–4346 je děravá.


Thalys PBKA v Rotterdamu 1. 6. 2016 © Libor Peltan

TGV POS

Pro provoz na nové LGV Est byly v roce 2006 dodány soupravy složené z nových hnacích vozů Duplex s vloženými vozy z existujících vlaků Réseau. Nesou poněkud nefrancouzskou zkratku Paris-Südfrankreich-Ostdeutschland, čísla 4401 až 4419 a nátěr Lyria (v současnosti jsou totiž nasazovány na spojích do Švýcarska).


TGV POS v Bellegarde 8. 8. 2016 © Libor Peltan

Réseau Duplex

...a uvolněné hnací vozy Réseau byly naopak doplněny kapacitními patrovými “vložáky” Duplex k uspokojení potřeb přetížené LGV Sud-Est. Vznikly tak hybridy nepříliš elegantního názvu.


Réseau Duplex v Perpignanu 10. 8. 2016 © Libor Peltan

TGV Dasye

Název Duplex-Asynchronous-ERMTS hovoří za vše. Čísla 7xx, výroba 2007–2009.

TGV 2N2 (Euroduplex)

Další evoluce vlaků Dasye, vyráběná od roku 2011, se zvenčí vizuálně neodlišuje až na větší profil skříní vložených vozů. Od starších Duplexů a Dasye ji tak spolehlivě rozpoznáme na základě číselných řad 8xx a 47xx.


Euroduplex v Nice 12. 8. 2016 © Libor Peltan

Ouigo

Flotila nízkonákladového dopravce je tvořena soupravami z hnacích vozů Dasye a rekonstruovaných “patráků” první generace Duplex s vyšším počtem subtilnějších sedaček a vypuštěním první třídy a bistra. Kromě toho soupravu prozradí charakteristický reklamní nátěr.

Odkazy:

Libor Peltan

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 7         Výpis:    
» Etienne Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 028 14.2.2018 6:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Přehled vozidel TGV

Myslím, že to TGV tažené dieselem bylo toto: https://fr.wikipedia.org/wiki/Gare_des_Sables-d%27Olonne
a nějaké obrázky: http://railfaneurope.net/pix/fr/diesel/72000/blue/TGV_Vendee/pix.html

Jinak se opravuji, u UIGO bylo v jedné části uspořádání 3+1, nikoliv 3+2. Bylo to tuším na místě bývalé první třídy.

» libcha Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 201 13.2.2018 23:52
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Přehled vozidel TGV

Za tu chybu se omlouvám, pokaždé, když jsem si to po sobě četl, něco se mi na tom nezdálo, ale nemohl jsem přijít na to co :)

Jak je u Réseau napsáno, existují ve dvou- i třísystémové variantě. PBA jsou prostě některé vybrané třísys, uprostřed jejich číselné řady.

Lyria je společný projekt SCNF a SBB a zahrnuje všechny TGV linky do Švýcarska.

Je fakt, že často různá TGVčka jedou až na vedlejší tratě, kolikrát i lokálky, takže to s dieselem je docela uvěřitelné.

» Twix Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 687 13.2.2018 20:04
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Přehled vozidel TGV

Ta záměna u významu zkratky POS je docela povedená - třeba se jednou dočkáme že TGV pojede z jižní Francie do východního Německa :-) Díky za článek, bral bych ho klidně i trochu detailnější (a to jsem TGV v životě nejel a brzy nejspíš nepojedu) i třeba pokud jde o nasazení na různé relace. Není někde nějaká mapka, včetně zahraničních úseků? Zaujalo mě TGV na klasické trati Milano - Torino, místo aby to jelo po VRTce.

Pokud jsou PBA jen přelakované Réseau, znamená to že všechny Réseau umějí i 3 kV? A jsou TGV Dasye ty, co jezdí do Španělska, nebo i jiné? Co přesně pod sebou zahrnuje to označení Lyria? Před mnoha lety jsem četl o tom, že někam jezdilo TGV zapřažené za dieselovou lokomotivou, jen aby ta destinace měla TGV spojení. Zatrolejovali kvůli tomu jen koncovou stanici, moc úspěšný projekt to pochopitelně nebyl. Bylo to snad někde u Atlantiku, neví někdo kde?

» fíha Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 514 11.2.2018 17:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Přehled vozidel TGV

Síce si niesom istý, že to zevlujúc na fr. vidieku pri rýchlosti tej veci cca 300km/h rozoznám, ale za autorov optimizmus dík!

» libcha Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 201 11.2.2018 9:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Přehled vozidel TGV

Právě že na základě článku by měla jít rozeznat většina typů podle tvaru a nátěru, s výjimkou různých generací Duplexů (ne moc zajímavé) a s výjimkou Atlantique versus Réseau (stačí si pamatovat hraniční číslo 500).

» Etienne Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 028 10.2.2018 18:26
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Přehled vozidel TGV

Také mi dělá problém rozeznat, jaký typ TGV to vlastně je, a jde to jen podle těch inventáních čísel. Více jasno jsem si v tom udělal díky atlasu vozového parku, co jsem ve Francii zakoupil.
K Ouigo ještě tu zajímavost, že se jedná o natolik low-cost řešení, že sedačky jsou tam v části soupravy 3+2

» Movia Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 10.2.2018 11:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Přehled vozidel TGV

Autor má špatně zkratku u TGV POS - správně je to "Paris-Ostfrankreich-Süddeutschland"